Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Leonberger pes: Všetko o plemene

Leonberger pes je impozantné plemeno psa, ktorého výška môže dosiahnuť až 80 cm a hmotnosť až 60 kg. Jeho hlava je podobná hlave bernardína, ale je zreteľne užšia a podstatne menej vysoká. Krk je mierne klenutý, chrbát primerane dlhý. Silné končatiny sú zakončené okrúhlymi kompaktnými labami. Pes Leonberger sa vyznačuje harmonickou stavbou tela a sebevzdušnou povahou.

 

Leonberger pes

 

Leonberger pes

 

Leonberger je pes, ktorý sa ľahko prispôsobí rodinnému životu a je ideálny pre majiteľov, ktorí hľadajú veľkého a láskavého psa. Jeho priateľská a láskyplná povaha robí z tohto psa skvelého spoločníka pre deti aj dospelých. Leonberger je sebavedomé plemeno s pokojnou hlavou, ale s neposedným telom, ktoré sa rado hýbe a vystrája. Jeho hustá srst ho robí vhodným na celoročný chov vonku, no zima mu nerobí problémy, ak má zateplenú búdu alebo prístup k zateplenej verande alebo chodbe.

 

V súčasnosti je Leonberger pomerne zriedkavým plemenom, no jeho popularita sa postupne zvyšuje. Jeho vynikajúce vlastnosti robia z neho skvelého spoločníka pre rodiny aj jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a láskavého psa. Leonberger sa ľahko učí a rýchlo si zvykne na nové prostredie. Jeho veľká veľkosť a silná stavba tela ho robia skvelým psom pre aktívne rodiny, ktoré majú radi prechádzky a výlety do prírody.

 

História Leonbergera

 

História Leonbergera

 

Heinrich Essig a Leonberger

Plemeno Leonberger bol vyšľachtený v 19. storočí mestskej radou Heinrichom Essigom v meste Leonberg, ktoré sa nachádza v blízkosti Stuttgartu v Nemecku. Inspiráciou pre vytvorenie tohto plemena bol lev, ktorý sa nachádza v erbe tohto mesta. Heinrich Essig mal za cieľ vytvoriť psa, ktorý by sa podobal levovi a stal by sa erbovým zvieraťom mesta Leonberg.

 

Heinrich Essig bol veľkým chovateľom psov a ročne predával od 200 – 300 psov. Jeho cieľom bolo vyšľachtiť plemeno, ktoré by bolo podobné levovi a malo by dobrú povahu. Plemeno bolo vyšľachtené krížením svajčiarskeho psa, novofundlandského psa a pyrenejského horského psa. Nemecké plemená psov – 8 plemien psov z Nemecka

 

19. storočie

 

Po vytvorení plemena sa Leonbergeri rýchlo stali populárnymi po celej Európe. V krátkom čase bolo množstvo leonbergerov predaných do sveta ako symbol mesta Leonberg. Koncom 19. storočia bol v Bádensku-Wurttembersku uprednostňovaný ako pes pre sedliacke usadlosti.

 

Prvá Svetová Vojna

 

Počas prvej svetovej vojny bol výskyt Leonbergerov na území Nemecka veľmi obmedzený. Po vojne sa však plemeno začalo znovu šíriť a stalo sa populárnym nielen v Európe, ale aj v iných častiach sveta.

Leonbergeri sa stali populárnymi rodinnými psami vďaka svojej priateľskej povahy a schopnosti dobre sa vychádzať s deťmi a inými zvieratami. Dnes sú Leonbergeri uznávaným plemenom psov s vyrovnanou povahou a sú vhodní ako spoločníci pre rodiny s deťmi alebo jednotlivcov, ktorí majú radi veľké psy.

 

Charakteristika Leonbergera

 

Charakteristika Leonbergera

 

Leonberger je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou impozantnou postavou a priateľskou povahou. Toto plemeno je ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov, ktorí si radi užívajú vonkajšie aktivity so svojimi psami.

Temperament

Leonberger je známy pre svoju vyrovnanú a pokojnú povahu. Toto plemeno je veľmi priateľské a láskavé, a preto sa často používa ako terapeutický pes. Leonberger má sklon k tomu byť veľmi oddaný svojmu majiteľovi a dokáže sa prispôsobiť rôznym situáciám.

