Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Stredoázijský ovčiak: Charakteristika plemena

Stredoázijský ovčiak, známy aj ako Alabai, je veľké plemeno psa pôvodom z oblasti Strednej Ázie. Toto plemeno sa vyznačuje svojou mohutnosťou a silnou kostrovou stavbou, čo ho robí ideálnym psom pre prácu na farmách a pastvinách. Stredoázijský ovčiak má pôvabnú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť, najmä počas pľznenia.

 

Stredoázijský ovčiak

 

Stredoázijský ovčiak

 

Aj keď je toto plemeno pomerne zdravé a odolné, je potrebné dbať na správny vývin a dozrievanie jeho pohybového aparátu, najmä u samcov, ktorí môžu mať na výšku aj viac ako 70 cm a vážiť až 80 kg. Stredoázijský ovčiak je skromný a nevyžaduje žiadnu pravidelnú starostlivosť či pozornosť, ale jeho majitelia by mali byť pripravení na jeho veľkosť a silu, a ustrážiť hlavne tradičné problémy veľkých plemien s pohybovým aparátom, ako je napríklad dysplázia bedrového a lakťového kĺbu.

Ak hľadáte psa, ktorý bude verne strážiť vaše majetok, ale zároveň bude skvelým spoločníkom a ochrancom vašej rodiny, stredoázijský ovčiak môže byť tou správnou voľbou. V tomto článku sa dozviete viac o povahách, starostlivosti, výcviku a skúsenostiach s týmto plemeno psa.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Stredoázijský ovčiak patrí k tým najpôvodnejším plemenám vôbec. Jeho pôvod sa datuje do obdobia pred viac ako 4 tisíc rokmi, keď sa formoval na území cez Čínu, južný Ural až po Afganistan. Toto plemeno patrí medzi pradávne plemená a je jedným z najstarších pastierskych plemien psov. Plemená psov z Ruska: 10 plemien psov

Stredoázijský ovčiak má v svojich génoch niečo z tibetských plemien, ktoré patrili nomádskym kmeňom na danom území. Jeho pôvod sa datuje do obdobia, keď kočovné pastierske národy cestovali po rozľahlých územiach strednej Ázie. Toto plemeno sa vyznačuje svojou silou, odvahou a vynikajúcim zmyslom pre orientáciu.

V minulosti bol stredoázijský ovčiak využívaný na stráženie stád oviec a na ochranu majetku. Jeho pôvodné využitie bolo v oblastiach, kde sa vyskytovali divé zvieratá, ako sú napríklad vlky a medvede. Tento pes bol schopný ochrániť svojich majiteľov aj pred nebezpečenstvom zvonku.

V súčasnosti je stredoázijský ovčiak populárnym plemenom psov aj v Rusku, kde sa nachádza najväčší počet chovateľov. V Rusku sa tento pes využíva nielen na ochranu majetku, ale aj na stráženie hraníc a vojenské účely. Aj keď je stredoázijský ovčiak pôvodne pastierskym psom, dnes sa využíva aj ako spoločník a rodinný pes.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Stredoázijský ovčiak je plemeno psa, ktoré pochádza z oblasti Strednej Ázie. Ide o veľmi mohutného psa s masívnou hlavou a silnou stavbou tela. Samci sú oproti sučkám výrazne väčší a mohutnejší. V kohútiku môže merať 60-64 cm a sučky 58-60 cm. Hmotnosť dospelého jedinca sa pohybuje v rozmedzí 50-80 kg. Top 10 najväčších plemien psov na svete

Stredoázijský ovčiak je veľmi sebavedomý a rozhoduje sa sám. Má pokojnú povahu a zostáva vyrovnaný aj v ohrození. Je to veľmi inteligentné a vnímavé plemeno, ktoré však potrebuje vzorového majiteľa. Majiteľ by mal byť ustálený, rozvážny, duševne čulý a mentálne aktívny človek.

