Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Maltézsky psík: Charakteristika plemena

Maltézsky psík je pôvodom z oblasti centrálného Stredomoria a patrí medzi menšie plemená psov. Jeho srsť je dlhá a hodvábnou štruktúrou, ktorá ho robí veľmi obľúbeným medzi milovníkmi psov. Toto plemeno je známe svojou láskavou a prispôsobivou povahou, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov.

 

Maltézsky psík

 

Maltézsky psík

 

Maltézsky psík má neodolateľnú tvár s veľkými, tmavými očami a čiernym ňufákom. Jeho kompaktné telo sa pohybuje plynulou a hravou chôdzou, čo robí z neho pôvabného spoločníka na prechádzky. Toto plemeno potrebuje pravidelnú starostlivosť o srsť, aby bola zdravá a krásna. Jeho srsť je biela a môže sa stať veľmi dlhá, preto je potrebné ju často česať a strihať.

Maltézsky psík je ideálny pre tých, ktorí hľadajú spoločníka na každý deň. Jeho láskavá povaha a malá veľkosť robia z neho skvelého spoločníka pre bytové prostredie. Toto plemeno má veľa energie a miluje hru a cvičenie, preto je dôležité, aby mal pravidelný prístup k vonkajšiemu prostrediu. Ak hľadáte láskavého a energického psa, maltézsky psík by mohol byť pre vás skvelou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Staroveký pôvod

Maltézsky psík je jedno z najstarších plemien psov na svete. Existuje niekoľko teórií o jeho pôvode a histórii. Jedna z nich hovorí, že predkovia tohto plemena pochádzali z Egypta a odtiaľ sa rozšírili do oblasti Stredomoria a Jaderského mora. Archeológovia našli sochy psov v hrobke faraóna Ramzesa II., ktoré nápadne pripomínali maltézskych psíkov. Tieto sochy sú datované do roku 1223 pred Kristom. Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

 

Vplyv na aristokraciu

Maltézsky psík bol v antike ceneným luxusným psom a symbolom bohatých a mocných. Bol to tiež obľúbený spoločník kráľovien a „maitress“. V stredoveku bol tento pes obľúbeným spoločníkom rytierov a aristokracie. Jeho krehká a elegantná postava bola obľúbená aj u kráľovskej rodiny. Plemeno sa stalo populárnym aj v období renesancie, kedy sa jeho obľuba rozšírila aj do Talianska. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Maltézsky psík získal svoje meno podľa ostrova Malta, z ktorého pochádza. Patronát nad týmto plemenom má od roku 1989 Taliansko. V súčasnosti je toto plemeno populárne ako spoločník a domáce zviera. Má veľké, tmavé oči a čierny ňufák. Jeho srsť je dlhá a hodvábná, kryje kompaktné telo pohybujúce sa plynulou a hravou chôdzou. Maltezáci sú vytrvalí a prispôsobiví domáci miláčikovia.

 

Charakteristika a vzhľad Maltézsky psík

 

Charakteristika a vzhľad Maltézsky psík

 

Maltézsky psík je plemeno, ktoré má svoje korene v oblasti centrálného Stredomoria. Jeho vzhľad a charakteristika sú obdivované mnohými milovníkmi psov po celom svete.

 

Fyzické parametre

Maltézsky psík je malý pes, ktorý môže dorásť do výšky približne 25 cm a dosiahnuť hmotnosť asi 3 až 4 kg. Má štíhle stredne dlhý krk a širokú okrúhlu hlavu so zašpicatenou papuľou. Jeho elegantné telo je pretiahnuté a nie príliš útle. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

 

Srsť a farba

Srsť maltézskeho psíka je jeho najvýraznejším znakom. Je hustá, dlhá a mäkká, a rastie veľmi bohato. Pod bielou srsťou je kompaktné telo, ktoré sa zdá byť pokryté bielym plášťom. Farba srsťou je vždy bielej farby a neobsahuje žiadne iné farby.

