Psy

Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

Veľké plemená psov vyžadujú priestor, veľké psy , kde sú schopní robiť viac vecí, veľké psy, než len natiahnuť laby a prevaliť sa, preto sa väčšinou nehodia do bytu, i keď pokiaľ vybijete ich energiu, môžu žiť i tam. Sú nesmierne odolní, silní, elegantní a úplne oddaní spoločníci. Od pohľadu vzbudzujú rešpekt, takže aj priateľský macko má potenciál byť dobrým strážcom. Žijú priemerne 10 až 12 rokov, ale veľké plemená sú pomerne krátkoveké.

 

Nemecká doga

 

Nemecká doga veľké psy

 

Výška: 71 – 86 cm
Hmotnosť: 45 – 90 kg

 

Dogy sa chovajú už po tisícročia, ale až v 16. storočí sa ich chov začal uberať jednotnejším smerom. Pôvodne boli dogy výhradne v držbe aristokracie, ale v priebehu 19. storočia prestal byť chov veľkých psov výsadou šľachty a dogy sa rozšírili aj medzi nižšej spoločenskej vrstvy. V dnešnej dobe je nemecká doga chovaná ako spoločník alebo výstavný pes. Nie každý si môže dovoliť chov tak veľkého psa, ale pre tých, ktorí majú radi obrie plemená a dokážu psovi vytvoriť zodpovedajúce životné podmienky, je doga skvelou voľbou. Zaobstaraním nemeckej dogy získate na mnoho rokov milujúceho spoločníka, veľkého telom i dušou.

 

Bernský salašnícky pes

 

Bernský salašnícky pes veľké psy

 

Výška: 58 – 70 cm
Hmotnosť: 45 – 65 kg

Bernský salašnícky pes je impozantné plemeno s atraktívnym vzhľadom, ľahko rozpoznateľný vďaka jeho trojfarebnosti – čierna základná farba, hnedočervené pálenie a biele znaky. Pôvodne bol používaný ako strážny a ťažný pes na sedliackych dvoroch, kde v špeciálnom postroji ťahal malé vozíky s mliekom a syrom. V dnešnej dobe nachádza bernský salašnícky pes uplatnenie hlavne ako rodinný pes, pričom nadšencov pre toto plemeno pribúda.

Bernský salašnícky pes je pomerne dobre ovládateľný, rýchlo sa učí a pre svojho pána urobí všetko. Avšak vzhľadom na jeho veľkosť a temperament je potrebné, aby majiteľ nič nezanedbal a výchove psa už v rannom veku venoval náležitú pozornosť.

 

Nezabudnite dať Palec hore na našej 👉 fb stránke TOPDEN 👍

 

Tibetská doga

 

Tibetská doga veľké psy

Výška: 61 – 76 cm
Hmotnosť: 34 – 90 kg

Tibetská doga je vynikajúci nepodplatiteľný strážca a ochranca vďaka výborným vrodeným obranným inštinktom. Ako každý pes musí byť aj správne vychovaná, musí rešpektovať svojho pána a hoci poslušnosť nie je zrovna jej silnou stránkou základné povely zvládne bez problémov. Ako iné horské plemená aj tibetská doga je dosť tvrdohlavá, na povely väčšinou nereaguje, preto určite nie je vhodná pre ľudí, ktorí vyžadujú od psa perfektnú poslušnosť.

Tibetská doga nie je pes vhodný na trvalejší pobyt na koterci, potrebuje voľnosť a prehľad čo sa deje na jej pozemku.

 

Novofundlandský pes

 

Novofundlandský pes veľké psy

Výška : 63 – 74 cm
Hmotnosť: 45 – 70 kg

Tomuto plemenu sa pripisuje celý rad dobrých povahových vlastností. Považuje sa za vyslovene verného, priateľského a dobrosrdečného spoločníka.Veľké plemená psov. Veľmi dobre sa dá vychovávať a vycvičiť. Pôvodne sa využíval rybársky pes.

