Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Patterdale teriér: Charakteristika plemena

Patterdale teriér je psie plemeno, ktoré pochádza z hornatého pomezia medzi Anglickom a Škótskom, známe aj ako Lake District. Toto malé a energické plemeno je teriérom typovým, ktorý bol vyšľachtený na lovenie malých zvierat v podzemných norách. Pes Patterdale teriér bol pôvodne vyšľachtený na lovenie líšok a kún, ale dnes sa používa aj na lovenie diviakov a srnčích zveri.

 

Patterdale teriér

 

Patterdale teriér

 

Patterdale teriér je neuznané plemeno Mezinárodnou kynologickou federáciou (FCI), ale je uznávaným plemenom v Spojenom kráľovstve, United Kennel Club a American Kennel Club. Toto plemeno má krátku a hustú srst, ktorá sa môže vyskytovať v rôznych farbách, ako sú čierna, čierno-hnedá, hnedá alebo biela. Patterdale teriér je veľmi inteligentný a tvrdohlavý pes, ktorý potrebuje pravidelný tréning a cvičenie, aby bol šťastný a zdravý.

Pes Patterdale teriér je obľúbeným plemenom v USA a získava si srdcia mnohých majiteľov psov. Patterdale Terrier Club of America je organizácia, ktorá zastrešuje majiteľov Patterdale teriérov v USA a organizuje rôzne podujatia a súťaže pre majiteľov tohto plemena. Plemeno Patterdale teriér je skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi vonkajšie aktivity a záujem o lov a tréning psov.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Patterdale teriér pôsobí na prvý pohľad ako subtílny pes, ale jeho výška ho radí skôr medzi stredne vysoko nohe teriéry. Jeho kompaktný a ťažší rámec však nezodpovedá jeho ľahšiemu vzhľadu.

 

Veľkosť a hmotnosť

Plne dospelý Patterdale teriér má výšku 25-40 cm a váži 5-7 kg. Samice sú zvyčajne menšie ako samci.

 

Srsť a farba

Srsť Patterdale teriéra je krátka, hladká a lesklá. Môže byť čierna, červená, peprná, hnedá, bronzová alebo čokoládová. Existuje aj čierno-hnedá a čierno-červená farba. Farba srsti môže byť jednofarebná alebo môže mať bielu škvrnu na hrudi.

 

Hlava a tvár

Hlava Patterdale teriéra je štvorcová a má silné čeľuste. Oči sú malé, tmavé a oválneho tvaru. Uši sú stredne veľké a vysoko nasadené. Zuby sú silné a tesne zaraďujú do zubného luku.

Celkovo je Patterdale teriér dobre vyvážený a kompaktný pes s pevnými svalmi a hladkou srstou. Ovocie a zelenina ktorú Psy môžu alebo nemôžu jesť

 

Temperament a správanie Patterdale teriér

 

Temperament a správanie Patterdale teriér

 

Patterdale teriér je temperamentné plemeno, ktoré vyžaduje veľa pohybu a zamestnania. Títo psi majú vysokú úroveň energie a sú veľmi aktívni. Je dôležité, aby majitelia tejto rasy boli fyzicky aj psychicky aktívni, aby mohli udržať krok s ich psom.

 

Energia a aktivita

Patterdale teriér je považovaný za jedno z najaktívnejších plemien. Tento pes potrebuje aspoň 50 minút cvičenia denne, aby bol fyzicky a psychicky zdravý. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich pes mal dostatok pohybu a zamestnania, aby sa vyhli nežiaducemu správaniu.

 

Tréning a inteligencia

Patterdale teriér je považovaný za veľmi inteligentné plemeno. Títo psi sú schopní sa učiť nové triky a zvládnuť rôzne psie športy. Majitelia by mali byť trpezliví a konzistentní pri tréningu, aby dosiahli najlepšie výsledky.

 

Socializácia a vzťahy

Patterdale teriér je veľmi oddaný a milujúci pes. Majitelia by mali zabezpečiť, aby bol ich pes dobre socializovaný, aby bol schopný vychádzať s deťmi a ostatnými psami. Títo psi sú veľmi sebavedomí a odvážni, čo môže byť niekedy problém, ak majú majitelia nedostatočnú kontrolu nad nimi. Potraviny ktoré psy môžu a nemôžu jesť

Všeobecne platí, že Patterdale teriér je vynikajúci spoločník pre majiteľov, ktorí sú fyzicky aj psychicky aktívni a majú skúsenosti s tréningom psov. Tieto psy sú veľmi energické, inteligentné a oddané, a preto môžu byť skvelým prídavkom k rodine.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Zdravie a starostlivosť 

 

Zdravotné problémy

Patterdale teriér je pomerne zdravé plemeno, ale môže sa vyskytnúť niekoľko zdravotných problémov. Jedným z najčastejších problémov je alergia na potraviny, ktorá sa prejavuje svrbivou kožou a zápalmi. Ďalším problémom môže byť infekcia uší, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku nadmerného rastu srsti v ušiach. Patterdale teriéri sú tiež náchylní na očné choroby, ako napríklad kataraktu.

 

Strava a diéta

Správna strava a diéta sú pre Patterdale teriérov veľmi dôležité. Je dôležité, aby mali vyváženú stravu so správnym množstvom bielkovín, tukov a sacharidov. Je dôležité, aby mali dostatok vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú udržiavať ich zdravie. Patterdale teriéri majú tendenciu byť náchylní na obezitu, preto je dôležité, aby mali primeranú dávku stravy a aby sa pravidelne cvičili. Ako vidia psy – ktoré farby vidí pes ?

