Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Írsky vlkodav: Pôvod, Charakteristika a Použitie

Írsky vlkodav je jedno z najväčších a najstarších plemien psov na svete. Toto plemeno má pôvod v Írsku a bolo vyšľachtené Rimanmi na sliedenie. Jeho pomenovanie nepochádza z jeho vzhľadu, ale z pôvodného určenia, kedy bol používaný pri love vlkov. Pekné plemeno Írsky vlkodav je plemeno psa domáceho, ktoré je uznané v FCI pod číslom 160.

 

Írsky vlkodav

 

Írsky vlkodav

 

Toto plemeno je mimoriadne vyrovnané a oddané. Je pokojné a miluje rozmaznávanie. Je vynikajúcim lovcom a potrebuje veľkú dávku fyzickej aktivity. Hovorí sa mu aj írsky chrt. Írsky vlkodav je trpezlivý pri deťoch, ale vzhľadom na jeho veľkosť by s nimi nemal zostať sám. V súčasnosti je toto plemeno psov stále populárne a často sa využíva aj na výstavy psov.

Ak hľadáte psa s neobvyklým vzhľadom a vynikajúcou povahou, írsky vlkodav môže byť tou správnou voľbou pre vás. Toto plemeno psov je vhodné pre majiteľov, ktorí majú dosť miesta a času na starostlivosť o veľkého psa. Svojho psa budete musieť pravidelne cvičiť a poskytnúť mu dostatok fyzickej aktivity, aby bol zdravý a spokojný.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Írsky vlkodav je jedno z najstarších plemien psov na svete, ktorého pôvod siaha až do staroveku. Podľa niektorých prameňov sa odhaduje, že predkovia tohto plemena sa dostali do Írska spolu s Keltmi. Írsky vlkodav bol v minulosti využívaný na lov a naháňanie vlkov. Jeho meno pochádza práve z tejto činnosti, ktorá bola v Írsku veľmi dôležitá.

V staroveku boli vlci v Írsku veľkým problémom. Preto boli psy, ktoré boli schopné ich loviť a zabíjať, veľmi cenené. Írsky vlkodav bol jedným z týchto psov. Jeho silné telo a rýchlosť mu umožňovali chytiť a zabiť vlka.

 

Po vyhubení vlkov sa Írsky vlkodav začal využívať ako lovecký pes a spoločník. V 19. storočí bol plemeno takmer vyhynuté, ale vďaka úsiliu niekoľkých nadšencov sa mu podarilo prežiť a dnes je veľmi obľúbený po celom svete.

George Graham bol jedným z najvýznamnejších chovateľov Írskych vlkodavov. V 70. rokoch 20. storočia sa mu podarilo zrekonštruovať pôvodné plemeno a vrátiť mu jeho pôvodnú silu. Jeho práca pomohla zachrániť toto krásne plemeno pred vyhynutím.

Celkovo, Írsky vlkodav má fascinujúcu históriu a pôvod, ktoré sú úzko spojené s Írskom a jeho kultúrou. Dnes je toto plemeno uznávané po celom svete a je obľúbené nielen pre svoju krásu, ale aj pre svoju oddanosť a inteligenciu.

 

Charakteristika a vzhľad

 

Charakteristika a vzhľad
Írsky vlkodav

 

Írsky vlkodav je jedným z najväčších psov na svete. Jeho vzhľad je impozantný a dôstojný. Tento plemeno má veľkú hlavu hranatého tvaru, dlhý a svalnatý krk, svižný krok a ostrý zrak. Jeho telo je tvarom podobné anglickému chrtovi, ale mohutnejšieho vzrastu a je pokryté drsnou najčastejšie sivou až žltkastou, škvrnitou srsťou (môže byť aj červená, čierna, biela, hnedá alebo fŕkaná).

Írsky vlkodav je charakteristický svojou veľkosťou a hmotnosťou. V kohútiku môže dosiahnuť až do 79 cm a hmotnosť môže byť až 54 kg. Jeho svalová postava je výrazná a robí z neho impozantného psa.

Toto plemeno má veľmi mierumilovnú a priateľskú povahu. Je to veľmi vľúdny a maznavý pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami. Jeho temperament je vyrovnaný a pokojný, ale zároveň je to pes, ktorý má zvýšené nároky na pohyb a prostredie. Preto nie je vhodný pre každého a jeho majiteľ by mal byť pripravený venovať mu dostatok času na prechádzky a fyzickú aktivitu.