 

Tento pes bol chovaný pre svoju schopnosť strážiť a chrániť stáda oviec, no bol používaný aj ako strážca domov a rodín. Bol veľmi obľúbený pre svoju oddanosť a lojalitu. Stredoázijský ovčiak má vrodený instinkt chrániť svoj teritórium a svojich majiteľov, preto by sa mal trénovať na správne reagovanie v rôznych situáciách.

Celkovo je Stredoázijský ovčiak veľmi inteligentné, samostatné a skromné plemeno, ktoré svojim majiteľom ponúka hlavne bezpečie a pokojnú spoločnosť. Je to výborný strážny pes, no vzhľadom k svojim génom nie je vhodný pre začiatočníkov, pretože v rukách amatéra vyrastie nebezpečný obor.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Stredoázijský ovčiak je mohutné plemeno psa, ktoré môže dosiahnuť v kohútiku výšku 65 až 70 cm. Samce sú oproti sučkám výrazne mohutnejšie a môžu mať na výšku aj viac ako 70 cm. Dospelý pes môže mať hmotnosť 50 až 80 kg. Rast stredoázijského ovčiaka prebieha približne do 3. – 4. roku života.

Hlava stredoázijského ovčiaka je mohutná a široká s plochým čelom a výraznými lícnymi kosťami. Oči sú tmavé a oválne, s výrazným a ostražitým pohľadom. Uši sú stredne veľké a visiace, ušnice sú zaoblené a jemné.

Srsť stredoázijského ovčiaka je hustá a hrubá, s mäkkým podsadou. Môže byť dlhá alebo stredne dlhá, rovná alebo kučeravá. Farba srsťou môže byť rôzna, od bielej, cez krémovú, až po čiernu, s rôznymi odtieňmi medzi týmito farbami.

 

Hrudník stredoázijského ovčiaka je široký a hlboký, s dobre vyvinutými svalmi na hrudnej kosti. Pas a brucho sú dobre vyformované a svalnaté. Krk je silný a mohutný, s mohutným a širokým ňufákom.

Chvost stredoázijského ovčiaka je dlhý a hrubý, nesený vysoko nad chrbtom, s hustou srsťou a jemným podsadou. Bedrá sú silné a svalnaté, s mohutnými nohami a silnými labami.

Celkovo je stredoázijský ovčiak mohutný a silný pes, s výraznými fyzickými vlastnosťami, ktoré mu umožňujú vykonávať svoju pracovnú úlohu ako strážca a ochranca.

 

Farby srsti

Stredoázijský ovčiak je plemeno psov, ktoré sa vyznačuje rôznymi farbami srsti. Farba srsti môže byť biela, čierna, sivá, hrdzavá, škvrnitá, strakatá, sivohnedá, svetložltá alebo tigrovaná. Farba srsti je však len jedným z mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú vzhľad a charakter tohto plemena.

Okrem farby srsti, môže mať stredoázijský ovčiak aj rôzne typy srsti. Môže mať krátkosrstú, hladkosrstú alebo dlhosrstú srst. Každý typ srsti má svoje vlastné charakteristiky, ktoré ovplyvňujú vzhľad a starostlivosť o psa.

Ak hľadáte psa s konkrétnou farbou srsti, stredoázijský ovčiak môže byť pre vás správnou voľbou. Avšak, nezabudnite, že farba srsti nie je jediným faktorom, ktorý by ste mali zvažovať pri výbere plemena. Je dôležité zvážiť aj charakter a potreby tohto plemena, aby ste boli schopní poskytnúť mu vhodnú starostlivosť a trvalý domov.

