Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Rafeiro z Alenteja: Charakteristika plemena

Rafeiro z Alenteja, tiež známy ako Rafeiro do Alentejo, je veľké a silné plemeno psa, ktoré pochádza z Portugalska. Používali sa predovšetkým ako strážne psy pre dobytok a majetok v regióne Alentejo v Portugalsku. Plemeno Rafeiro z Alenteja je verné a nebojácne plemeno, ktoré je známe svojou ochranárskou povahou.

 

Rafeiro z Alenteja

 

Rafeiro z Alenteja

 

Rafeiro z Alenteja je veľký a svalnatý pes s pevnou stavbou tela. Majú širokú hlavu so širokou lebkou a silnou čeľusťou. Ich srsť je krátka a hustá a môže mať rôzne farby, vrátane plavej, čiernej a žíhanej. Sú známi svojim pokojným a sebavedomým vystupovaním, čo z nich robí výborných strážnych psov.

Ak hľadáte verného a ochranárskeho psa, Rafeiro z Alenteja je vynikajúcou voľbou. Sú inteligentné a ľahko sa trénujú, vďaka čomu sú ideálne pre rodiny s deťmi. Pri správnom výcviku a socializácii môžu byť milujúcim a oddaným spoločníkom po mnoho rokov.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Rafeiro z Alenteja, portugalské plemeno psa, má svoje korene v južnej časti Portugalska – v regióne Alentejo. Jeho predkovia sú španielski Mastifovia, ako sú Španielsky mastif a Pyrenejský mastif.

Toto plemeno bolo tradične používané na ochranu stád počas dvojročného transhumance na letné pastviny v horách a následne späť na plošinu Alentejo na zimu. Od konca 19. storočia sú známi ako Rafeiro do Alentejo.

Rafeiro z Alenteja je najväčšie portugalské plemeno psa, ktoré je známe svojou odolnosťou a schopnosťou pracovať ako hlídač stád dobytka a oviec. Výchova musí byť vyrovnaná a dôsledná, aby sa zabezpečila jeho poslušnosť a spolupráca.

V súčasnosti je Rafeiro do Alentejo uznávaným plemenom v Portugalsku a je registrovaný v Clube Português de Canicultura. Toto plemeno sa stáva čoraz populárnejším aj v zahraničí, najmä vďaka svojim skvelým ochranným schopnostiam a vernosti svojmu majiteľovi. Portugalské plemená psov 8 plemien z Portugalska

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Veľkosť a hmotnosť

Rafeiro z Alenteja je jedno z najväčších plemien psov. Dospelí samci môžu dosiahnuť výšku až 75 cm a váhu až 60 kg, zatiaľ čo samice môžu dosiahnuť výšku až 68 cm a váhu až 50 kg. Hmotnosť tohto plemena môže byť ovplyvnená viacerými faktormi, vrátane veku, pohlavia a genetiky.

 

Srsť a farba

Rafeiro z Alenteja má krátku a hrubú srsť, ktorá je výbornou ochranou proti poveternostným podmienkam. Srsť tohto plemena môže byť fialová, žltá, čierna, žltohnedej farby alebo s tmavými škvrnami. Môže mať aj biele značky na hrudi a nohách. Rafeiro z Alenteja má aj hustý podsrsť, ktorá ho chráni pred chladom.

Tento pes má mohutnú stavbu tela a silné svaly, čo mu umožňuje byť vytrvalým a energickým psom. Jeho obrysové línie sú mierne konvexné a celá jeho stavba je skôr obdĺžniková ako široká. Hlava sa podobá medvedej, s širokou lebkou a zaobleným nasadením. Jeho oči sú hnedé a oválne, a jeho uši sú stredne veľké a visia dolu. Rafeiro z Alenteja má silné a široké brucho a krk, ktorý sa postupne zužuje k hlave.

Celkovo, Rafeiro z Alenteja je mohutný a silný pes, ktorý má vynikajúce fyzické charakteristiky.