Vzhľadom na svoju veľkosť a svalovú postavu, potrebuje Írsky vlkodav aj dostatok kvalitnej stravy a pravidelné veterinárne kontroly. Jeho hlava a krk sú dôležitými časťami jeho tela, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť.

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Írsky vlkodav je plemeno psa, ktorého povaha a temperament sú nežné, trpezlivé a pokojné. Tento pes má veľmi dobre vyvinutú intuíciu a vie, kedy je potrebné byť opatrný a kedy ukázať svoju vernosť a oddanosť.

Aj keď je Írsky vlkodav veľmi inteligentný, môže byť niekedy aj tvrdohlavý. Tento pes má svoje vlastné názory a niekedy môže byť náročný na tréning a výcvik. Preto je dôležité, aby bol majiteľ trpezlivý a konzistentný pri tréningu tohto psa. Zaujímavosti o psoch – 72 zaujímavých faktov

 

Írsky vlkodav je skvelý spoločenský pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami. Tento pes má prirodzenú ochranársku povahu a bude ochraňovať svoju rodinu pred akýmkoľvek nebezpečenstvom.

Vzhľadom na svoju veľkosť a silu, by mal byť Írsky vlkodav vedený na vodítku pri prechádzkach. Napriek tomu, že je to veľký pes, má tendenciu zabúdať na svoje rozmery a môže sa chcieť pritúliť na pohovku k svojmu majiteľovi.

Celkovo, Írsky vlkodav je inteligentný, verný a ochotný pes s nežnou a pokojnou povahou. S príslušným tréningom a výcvikom, môže byť skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi a inými domácimi zvieratami.

 

Výchova a výcvik

Výchova a výcvik irského vlkodava sú dôležité pre jeho správne fungovanie v rodine. Je to veľmi spoločenský a rodinný pes, ktorý sa stane členom rodiny. Výchova a výcvik sú dôležité, aby sa zabránilo nežiadúcemu správaniu, ktoré môže byť nebezpečné pre okolie.

Irský vlkodav je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, ale môže byť aj tvrdohlavý, ak sa nevychováva správne. Výcvik by mal začať v útlom veku, keď je pes najprijateľnejší k učeniu. Je dôležité, aby sa výcvik nezameriaval len na poslušnosť, ale aj na socializáciu, aby sa pes naučil správať sa v rôznych situáciách.

 

Náročnosť výchovy a výcviku závisí od skúseností majiteľa. Je vhodné vyhľadať si skúseného chovateľa, ktorý vám poradí a pomôže s výchovou a výcvikom. Je potrebné trpezlivosť a dôslednosť, aby sa pes naučil najdôležitejšie povely. Zvieratá na i – 10 zvierat na písmeno i

Irský vlkodav je veľmi citlivý pes a jemný prístup je dôležitý pri výcviku. Je potrebné používať pozitívne posilňovanie, aby sa pes cítil motivovaný a mal radosť z učenia sa. Negatívne posilňovanie môže mať opačný efekt a spôsobiť, že pes bude tvrdohlavý a neuposlušný.

Výchova a výcvik sú dôležité pre správne fungovanie irského vlkodava v rodine. Je potrebné venovať mu dostatok pozornosti a trpezlivosti, aby sa stal spoľahlivým a poslušným spoločníkom.

 

Zdravie a Starostlivosť

 

Írsky vlkodav je plemeno, ktoré, ako mnohé iné veľké psy, trpí rôznymi zdravotnými problémami. Preto je dôležité, aby majitelia venovali dostatočnú pozornosť starostlivosti o ich psa a pravidelne ho kontrolovali u veterinára.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov, ktorý postihuje írskeho vlkodava, je dysplázia bedrového kĺbu. Tento problém môže spôsobiť bolesti a ťažkosti pri pohybe psa. Majitelia by mali sledovať príznaky a v prípade potreby navštíviť veterinára.

Okrem toho, írsky vlkodav má sklon k torzii žalúdka, čo môže byť veľmi nebezpečné a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Majitelia by mali byť opatrní pri kŕmení svojho psa a zabrániť nadmernému cvičeniu po jedle.