Celkovo, stredoázijský ovčiak je plemeno psov s rôznymi farbami a typmi srsti. Bez ohľadu na farbu alebo typ srsti, je to silný a odolný pes, ktorý si vyžaduje primeranú starostlivosť a pozornosť. Ako by vyzerali psy keby boli veľké ako kone : 13 obrázkov

 

Povaha a správanie Stredoázijský ovčiak

Povaha a správanie Stredoázijský ovčiak

 

Stredoázijský ovčiak je plemeno, ktoré je známe svojou nebojácnej a odolnou povahou. Ich pôvodný účel bol strážiť stádo a ochraňovať majetok, a preto sú dodnes schopní plniť tieto úlohy. Sú veľmi dominantní a ostražití, a preto ich majitelia musia byť pri výchove dôslední a vyrovnaní.

Tieto psy sú veľmi samostatné a majú svoje vlastné názory. Majú veľký potenciál stať sa dobrými pastiermi, ale ich dominantná povaha môže byť pre niektorých majiteľov náročná. Preto je dôležité, aby majitelia boli schopní viesť tieto psy a zvládali ich ovládať. Šampón na vlasy

Stredoázijský ovčiak je tiež veľmi dobrý obranár. Svojou povahou sú veľmi ostražití a majú v sebe silný ochranný inštinkt. Sú schopní chrániť svojich majiteľov a majetok aj za cenu svojho života. Preto sú často používaní ako strážcovia a obrancovia.

Napriek tomu, že sú dominantní a ostražití, sú aj veľmi inteligentní a vnímaví. Majú veľkú schopnosť učiť sa a rýchlo sa prispôsobiť novým situáciám. Sú to skvelí spoločníci pre majiteľov, ktorí vedia, ako ich viesť a ovládať.

 

Výchova a tréning

Stredoázijský ovčiak je inteligentné plemeno, ktoré sa môže veľmi rýchlo učiť. Je dôležité, aby sa mu venovala dostatočná pozornosť a aby bol správne vychovávaný. Výchova a tréning sú kľúčové pre to, aby bol pes šťastný a zdravý.

Pri výchove a tréningu stredoázijského ovčiaka je dôležité, aby bol majiteľ dôsledný a láskavý. Je potrebné mu dať čas, aby pochopil, čo od neho očakávame, a potom pre svojho majiteľa urobí všetko. Stredoázijský ovčiak potrebuje láskavú, ale dôslednú výchovu. Nie je to pes do koterca, potrebuje byť v dennom kontakte po boku svojho pána.

 

Výcvik stredoázijského ovčiaka je potrebný už od jeho najútlejšieho veku. Je dôležité, aby sme ho naučili základné povely, ako sú sedni, ďalej, príď sem, ale aj ďalšie povely, ktoré mu pomôžu v každodennom živote. Pri výcviku sa treba pripraviť na to, že stredoázijský ovčiak je plemeno s vlastnou hlavou. Jeho miera nezávislosti a samostatnosti prerastá často až do tvrdohlavosti, preto je potrebná dávka trpezlivosti a odhodlania.

Socializácia je dôležitou súčasťou výchovy stredoázijského ovčiaka. Musíme ho naučiť, ako sa správať v spoločnosti iných psov a ľudí. Je dôležité, aby sme ho viedli k tomu, aby bol priateľský a neagresívny voči ostatným psom a ľuďom. Socializácia by mala začať už v ranom veku a mala by sa vykonávať pravidelne.

Výchova a tréning stredoázijského ovčiaka sú kľúčové pre to, aby bol pes šťastný a zdravý. Je dôležité, aby sme mu venovali dostatočnú pozornosť a aby bol správne vychovávaný. Výcvik a socializácia sú dôležité súčasti výchovy stredoázijského ovčiaka, ktoré mu pomôžu byť priateľský a neagresívny voči ostatným psom a ľuďom.

 

Zdravie a starostlivosť Stredoázijský ovčiak

 

Zdravie a starostlivosť Stredoázijský ovčiak

 

Stredoázijský ovčiak je pomerne zdravé plemeno, ktoré je odolné voči mnohým chorobám. Avšak, ako u každého plemena, aj u tohto sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Preto je dôležité, aby majitelia tohto psa dbali na jeho zdravie a poskytovali mu primeranú starostlivosť.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré majitelia musia zabezpečiť, je primeraná výživa. Stredoázijský ovčiak potrebuje kvalitnú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny a vitamíny. Majitelia by mali dbať na to, aby pes mal dostatok pitnej vody a aby bol pravidelne kŕmený.

