Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Lancashirský pätár: Charakteristika plemena

Lancashirský pätár, tiež známy ako Lancashire Heeler, je malé plemeno psa, ktoré vzniklo v Anglicku. Tieto boli primárne používané ako pasenie dobytka na ich päty. Avšak plemeno čelilo zániku v roku 20. storočia, a to nebolo až do roku 1960, že to bolo zrevidované cez kríženie Welsh Corgis a Manchester Terriers.

 

Lancashirský pätár

 

Lancashirský pätár

 

Tieto psy sú známe pre svoje energetické a zdravé osobnosti, ktoré majú veľkých spoločníkov pre aktívnych majiteľov. Napriek malým rozmerom sú Lancashirský pätár vysoko inteligentné a tréningové, vhodné pre rôzne suché tašky ako sú poslušnosť, agility, pasenie. Tieto sú tiež známe pre ich lojálnosť a lásku smerom k svojmu majiteľovi, aby si ich veľká rodina.

 

Dnes Lancashirský pätár nájdete aj na Slovensku a iné časti sveta. Sú uznané Slovenskom kynologickým klubom a inými medzinárodnými kynologickými klubmi. Je to jedinečná história a charakteristiky, ktoré sa týkajú obľúbeného plemena medzi milovníkmi psov.

 

Historický prehľad

 

Historický prehľad

 

Lancashirský pätár je plemeno psov, ktoré má svoje korene v Anglicku. Jeho pôvod nie je úplne jasný, ale předpokládá sa, že keď bol pomocou korgiov hnaný dobytok z Walesu na porážku do okolia Ormskirku (Lancaster, UK), stretávali týchto „waleských heelerov“ manchesterských teriérov. Toto kríženie malo za následok vznik plemena Lancashirský pätár.

 

Pôvodné plemeno bolo využívané na poháňanie dobytka, kde boli používané jeho charakteristické vlastnosti. Tieto psy boli schopné poháňať dobytok hryzením do piat, čo bolo v tej dobe bežnou praxou. Avšak s nástupom moderných technológií a zmien v poľnohospodárstve sa plemeno začalo vymierať na začiatku 20. storočia.

 

V šesťdesiatych rokoch bol Lancashirský pätár obnovený a v dnešnej dobe sa už nevyužíva na poháňanie dobytka, ale je populárnym spoločníkom a psom pre rodiny. Lancashirský pätár je inteligentný, oddaný a veľmi hravý pes, ktorý sa dobre hodí do aktívnych rodín. Toto plemeno sa stalo populárnym nielen v Anglicku, ale aj v iných krajinách po celom svete.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Fyzické vlastnosti

Lancashirský pätár je malý pes s výškou v rozmezí 25-31 cm a váhou od 3 do 6 kg. Jeho tělo je kompaktní a silné, s krátkými nohama a ocasem. Srst plemene je hladká, lesklá a krátká, s kombinací černé, hnědé a bílé barvy.

 

Povaha

Lancashirský pätár je inteligentný a energický pes, ktorý sa ľahko učí novým veciam. Je to spoločenský pes, ktorý sa dobre znáša s ľuďmi aj s inými zvieratami. Je to aj pes s vysokou úrovňou aktivity a potrebou pohybu, preto je vhodný pre majiteľov, ktorí mu môžu poskytnúť dostatok fyzickej aktivity.

 

Lancashirský pätár je tiež veľmi oddaný svojmu majiteľovi a rád trávi čas s ľuďmi. Je to skvelý spoločník, ktorý sa ľahko prispôsobí rôznym situáciám a prostrediu. Vzhľadom na jeho malé veľkosti je ideálny pre bývanie v byte, ale potrebuje pravidelné prechádzky a aktivitu.

 

Celkovo je Lancashirský pätár skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí mu môžu poskytnúť dostatok pohybu a pozornosti. Je to inteligentný a oddaný pes, ktorý sa ľahko učí a ľahko sa prispôsobí rôznym situáciám.

 

Chov a starostlivosť Lancashirský pätár

 

Chov a starostlivosť Lancashirský pätár

 

Domáce Prostredie

Lancashirský pätár je energický a aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Preto je dôležité, aby mal dostatočne veľký priestor na pohyb a hranie. Tento pes sa cíti dobre v domácnosti, ale aj v záhrade. Lancashirský pätár nie je vhodný pre byty, kde by mal obmedzený pohyb a prístup na čerstvý vzduch.

Je dôležité, aby Lancashirský pätár mal svoje miesto, kde sa môže cítiť bezpečne a kde bude mať svoj vlastný priestor. Môže sa stať, že sa bude snažiť uniknúť z domu alebo záhrady, preto je potrebné zabezpečiť vhodné ohradenie.

