PsySTAROSTLIVOSŤ O PSA

Veľké psy plemena: Sprievodca pre majiteľov

Veľké psy plemena: Sprievodca pre majiteľov. Veľké plemená psov zaujímajú osobitné miesto v srdciach milovníkov zvierat. Ich imponujúca postava a rôznorodé temperamenty z nich robia veľkolepých spoločníkov pre rôzne životné štýly. Od 25 do 45 kilogramov sa hmotnosť týchto psov pohybuje, no niektoré exempláre môžu dosiahnuť aj hmotnosti prevyšujúce 100 kilogramov. S ich veľkosťou prichádza aj zodpovednosť – potrebujú primeranú starostlivosť, cvičenie a priestor na to, aby sa mohli cítiť šťastné a zdravé.

Veľké psy plemena

Veľké psy plemena

 

Charakteristické rysy týchto psov sú tak rozmanité ako samotné plemená. Veľké psy môžu byť lojálnymi strážcami, trpezlivými rodinnými spoločníkmi alebo neúnavnými pracovnými zvieratami. Ich história je často spojená so šľachtením pre konkrétne úlohy, ako je stráženie majetku, lov, ťahanie nákladu alebo dokonca spoločenská úloha. I keď mnohé z týchto plemien vizuálne pripomínajú vlky, ich podstata môže byť veľmi odlišná v závislosti od ich výchovy a výcviku.

Pokiaľ uvažujete o adopcii veľkého psa, je dôležité zvážiť ich nároky na životný priestor, množstvo pohybu a typ starostlivosti, ktorú potrebujú. Tieto plemená sú schopné poskytnúť neskutočné množstvo radosti a spoločnosti, avšak zároveň vyžadujú značnú časovú a finančnú investíciu, aby im bolo zabezpečené prostredie, v ktorom môžu prekvitať.

Základné informácie o veľkých plemenách psov

Základné informácie o veľkých plemenách psov

 

Pri rozlišovaní veľkých plemien psov sa zohľadňuje nielen ich hmotnosť a výška, ale aj odvodené charakteristické črty a úlohy, ktorým tieto plemená historicky vyhovujú.

Charakteristika veľkých psov

Veľké plemená psov obvykle dosahujú hmotnosť od 25 do 45 kilogramov a môžu vykazovať výšku nad 60 cm v kohútiku. Jedným takým plemenom, ktoré vykazuje podobné rysy s vlkmi, sú napríklad beauceróni. Iné veľké plemená, ako labradory a kólie, sú známe svojou priateľskou povahou, inteligenciou a adaptabilitou. Plemená ako rotvajler môžu slúžiť ako strážne psy z dôvodu ich silnej ochranárskej povahy.

Výhody a nevýhody veľkých plemien – Veľké psy plemena

Výhody veľkých plemien psov zahŕňajú ich vynikajúce schopnosti v mnohých oblastiach vrátane stráženia, práce a terapie. Tieto psy majú často silnú výdrž a môžu byť dobrými spoločníkmi pre aktívnych majiteľov.

Medzi nevýhody patrí zvýšená finančná záťaž na kŕmenie a veterinárnu starostlivosť, ako aj fakt, že niektoré veľké plemená môžu mať predispozíciu k určitým zdravotným problémom, napríklad degeneratívne ochorenia kĺbov. robustnejšiu výchovu, keďže agresívne správanie u veľkých plemien môže byť rizikové. Strojček na vlasy a bradu pre mužov

Populárne veľké plemená

Populárne veľké plemená

 

Veľké plemená psov si získali popularitu z rôznych dôvodov vrátane ich výšky, hmotnosti a rozmanitosti ich schopností.

Salašnícke a práce schopné plemená

Bernský salašnícky pes, charakteristický trojfarebným značením, je práceschopný a prispôsobivý, s hmotnosťou medzi 45 až 65 kg. Komondor a Kuvasz, oba známe svojou charakteristickou srsťou, patria medzi plemená s historickou úlohou ochrany stád. Pyrenejský horský pes a Briard sú známe pre svoju odvahu a vernosť.

 • Bernardýn: Hmotnosť: 64 – 120 kg, Výška: 70 – 90 cm
 • Stredoázijský ovčiak: Hmotnosť: 50 – 79 kg, Výška: 60 – 78 cm

Ochranné a práce schopné plemená – Veľké psy plemena

Medzi ochranné a pracovné plemená sa radí Cane Corso, považované za odvážne, silné a obratné. Nemecká doga je impozantné plemeno známe svojou veľkosťou a šľachetným vzhľadom, často nazývaná „Apolón medzi psami“. Plemeno Dobrman vyniká v ochranárskej službe vďaka svojej atletickej postave a inteligencii.