Inteligencia

Leonberger je inteligentný pes, ktorý rýchlo dokáže pochopiť nové príkazy a triky. Toto plemeno má sklon k tomu byť veľmi poslušný a zvládať rôzne cvičenia. Leonberger je tiež schopný pracovať ako psovod alebo v záchrannej službe.

Energia

Leonberger má stredne vysokú úroveň energie a potrebuje pravidelnú fyzickú aktivitu. Toto plemeno sa najlepšie hodí pre majiteľov, ktorí sa radi venujú vonkajším aktivitám, ako je beh, chôdza alebo plávanie. Leonberger má sklon k tomu byť veľmi aktívny a potrebuje dostatok pohybu, aby sa cítil šťastný a zdravý.

Hravosť

Leonberger má sklon k tomu byť veľmi hravý a má rád rôzne druhy hier. Toto plemeno sa najlepšie hodí pre majiteľov, ktorí sa radi venujú vonkajším aktivitám a majú radi hravé a zábavné psy. Leonberger má sklon k tomu byť veľmi zvedavý a rád objavuje nové veci.

 

Úroveň Náklonnosti

 

Leonberger má sklon k tomu byť veľmi náklonný a oddaný svojmu majiteľovi. Toto plemeno má sklon k tomu byť veľmi citlivé a potrebuje dostatok pozornosti a lásky od svojho majiteľa. Leonberger je ideálny spoločník pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a oddaného psa. Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

 

Fyzický popis Leonbergera

 

Fyzický popis Leonbergera

 

Veľkosť

Leonberger je veľký a mohutný pes s výškou v kohútiku až do 80 cm a hmotnosťou až do 60 kg. Samce sú väčšie ako samice, ale aj samice sú impozantné a majú výšku až do 75 cm a hmotnosť až do 50 kg.

Srsť

Leonberger má dvojitú srsť, ktorá je mäkká a hustá. Vonkajšia srsť je hrubá a rovná, zatiaľ čo vnútorná srsť je jemná a hustá. Srsť je zväčša zlatistá alebo písková, ale môže byť aj tmavšia, ako napríklad červená alebo lví žltá.

Oči a Uši

Leonberger má hnedé oči, ktoré sú stredne veľké a oválneho tvaru. Uši sú zavesené, stredne veľké a majú trojuholníkový tvar s zaoblenými rohmi.

Čierna Maska

Leonberger má charakteristickú čiernu masku okolo očí a na čumáku. Táto maska by mala byť jasná a dobre ohraničená. Top 10 najkrajších plemien psov na svete

Farba Srsť

Farba srsť môže byť zlatistá, písková, červená alebo lví žltá. Srsť by mala byť rovnomerne sfarbená a bez akýchkoľvek tmavších alebo svetlejších miest.

Leonberger je mohutný pes s impozantným vzhľadom. Má krásnu dvojitú srsť a charakteristickú čiernu masku. Jeho veľkosť a silná postava robia z neho vhodného spoločníka pre aktívnych majiteľov, ktorí sa radi venujú dlhým prechádzkam a cvičeniu so svojimi psami.

Starostlivosť o Leonbergera

 

Starostlivosť o Leonbergera

 

Výcvik

 

Leonberger je inteligentný pes a má rád výzvy. Preto je dôležité začať s výcvikom čo najskôr. Odporúča sa výcvik pozitívnymi metódami, ktoré zahŕňajú odmeny za dobré správanie. Leonberger potrebuje pri výcviku primeranú dávku trpezlivosti a dôslednosti. Je tiež dôležité, aby majitelia poskytli svojmu psovi dostatok sociálneho kontaktu s rôznymi ľuďmi a zvieratami, aby sa predišlo problémom s agresivitou.

Pohyb

Leonberger je veľký pes, ktorý sa rád hýbe. Preto je dôležité, aby mal dostatok pohybu a aktivity, aby sa vyhol nadváhe a zdravotným problémom. Odporúča sa minimálne hodina pohybu denne vrátane prechádzok, behu a hier. Leonberger je tiež skvelým spoločníkom na turistiku a iné aktivity v prírode.