Vhodný prostredím pre tohto psa je rodinný dom so záhradou s dostatkom možností k pohybu. Miluje vodu a veľkú radosť mu urobíte tiež dlhými prechádzkami v prírode, ktoré môžu byť spestrené kúpaním sa na vhodnom mieste. Vie si vytvoriť dobrý vzťah k deťom, a preto je vynikajúcim rodinným psom.

Komondor

 

Komondor veľké psy

VÁHA: 50 – 60kg pes 40 – 50kg fena
VÝŠKA: 70 – 80cm pes 65 – 70cm fena

Komondor je svojrázny, sebavedomý, pokojný, veľmi samostatný, smelý a skôr uzavretý pes. Dokáže ticho pozorovať svoje okolie zo svojho stanovišťa, no z driemajúceho huňatého obra sa v prípade potreby stáva zasahujúci obranca.

Ide o jedno z najstarších a najpôvodnejších plemien pastierskych psov, pochádzajúcich z Ázie, odkiaľ bolo privezené kočovníkmi na dnešné územie Maďarska. Komondor bol chovaný kvôli mimoriadnej odolnosti voči chladu, vlhku a vďaka bielemu sfarbeniu i voči horúčave.

Bernardín

 

Bernardín Veľké plemená psov

Váha: 50 – 91 kg
Výška: 65 – 90 cm

Veľké psy. Dnešný svätobernardský pes, bežne nazývaný ako bernardín, vznikol v druhej polovici 19. storočia zušľachtením psov, ktoré stáročia chovali mnísi v kláštore Svätého Bernarda v jednom z priesmykov švačiarskych Álp. O bernardínovi často píše ako o psovi, ktorého stáročia využívali na hľadanie pútnikov v snehovej metelici, či dokonca pod lavínami.

Bernardín je silný, primerane vysoký pes, vo všetkých partiách vyvážený. Môže byť buď krátkosrstý, s tvrdou, priliehavou a veľmi hustou srsťou, alebo dlhosrstý, ktorý má stredne hustú hladkú, alebo len mierne zvlnenú srsť.

Dnešný bernardín sa od pôvodných psov z kláštora neodlišuje len stavbou tela, ale aj civilizovanejšou povahou, aj keď niektoré vlastnosti ostali. Najmä odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam , veľmi dobrý orientačný zmysel, skvelý čuch a podľa niektorých schopnosť vycítiť zmenu počasia.

Plešatenie a ako mu čeliť , Vypadávanie vlasov u mužov

Väčšina bernardínov cez deň nešteká, pánových známych buď ignoruje, alebo sa k nim správa priateľsky. V noci sú ale ostražité a ku každému neznámemu sa správajú s nedôverou a štekajú.

Sibírsky husky

 

Sibírsky husky Veľké plemená psov

Váha: 20,5-28 kg pes 15,5-23 kg fena
Výška: 53,5-60 cm pes 50,5-56 cm fena

Stredne veľký, kompaktný, silný, ale pôvabný , temperamentní a priateľský pes s dobrým vzťahom k ľuďom i k deťom, zároveň však veľmi slobodymilovný a nezávislý. Pre jeho povahu je typická určitá tvrdohlavosť, dobre ho vychovať preto nie je ľahké.Veľké psy.

,,Saňový pes.“ Mával za úlohu prevážať ľahšie bremená na veľké vzdialenosti strednej rýchlosťou. Veľké plemená psov . Dnes je z uznávaných saňových plemien najrýchlejší. Okrem toho je na celom svete chovaný ako spoločenský pes. Vyžaduje veľa pohybu v teréne. Vyhovuje mu celoročné umiestnenie vonku. Hodí sa len pre ľudí zvyknutých tráviť väčšinu voľného času v prírode. Málokedy šteká, zato častejšie vyje, zvlášť vo svorke.

Doberman – Veľké psy

 

Doberman Veľké plemená psov

Výška: 66–72 cm pes 61–68 cm fena
Hmotnost: 40–45 kg pes 32–35 kg fena

V prvom rade je doberman strážnym psom. Je odvážny, sebavedomý a neohrozený, takže je vynikajúcim pracovným psom u polície alebo v armáde.Veľké psy. V prvom rade je doberman strážnym psom.Veľké plemená psov. V rámci svojej rodiny sa doberman prejavuje ako pes, ktorý je verný, láskyplný a milujúci deti. Psy tohto plemena sú veľmi horliví a majú veľkú radosť z práce. Majú mimoriadne bystrú myseľ a sú veľmi silní. Doberman je dokonca považovaný za piate najinteligentnejšie plemeno na svete.