 

Starostlivosť a hygiena

Starostlivosť a hygiena sú pre Patterdale teriérov veľmi dôležité. Je dôležité, aby mali pravidelnú starostlivosť o srst, ktorá zahŕňa kúpanie, česanie a strihanie. Je tiež dôležité, aby mali pravidelnú starostlivosť o zuby a uši, ktorá pomáha zabrániť infekciám a chorobám. Patterdale teriéri sú tiež náchylní na parazity, ako sú kliešte a blchy, preto je dôležité, aby mali pravidelnú starostlivosť o ochranu proti týmto parazitom.

 

Chov a práca Patterdale teriér

 

Chov a práca Patterdale teriér

 

História chovu

Patterdale teriér je plemeno psov, ktoré bolo vyšľachtené v Anglicku a Škótsku na prelome 18. a 19. storočia. Toto plemeno bolo vyšľachtené na poľovačku, kde bolo využívané na lovenie malých zvierat, ako sú líšky, kuny alebo pestré hraboše. Šampón na vlasy

Chovateľské stanice sa zameriavajú na chov a výber jedincov s dobrými pracovnými vlastnosťami a zdravím. Patterdale teriéry sú chované s cieľom zachovať ich pôvodné pracovné vlastnosti a zlepšiť ich zdravie.

 

Pracovné využitie

 

Patterdale teriéry sú pracovné psy, ktoré majú vysokú úroveň energie a loveckého inštinktu. Tieto psy sú využívané na lovenie malých zvierat, ako sú líšky, kuny alebo hraboše, a sú skvelými pomocníkmi pri kontrolách škodcov v dome alebo na farme.

Tieto psy sú tiež skvelými spoločníkmi pri turistike alebo hikingu, pretože majú vysokú úroveň energie a vytrvalosti. Ich silný lovecký inštinkt a zvedavosť ich môže viesť k tomu, že sa vzdialia od svojho majiteľa, preto je dôležité ich trénovať a učiť sa poslušnosti.

Patterdale teriéry majú vysokú úroveň prey drive, čo znamená, že majú silnú túžbu loviť a chytiť svoju korisť. Je dôležité, aby majiteľ týchto psov rozumel ich potrebám a dokázal ich uspokojiť, aby sa pes necítil frustrovaný a nezačal prejavovať nežiaduce správanie.

V súčasnosti existuje množstvo chovateľských staníc, ktoré sa zameriavajú na chov týchto psov s cieľom zachovať ich pracovné vlastnosti a zdravie. Majitelia by mali zvážiť, či sú schopní poskytnúť týmto psom dostatočnú fyzickú a mentálnu stimuláciu, ktorú potrebujú, aby boli šťastní a zdraví.

 

Rôzne typy srsti

Patterdale teriér môže mať dva rôzne typy srsti: hladkú a hrubú. Okrem toho, existuje aj tzv. lámaná srst, ktorá je kombináciou oboch typov.

 

Hladká srsť

Hladká srsť je pevná, ale nie je hladká ako u iných plemien, ako napríklad u pinča alebo dobrmana. Tento typ srsti môže mať aj delší hrubý vous na tlamke.

 

Hrubá srsť

Hrubá srsť je stredne dlhá, s dobrou podsadou. Nesmie byť príliš dlhá, ale je hustá a má dobrú podsadu. Tento typ srsti je vhodný pre psa, ktorý žije v chladnejších podmienkach.

 

Lámaná srsť

Lámaná srst je kombináciou hladkej a hrubej srsti. Tento typ srsti môže byť pevný, ale nie príliš hladký a má tiež dobrú podsadu.

 

Väčšina patterdale teriérov má čiernu srst, ale môžu sa vyskytnúť aj hnedej alebo červenej farby. Niektoré zvieratá môžu mať aj tzv. pálenie, ktoré sa prejavuje na končatinách, na hrudi a na hlave.

Je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o srst, bez ohľadu na to, aký typ srsti má pes. Hladká srst sa môže ľahko udržiavať pomocou kartáčovania, zatiaľ čo hrubá srst vyžaduje pravidelné trimovanie, aby sa udržala v dobrom stave. Lámaná srst môže byť náročnejšia na údržbu, pretože kombinuje vlastnosti oboch typov srsti.

 

Špecifické vlastnosti

Patterdale teriér je malý, ale robustný pes s vyváženou postavou. Jeho krk je silný a jeho chvost je krátky a prirodzene zakrivený. Patík má tvrdú srst a môže byť čierna, červená, hnedá, či biela. Toto plemeno je známe svojou odvahou a vytrvalosťou, čo ho robí vynikajúcim loveckým psom.

Tieto psy sú tiež charakteristické svojou tvrdohlavosťou a nezávislosťou. Akonáhle sa Patík niečo rozhodne, ťažko ho od toho odradíte. Vzhľadom na svoju energiu a temperament sú vhodní pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať im veľa pozornosti a času na výcvik.

 

Okrem toho sú Patterdale teriéri veľmi inteligentní a rýchlo sa učia. Aj keď majú sklon k tvrdohlavosti, sú schopní sa naučiť množstvo trikov a poslušnosti. Ich tvrdohlavosť sa však môže prejaviť aj v negatívnom zmysle, pretože môžu byť náchylní k nežiaducemu správaniu, ak s nimi nie je správne zaobchádzané.

Celkovo je Patterdale teriér skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať mu veľa času a pozornosti. Ich tvrdohlavosť a nezávislosť však vyžaduje trpezlivosť a konzistentný výcvik.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button