Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Portugalský stavač: Charakteristika plemena

Portugalský stavač je plemeno poľovného psa, ktoré pochádza z Portugalska. Toto plemeno je známe svojou výnimočnou schopnosťou sledovania a bežne sa používa na lov pernatej zveri. Plemeno je tiež známe pre svoj priateľský a lojálny temperament, vďaka čomu je obľúbenou voľbou ako rodinný maznáčik.

 

Portugalský stavač

 

Portugalský stavač

 

Portugalský stavač má charakteristický vzhľad so svalnatou postavou a krátkou, hustou srsťou, ktorá sa dodáva v rôznych farbách vrátane žltej, hnedej a čiernej. Sú to stredne veľké psy s výškou okolo 50-60 cm a hmotnosťou medzi 20-30 kg. Vďaka svojmu ostrému čuchu a vynikajúcej výdrži sú vhodné na lov v rôznych terénoch, od lesov až po hory.

Napriek svojej poľovníckej zdatnosti je portugalský stavač aj skvelým spoločenským psom, známym svojou prítulnou a jemnou povahou. Sú vysoko trénovateľné a dobre reagujú na pozitívne tréningové metódy posilňovania. Aj keď vyžadujú pravidelné cvičenie, nie sú prehnane náročné a dokážu sa dobre prispôsobiť rôznym životným situáciám, od bytov až po väčšie domy s dvormi. Celkovo je portugalský stavač všestranné a lojálne plemeno, ktoré je skvelým doplnkom do každej rodiny.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Portugalský stavač je pochádza z Portugalska a je jedným z najstarších poľovníckych plemien. Jeho pôvod siaha až do 12. storočia, kedy bol používaný na poľovníctvo na jarabice. Toto plemeno bolo vyvinuté pre svoju schopnosť pracovať v ťažkom teréne a vodách.

V minulosti bol portugalský stavač populárny nielen medzi poľovníkmi, ale aj medzi rybármi, ktorí ho používali na získavanie rýb z vody. Toto plemeno je známe pre svoju výdrž a vytrvalosť, ktorá mu umožňuje pracovať v ťažkých podmienkach.

Portugalský stavač bol prvýkrát oficiálne uznávaný v roku 1954 a odvtedy sa stal populárnym po celom svete. Toto plemeno sa vyznačuje svojou inteligenciou, lojálnosťou a schopnosťou učiť sa rýchlo. Jeho temperament je živý a hravý, ale zároveň aj vyrovnaný. Portugalské plemená psov 8 plemien z Portugalska

V súčasnosti je portugalský stavač využívaný nielen na poľovníctvo, ale aj ako spoločník a rodinný pes. Toto plemeno je ideálne pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a trávia veľa času vonku.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Portugalský stavač je stredne veľký pes s atletickou postavou a ušľachtilým vzhľadom. Jeho farba srsti sa pohybuje od svetlohnedého až po tmavohnedú. Srst je krátka a drsná s podsadou. Tento pes má výrazné uši a oči, ktoré sú tmavé a oválneho tvaru. Jeho chrbát je rovný a silný, hrudník je hlboký a široký a jeho nohy sú silné a dobre osvalené.

Portugalský stavač je vytrvalý sliedič a aktívny bežec, ktorý prebrúsi územie s presnosťou a tvrdošíjnosťou vytrvalého bádateľa. Má neobyčajne jemný čuch a dokáže hľadať to, kvôli čomu bol do terénu vyslaný s obetavosťou. Jeho temperament je vyrovnaný, priateľský a inteligentný, čo ho robí skvelým spoločníkom pre rodinu.

 

Podľa štandardu plemena by mal byť portugalský stavač vysoký od 56 do 71 cm a vážiť od 20 do 30 kg. Jeho srst by mala byť krátka, drsná a s podsadou, pričom farba srsti sa môže líšiť od svetlohnedej po tmavohnedú. Tento pes má výrazné uši a oči, ktoré sú tmavé a oválneho tvaru. Jeho chrbát je rovný a silný, hrudník je hlboký a široký a jeho nohy sú silné a dobre osvalené.