Okrem toho je dôležité, aby majitelia dbali aj na hygienu svojho psa. Stredoázijský ovčiak má hrubú kožu a srsť, ktorá sa môže ľahko zapáchať. Preto je dôležité, aby sa pes pravidelne kúpal a vykefovala sa mu srsť. Majitelia by mali dbať aj na to, aby sa ich pes pravidelne čistil zubami a aby bol pod dohľadom veterinára.

 

Napriek tomu, že je Stredoázijský ovčiak odolný voči mnohým chorobám, môže sa u neho vyskytnúť napríklad dysplázia kyčelného kĺbu. Preto je dôležité, aby majitelia svojho psa pravidelne kontrolovali a aby sa mu poskytla primeraná veterinárna starostlivosť.

Celkovo sa jedná o plemeno, ktoré je nenáročné na starostlivosť a schopné vyrovnať sa s nepriaznivými prírodnými podmienkami. Avšak, aj keď je Stredoázijský ovčiak skromný a nevyžaduje žiadnu pravidelnú starostlivosť či pozornosť, majitelia by mali dbať na jeho zdravie a poskytovať mu primeranú starostlivosť.

 

Chov a životné prostredie

 

Stredoázijský ovčiak je plemeno, ktoré sa najlepšie cíti v priestoroch, kde má dostatok miesta na pohyb a má možnosť strážiť svoje územie. Toto plemeno nie je vhodné pre bytový život, pretože potrebuje veľa pohybu a zábavy. Jeho prirodzeným prostredím sú farmy, veľké domy s veľkými záhradami alebo vidiecke oblasti.

Stredoázijský ovčiak je skvelým strážnym psom, ktorý dokáže chrániť svoj dom a svojich majiteľov pred cudzími nebezpečenstvami. Toto plemeno je tiež vynikajúcim pastierskym psom, ktorý dokáže dohnať a strážiť ovce a iné zvieratá.

Ak chce majiteľ mať stredoázijského ovčiaka, musí byť pripravený na to, že tento pes bude potrebovať veľa pozornosti a tréningu. Jeho majiteľ musí byť dominantný a musí mať skúsenosti s výchovou psov.

Stredoázijský ovčiak je nenáročný na starostlivosť, ale potrebuje pravidelné prechádzky a fyzickú aktivitu. Jeho srsť potrebuje pravidelnú starostlivosť a vykefovanie.

Ak majiteľ chce mať stredoázijského ovčiaka, musí byť pripravený na to, že tento pes bude potrebovať veľa miesta a bude potrebovať svoje vlastné miesto na spanie a oddych.

Stredoázijský ovčiak môže byť priateľský k návštevám, ale môže byť aj nedôverčivý k cudzím. Jeho majiteľ musí byť pripravený na to, že bude musieť psovi venovať veľa pozornosti a tréningu, aby bol dobre socializovaný a aby bol priateľský k ostatným ľuďom a zvieratám.

 

Chovateľské informácie Stredoázijský ovčiak

 

Chovateľské informácie Stredoázijský ovčiak

 

Stredoázijský ovčiak je plemeno, ktoré sa v poslednej dobe stalo veľmi populárnym. Preto nie je prekvapením, že existuje množstvo chovateľských staníc, ktoré sa venujú chovu tohto psa. Ak hľadáte kvalitného chovateľa alebo chovateľskú stanicu, musíte si dávať pozor na niektoré dôležité faktory.

Pri výbere chovateľa alebo chovateľskej stanice sa odporúča zistiť si, či sú registrovaní v Slovenskom kynologickom zväze (SKJ). Toto zabezpečí, že šteniatka budú mať platné rodokmene a budú mať zdravotné testy. Chovateľ by mal tiež byť ochotný poskytnúť všetky potrebné informácie o plemene a o šteniatkach, ktoré ponúka.

