Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Istrijský krátskosrstý durič: Popis plemena

Istrijský krátkosrstý durič, tiež známy ako Istarski Kratkodlaki Gonic, je plemeno psa, ktoré pochádza z Chorvátska. Toto plemeno je známe svojim elegantným vzhľadom so snehovo bielou srsťou a oranžovými škvrnami. Srsť je hladká a jemná a telo je pružné a svižné. Hlava je dlhá, úzka a suchá a chvost je štíhly a mierne zakrivený ako šabľa.

 

Istrijský krátskosrstý durič

 

Istrijský krátskosrstý durič

 

Istrijský krátkosrstý durič je vytrvalý lovec s hlbokým hlasom. Sú známe svojimi výnimočnými stopovacími schopnosťami a často sa používajú na lov malej zveri, ako sú králiky a zajace. Toto plemeno je tiež známe svojou vysokou úrovňou energie a vyžaduje pravidelné cvičenie a duševnú stimuláciu, aby sa zabránilo deštruktívnemu správaniu.

Ak uvažujete o adopcii Istrijského krátkosrstého duriča, je dôležité poznamenať, že si vyžaduje skúseného majiteľa, ktorý dokáže zabezpečiť náležitý výcvik a socializáciu. Toto plemeno je vysoko inteligentné a nezávislé, čo môže sťažiť tréning. Avšak s trpezlivosťou a dôslednosťou môžu byť vernými a milujúcimi spoločníkmi.

 

História plemena

 

História plemena

 

Istrijský krátkosrstý durič je starodávne poľovnícke plemeno, ktoré pochádza z Istrie, ktorá sa nachádza v západnej časti Chorvátska. Pôvodne bol tento pes vyšľachtený na lov zajacov a líšok v ťažkom teréne a podmienkach Istrie.

Existujú dôkazy o tom, že istrijský krátkosrstý durič bol používaný už v 14. storočí. Fresky z roku 1474, ktoré sú uložené v kaplnke Svätej Márie v Berame u Pazinu, zobrazujú psa, ktorý veľmi pripomína dnešného istrijského krátkosrstého duriča.

V 20. storočí bol tento pes uznávaný ako samostatné plemeno a v roku 1955 bola založená Chorvátska kynologická federácia, ktorá sa zaoberá chovom a ochranou istrijského krátkosrstého duriča. V súčasnosti existuje množstvo klubov a organizácií, ktoré sa zaoberajú chovom a propagáciou tohto plemena nielen v Chorvátsku, ale aj v zahraničí. Ako odnaučiť psa štekať – 8 rád odborníka

Istrijský krátkosrstý durič je dnes považovaný za jedno z najstarších plemien psov na svete a jeho výnimočné lovecké schopnosti a výborný čuch ho robia obľúbeným psom po celom svete.

 

Štandard Plemena Istrijský krátskosrstý durič

 

Štandard Plemena Istrijský krátskosrstý durič

 

Štandard FCI popisuje Istrijského krátkosrstého duriče ako psa strednej veľkosti s pracovnou skúškou. Celkový vzhľad tohto plemena je ušľachtilý a podčiarkuje ho jeho snehovo biele sfarbenie s oranžovými platňami. Istrijský krátkosrstý durič má veľmi štíhlu postavu, ktorá mu umožňuje byť rýchlym a vytrvalým psom.

 

Hlava a Nos

Hlava je jemná a dlhá, so suchým a rovným nosom. Nosník je úzky a má farbu od ružovej po hnedú. Oči sú tmavé, oválneho tvaru a majú živý výraz. Ako naučiť psa jesť granule – 5 tipov

 

Zuby a Oči

Zuby sú silné a dobre vyvinuté. Istrijský krátkosrstý durič má úplný chrup s nožnicovým skusom. Oči sú tmavé, oválneho tvaru a majú živý výraz.

 

Uši a Krk

Uši sú vysoko nasadené, stredne veľké a visia tesne k hlave. Krk je dlhý a svalnatý, s jemným oblúkom.

