Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Kromforlandský pes: Charakteristika plemena

Kromforlandský pes, známy tiež ako Kromfohrländer, je pomerne mladé plemeno psov, ktorého pôvod sa datuje do Nemecka. Toto plemeno bolo medzinárodne uznané až v roku 1955 a je známe pre svoje skvelé povahové vlastnosti, ktoré z neho robia obľúbeného spoločníka.

 

Kromforlandský pes

 

Kromforlandský pes

 

Kromforlandský pes má harmonickú stavbu tela s rovným silným chrbtom a dorastá do výšky približne 46 cm. Jeho papuľa sa smerom k nosu mierne zužuje. Váha tohto plemena sa pohybuje od 9 do 16 kg, v závislosti od pohlavia a veľkosti psa.

Podľa Fédération Cynologique Internationale (FCI) patrí Kromforlandský pes do skupiny 9 – Spoločenské a sprievodné psy a má číslo 192.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Kromforlandský pes, alebo inak aj kromfohrländer, je plemeno psa, ktoré sa vyvinulo v Nemecku v 19. storočí. Jeho pôvod sa datuje do oblasti okolo mesta Siegen, kde bol vyšľachtený krížením rôznych plemien psov, ako napríklad francúzskeho grifóna, anglického kokršpaniela, či nemeckého špicu.

Jeho pôvodným účelom bolo lovenie hlodavcov, no s postupom času sa stal aj obľúbeným spoločníkom a rodinným psom. V roku 1955 bol oficiálne uznávaný ako samostatné plemeno.

 

Kromforlandský pes má charakteristickú srsť, ktorá je krátka, rovná a drsná. Na hrudníku a papuli je trochu dlhšia. Jeho farba srsťou je väčšinou biela s hnedými škvrnami, ktoré sú oddelené bielymi pásmami.

Dnes je kromfohrländer populárny po celom svete ako skvelý spoločník a rodinný pes. Jeho temperament je priateľský a láskavý, no zároveň aj energický a hravý. Je to skvelý pes pre rodiny s deťmi a pre tých, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Fyzická stavba

Kromforlandský pes je stredne veľký pes so silnou a svalnatou postavou. Telo je dobre vyvážené a má hladké línie. Jeho hlava je stredne veľká a má zaoblený tvar, s jemnými rysmi. Oči sú hnedé a veľké, s inteligentným a pozorným výrazom. Jeho uši sú stredne veľké a visiace, s jemnými záhybmi.

 

Srsti a osrstenie

Kromforlandský pes má stredne dlhú srsť, ktorá je hladká a lesklá. Srsť je hustá a tvorí jemné záhyby, ktoré sú najvýraznejšie na hlave, krku a krížoch. Farba srsti môže byť rôzna, od svetlejšieho odtieňa krémovej až po tmavší odtieň hnedej.

 

Výška

Kromforlandský pes dosahuje výšku od 38 do 46 cm a váži od 9 do 16 kg. Samice sú zvyčajne menšie a ľahšie ako samci. Ich výška a váha by mali byť dobre vyvážené a prispôsobené ich stavbe tela.

Celkovo je kromforlandský pes inteligentný, hravý a verný spoločník. Jeho prirodzená zvedavosť a energická povaha ho robia skvelým spoločníkom pre aktívne rodiny. Je to pes, ktorý má radi pozornosť a miluje byť v centre pozornosti. Napriek tomu, že je to pomerne aktívny pes, dokáže sa prispôsobiť aj menej aktívnemu životnému štýlu.

 

Povaha a temperament Kromforlandský pes

 

Povaha a temperament Kromforlandský pes

 

Kromforlandský pes je známy svojou temperamentnou a aktívnou povahou, ktorá ho robí skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi. Toto plemeno je veľmi inteligentné a rýchlo sa učí nové veci, čo z neho robí vynikajúceho psa na výcvik.

Kromfohrländer je tiež veľmi pozorný a ostražitý, čo ho robí skvelým psom strážnym. Jeho vyrovnaná povaha z neho robí vynikajúceho spoločníka pre ľudí, ktorí hľadajú psa s láskavou a priateľskou povahou.

Toto plemeno má tiež silný instinkt ochrany svojho teritória, čo znamená, že bude chrániť svoj domov a rodinu pred akýmkoľvek nebezpečenstvom. Kromforlandský pes je tiež veľmi hravý a miluje trávenie času so svojimi majiteľmi.

Celkovo je Kromforlandský pes skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi alebo pre ľudí, ktorí hľadajú psa s láskavou a priateľskou povahou. Jeho inteligencia, pozornosť a ochranný inštinkt robia z neho vynikajúceho psa strážneho.

Vhodné prostredie a zamestnanie Kromforlandský pes

 

Vhodné prostredie a zamestnanie Kromforlandský pes

 

Kromforlandský pes je aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu a zamestnanie. Je vhodným psom aj pre bytové prostredie, ak mu poskytnete dostatok pohybu a zamestnania. Vhodným prostredím pre kromfohrändera je dom s dvorom, kde má dostatok miesta na behanie a hranie.

Kromforlandský pes je vhodným zamestnaním agility, obedience, alebo rôzne aktivity, ktoré ho udržia v dobrej fyzickej kondícii a zároveň mu poskytnú duševnú stimuláciu. Jeho inteligencia a ochota učiť sa robia z neho skvelého kandidáta na rôzne tréningové aktivity.

Vzhľadom na svoju mierumilovnú povahe, je kromfohränder vhodným rodinným psom v spoločnosti detí. Je veľmi priateľský a ľahko sa prispôsobí rodinnému životu.

Ak hľadáte psa, ktorý bude skvelým spoločníkom pre vás a vašu rodinu, kromforlandský pes môže byť tou správnou voľbou. S dostatkom pohybu a zamestnania, bude vašim verným a oddaným spoločníkom na mnoho rokov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button