 

Povaha a správanie Rafeiro z Alenteja

 

Povaha a správanie Rafeiro z Alenteja

 

Rafeiro z Alenteja je veľmi nezávislý a silný pes s mierne tvrdohlavou povahou. Má vynikajúci hlídací inštinkt a je veľmi lojálny voči svojmu majiteľovi. Jeho temperament je pokojný a hravý, ale môže byť aj veľmi tvrdohlavý a nezávislý. Šampón na vlasy

 

Vzťah k ľuďom a zvieratám

Toto plemeno je veľmi lojálne a oddané svojmu majiteľovi. Je veľmi priateľské k deťom a dokáže byť veľmi hravé. Rafeiro z Alenteja má tendenciu byť opatrný a nedôverčivý voči cudzincom, ale s dostatočnou socializáciou a tréningom môže byť veľmi príjemný aj voči neznámym ľuďom. S inými zvieratami, ako sú mačky, môže byť Rafeiro z Alenteja dosť nezhovievavý, ale opäť to závisí od toho, ako bol socializovaný.

 

Tréning a socializácia

 

Rafeiro z Alenteja je veľmi inteligentný a ľahko sa učí nové veci. Avšak, môže byť aj veľmi tvrdohlavý a nezávislý, takže je dôležité, aby bol tréning a socializácia vykonávaná dôsledne a s dostatočnou autoritou. Rafeiro z Alenteja má tendenciu byť veľmi deštruktívny, ak nie je dostatočne trénovaný a socializovaný, takže je dôležité, aby bol tréning vykonávaný s trpezlivosťou a láskou.

Výhody Nevýhody
Lojálny a oddaný Tvrdohlavý a nezávislý
Hravý a priateľský k deťom Môže byť nedôverčivý voči cudzincom
Vynikajúci hlídací inštinkt Nezhovievavý k mačkám
Inteligentný a ľahko sa učí nové veci Môže byť deštruktívny, ak nie je dostatočne trénovaný

Celkovo, Rafeiro z Alenteja je veľmi silný a nezávislý pes s mierne tvrdohlavou povahou. Jeho temperament je pokojný a hravý, ale môže byť aj veľmi tvrdohlavý a nezávislý. S dostatočnou socializáciou a tréningom môže byť veľmi príjemným spoločníkom pre svojho majiteľa.

 

Zdravie a starostlivosť Rafeiro z Alenteja

 

Zdravie a starostlivosť Rafeiro z Alenteja

 

Výživa

Správna výživa je dôležitá pre zdravie každého psa, vrátane Rafeiro z Alenteja. Toto plemeno potrebuje kvalitné krmivo, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály. Je dôležité sledovať množstvo krmiva, ktoré pes dostáva, aby sa predišlo obezite. Rafeiro z Alenteja je náchylný na problémy s kĺbmi, preto je dôležité zabezpečiť mu výživu, ktorá pomôže udržiavať zdravé kĺby. V strave je vhodné zahrnúť ryžu, ktorá pomáha udržiavať zdravé kĺby.

 

Hygiena a starostlivosť

Správna hygiena a údržba sú dôležité pre zdravie a pohodu Rafeiro z Alenteja. Toto plemeno má hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelné česanie a strihanie. Je dôležité čistiť uši a zuby, aby sa predišlo infekciám a iným zdravotným problémom. Rafeiro z Alenteja môže byť náchylný na problémy s kĺbmi, preto je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu a pravidelné cvičenie, ktoré pomáha udržiavať zdravé kĺby.

 

Pri starostlivosti o Rafeiro z Alenteja je dôležité sledovať jeho zdravotný stav a pravidelne ho kontrolovať u veterinára. Pes by mal byť pravidelne očkovaný a odčervený. Ak sa objavia akékoľvek zdravotné problémy, je dôležité okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Správna starostlivosť a výživa sú dôležité pre zdravie a dlhovekosť Rafeiro z Alenteja. Ak sa o neho správne staráte, môže byť vašim oddaným a zdravým spoločníkom na mnoho rokov.

 

Pracovné využitie

Pracovné využitie

 

Rafeiro z Alenteja je plemeno psov, ktoré má silnú pracovnú povahu a využíva sa ako strážny pes a pastevec pre stáda. Toto plemeno má v krvi strážny inštinkt a je pripravené brániť svoje stádo pred predátormi a zlodejmi. Rafeiro z Alenteja je tiež vynikajúcim spoločníkom pre svojich majiteľov, ktorí si ho môžu vychutnať ako oddaného a verného psa.

Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s výchovou a tréningom psov. Rafeiro z Alenteja potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie, aby bol šťastný a zdravý. Jeho silná a nezávislá povaha znamená, že potrebuje jasné vedenie a dôslednú výchovu.