Maltézsky psík má veľmi expresívne oči, ktoré sú tmavé a okrúhle. Jeho hlava je pokrytá hustou srsťou, ktorá mu dáva charakteristický výzor.

Celkovo, maltézsky psík je veľmi elegantné plemeno s úžasnou srsťou a vzhľadom. Jeho biela srsť a expresívne oči robia z neho obľúbeného spoločníka pre mnohých ľudí. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Maltézsky psík je známy svojou priateľskou a prítulnou povahou. Tento štvornohý priateľ je veľmi vnímavý a prispôsobivý, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre rodiny a jednotlivcov. Malé šteniatka sú hravé a energické, a radi sa učia nové triky.

 

Vzťahy s ľuďmi

Maltézsky psík je veľmi oddaný svojim majiteľom a miluje byť v ich blízkosti. Je to dobrý kamarát pre deti a starších ľudí. Toto plemeno je tiež veľmi inteligentné a učenlivé, čo znamená, že sa ľahko naučia nové triky a príkazy. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu

 

Vzťahy so zvieratami

Maltézsky psík je považovaný za veľmi znášanlivého psa vzhľadom na jeho prispôsobivú povahu. Vo vzťahu k iným psom a zvieratám je veľmi priateľský a láskyplný. Je to dobrý spoločník pre iné domáce zvieratá.

Celkovo, Maltézsky psík je známy svojou dobrou náladou a priateľskou povahou. Je to ideálny spoločník pre rodiny a jednotlivcov, ktorí hľadajú psa, ktorý je inteligentný, vnímavý a prispôsobivý.

 

Starostlivosť a údržba

Pri starostlivosti o maltézskeho psíka je dôležité venovať pozornosť jeho srsti, výžive a pohybu. Majiteľ by mal byť informovaný o správnej starostlivosti a výchove svojho psa, aby sa mu dostalo dostatočnej starostlivosti a aby bol zdravý a šťastný.

 

Starostlivosť o srsť

Srsť maltezáka si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Srsť je dlhá a hodvábnou štruktúrou, ktorá má silnú tendenciu k uzleniu a zachytávaniu nečistôt počas prechádzok. Preto je dôležité pravidelne česať a kartáčovať srsť, aby sa predišlo uzleniu a zlepšila sa kvalita srsti. Kúpanie by sa malo robiť aspoň raz mesačne, alebo aj každé dva týždne, aby sa odstránili nečistoty z srsti.

 

Výživa a pohyb

Maltézsky psík potrebuje primeranú výživu a dostatok pohybu. Výživa by mala byť zdravá a vyvážená, aby sa predišlo obezite a zdravotným problémom. Majiteľ by mal zabezpečiť dostatok pohybu, aby sa pes cítil zdravý a šťastný. Maltézsky psík je malý pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť aj menšiemu bytu, ale aj tak potrebuje dostatok pohybu na prechádzkach a hraní.

Pri starostlivosti o maltézskeho psíka je dôležité venovať pozornosť jeho potrebám a zdraviu. Pravidelná starostlivosť, výživa a pohyb sú kľúčové pre zdravie a šťastie tohto plemena.

 

Zdravie a genetické vady

Maltézsky psík je považovaný za plemeno s vynikajúcim zdravím a dlhou životnosťou. Pri správnej starostlivosti sa dožíva až 20 rokov. Avšak, aj keď sú tieto psy zdravé, môžu sa vyskytnúť niektoré zdravotné problémy a genetické choroby. Top 10 najmenších plemien psov na svete

 

Bežné zdravotné problémy

Maltézsky psík môže trpieť niektorými bežnými zdravotnými problémami, ktoré súvisia najmä s jeho veľkosťou. Môže trpieť bolesťami v žale a hnačkou, ak zje veľké množstvo jedla. Preto je dôležité kontrolovať jeho hmotnosť a nekŕmiť ho nadmerným množstvom potravy.

Maltézsky psík tiež môže trpieť nedostatkom elánu a únava môže byť jeho bežným stavom. Preto je dôležité venovať pozornosť jeho fyzickej kondícii a poskytnúť mu primerané množstvo cvičenia a zábavy.