Celkovo je portugalský stavač vytrvalý, inteligentný a priateľský pes, ktorý je skvelým spoločníkom pre rodinu. Jeho atletická postava a vytrvalosť ho robia vynikajúcim poľovníckym psom, ktorý dokáže prebrúsiť veľké územia a hľadať zver so svojím neobyčajne jemným čuchom.

 

Fyzická stavba Portugalský stavač

 

Fyzická stavba Portugalský stavač

 

Portugalský stavač je stredne veľký poľovnícky pes s robustnou stavbou. Jeho telo je dobre vyvážené a svalnaté, s hlbokým hrudníkom a silnými končatinami. Hlava je pomerne veľká a má charakteristický tvar, s dlhými ušami a širokým nosom.

Jeho srst je krátka a hladká, s lesklým povrchom. Môže byť jednofarebná alebo s pruhovaním, a farba sa môže líšiť od svetlo hnedej po tmavšie odtiene.

Portugalský stavač je vytrvalý sliedič a aktívny bežec, ktorý prebrúsi územie s presnosťou a tvrdohlavosťou vytrvalého bádateľa. Jeho stavba mu umožňuje byť rýchlym a obratným, s dostatočnou silou a vytrvalosťou na lovenie väčších zvierat.

Podľa DIN 1076 sa mosty, tunely a zárezové stavby označujú ako inžinierske stavby. Portugalský stavač je však poľovnícky pes, a tak sa jeho fyzická stavba líši od stavieb, ktoré sa označujú ako inžinierske stavby.

Celkovo je fyzická stavba Portugalského stavača dobre prispôsobená jeho úlohe ako poľovníckeho psa. Svojou stavbou a výdržou dokáže loviť zvieratá v náročných terénoch a v rôznych klimatických podmienkach.

 

Výcvik a správanie

Portugalský stavač je inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí. Výchova a výcvik sú dôležité pre to, aby bol pes dobre začlenený do rodiny a bol schopný plniť svoje povinnosti. Je dôležité začať s tréningom čo najskôr, aby sa pes naučil správne správanie a aby bol poslušný. Vlasové hnojivo šampón

Pri výcviku portugalského stavača je potrebné byť trpezlivý a dôsledný. Tento pes je veľmi citlivý a cituje náladu svojho majiteľa, preto je dôležité byť vždy pokojný a vyrovnaný. Tréning by mal byť postavený na pozitívnom posilňovaní a odmeňovaní správneho správania.

Portugalský stavač je skvelý spoločník a miluje byť v kontakte s ľuďmi. Rád sa učí nové veci a má veľkú chuť do práce. Je veľmi prítulný a potrebuje veľa pozornosti od svojho majiteľa. Je dôležité mu dopriať dostatok pohybu a aktivity, pretože sa jedná o veľmi aktívne plemeno.

Celkovo je výcvik portugalského stavača relatívne jednoduchý, ak sa dodržiavajú základné pravidlá a je mu venovaná dostatočná pozornosť. Tento pes je skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a sú ochotní venovať sa svojmu psíkovi.

 

Úloha a použitie

Portugalský stavač je poľovný pes, ktorý sa vyznačuje svojou vytrvalosťou a tvrdohlavosťou. Jeho úlohou je prehľadávanie terénu a hľadanie koristi, najmä vtákov a malej zveri. Svoju prácu vykonáva s neobyčajne jemným čuchom, ktorý mu umožňuje zachytiť aj veľmi slabé pachy.

Sliedičské schopnosti portugalského stavača sú vynikajúce. Je to aktívny bežec, ktorý dokáže prejsť veľké vzdialenosti a prehľadať rozsiahle územia. Jeho pohyb je rýchly a elegantný, a preto je ideálny pre poľovníkov, ktorí hľadajú rýchleho a spoľahlivého spoločníka.

Portugalský stavač je vytrvalý a odhodlaný lovec, ktorý sa nevzdáva ľahko. Jeho úlohou je nájsť korisť a priniesť ju svojmu psovodovi. Je to pes, ktorý má silnú náklonnosť k svojmu psovodovi a je ochotný pracovať pre neho aj za cenu vlastného zdravia.