 

Je dôležité si uvedomiť, že kupírovanie chvosta je zakázané v mnohých krajinách vrátane Slovenska. Preto sa odporúča vyhýbať sa chovateľom, ktorí ponúkajú šteniatka s kupírovaným chvostom.

Chovateľská stanica Hugania sa zaoberá chovom Stredoázijských ovčiakov. Táto stanica ponúka kvalitné importované psy. Chovateľská stanica má tiež veľmi dobré recenzie od majiteľov šteniatok.

Pri kúpe šteniatka je dôležité zvoliť si správneho chovateľa alebo chovateľskú stanicu. Toto zabezpečí, že šteniatko bude zdravé a bude mať platné rodokmene. Ak sa rozhodnete pre tento pes, môžete sa tešiť na verného a oddaného spoločníka.

 

Porovnanie s inými plemenami

Stredoázijský ovčiak je veľmi odolné plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou silou a mohutnosťou. Medzi inými plemenami sa často porovnáva s kaukazským ovčiakom, ktorý má s ním niekoľko spoločných rysov.

V porovnaní s kaukazským ovčiakom je stredoázijský ovčiak o niečo menší, no stále patrí medzi veľké plemená psov. Oba psy majú mohutnú stavbu tela a sú vynikajúcimi strážcami. Kaukazský ovčiak je však známy svojou agresivitou a ochranárskej povahou, ktorá sa prejavuje aj v jeho chovaní. Na druhej strane, stredoázijský ovčiak je menej agresívny a viac zameraný na obranu svojho majiteľa.

 

Okrem kaukazského ovčiaka sa stredoázijský ovčiak často porovnáva aj s inými veľkými plemenami, ako sú nemecký ovčiak, rottweiler, alebo tibetský mastiff. V porovnaní s týmito psami má stredoázijský ovčiak menej nárokov na výchovu a tréning. Je to skôr samostatný pes, ktorý sa dokáže rozhodovať sám a nie je nutné ho neustále kontrolovať.

Pri výbere plemena psa je dôležité zvážiť jeho povahu a nároky na výchovu a tréning. Stredoázijský ovčiak je skvelou voľbou pre majiteľov, ktorí hľadajú spoľahlivého strážcu a ochrancu, ktorý sa dokáže rozhodovať sám a nie je náročný na výchovu.

 

Pôvodný účel a využitie

Stredoázijský ovčiak je plemeno psov, ktoré má svoj pôvod v oblasti Strednej Ázie. Jeho pôvodný účel bol stráženie stáda a ochrana majetku. Dodnes dokáže statočne plniť svoju úlohu a je obľúbeným psom v Kirgizsku, Turkménsku a ďalších krajinách Strednej Ázie.

Stredoázijský ovčiak je veľmi odvážny a silný pes, ktorý sa dokáže postaviť aj divokej zveri, ako sú napríklad vlky. V minulosti bol často využívaný aj ako pastier, pretože dokázal dobre strážiť stáda oviec a kráv. Jeho schopnosť chrániť svoju rodinu a majetok robí z neho vynikajúceho strážcu.

 

Toto plemeno je veľmi inteligentné a lojálne. Jeho majitelia si ho veľmi vážia pre jeho schopnosť strážiť a chrániť svojich blízkych. Jeho veľkosť a sila robia z neho vynikajúceho strážneho psa, ktorý dokáže svoju prácu plniť aj v náročných podmienkach.

Zo stredoázijského ovčiaka sa stal aj obľúbený spoločník a rodinný pes. Aj keď má svoj pôvod v oblasti Strednej Ázie, dnes ho môžeme nájsť po celom svete. Ak hľadáte psa s vynikajúcimi strážnymi schopnosťami a zároveň verného spoločníka, stredoázijský ovčiak môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button