 

Výcvik a aktivity

Lancashirský pätár je inteligentný a rýchlo sa učí, preto je dôležité začať s jeho výcvikom čo najskôr. Je potrebné mu ukázať, čo je správne a čo nie. Jeho výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci. Tento pes sa hodí na rôzne aktivity, ako napríklad agility, obedience, ale aj na behanie či jazdu na bicykli.

Je dôležité, aby Lancashirský pätár mal dostatok fyzickej aj duševnej stimulácie. Ak sa pes nenudí, je šťastný a spokojný. Preto je dôležité venovať mu dostatok času a pozornosti. Lancashirský pätár sa hodí pre aktívnych majiteľov, ktorí ho dokážu dostatočne aktivovať a zabezpečiť mu vhodné podmienky pre život.

 

Zdravie a genetické choroby

Lancashirský pätár je plemeno psov, ktoré môže trpieť rôznymi genetickými chorobami. Tieto choroby môžu mať vplyv na zdravie a kvalitu života Lancashirských pätárov. Preto je dôležité, aby majitelia týchto psov boli informovaní o týchto chorobách a mohli sa im vyhnúť alebo ich predchádzať.

Medzi najčastejšie genetické choroby, ktoré môžu postihnúť Lancashirské pätáry, patrí cystická fibróza. Táto choroba je spôsobená mutáciou génu CFTR a môže mať vplyv na dýchacie a tráviace funkcie psa. Ďalšou chorobou, ktorá sa môže vyskytnúť u Lancashirských pätárov, je hemofília. Táto choroba je spôsobená mutáciou génu, ktorý je zodpovedný za tvorbu krvných zrazenín a môže spôsobiť nadmerné krvácanie.

 

Okrem týchto chorôb sa u Lancashirských pätárov môžu vyskytnúť aj ďalšie genetické choroby, ako sú napríklad dysplázia bedrového kĺbu, choroba von Willebranda alebo degeneratívna myelopatia. Preto je dôležité, aby majitelia týchto psov boli informovaní o týchto chorobách a mohli sa im vyhnúť alebo ich predchádzať.

Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako predchádzať genetickým chorobám u Lancashirských pätárov, je genetické testovanie pred rozmnožovaním. Toto testovanie môže pomôcť identifikovať nosičov génu choroby a zabrániť rozmnožovaniu psov, ktorí by mohli tieto choroby prenášať na svoje potomstvo.

V prípade, že sa u Lancashirského pätára vyskytne genetická choroba, je dôležité, aby bol pod dohľadom veterinára a aby dostával pravidelnú starostlivosť. Táto starostlivosť môže zahŕňať liečbu, stravu a cvičenie, ktoré môžu pomôcť zlepšiť zdravie a kvalitu života psa.

V záujme zachovania zdravia a kvality života Lancashirských pätárov je dôležité, aby majitelia týchto psov boli informovaní o genetických chorobách, ktoré sa môžu vyskytnúť v tomto plemene. S vhodnou starostlivosťou a genetickým testovaním môžu majitelia pomôcť predchádzať týmto chorobám a zabezpečiť zdravie a pohodu svojho psa.

 

Kúpa a adopcia Lancashirský pätár

 

Kúpa a adopcia Lancashirský pätár

 

Inzeráty a stanice

Lancashirský pätár je plemeno, ktoré si získalo obľubu mnohých majiteľov psov. Ak hľadáte pejska tohto plemena, môžete sa obrátiť na rôzne stanice a inzeráty. Všetky detaily inzerátov by ste však mali skontrolovať, aby ste sa uistili, že sa jedná o seriózneho predajcu.

Pri hľadaní pejska na inzerátoch by ste mali byť opatrní, pretože niektorí predajcovia ponúkajú nelegálne krytie alebo kríženie s inými plemenami. Ak sa rozhodnete pre kúpu pejska, mali by ste zabezpečiť, aby bol overený a mal všetky potrebné dokumenty.

Rady pre Budúcich Majiteľov

Pred kúpou Lancashirského pätára by ste mali zvážiť niekoľko faktorov. Je dôležité zabezpečiť, aby bol pejsek zdravý a mal správne očkovanie. Mali by ste tiež zvážiť svoje schopnosti a časové možnosti, ktoré budete mať na starostlivosť o psa.

Ak sa rozhodnete pre adopciu Lancashirského pätára z útulku, mali by ste si zabezpečiť, aby bol pejsek zdravý a mal všetky potrebné očkovania. Pred adopciou by ste mali tiež zvážiť svoje schopnosti a časové možnosti, ktoré budete mať na starostlivosť o psa.