Vzhľadom na svoje poľovnícke schopnosti a vynikajúci čuch je portugalský stavač veľmi obľúbeným plemeno medzi poľovníkmi. Okrem toho sa však hodí aj ako spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a trávia veľa času v prírode.

 

Zdravie a starostlivosť

Portugalský stavač je zdravé plemeno, ktoré však môže trpieť niektorými zdravotnými problémami. Je dôležité, aby majitelia poskytovali svojim psom primeranú starostlivosť, aby zabezpečili ich zdravie a pohodu.

Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o portugalského stavača je poskytovanie primeranej stravy. Je dôležité, aby mali dostatok výživy a aby sa vyhýbali potravinám, ktoré môžu spôsobiť problémy s trávením. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich psy mali dostatok čistej vody a aby mali pravidelný prístup k nej.

Okrem toho je dôležité, aby portugalskí stavači mali pravidelné veterinárne prehliadky. Tieto prehliadky môžu pomôcť odhaliť zdravotné problémy skôr, než sa stane vážnymi. Majitelia by mali tiež zabezpečiť, aby ich psy mali pravidelné očkovanie a liečbu proti parazitom.

V prípade šteniat je dôležité, aby boli starostlivo sledované a aby mali pravidelné prehliadky u veterinára. Šteňatá by mali byť kŕmené špeciálnou šteniatkovou stravou, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny pre ich rast a vývoj. Majitelia by mali tiež zabezpečiť, aby boli šteňatá včas očkované a aby mali pravidelnú liečbu proti parazitom.

Celkovo je starostlivosť o portugalského stavača pomerne jednoduchá, ale vyžaduje si určitú pozornosť a starostlivosť. Majitelia by mali byť pripravení venovať svojim psom dostatok času a pozornosti, aby zabezpečili ich zdravie a pohodu.

 

Inzeráty a kúpa

Portugalský stavač je plemeno psa, ktorého kúpa si vyžaduje určitú starostlivosť a pozornosť. Na internete sa dá nájsť množstvo inzerátov na predaj šteniatok tohto plemena. Pri výbere inzerátu je potrebné dbať na to, aby bol zverifikovaný a spoľahlivý.

Na webovej stránke WebforDog.sk sa nachádza ponuka inzerátov na predaj šteniatok portugalského stavača. V ponuke sú šteniatka s preukazom o pôvode, ktorý garantuje ich zdravotný stav a pôvod. Cena šteniatok sa pohybuje okolo 12 000 CZK.

 

Na Bazoš.sk sa nachádza množstvo inzerátov na predaj portugalského stavača. Pri výbere inzerátu je potrebné byť opatrný a zistiť si čo najviac informácií o chovateľovi a jeho psoch.

Pri kúpe šteniatka portugalského stavača je potrebné venovať pozornosť jeho zdravotnému stavu, pôvodu a sociálnej výchove. Je vhodné zvoliť si spoľahlivého a overeného chovateľa, ktorý garantuje kvalitu šteniatka.

 

Porovnanie s inými plemenami

Portugalský stavač je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou vytrvalosťou a presnosťou pri sliedičských aktivitách. Toto plemeno môže byť porovnávané s inými plemenami, ktoré majú podobné vlastnosti a charakteristiky.

Jedným z plemien, ktoré môže byť porovnávané s portugalským stavačom, je bretónsky španiel. Toto plemeno má tiež vynikajúce sliedičské schopnosti a je veľmi energické. Avšak, bretónsky španiel je menší ako portugalský stavač a má kratšie nohy.

Weimarský stavač je ďalším plemenom, ktoré môže byť porovnávané s portugalským stavačom. Weimarský stavač je veľmi aktívne plemeno a má vynikajúce schopnosti v loveckých aktivitách. Avšak, portugalský stavač má lepšie sliedičské schopnosti a je väčší ako weimarský stavač.