 

Chrbát, Hrudník a Brucho

Chrbát je rovný a svalnatý, hrudník je hlboký a široký. Brucho je mierne zaťaté a dobre vykrojené.

Slabiny a chvost

Slabiny sú krátke a svalnaté. Chvostje stredne dlhý, nasadený vysoko a zužuje sa ku koncu.

Čelo, Karpus a Metakarpus

Čelo je rovné, s jemným prechodom na nos. Karpus a metakarpus sú silné a dobre vyvinuté.

Stehno, Koleno a Metatarsus

Stehná sú svalnaté a dobre vyvinuté. Koleno má dobrý uhol a metatarsus je silný a dobre vyvinutý.

Celkovo, Istrijský krátkosrstý durič je vyvážený pes so štíhlou postavou a ušľachtilým vzhľadom. Jeho pohyby sú rýchle a vytrvalé, čo mu umožňuje byť skvelým loveckým psom. Ako naučiť psa chodiť bez vodítka – 10 rád na začiatok

 

Charakteristika a povaha

 

Charakteristika a povaha

 

Istrijský krátskosrstý durič je stredne veľké plemeno psa, ktoré sa využíva na lov líšok a zajacov. Má krátku, hustú a lesklú srst, ktorá sa môže vyskytovať v rôznych farbách, ako sú červená, biela, oranžová a iné. Toto plemeno je známe svojou vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v rôznych druhoch terénu.

Istrijský krátskosrstý durič má pokojnú a oddanú povahu. Je to milý a kludný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi aj s inými domácimi zvieratami. Toto plemeno je extrémne oddané svojmu majiteľovi a potrebuje veľa pozornosti a lásky.

Istrijský krátskosrstý durič je veľmi inteligentný a učenlivý pes. Je to pes, ktorý sa ľahko učí nové veci a má radi výzvy. Je dôležité, aby bol výcvik tohto psa trpezlivý a pozitívny, pretože táto rasa môže byť niekedy tvrdohlavá. Toto plemeno potrebuje veľa pohybu a aktivity, pretože je to pes, ktorý má vysokú úroveň energie.

Všeobecne platí, že Istrijský krátskosrstý durič je skvelým spoločníkom a pracovným psom. Jeho oddanosť a inteligencia robia z neho vynikajúceho psa pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas so svojimi psami. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Výcvik a Pohyb

Istrijský krátkosrstý durič je učenlivé plemeno, ktoré je závislé na svojom majiteľovi. Výcvik a socializácia sú preto veľmi dôležité. Je potrebné začať s výcvikom v útlejšom veku, aby sa pes naučil základné povely a správanie v spoločnosti. Dôraz by sa mal klásť na trpezlivosť a pozitívne posilňovanie, pretože Istrijský krátkosrstý durič nie je vhodný na tvrdý výcvik.

Pohyb je pre toto plemeno nevyhnutný. Istrijský krátkosrstý durič je pružný a potrebuje veľa pohybu, aby bol šťastný a zdravý. Najlepšie prostredie pre neho je voľná príroda, kde sa môže voľne pohybovať a loviť. Je vhodný na behanie a cyklistické výlety, kde môže byť uviazaný na vôdzke. Je dôležité, aby sa pes dostatočne pohyboval a nebol dlhodobo zavretý v byte.

Výcvik a pohyb sú pre Istrijského krátkosrstého duriča dôležité pre jeho fyzické a psychické zdravie. Je potrebné venovať sa mu s láskou a trpezlivosťou, aby bol šťastný a spokojný.

 

Lovec

 

Istrijský krátkosrstý durič je vynikajúce lovecké plemeno, ktoré sa hojne využíva pri hone zajacov a líšok. Vďaka svojmu loveckému inštinktu a vytrvalosti dokáže bez problémov pracovať v rozľahlých istrijských loveckých terénoch.