 • Nemecká doga: Hmotnosť: 45 – 90 kg, Výška: 71 – 86 cm
 • Bulmastif: Hmotnosť: 50 – 59 kg, Výška: 61 – 68 cm

Spoločenské a rodinné plemená

Zlatý retriever je známy svojou dobromyseľnosťou a priateľským prístupom, je ideálnym rodinným psom. Novofundlandský pes, ktorý exceluje v záchranárskych činnostiach vo vode, je známy svojou láskavou povahou. Leonberger, s hmotnosťou do 75 kg, spája v sebe odvahu a jemné povahové rysy.

 • Newfoundlandský pes: Hmotnosť: 60 – 70 kg, Výška: 65 – 75 cm
 • Zlatý retriever: Hmotnosť: 25 – 34 kg, Výška: 51 – 61 cm

Výchova a tréning veľkých psov

Výchova a tréning veľkých psov

 

Veľké plemená psov ako sú strážne, lovecké a práce schopné psy, vyžadujú osobitný prístup k tréningu. Ich inteligencia, ochranársky inštinkt a fyzická sila si žiadajú konzistentný a prispôsobený tréning.

Základy poslušnosti – Veľké psy plemena

Pri výchove veľkých psov je dôležité začať s základnými poslušnostnými cvikmi už v skorom veku. Veľké plemená sú často veľmi inteligentné a sú schopné rýchlo sa učiť, avšak rovnako rýchlo sa môžu naučiť aj zlé návyky, pokiaľ nie je tréning konzistentný. Základné povelové cviky zahŕňajú:

 • Sedni: Ukazovateľ vzoru poslušnosti a pokojného správania.
 • Ľahni: Prikázanie psovi, aby zaujal ležiacu pozíciu, čo je užitočné pri jeho zvládaní.
 • K nohe: Dôležitý povel pre stráženie a kontrolu psa v prostredí plnom rozptýlení.

Tieto základy poskytujú základ pre ďalší rozvoj poslušnosti a sú ključové pre vybudovanie vzťahu medzi psom a majiteľom, založeného na dôvere a rešpekte.

Špecifický tréning podľa plemena

Každé veľké plemeno má špecifické charakterové vlastnosti a predispozície, ktoré treba pri tréningu zohľadniť. Napríklad:

 • Strážne psy (napr. Nemecký ovčiak): Zaradenie cvikov pre výrazný ochranársky inštinkt, ako je stráženie majetku či obrana majiteľa.
 • Lovecké psy (napr. Weimarský stavač): Cvičenie zamerané na spoľahlivú reakciu na povel aj vo vysoko stimulujúcom prostredí.
 • Hravé a pokojné plemená (napr. Bernardín): Hry zamerané na tréning sústredenia a udržanie pokojného správania pri interakciách s ľudmi a inými psami.

Inteligencia a schopnosť adaptácie veľkých plemien robia tréning účinným, no je dôležité prispôsobiť metódy a intenzitu tréningu individuálnym potrebám konkrétneho psa a plemena.

Zdravotné aspekty a starostlivosť – Veľké psy plemena

Zdravotné aspekty a starostlivosť - Veľké psy plemena

 

Pokiaľ ide o veľké plemená psov, je dôležité pamätať na ich špecifické potreby v oblasti zdravia a starostlivosti. Ich veľká postava a s tým súvisiace zdravotné výzvy vyžadujú premyslený prístup k výžive, prevencii zdravotných problémov a každodennej starostlivosti.

Výživa veľkých psov

Veľké plemená psov vyžadujú vyváženú stravu, ktorá správne podporuje ich aktívny životný štýl a pomáha udržiavať ich zdravé kĺby. Labradorský retriever, známy svojím pokojným a živým temperamentom, si napríklad vyžaduje stravu bohatú na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu.

 • Kalorické potreby: Zohľadnite energetickú potrebu založenú na veku, váhe a úrovni aktivity psa.
 • Dôležité živiny: Vhodný pomer proteínov, tukov a sacharidov, ako aj vitamíny a minerály, je kľúčový.
 • Veľkosť a tvar granúl: Tieto by mali byť prispôsobené veľkej papuli veľkých plemien.

Zdravotné problémy špecifické pre veľké plemená

Rotvajler podobne ako ostatné veľké plemená, je náchylný na dyspláziu bedrových kĺbov, a taktiež môžu byť náchylné na problémy s dýchacími cestami a torziu žalúdka. Je teda nevyhnutné stanoviť pravidelné kontroly u veterinára.