Portugalský vodný pes a portugalský podenko sú tiež plemená z Portugalska, ktoré môžu byť porovnávané s portugalským stavačom. Plemeno Portugalský vodný pes je vynikajúci plavec a má tiež dobré sliedičské schopnosti. Portugalský podenko má vynikajúce zmysly a je veľmi rýchly.

Estrelský pastiersky pes a portugalský ovčiarsky pes sú ďalšie plemená, ktoré môžu byť porovnávané s portugalským stavačom. Estrelský pastiersky pes je vynikajúci pastiersky pes a má vynikajúce sliedičské schopnosti. Portugalský ovčiarsky pes má dobré sliedičské schopnosti a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi.

 

Perdigueiro português a slovenský hrubosrstý stavač sú ďalšie plemená, ktoré môžu byť porovnávané s portugalským stavačom. Perdigueiro português má vynikajúce sliedičské schopnosti a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Slovenský hrubosrstý stavač má tiež dobré sliedičské schopnosti a je veľmi energický.

Kontinentálne stavače, írske stavače, anglický pointer a anglický seter sú ďalšie plemená, ktoré môžu byť porovnávané s portugalským stavačom. Tieto plemená majú tiež vynikajúce sliedičské schopnosti a sú veľmi oddané svojim majiteľom. Avšak, každé plemeno má svoje vlastné výhody a nevýhody a je dôležité vybrať si plemeno, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám a životnému štýlu.

 

Údaje FCI Portugalský stavač

 

Údaje FCI Portugalský stavač

 

Portugalský stavač je plemeno psov, ktoré patrí do skupiny stavačov podľa medzinárodnej kynologickej organizácie FCI. Táto organizácia vznikla v roku 1911 a zastrešuje 93 kynologických organizácií z rôznych krajín sveta. Portugalský stavač má oficiálny názov Perdigueiro Portugues a je zaradený do skupiny FCI 7.

Klub zastrešujúci plemeno Portugalský stavač je organizácia zameraná na propagáciu tohto plemena a jeho chov. Tento klub poskytuje informácie o plemene, organizuje prehliadky a súťaže a zabezpečuje chovateľské stanice. Klub bretaňských ohařov, založený v roku 1979, zastrešuje aj chovateľov Portugalského stavača.

Portugalský stavač je vytrvalý sliedič a aktívny bežec. Je to pes s tvrdou povahou a veľkou chuťou do práce. Jeho štandard plemena stanovuje, že by mal byť stredne veľký, silný a svalnatý pes s hladkou srstou. Farba srsti môže byť žltá, hnedá alebo čierna. Portugalský stavač je vhodným spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a aktivít.

 

Záver

 

Portugalský stavač je plemeno psa, ktorého vlastnosti ho predurčujú na rôzne úlohy. Jeho vytrvalosť a tvrdohlavosť robia z neho skvelého spoločníka pre lovecké výpravy alebo pre rôzne druhy tréningu. Tento pes je tiež veľmi inteligentný a má skvelú pamäť, čo z neho robí skvelého strážneho psa alebo psa pre políciu.

Portugalský stavač je tiež skvelým domácim spoločníkom. Je veľmi verný a oddaný svojmu majiteľovi a je veľmi ochotný sa učiť nové veci. Jeho temperament je veľmi vyrovnaný a nekonfliktný, čo z neho robí skvelého psa pre rodiny s deťmi.

Ak hľadáte psa, ktorý bude verným spoločníkom a zároveň vám bude slúžiť ako strážny pes alebo psa pre políciu, portugalský stavač môže byť skvelou voľbou. Ak hľadáte psa len na spoločnosť, portugalský stavač bude tiež skvelou voľbou, pretože je veľmi priateľský a milý k ľuďom.

Je dôležité si uvedomiť, že portugalský stavač je plemeno, ktoré vyžaduje veľa pozornosti a tréningu. Ak chcete mať šťastného a zdravého psa, musíte mu venovať veľa času a energie. Ak ste ochotní investovať do tréningu a starostlivosti o vášho psa, portugalský stavač bude skvelým spoločníkom pre vás a vašu rodinu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button