 

Ďalším zdravotným problémom, ktorý sa môže vyskytnúť u írskeho vlkodava, je rakovina kostí. Tento problém je častejší u starších psov a môže spôsobiť bolesti a zhoršenie pohybu psa. Majitelia by mali pravidelne kontrolovať svojho psa a v prípade akýchkoľvek príznakov rakoviny kostí, navštíviť veterinára.

Starostlivosť o írskeho vlkodava si vyžaduje aj pravidelné trimovanie srsti a starostlivosť o zuby a uši. Majitelia by mali venovať pozornosť kvalite stravy svojho psa a zabezpečiť dostatočný príjem výživných látok.

Celkovo, írsky vlkodav je krásny a majestátny pes, ktorý si vyžaduje dostatočnú starostlivosť a pozornosť. Majitelia by mali byť informovaní o zdravotných problémoch, ktoré môžu postihnúť ich psa a pravidelne ho kontrolovať u veterinára.

 

Strava a Výživa

 

Strava a Výživa
Írsky vlkodav

 

Írsky vlkodav je veľké plemeno psov, ktoré má zvýšené nároky na stravu a výživu. Jeho strava by mala byť vyvážená a obsahovať potrebné živiny, vitamíny a minerály.

Výživa Írskeho vlkodava by mala byť založená na kvalitnej strave, ktorá pokrýva jeho energetické potreby. Vzhľadom na jeho veľkosť a hmotnosť, potrebuje viac kalórií ako menšie plemená psov. Jeho strava by mala obsahovať dostatočné množstvo bielkovín, ktoré pomáhajú udržiavať jeho svalovú hmotu a zdravie.

Pretože Írsky vlkodav je náchylný k nadúvaniu a iným tráviacim problémom, je dôležité, aby jeho strava bola dobre stráviteľná. Množstvo jedla by malo byť rozdelené na viacero menších porcií počas dňa, aby sa minimalizovali riziká nadúvania.

 

Výživové potreby Írskeho vlkodava sa môžu líšiť v závislosti od jeho veku, hmotnosti, aktivity a zdravotného stavu. Preto je dôležité konzultovať s veterinárom, ktorý môže odporučiť vhodnú stravu a výživu pre každého jednotlivca.

 

Írsky Vlkodav v rodine

 

Írsky Vlkodav je plemeno psa, ktoré sa v súčasnosti využíva najmä ako rodinný pes. Vzhľadom k svojej impozantnej veľkosti môže byť pre niektorých majiteľov náročný na údržbu, ale zároveň je to veľmi vľúdny a maznavý pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi. Plemena psov vhodné do veľkej záhrady – Top 10

Pri výbere psa do rodiny je dôležité zvážiť, či je vhodný pre deti. Írsky Vlkodav je známy svojou láskou k deťom a jeho priateľským správaním k nim. Je to veľmi trpezlivý pes, ktorý si dokáže dobre poradiť aj s najmenšími deťmi. Avšak, kvôli svojej veľkosti je potrebné mať na pamäti, že môže byť nebezpečný, ak sa s ním nezachádza správne.

 

Pri príchode do nového domova si Írsky Vlkodav vyžaduje dostatok priestoru na pohyb a cvičenie. Je to veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje denne dlhé prechádzky a fyzickú aktivitu. Ak má dostatok pohybu a zábavy, dokáže byť veľmi oddaný a lojálny k svojej rodine. Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

Vzhľadom na jeho veľkosť a silu, je dôležité, aby bol Írsky Vlkodav riadne vychovaný a tréningový proces zahŕňal aj sociálne interakcie s inými psami a ľuďmi. Ak sa s ním bude správne pracovať, môže byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Írsky Vlkodav a lov

 

Írsky vlkodav bol pôvodne chovaný na lov veľkej zveri, vrátane vlkov a losov. Svojou impozantnou veľkosťou a silou bol ideálnym spoločníkom pre lov. V súčasnosti sa však tento pes používa výlučne ako rodinný a spoločenský pes. Top 10 najsilnejších plemien psov na svete

Aj keď sa Írsky vlkodav používal na lov vlkov, nie je to znamením, že bol agresívny alebo nebezpečný. Naopak, bol to veľmi vľúdny a milujúci pes, ktorý bol ochotný ochraňovať svojich majiteľov a rodinu. Jeho veľkosť a sila mu však umožňovali chrániť svojich majiteľov aj pred väčšími zvieratami.

