Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pikardský španiel: Charakteristika plemena

Pikardský španiel, tiež známy ako Epagneul Picard, je plemeno psa, ktoré pochádza z Francúzska. Toto veľké plemeno španiela je známe svojou svalnatou stavbou, citlivými končatinami a veselým výrazom. Pikardský španiel je odolné plemeno, ktoré znáša drsné poveternostné podmienky, vďaka čomu je ideálnym spoločníkom na outdoorové aktivity.

 

Pikardský španiel

 

Pikardský španielň

Plemeno je uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) a existuje už viac ako sto rokov. Pikardský španiel je dobre vyvinuté plemeno so širokou, okrúhlou lebkou, výraznou medziočnicovou kosťou a plochými stranami lebky. Tvár plemena sa vyznačuje veľmi šikmým čelom, ktoré nie je pravouhlé. Uši plemena by sa mali monitorovať, pretože sú náchylné na otitis, bežnú infekciu uší u psov s visiacimi ušami.

Pikardský španiel je veľké plemeno, ktoré vyžaduje veľa pohybu a psychickej stimulácie. Sú známi svojou priateľskou a láskavou povahou, vďaka čomu sú ideálnym rodinným miláčikom. Plemeno je tiež trénovateľné a môže vynikať v rôznych činnostiach, ako je poslušnosť, agility a lov. Celkovo je Pikardský španiel pozoruhodné plemeno, ktoré určite prinesie radosť a spoločnosť do každej domácnosti.

 

História Pikardského Španiela

 

História Pikardského Španiela

 

Pikardský španiel, pôvodne známy ako Pikardijský španiel, je staré francúzske plemeno, ktoré má svoje korene v regióne Pikardie. Toto plemeno bolo vyšľachtené v 17. storočí a vzniklo spojením miestnych španielov a psa z Oysel.

V minulosti bol Pikardský španiel populárnym psom pre lov vtákov a malých zvierat. Tento pes bol tiež používaný na aportovanie, čo znamená, že prinášal lovenú zver späť svojmu majiteľovi. V súčasnosti je Pikardský španiel skôr domáci spoločník a menej často sa ho využíva na lov.

Pikardský španiel má mnoho spoločných rysov s inými francúzskymi španielmi, ako je napríklad Bretónsky španiel. Tieto psy majú podobnú veľkosť a vzhľad, ale majú rôzne farby srsti a rozdielne využitie v lovu.

Pikardský španiel bol obľúbený aj u kráľov a aristokracie. Kráľ Ján II. Francúzsky mal svojho obľúbeného psa, ktorý bol Pikardský španiel. Tento pes bol dokonca zobrazovaný na mnohých obrazoch a mal svoje miesto aj v literatúre.

Celkovo, Pikardský španiel je plemeno s bohatou históriou a kultúrnym významom v Francúzsku. Jeho jemná povaha a schopnosť byť skvelým rodinným miláčikom robia z tohto psa obľúbeného domáceho maznáčika.

 

Charakteristika Pikardského Španiela

 

Charakteristika Pikardského Španiela

 

Pikardský španiel je stredne veľký, svalnatý pes, ktorý sa vyznačuje svojím priateľským a pokojným charakterom. Tento pes je vhodný ako spoločník do rodiny, ale aj ako lovecký pes. Pikardský španiel má krásnu hnedú srsť, ktorá sa vyznačuje svojou jemnosťou a hodvábnosťou.

 

Všeobecný opis

Pikardský španiel má kohútikovú výšku od 55 do 60 cm a váži okolo 20 kg. Jeho trup je dobre vyvážený a harmonický. Hlava je okrúhla a široká, s výrazným výbežkom medzi temennou kostou a plochými stranami lebky. Oči sú veľmi výrazné, nízko nadsadené a majú priateľský výraz. Uši sú dobre nasadené, mierne priehlbinné za kohútikom a dosť široké.

 

Detaily tela

Chrbát je rovný a silný, s hlbokým hrudníkom a dobre vyvinutými bedrovými hrbolkami. Hrudník je hlboký a široký, s konvexnými a konkávnymi oblúkmi. Chvost je pomerne krátky a mierne zakrivený. Predné končatiny sú rovné a silné, zadné končatiny sú silné a svalnaté, so stredne dlhými stehnami a krátkymi labkami.

 

Výzor a srsť

Pikardský španiel má srsť, ktorá je hnedá a široká, so striebornými a sivými striekanými pruhmi. Srsť je jemná a hodvábna, s krátkou dĺžkou. Koža je hrubá a pevná. Celkový vzhľad Pikardského španiela je mohutný, s mocnými citlivými končatinami, nežným a výrazným pohľadom, hlava veselo a hrdo nesená.

 

Chyby v štandardu Pikardský španiel

 

Chyby v štandardu Pikardský španiel

 

Niektoré chyby v štandarde pre Pikardského španiela zahŕňajú príliš dlhú alebo príliš krátku srsť, nepravidelné zafarbenie srsť, a nevyvážené proporcie tela. Šampón na vlasy

 

Lebka a tvárová časť

Lebka je okrúhla a široká, s výrazným výbežkom medzi temennou kostou a plochými stranami lebky. Tvárová časť je dosť okrúhla, strednej hrúbky, s dlhými a širokými pyskami, ktoré prevísajú a robia papuľu výrazne kvadratickou. Chrbát nosa je dlhý a veľmi široký. Francúzske plemená psov – 15 francúzskych plemien psov
 

Osobnosť a Správanie Pikardský španiel

 

Osobnosť a Správanie Pikardský španiel

 

Pikardský španiel je priateľský, inteligentný, verný a milujúci pes. Je to vynikajúci spoločník do rodiny, ktorý sa dobre vychádza s deťmi aj s inými domácimi zvieratami. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a vždy sa snaží byť mu na očiach.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button