Ak máte záujem o kúpu alebo adopciu Lancashirského pätára, mali by ste sa poradiť s odborníkom a zabezpečiť, aby ste mali všetky potrebné informácie o plemene a o starostlivosti o psa.

 

Galéria a Fotografie

Lancashirský pätár je plemeno psa, ktorého fotogaléria a obrázky sú jedným z najdôležitejších spôsobov, ako sa o ňom dozvedieť viac. Fotogaléria tohto psa obsahuje množstvo fotografií, ktoré ukazujú jeho charakteristické rysy, farbu srsti a tvar tela. Galéria je tvorená zo všetkých fotiek inzerátov a je možné ju aktivovať kliknutím na jednu z fotiek.

Pri zobrazení fotogalérie Lancashirského pätára je možné vidieť aj detaily inzerátu, na ktorom sa pes nachádza. Zobrazenie fotiek v galérii je veľmi prehľadné a preto je možné si vybrať tú správnu fotku, ktorá najlepšie ukáže charakter tohto plemena.

Fotografie Lancashirského pätára sú tiež veľmi užitočné pri rozhodovaní sa o kúpe tohto psa. Je možné vidieť, ako vyzerá ako šteniatko a ako sa mení jeho vzhľad počas rastu. Okrem toho, fotky môžu ukázať aj jeho povahu a správanie. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

Všetky fotky v galérii a fotogalérii Lancashirského pätára sú veľmi kvalitné a jasné, takže je možné vidieť každý detail. Preto je táto galéria a fotogaléria veľmi užitočná pre každého, kto sa zaujíma o toto plemeno psa.

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Lancashirský Pätár vs Nemecký Ovčiak

Tak Lancashirský Pätár a Nemecký ovčiak sú oba plemená psov, ktoré sú využívané na stráženie a ochranu. Pes Lancashirský Pätár je však menšieho vzrastu ako Nemecký ovčiak. Lancashirský Pätár má priemernú výšku 30-40 cm, zatiaľ čo Nemecký ovčiak má priemernú výšku 55-65 cm.

Nemecký ovčiak je známy svojou schopnosťou učiť sa rýchlo a ľahko. Lancashirský Pätár je tiež inteligentný, ale jeho učenie sa môže vyžadovať viac trpezlivosti a času. Nemecký ovčiak je tiež známy svojou schopnosťou pracovať v rôznych podmienkach a prostrediach, zatiaľ čo Lancashirský Pätár je viac špecializovaný na pracu na farmách a v malých dedinách.

 

Lancashirský Pätár vs Border Kólia

Plemeno Lancashirský Pätár a Border Kólia sú oba plemená psov, ktoré sú využívané na stráženie a ochranu. Border Kólia je však agilnejšia a rýchlejšia ako Lancashirský Pätár. Border Kólia má priemernú výšku 46-56 cm, zatiaľ čo Lancashirský Pätár má priemernú výšku 30-40 cm.

Pes Border Kólia je tiež známa svojou schopnosťou učiť sa rýchlo a ľahko. Lancashirský Pätár je tiež inteligentný, ale jeho učenie sa môže vyžadovať viac trpezlivosti a času. Border Kólia je tiež viac špecializovaná na prácu na farmách a v malých dedinách, ale môže byť aj vynikajúcim spoločníkom pre aktívnych majiteľov.

V porovnaní s týmito plemenami, Lancashirský Pätár má svoje výhody a nevýhody. Je to však skvelé plemeno pre majiteľov, ktorí hľadajú verného a inteligentného spoločníka, ktorý bude ochraňovať ich dom a rodinu.

 

Ďalšie Informácie

 

Lancashirský pätár je energický a inteligentný pes, ktorý je vhodný pre aktívnych majiteľov. Tento pes má veľmi dobrý zmysel pre rodinné puto a bude sa snažiť byť čo najbližšie svojim majiteľom. Lancashirský pätár si však vyžaduje aj primeranú starostlivosť a výcvik, aby sa stal skutočným psím kamarátom.

Pri výbere šteniatka Lancashirského pätára je dôležité zvoliť si spoľahlivého chovateľa, ktorý sa stará o zdravie a dobre bytie svojich psíkov. Pred zakúpením šteniatka sa odporúča navštíviť chovateľa a spoznať rodičov šteniatka a podmienky, v ktorých šteňa vyrastalo.

Ak sa rozhodnete pre chov Lancashirského pätára, mali by ste sa tiež oboznámiť s výcvikom a starostlivosťou o toto plemeno. Lancashirský pätár si vyžaduje primeranú fyzickú aktivitu a výcvik, ktorý mu pomôže stať sa dobre vychovaným a spoločenským psom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button