Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Veľký vendénsky grifon: Charakteristika plemena

Veľký vendénsky grifon je plemeno psa, ktoré je známe svojou hrubou srsťou a výbornými poľovníckymi schopnosťami. Toto plemeno sa bežne používa na lov diviakov a jeleňov a je tiež známe, že je dobré s deťmi a inými psami. Plemeno vyžaduje veľa cvičenia a aktivity, aby zostalo zdravé a šťastné.

 

Veľký vendénsky grifon

 

Veľký vendénsky grifon

 

Veľký vendénsky grifón je uznaný FCI a má špecifický štandard plemena, ktorý načrtáva vlastnosti a vlastnosti, ktoré sú v tomto plemene žiaduce. Tento štandard obsahuje okrem iného informácie o veľkosti psa, type srsti a temperamente. Chovatelia, ktorí majú záujem produkovať kvalitné šteniatka grifóna Veľkého vendénsky, sa pri výbere chovných párov často odvolávajú na tento štandard.

Ak máte záujem o pridanie veľkého vendénskeho grifóna do vašej rodiny, je dôležité urobiť si prieskum a nájsť renomovaného chovateľa, ktorý je odhodlaný produkovať zdravé, dobre prispôsobené šteniatka. Mali by ste byť tiež pripravení poskytnúť svojmu novému miláčikovi dostatok pohybu a duševnej stimulácie, aby bol šťastný a zdravý. Pri správnej starostlivosti a pozornosti môže byť veľký vendénsky grifón úžasným prírastkom do každej rodiny.

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Veľký vendénsky grifon pochádza z Francúzska, kde bol vyšľachtený na lov diviakov a jeleňov. Plemeno je známe svojou drsnou srstou, ktorá ho chráni pred poškodením pri love v hustých lesoch.

Preukaz pôvodu pre toto plemeno zahrňuje jeho rodokmeň, ktorý sa datuje až do 16. storočia. V tomto období sa grifónmi nazývali vysokonohé duriče alebo stavače, ktoré boli využívané na lov drobných zvierat.

 

V 19. storočí sa plemeno skoro úplne stratilo, ale vďaka úsilí niekoľkých chovateľov sa podarilo zachovať jeho pôvodné vlastnosti a obnoviť jeho populáciu. Dnes je Veľký vendénsky grifon populárnym plemenom nielen na lov, ale aj ako spoločník pre rodiny.

Celkovo ide o inteligentné a energické plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a pozornosti. Jeho pôvod a história robia z neho zaujímavého psa pre každého, kto má radi silné a vytrvalé plemená.

 

Všeobecný opis

 

Všeobecný opis

 

Veľký vendénsky grifon je plemeno psa, ktoré pochádza z Francúzska. Toto plemeno je známe svojou drsnou srstou, ktorá mu umožňuje lov aj vo vode. Veľký vendénsky grifon je stredne veľký pes, ktorý sa používa na lov diviakov a jeleňov. Vzhľadom pripomína starovekého egyptského psa a má veľmi charakteristický vzhľad.

Celkový vzhľad Veľkého vendénskeho grifona je robustný a silný, s hlbokou hrudou a dlhými, silnými nohami. Jeho telo je dobre osvalené a má širokú hlavu s guľatými očami. Farba jeho srsti môže byť rôzna, ale najčastejšie sa vyskytuje v červenej alebo čiernej farbe.

Veľký vendénsky grifon má dvojitú srst, ktorá sa skladá z hrubej a drsnej vrchnej vrstvy a jemnejšej podsadenej vrstvy. Srsť na jeho hlave a ušiach je krátka a hladká, zatiaľ čo na jeho zvyšku tela je hrubá a drsná. Toto plemeno vyžaduje pravidelnú starostlivosť o srst, vrátane česania a kúpania.

Veľký vendénsky grifon je energický a aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Je to skvelý spoločník pre rodiny s deťmi a inými domácimi zvieratami, ale je dôležité ho riadne socializovať a trénovať. Jeho prirodzenou zvedavosťou a odvahou môže byť náročný pre nových majiteľov, ale s trpezlivosťou a pozitívnym tréningom môže byť skvelým spoločníkom pre každého majiteľa.

 

Fyzické charakteristiky Veľký vendénsky grifon

 

Fyzické charakteristiky Veľký vendénsky grifon

 

Veľký vendénsky grifon je stredne veľký pes s hrubou drsnou srsťou. Toto plemeno má robustnú stavbu a silné kosti. Výška psa v kohútiku sa pohybuje od 60 do 65 cm a váha od 25 do 30 kg. Fyzické charakteristiky tohto psa sú podobné ako u ostatných grifónskych plemien.

 

Hlava

Hlava tohto psa je pomerne veľká a mohutná. Má široký temeno a mierne vypuklý ľahko viditeľný stop. Ňucháč je dostatočne veľký a mohutný, s dobrou pigmentáciou. Pysky sú dostatočne veľké a dobre uzavreté. Oči sú veľké a tmavé, s inteligentným výrazom. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a zavesené na úrovni línie očí.

 

Telo

Telo je dobre osvalené a silné. Krk je stredne dlhý a mohutný. Chrbát je rovný a silný, s dobrou svalovou hmotou. Bedrá sú široké a silné. Hrudník je hlboký a dostatočne široký, aby umožnil dobrý pohyb pľúc.