 

Rafeiro z Alenteja je vynikajúci strážny pes a pastevec pre stáda. Jeho silné a mohutné telo, spolu s jeho nezastaviteľnou energiou, z neho robia ideálneho psa pre prácu na farmách a v pastvinách. Toto plemeno je tiež vynikajúcim strážnym psom pre domy a pozemky, kde môže chrániť svojich majiteľov a majetok pred nebezpečenstvom.

Rafeiro z Alenteja je silný, odvážny a nebojácny pes. Jeho silná osobnosť a vynikajúci strážny inštinkt robia z neho vynikajúceho psa pre prácu na farmách a v pastvinách. Toto plemeno je tiež vynikajúcim spoločníkom pre svojich majiteľov, ktorí si ho môžu vychutnať ako oddaného a verného psa.

Štandard plemena Rafeiro z Alenteja

 

Štandard plemena Rafeiro z Alenteja

 

Rafeiro z Alenteja je veľký, mohutný a silný pes s robustnou stavbou tela. Jeho výška sa pohybuje od 66 do 74 cm pre psa a od 64 do 70 cm pre suku, pričom váha sa pohybuje od 40 do 50 kg pre psa a od 35 do 45 kg pre suku. Jeho pôvodná funkcia bola strážiť pozemky v Portugalsku, ale dnes sa často používa ako rodinný pes.

Podľa štandardu FCI, Rafeiro z Alenteja patrí do skupiny 2 – Pinče, bradáče, molosoidy a švajčiarske salašnícke psy, sekcia 2.2 – Molosoidy horského typu (bez skúšky z výkonu). Jeho oficiálna skratka v Českej republike je RA a číslo štandardu je 96/05.01.1996 Portugalsko.

Štandard plemena popisuje Rafeira z Alenteja ako veľkého a mohutného psa s robustnou stavbou tela a silnými kostami. Hlava je veľká a silná, s mierne vypuklým čelom a hlbokým stopom. Jeho oči sú tmavé a oválne, s mierne vypuklými viečkami. Jeho uši sú vysoko nasadené, stredne veľké a zavesené. Krk je silný a mohutný, s mierne oblým profilom. Jeho chrbát je rovný a silný, hrudník je hlboký a široký, s dobre klenutými rebrami. Jeho končatiny sú silné a mohutné, s veľkými labami.

 

Rafeiro z Alenteja má dvojfarebnú srst, ktorá môže byť žltá, žltá s bielymi alebo čiernymi znakmi, alebo čierna s bielymi znakmi. Jeho srst je hrubá a hustá, s mierne dlhými a hrubými chĺpkami. Farba a vzor srsti sa môžu líšiť v závislosti od jednotlivých psov.

Celkovo, štandard plemena popisuje Rafeira z Alenteja ako silného a mohutného psa, ktorý je vhodný ako rodinný pes, ale vyžaduje dôslednú a vyváženú výchovu. Robustná stavba tela a silná osobnosť robia z neho skvelého strážcu a ochrancu, ale zároveň aj oddaného a lojálneho spoločníka pre svoju rodinu.

 

Životnosť

 

Rafeiro z Alenteja je plemeno, ktoré má v porovnaní s inými psami relatívne dlhú životnosť. Pri správnej starostlivosti a výžive môže žiť až 12-14 rokov.

Je dôležité mať na pamäti, že životnosť psa závisí od mnohých faktorov, ako sú genetika, výživa, starostlivosť a životný štýl. Preto je kľúčové poskytnúť psovi dostatočnú starostlivosť a výživu, aby sa jeho životnosť mohla čo najviac predĺžiť.

Výživa je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje životnosť psov. Rafeiro z Alenteja by mal byť kŕmený vyváženou stravou, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny. Je tiež dôležité dodržiavať odporúčané dávky krmiva a neprekrájať ho.

Okrem výživy je dôležité poskytnúť psu primeranú starostlivosť, ktorá zahŕňa pravidelné veterinárne kontroly, očkovanie a liečbu proti parazitom. Je tiež dôležité poskytnúť psovi dostatok pohybu a stimulácie, aby sa udržal v dobrej fyzickej kondícii.

V konečnom dôsledku je životnosť Rafeiro z Alenteja závislá od mnohých faktorov, ale s primeranou starostlivosťou a výživou môže žiť dlhý a zdravý život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button