 

Genetické choroby

Maltézsky psík je zvyčajne zdravý a nevykazuje žiadne genetické vady. Avšak, niektoré genetické choroby môžu byť prítomné v niektorých jedincoch. Medzi tieto choroby patrí napríklad portosystemická šunt, ktorá sa prejavuje ako problém s pečeňou a môže byť život ohrozujúca. Ďalšou genetickou chorobou je Luxačná patela, ktorá sa prejavuje ako problém s kolenom a môže spôsobiť bolesti a ťažkosti pri pohybe.

 

Je dôležité, aby majitelia Maltézskeho psa pravidelne kontrolovali zdravotný stav svojho psa a pravidelne navštevovali veterinára. Týmto spôsobom môžu byť zistené a liečené možné zdravotné problémy a genetické choroby včas.

 

Výber a kúpa šteňa Maltézsky psík

 

Výber a kúpa šteňa Maltézsky psík

 

Výber a kúpa šteniatka maltezáka môže byť náročný proces, ale s niekoľkými jednoduchými krokmi môže byť zvládnutý s úspechom. Tu je niekoľko tipov na výber a kúpu šteniatka maltezáka.

 

Výber

Pri výbere šteniatka maltezáka je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Tu sú niektoré z nich:

  • Chovateľ: Je dôležité nájsť dôveryhodného a registrovaného chovateľa, ktorý má dobré referencie. Chovateľ by mal byť ochotný odpovedať na všetky vaše otázky a poskytnúť vám informácie o šteniatkach a ich rodičoch.
  • Zdravie: Je dôležité zistiť, či šteniatka boli očkované a odčervené. Tiež by ste mali zistiť, či rodičia boli testovaní na dedičné ochorenia, ktoré sú bežné u tejto rasy.
  • Charakter: Maltezák je známy svojou priateľskosťou a láskavosťou. Pri výbere šteniatka by ste mali hľadať šteniatko, ktoré je spoločenské a prichádza k vám s radosťou.

 

Kúpa

Po výbere šteniatka maltezáka je dôležité zabezpečiť, aby bola kúpa uskutočnená správne. Tu sú niektoré tipy na kúpu šteniatka maltezáka:

  • Zmluva: Je dôležité mať písomnú zmluvu medzi vami a chovateľom. Zmluva by mala obsahovať informácie o šteniatkach, vrátane ich zdravotného stavu a očkovania, a podmienky kúpy.
  • Cena: Cena šteniatka maltezáka sa môže líšiť v závislosti od chovateľa a kvality šteniatka. Je dôležité sa uistiť, že cena je primeraná a že neplatíte príliš veľa.
  • Príprava na príchod šteniatka: Pred príchodom šteniatka do domu by ste mali mať všetko, čo potrebujete, ako sú miska na jedlo, posteľ pre šteniatko a hračky.

Výber a kúpa šteniatka maltezáka môže byť náročný proces, ale s týmito tipmi by to malo byť o niečo jednoduchšie. Je dôležité zvážiť všetky faktory a zabezpečiť, aby bola kúpa uskutočnená správne.

 

Výcvik a socializácia

Maltézsky psík je inteligentný a všímavý pes, ktorý sa ľahko učí. Preto nie je náročný na výchovu ani výcvik. Treba výcvik vykonávať pozitívnou metódou, za pomoci maškŕt alebo clickeru. Zle znáša hrubé zaobchádzanie, z ktorého môže byť frustrovaný.

Je dôležité začať s výcvikom a socializáciou Maltézskeho psíka v čo najskoršom veku. Socializácia zabezpečí, aby bol pes schopný komunikovať s inými psami a ľuďmi a aby sa mu nepáčili len jeho majitelia.

Pri výcviku je dôležité nebyť príliš tvrdý ani príliš mäkký. Maltézsky psík potrebuje jasný a konzistentný tréning. Je dôležité, aby bol výcvik zábavný a motivujúci pre psa.