 • Dysplázia kĺbov: Genetická predispozícia k tomuto degeneratívnemu ochoreniu možno zmierniť správnou výživou a obmedzením extrémnych pohybových aktivít vo mladom veku.
 • Srdcové ochorenia: Systematické vyšetrenia sú dôležité pre včasné odhalenie a liečbu.

Každodenná starostlivosť – Veľké psy plemena

Denne by mali byť veľké psy venčené, aby si udržali zdravie a pokojný temperament. Psov, ako je vlk a jeho domáci ekvivalent, treba dbať aj na mentálnu stimuláciu.

 • Denná aktivita: Dlhé prechádzky alebo behanie sú základom pre udržanie fyzického zdravia.
 • Prevencia obezity: Pravidelné váženie a adaptácia stravovacích návykov sú dôležité, aby sa predišlo nadváhe, ktorá zvyšuje zaťaženie kĺbov.

Výber správneho plemena pre váš životný štýl

Výber správneho plemena pre váš životný štýl

 

Pri výbere správneho veľkého plemena psa je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových aspektov: povahu, potrebu aktivity, vhodnosť pre rodiny a schopnosť byť dobrým spoločníkom. Veľké plemená psov ako brazílska fila, rhodéský ridgeback a beauceron si vyžadujú dostatočný pohyb a stimuláciu, preto sú ideálne pre aktívnych jednotlivcov alebo rodiny, ktoré si užívajú vonkajšie aktivity.

Plemeno Vhodnosť pre rodiny Aktivita Funkcia
Brazílska fila Stredná Vysoká Ochrana, služba
Rhodéský ridgeback Vysoká Vysoká Ochrana, spoločník
Beauceron Vysoká Stredná až vysoká Ochrana, pracovný pes

Brazílska fila je veľmi oddaný a ochranný spoločník, avšak kvôli jej dominantnej povahy nie je vhodný pre neznalých majiteľov. Rhodéský ridgeback má skvelý rodinný charakter, ak je správne socializovaný. Beauceron je inteligentný a flexibilný, ale vyžaduje konzistentný výcvik.

Majitelia by mali brať do úvahy nielen fyzické potreby plemena, ale aj svoje schopnosti a čas, ktorý môžu venovať psíkovi. Rodinný pes by mal byť tolerantný k deťom a ostatným domácim miláčikom. Prospech môže mať z pravidelných dlhých prechádzok či z behania vo voľnej prírode.

Dôležitý je aj priestor, ktorý je k dispozícii pre psa v domácnosti. Veľké plemená psíkov si vyžadujú dostatočne veľký priestor pre odpočinok aj hru. Bez dostatku fyzickej aktivity a mentálnej stimulácie sa môžu prejaviť deštruktívne správania, a preto je ich deň potrebné naplniť rôznymi formami aktivít.

Záver – Veľké psy plemena

Záver - Veľké psy plemena

 

Veľké plemená psov ponúkajú rôznorodé charakteristické črty, od silnej ochranárskej povahy až po láskavý temperament. Váha týchto plemien sa zvyčajne pohybuje medzi 25 a 45 kilogramami. História ich vývoja často zrkadlí potreby lovu, stráženia alebo ťahania a ich veľkosť bola v minulosti pri týchto činnostiach vysoko cenená.

 • Priateľstvo a kompatibilita s rodinou, vrátane detí, je u väčších plemien občas prekvapujúca, pričom mnohé veľké plemená sú známe svojou nežnou a ochotnou povahou.
 • Aktívny životný štýl je pre majiteľov veľkých plemien esenciálny, keďže títo psi vyžadujú pravidelnú fyzickú aktivitu.

Významné je, že aj napriek ich impresívnym rozmerom, veľké psy môžu byť veľmi citlivé a prispôsobivé k životu v rodine. Ich výber by mal vždy zodpovedať schopnostiam človeka starať sa o tieto plemená správne a zodpovedne.

Majitelia by si mali byť vedomí zdravotných výziev, ktoré sú bežné pre veľké plemená, vrátane problémov s kĺbmi a srdcom.

Tabuľka všeobecných informácií a povah:

Plemeno Priemerná váha Povaha
Bernardín Až 166 kg Milá, pokojná
Pes grónsky 25-45 kg Nezávislá, ochotná
Labrador Retriever 25-36 kg Inteligentná, priateľská

Pri výbere veľkého psieho plemena je dôležité brať do úvahy ich špecifické potreby a zaistiť, aby ich život v domácom prostredí bol šťastný a zdravý.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button