Kúpanie

 

Leonberger má hustú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Aby sa predišlo kožným problémom a zacuchaným chumáčom, odporúča sa srsť kefovať aspoň dvakrát týždenne. Kúpanie je potrebné len vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné na udržanie prirodzenej rovnováhy kože. Top 10 najväčších plemien psov na svete

Cestovanie

Leonberger môže byť skvelým spoločníkom na cestách, ale je dôležité sa na cestovanie s ním pripraviť. Odporúča sa používať bezpečnostný pás pre psa, aby sa v prípade nehody predišlo zraneniu. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby mal pes počas cesty dostatok vody a potravy, a predísť stresu a úzkosti.

Celkovo je starostlivosť o leonbergera založená na pravidelnom cvičení, správnej výžive a starostlivosti o srsť. Pri dostatočnej starostlivosti a pozornosti môže byť leonberger skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Leonberger ako Domáci Pes

 

Leonberger je impozantný, silný a veľký pes so svalnatým telom, ktorý môže byť vynikajúcim spoločníkom pre rodinu. Toto plemeno je známe svojou priateľskou a láskavou povahou, ktorá ho robí skvelým domácim miláčikom.

Rodinný Pes

 

Leonberger je skvelý rodinný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ľuďmi všetkých vekových kategórií. Je to veľmi oddaný a milujúci pes, ktorý sa radi hrá s rodinou a trávi čas s nimi. Leonbergeri sú veľmi inteligentní a rýchlo sa učia, čo z nich robí skvelých spoločníkov pre rodiny. Tipy na starostlivosť o vlasy

Strážca

 

Leonbergeri sú tiež skvelí strážci. Sú veľmi pozorní a majú skvelý sluch, čo znamená, že dokážu včas upozorniť na akúkoľvek nebezpečnú situáciu. Toto plemeno je veľmi ochranné a bude ochraňovať svoju rodinu a majetok.ň

Farmársky pes

 

Leonbergeri boli pôvodne vyšľachtení ako farmárski psi, čo znamená, že majú veľa energie a sú veľmi silní. Toto plemeno môže byť skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí majú veľký pozemok alebo farmu. Leonbergeri sú veľmi pracovití a radi pomáhajú svojim majiteľom s rôznymi úlohami.

Leonbergeri sú skvelí spoločníci pre rodiny, ktoré majú dostatok priestoru a času na to, aby sa o nich starali. Toto plemeno vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti, ale odmenou je oddaný a láskavý pes, ktorý bude s rodinou na život a na smrť.

 

Zdravie Leonbergera

 

Leonberger je obrovský pes s pôsobivou postavou a mohutným svalstvom. Silne stavaný, Leonberger nie je o nič menej elegantný, živý a s vyváženými proporciami. Samce sú ešte väčšie ako samice. Pri výbere Leonbergera je dôležité zohľadniť jeho zdravie.

 

Polyneuropatia

 

Polyneuropatia je zdravotný problém, ktorý sa môže vyskytnúť u Leonbergera. Ide o neurologické ochorenie, ktoré postihuje periférne nervy. Na začiatku sa môže prejaviť ako slabosť alebo ochrnutie končatín, neskôr môže postihnúť aj dýchacie svaly a srdce. Polyneuropatia môže byť dedičná alebo získaná.

Pri kúpe šteniatka je dôležité zistiť, či jeho rodičia boli testovaní na polyneuropatiu. Ak áno, mal by byť zdravotný stav šteniatka v poriadku. Ak nie, mal by sa šteniatko testovať na polyneuropatiu, aby sa predišlo možným zdravotným problémom v budúcnosti.

Leonbergeri majú tiež sklon k dysplázii bedrového kĺbu a lokte, ktoré môžu spôsobiť bolesti a obmedzenia pohybu. Je dôležité dbať na správnu výživu a vhodné cvičenie, aby sa predišlo týmto zdravotným problémom.

Všeobecne platí, že Leonbergeri majú sklon k nadváhe, preto je dôležité dbať na ich stravu a dostatok pohybu. Pri výbere krmiva je dôležité zohľadniť jeho výživovú hodnotu a zloženie. Leonbergeri majú tiež hustú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť a úpravu.

 

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov by mal byť Leonberger vyšetrený veterinárom a liečený podľa jeho pokynov. Pravidelné návštevy veterinára a prevencia môžu pomôcť udržať zdravie Leonbergera na vysokej úrovni.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button