 

Ak hovoríme o lovu, je dôležité spomenúť aj iné plemená psov, ktoré boli používané na tento účel. Jedným z týchto plemien bol deerhound, ktorý sa používal na lov jelenej zveri. Deerhound bol podobne ako Írsky vlkodav veľký a silný pes, ktorý bol vhodný na lov veľkých zvierat.

Ďalším spôsobom lovu, ktorý bol populárny v histórii, bol coursing. Coursing je šport, ktorý sa zameriava na lov zajačov. Na tento účel sa používali plemená ako greyhound alebo whippet. Tieto plemená boli rýchle a obratné, čo im umožňovalo rýchlo sa pohybovať a loviť zajacov.

V súčasnosti sa už lov s pomocou psov nevykonáva tak často ako kedysi. Írsky vlkodav sa však stále používa ako spoločenský pes a je obľúbený pre svoju veľkosť, silu a lásku k rodine.

 

Írsky Vlkodav a chov

 

Plemeno Írsky vlkodav je ušľachtilé plemeno psa, ktoré sa v minulosti používalo na lov vlkov a medveďov. Dnes sa však používa výhradne ako rodinný pes. Toto plemeno psa sa vyznačuje svojou impozantnou veľkosťou a svalnatou postavou. Jeho výška sa pohybuje medzi 71-81 cm (suky) a 79-86 cm (psy), pričom dospelé psy dosahujú telesnú hmotnosť 40-54 kg. Top 10 najväčších plemien psov na svete

Ak chcete obstarať írskeho vlkodava, musíte byť pripravení na to, že tento pes potrebuje veľa pohybu a miesta na to, aby si mohol roztiahnuť svoje svalnaté telo. Vzhľadom na jeho veľkosť a silu je tiež dôležité, aby bol majiteľ schopný ho ovládať a vychovávať.

 

Pri chove írskeho vlkodava je dôležité dbať na jeho zdravie a genetiku. Toto plemeno je náchylné na niektoré zdravotné problémy, ako napríklad dyspláziu bedrového kĺbu, problémy s očami a srdcom. Preto je dôležité, aby sa pri chove používali iba zdraví jedinci s dobrými genetickými predispozíciami.

Ak chcete získať šteniatko írskeho vlkodava, je dôležité vyhľadať overeného chovateľa, ktorý sa zaoberá chovom tohto plemena. Pri výbere šteniatka je dôležité zvážiť jeho zdravotný stav a genetiku, ale aj jeho charakter a správanie. Najlepší spoločenský pes : TOP 13 plemien

Vzhľadom na veľkosť a silu tohto plemena je tiež dôležité, aby bol majiteľ schopný poskytnúť mu primeranú starostlivosť a výchovu. Írsky vlkodav je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a jeho rodine, no zároveň si vyžaduje rešpekt a dôstojnosť. Ak sa mu venuje primeraná pozornosť a starostlivosť, môže byť pre rodinu vynikajúcim spoločníkom a strážcom.

V súčasnosti je írsky vlkodav uznaný ako samostatné plemeno pod označením Irish Wolfhound a má pridelený FCI kód 160.

 

Záver

 

Írsky vlkodav je fascinujúce plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou impozantnou veľkosťou a vznešenou povahou. Aj keď má svoje zdravotné problémy, môže byť skvelým spoločníkom pre správneho majiteľa. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Toto plemeno je známe svojou schopnosťou loviť veľkú zver, ale dnes sa využíva predovšetkým ako rodinný pes. Je to veľmi oddaný a milujúci pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami.

 

Ak chcete mať Írskeho vlkodava, musíte byť pripravení na to, že bude potrebovať veľa miesta a cvičenia. Toto plemeno sa najlepšie hodí pre majiteľov, ktorí majú veľký pozemok alebo dom s veľkou záhradou.

Ak sa rozhodnete pre toto plemeno, nezabudnite, že je to veľký pes a bude potrebovať veľa lásky a pozornosti. Je to skvelý spoločník pre majiteľov, ktorí chcú mať veľkého a vznešeného psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button