Tento pes je veľmi vytrvalý a má vysoko vyvinutý poľovný inštinkt. Jeho telesná stavba mu umožňuje bez problémov behať po najroztodivnejších terénoch, a to aj niekoľko hodín. Pri love sa zameriava na stopovanie a vyhľadávanie koristi, a to vrátane poranenej zveri.

Istrijský krátkosrstý durič má výborný čuch a dokáže rýchlo rozpoznať stopu koristi. Vďaka svojmu vytrvalému behu a prenikavému hlasu dokáže korisť prenasledovať až do úplného vyčerpania. Tento pes je veľmi odvážny a dokáže sa postaviť aj veľké koristi, ako sú napríklad divoké kance.

Pri love sa odporúča používať špeciálne lovecké výstroje a vybavenie, aby bol pes v bezpečí a zároveň efektívny pri hone. Je tiež dôležité dodržiavať zákony a pravidlá týkajúce sa lovu a duričov, aby bola zaistená bezpečnosť a ochrana zveri.

Celkovo možno povedať, že istrijský krátkosrstý durič je vynikajúce lovecké plemeno, ktoré sa hojne využíva pri hone zajacov a líšok. Vďaka svojmu loveckému inštinktu, vytrvalosti a odvahe je ideálnou voľbou pre každého, kto sa zaujíma o lov a duričov.

 

Klub a Výbor

 

Tak klub chovateľov duričov je organizačnou zložkou Slovenskej poľovníckej komory a združuje chovateľov, majiteľov, držiteľov duričov alebo tých, ktorí sa o duriče zaujímajú. Klub zastrešuje plemená, vrátane Istrijského krátkosrstého duriča. Hlavným poslaním klubu je zabezpečovať chov, zušľachťovanie a prípadne aj výcvik plemien radiacich sa medzi duriče.

Výbor klubu tvoria členovia, ktorí sú zvolení na zasadnutí výročnej schôdze. Zabezpečuje riadenie klubu a jeho činnosti, zastupuje klub navonok a zodpovedá za jeho hospodárenie. Výbor sa stretáva pravidelne a rozhoduje o dôležitých záležitostiach týkajúcich sa klubu a jeho členov.

Klub chovateľov duričov má svoje špecifické úlohy, ktoré zahŕňajú organizovanie klubových podujatí, ako sú výstavy, tréningy a súťaže. Výbor sa tiež zaoberá vydávaním klubového časopisu a zabezpečuje komunikáciu s inými klubmi a organizáciami.

Členovia klubu majú prístup k mnohým výhodám, ako sú klubové podujatia, poradenstvo v oblasti chovu, možnosť získania špeciálnej výstavnej karty a podpora pri registrácii plemena. Klub chovateľov duričov je preto ideálnym miestom pre každého, kto má záujem o chov Istrijského krátkosrstého duriča alebo iného plemena radiaceho sa medzi duriče.

 

Fotogaléria a Inzerát

 

Istrijský krátkosrstý durič je plemeno psa, ktoré je veľmi populárne na Slovensku. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o toto plemeno, je fotogaléria skvelým spôsobom, ako vidieť, ako tieto psy vyzerajú a ako sa správajú. Na internete nájdete mnoho fotogalérií s fotkami Istrijského krátkosrstého duriča, ktoré vám umožnia vidieť, ako sa tieto psy líšia od iných plemien.

Okrem toho, ak hľadáte Istrijského krátkosrstého duriča na predaj, inzerát je najlepším miestom, kde môžete začať. Na internete nájdete mnoho inzerátov, ktoré ponúkajú šteniatka tohto plemena. Inzeráty vám umožnia vidieť, aké sú ceny a kde je možné kúpiť Istrijského krátkosrstého duriča. V inzerátoch sa často uvádzajú aj informácie o zdraví a výchove psa, čo môže byť užitočné pri výbere a kúpe šteniatka.

Všetky fotogalérie a inzeráty by mali byť prehľadné a obsahovať jasné a relevantné informácie. Je dôležité si vybrať spoľahlivé a overené zdroje, aby ste sa vyhli podvodom a získali kvalitné informácie o Istrijskom krátkosrstom duričovi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button