 

Končatiny

Predné a zadné končatiny sú dobre osvalené a silné. Plecia sú dlhé a sklonené. Labky sú pevné a dobre tvarované. Zadné končatiny sú silné a dobre osvalené, so silnými stehnami a pevnými päťami. Šampón na vlasy

 

Koža a srsť

Koža je dostatočne hrubá a pevná. Srsť je hrubá a drsná, ale mäkká na dotyk. Farba srsťou môže byť bielej, čiernej alebo hnedočiernej farby. Srsť na ušiach a na chvoste je kratšia a menej drsná.

 

Chvost

Chvost je dlhý a hrubý, s dobrou svalovou hmotou. Nesený je pomerne vysoko, ale nie padnutý cez bedrá.

Celkovo je Veľký vendénsky grifon dobre osvalený a silný pes s hrubou drsnou srsťou. Jeho robustná stavba a silné kosti mu umožňujú byť vynikajúcim lovcov, ktorý dokáže loviť aj vo vode. Ako často očkovať psa proti besnote

 

Povaha a správanie Veľký vendénsky grifon

 

Povaha a správanie Veľký vendénsky grifon

 

Veľký vendénsky grifon je pes s veľmi odvážnou a energickou povahou. Jeho hlavnou úlohou je loviť diviaky a jeleňov, a preto je veľmi vytrvalý a vybavený výborným čuchom. Okrem toho, je to skvelý durič spoločník a veľmi oddaný svojmu majiteľovi.

Veľký vendénsky grifon je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí nové veci. Jeho výcvik by mal byť založený na pozitívnej motivácii a trpezlivosti. Je dôležité, aby bol dostatočne socializovaný od mladosti, aby dobre vychádzal s deťmi aj ostatnými psami.

Toto plemeno má veľmi drsnú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť a úpravu. Je potrebné ju čistiť a strihať, aby bola zdravá a lesklá. Veľký vendénsky grifon potrebuje veľa pohybu a je vhodný pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

Celkovo vzaté, Veľký vendénsky grifon je skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a sú ochotní venovať sa jeho starostlivosti a výcviku. Jeho odvážna a energická povaha ho robí ideálnym psom pre lov a zároveň aj pre rodinné prostredie.

 

Výchova a výcvik

Veľký vendénsky grifon je energický a inteligentný pes, ktorý si vyžaduje dôslednú výchovu a trpezlivosť pri výcviku. Jeho prirodzená zvedavosť a nezávislosť môžu byť výzvou pre nových majiteľov, ale s dobrým tréningom a pozitívnou motiváciou môže byť skvelým spoločníkom.

Pri výchove je dôležité venovať pozornosť socializácii, aby sa pes naučil správne interagovať s ľuďmi a ostatnými zvieratami. Je tiež dôležité naučiť ho základné povely, ako sú sadni, zostaň, príď sem a podobne. Výcvik by mal byť postavený na pozitívnej motivácii a odmeňovaní, aby sa pes naučil správne správanie.

Veľký vendénsky grifon je pôvodne lovecký pes a má silný lovecký inštinkt. Preto je dôležité naučiť ho, kedy je vhodné loviť a kedy nie. Je tiež dôležité naučiť ho, aby sa nevydal za zverou, keď nie je na vodítku.

Toto plemeno má tendenciu byť nezávislé a tvrdohlavé, takže trpezlivosť a dôslednosť sú kľúčové pri výcviku. Majiteľ by mal byť schopný preukázať svoje vedenie a byť dôsledný v tom, čo očakáva od svojho psa.

Celkovo je veľký vendénsky grifon skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí mu môžu poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie. S dôslednou výchovou a tréningom, môže byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Spolužitie

Veľký vendénsky grifon je plemeno, ktoré obvykle dobre vychádza s deťmi aj ostatnými psami. Je to aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a výcviku. Preto je dôležité, aby mal dostatok priestoru na cvičenie a behanie.

Pri správnom tréningu a socializácii môže byť Veľký vendénsky grifon skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi. Avšak, kvôli ich veľkosti a energickému správaniu, môže byť nevhodným psom pre malé deti alebo starších ľudí.

Toto plemeno má silný lovecký inštinkt a môže byť náchylný k prenasledovaniu iných zvierat. Preto je dôležité, aby bol vedený na vodítku, keď je v blízkosti iných zvierat alebo keď sa nachádza na verejnosti.

Veľký vendénsky grifon sa dobre vychádza s inými psami, najmä ak s nimi bol socializovaný od mladosti. Avšak, kvôli ich dominantnej povahy a loveckému inštinktu, môže byť nevhodným spoločníkom pre iné zvieratá, ako sú mačky alebo menšie psy.

Všeobecne platí, že Veľký vendénsky grifon potrebuje veľa pohybu a výcviku, aby bol zdravý a šťastný. Preto je dôležité, aby mal dostatok priestoru na cvičenie a behanie, a aby bol denne vedený na prechádzky.

Predaj a Kúpa Veľký vendénsky grifon

 

Ak sa rozhodnete kúpiť šteniatko veľkého vendénskeho grifona, mali by ste sa najprv uistiť, že ste pripravení na zodpovednú starostlivosť o psa. Predajcovia šteniatok by mali byť registrovaní a mať všetky potrebné dokumenty a zdravotné preukazy.

Pri výbere šteniatka by ste mali venovať pozornosť jeho zdraviu, povahovej vývoji a rodokmeňu. Je dôležité mať na pamäti, že kúpa šteniatka je záväzok na mnoho rokov a vyžaduje si veľa času a financií.

Niektoré z miest, kde môžete nájsť šteniatka veľkého vendénskeho grifona na predaj, sú:

  • Chovateľské stanice
  • Inzercia na internete
  • Obozretné zverejnenie v novinách

Je dôležité vybrať si spoľahlivého predajcu, ktorý bude mať zdravé a dobre vychované šteniatka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button