Na začiatku bol chov dobermanov jasne zameraný na výkon. Dokonca aj dnes sú dobermany predovšetkým požadovaní ako strážne, policajné a vojenské psy, lovecké psy (k boju s dravou zverou), ovčiarske psy rovnako ako terapeuticke psy a slepecké psy. Každý, kto chce chovať dobermana, by si mal, okrem nadšenia pre toto plemeno, uvedomiť, že vzdelávanie a výcvik dobermanov vyžaduje veľa času, peňazí a niekedy aj veľa trpezlivosti.

Veľké plemená psov

Dobrý výcvik, dostatočný tréning a kreatívne hry pre podporu intelektu sú základom harmonického spolužitia psa a človeka.

 

Írsky vlkodav – Veľké psy

 

Írsky vlkodav Veľké plemená psov

 

Výška : 76 – 90 cm
Hmotnosť: 52 – 81 kg

Predpokladá sa, že írskych vlkodavov doviezli do Írska Kelti, ktorí boli vynikajúci chovatelia psov a využívali ich k loveckým účelom. Má impozantný vzhľad, je dôstojný, odvážny, diplomat, jeho pohľad je jemný, nežný a plný lásky, tak ako jeho srdce.Veľké plemená psov. Preto sa mu hovorí nežný obor. Má miernu, priateľskú povahu, je vyrovnaný, rozvážny
dokonalý spoločník a ideálny rodinný pes.

Keďže srsť vlkodava má byť hrubá a má samočistiacu schopnosť, nie je nutné ho neustále kúpať. Pravidelne mu treba vyčesávať srsť a keď mu začne viac rásť, treba psa začať trimovať (ide o špeciálnu úpravu srsti hrubosrstých plemien psov).

Je to pes, ktorý dokáže preleňošiť polku dňa, ale potom sa musí vyšprintovať v prírode. Miluje voľný pohyb. Ideálny je pre neho rodinný dom so záhradou. Zo športov je pre neho ideálny coursing (beh za umelou návnadou, strapcom). Môžete s ním skúsiť akýkoľvek druh športu sám vám dá najavo, čo sa mu páči a vyhovuje mu.

Veľké plemená psov

Článok obsahuje niektoré z veľkých plemien psov najväčšie plemená psov nájdete na Top 10 najväčších plemien psov na svete

 

Leonberger

 

Leonberger Veľké plemená psov

Výška: 65 – 80 cm
Hmotnosť: 41 – 85 kg

Plemeno leonberger je obrovské a silné psie plemeno známe svojou eleganciou a vznešenosťou. Vznikal od polovice minulého storočia ako výsledok chovateľského zámeru mestského radného pána z nemeckého mesta Leonberg Heinricha Essiga, ktorý pôvod nechcel vyšľachtiť psa podobného levovi.

Dospelý leonberger môže vážiť rovnako ako dospelý človek.Veľké psy. Toto plemeno je charakteristické typickou leviou hrivou na krku a hrudi ale aj priateľskou, no nedôverčivou povahou ideálnou pre úlohu strážneho psa. V súčasnosti sú leongbergery najmä skvelými rodinnými psami, ktoré si však pre svoju veľkosť vyžadujú aj veľký priestor a veľa pohybu.

Pri chove leonbergera ako pracovného psa sú aj dnes možné mnohé oblasti nasadenia: uplatní sa napríklad ako záchranársky pes. Ak ho chcete chovať ako domáceho psa, mali by ste mu poskytnúť dostatok priestoru a možnosť výbehu. Leonberger nie je vyslovený bežec či šprintér, no napriek tomu potrebuje pravidelné a dlhé prechádzky.

 

Nezabudnite dať Palec hore na našej 👉 fb stránke TOPDEN 👍

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button