 

Maltézsky psík sa môže dobre uplatniť v agility, ktorá mu poskytuje príležitosť prejaviť svoju inteligenciu a rýchlosť. Ak sa majiteľ rozhodne pre túto aktivitu, je dôležité, aby sa pes najprv zúčastnil základného výcviku a potom sa postupne posúval na vyššie úrovne.

Výcvik a socializácia sú dôležité pre správne správanie a vývoj Maltézskeho psíka. Majiteľ by mal byť trpezlivý a konzistentný, aby bol pes schopný dostať sa na najvyššiu úroveň výkonu.

 

Maltézsky psík v popkultúre

 

Maltézsky psík je plemeno, ktoré sa objavuje v mnohých filmoch, seriáloch a knihách. Jeho biela srsť a vznešený vzhľad robia z Maltézskeho psíka obľúbeného spoločníka v popkultúre.

V niektorých filmoch a seriáloch sa Maltézsky psík objavuje ako symbol luxusu a bohatstva. Seriál Sex v meste mala postava Charlotte Yorková svojho Maltézskeho psíka menom Elizabeth Taylor, ktorý jej bol verným spoločníkom. V seriáli Beverly Hills 90210 mal Brandon Walsh Maltézskeho psíka menom Chester, ktorý bol ukážkou jeho bohatstva a vplyvu.

 

Maltézsky psík sa objavuje aj v knihách a rozprávkach pre deti. V knihe „Maltézsky psík Max“ od autora Doris Jannauschovej je hlavným hrdinom Maltézsky psík Max, ktorý sa snaží nájsť svojho majiteľa. V rozprávke „Maltézsky psík a mačka“ od autora Mary Man-Kongovej sa Maltézsky psík a mačka snažia nájsť spoločnú reč a naučiť sa spolunažívať.

Maltézsky psík sa objavuje aj v reklamách a módných kampaniach. V roku 2016 sa Maltézsky psík objavil v reklame na parfum od značky Dolce&Gabbana. V reklame sa Maltézsky psík prechádza po uliciach Talianska a ukazuje sa ako symbol módy a elegancie.

Zhrnutie: Maltézsky psík je v popkultúre vnímaný ako vznešený pes, symbol luxusu a bohatstva. Jeho biela srsť a elegantný vzhľad robia z neho obľúbeného spoločníka v knihách, filmoch, seriáloch a reklamách.

 

Záver

 

Maltézsky psík je skvelým spoločníkom pre každú rodinu, ktorá hľadá malého psa s veľkým srdcom. Toto plemeno je známe pre svoju oddanosť a priateľskosť, čo ho robí ideálnym pre deti aj starších ľudí. Okrem toho, maltézsky psík je tiež veľmi inteligentný a zvykne sa rýchlo učiť nové triky a povely.

Maltézsky psík je tiež skvelým prístavom pre ľudí, ktorí trpia úzkosťou alebo depresiou. Jeho prítomnosť a priateľskosť môže pomôcť zmierniť stres a zlepšiť náladu.

Maltézsky psík má však aj svoje korene v love na myši a krysy. Preto je dôležité, aby bol dostatočne cvičený a aby mal možnosť sa vybehnúť na prechádzkach.

 

Ak hľadáte podobné plemeno, môžete zvážiť aj bolonského psíka, coton de tulear alebo bišónika. Všetky tieto plemená majú podobné vlastnosti ako maltézsky psík a sú skvelými spoločníkmi pre rodiny.

Ak sa rozhodnete pre maltézskeho psíka, nezabudnite na pravidelnú starostlivosť o jeho dlhú bielu srsť a očká. Maltézsky psík je tiež známy pre svoj výrazný ňucháč a stop, ktoré sú charakteristické pre toto plemeno.

V závere je dôležité zdôrazniť, že maltézsky psík je skvelým spoločníkom pre každú rodinu, ktorá hľadá malého a priateľského psa. Svojimi vlastnosťami a charakteristikami si získal obdiv mnohých ľudí a stal sa jedným z najobľúbenejších plemien na svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button