Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Hariér plemeno psa: Popis, História a Charakteristika

Hariér plemeno psa je známe svojou schopnosťou presadiť sa pri poľovačke. Tento ušľachtilý a elegantný poľovný pes je pomerne veľký a dosahuje výšku až okolo 55 cm. Jeho telo pôsobí kompaktne a mierne zavalito.

 

Hariér

 

Hariér

 

Hariér je nadšeným poľovníkom a je mimoriadne vytrvalý. Jeho výdrž a vytrvalosť sú vynikajúce a dokáže prejsť dlhé vzdialenosti. Toto plemeno sa veľmi podobá na Bígla, no oproti nemu je väčší.

V Česku je Hariér plemeno psa, ktoré sa stáva čoraz populárnejším. Jeho temperament a výdrž robia z neho skvelého spoločníka pri poľovačke alebo aj pri bežných prechádzkach. Jeho schopnosti a vlastnosti sú vynikajúce a robia z neho jedno z najlepších plemien pre poľovníkov.

 

História a Pôvod

 

História a Pôvod

 

Hariér je plemeno psa, ktorého pôvod siaha až do 13. storočia. Prví harrieri boli vyvinutí v Anglicku s cieľom vytvoriť psa, ktorý by bol vhodný na lov zajacov vo svorke. Toto plemeno sa stalo obľúbeným medzi anglickými šľachticmi a lovčími, ktorí ho používali na lov drobných zvierat.

Harrier bol oficiálne uznaný Fédération Cynologique Internationale (FCI) v roku 1965 a bol zaradený do skupiny 6 – Duriče, farbiare a príbuzné plemená. Dnes sa harrieri chovajú po celom svete a sú obľúbení nielen pre svoje lovecké schopnosti, ale aj pre svoju priateľskú a hravú povahu.

V histórii harrierov sa objavili aj niektoré zaujímavé mýty a legendy. Jedným z nich je príbeh o tom, že harrieri boli používaní na lov čarodejníc. Tento mýtus však nie je podložený žiadnymi historickými faktami.

Harrieri majú niekoľko príbuzných plemien, vrátane česka, maďara, alana, apsa, barba, alana, baseta a billyho. Tieto plemená majú podobné vlastnosti a vzhľad ako harrieri, ale majú aj niektoré odlišnosti. Napríklad česko je menšie plemeno, zatiaľ čo maďar je väčší a silnejší.

 

Charakteristika a Vlastnosti

 

Charakteristika a Vlastnosti

 

Fyzické Vlastnosti

Hariér je stredne veľké plemeno psa s hmotnosťou od 20 do 27 kg. Jeho výška sa pohybuje medzi 48 a 56 cm. Tento pes má silné a svalnaté telo, ktoré mu umožňuje byť vytrvalým poľovníkom. Jeho srst je krátka a hustá, s typickou bielou farbou a veľkými farebnými škvrnami, ktoré sú často oranžové, čierne a hnedé. Jeho oči sú tmavé a oválne a uši sú stredne veľké a visiace.

 

Povahové Vlastnosti

Hariér je nadšeným poľovníkom s mimoriadne vytrvalým temperamentom. Je veľmi energický a potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Tento pes je veľmi priateľský a miluje spoločnosť ľudí, ale aj iných psov. Je to skvelý spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity a športy.

 

Zdravotné Problémy

Hariér je celkovo zdravé plemeno, ale môže byť náchylné na niektoré zdravotné problémy, ktoré sú bežné u iných plemien psov. Medzi tieto problémy patrí dysplázia bedrového kĺbu, problémy s očami a alergie. Je dôležité, aby majitelia tohto psa pravidelne navštevovali veterinára a starali sa o jeho zdravie.

Hariér je skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity a športy. Jeho vytrvalosť a schopnosť presadiť sa robia z neho skvelého poľovníka, ale aj skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi. S pravidelným cvičením a starostlivosťou o jeho zdravie, môže Hariér byť skvelým spoločníkom na mnoho rokov.

 

Starostlivosť Hariér

 

Starostlivosť Hariér

 

Hariér je plemeno, ktoré potrebuje primeranú starostlivosť a údržbu, aby sa cítilo zdravo a šťastne. V tejto sekcii sa dozviete o najdôležitejších aspektoch starostlivosti o Hariéra. Najdlhšie žijúce psy Top 10 plemien psov

 

Strava

Hariér potrebuje stravu, ktorá mu poskytne dostatok energie na jeho aktívny životný štýl. Kvalitná strava by mala obsahovať všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály. Výživa by mala byť vyvážená a prispôsobená potrebám psa v závislosti na jeho veku, veľkosti a úrovni aktivity.

 

Výchova a výcvik

Hariér je inteligentný a nadšený pes, ktorý si vyžaduje primeranú výchovu a výcvik. Je dôležité začať s tréningom v mladom veku a postupne rozvíjať jeho schopnosti. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby pes bol motivovaný a udržal si záujem. Svalnaté psy Top 10 najsvalnatejších plemien psov

 

Pohyb a Agility

Hariér je plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a aktivity. Pravidelné prechádzky, beh a hra sú dôležité pre udržanie jeho fyzickej kondície a zdravia. Agility je skvelou aktivitou pre Hariéra, ktorá mu umožňuje využiť jeho schopnosti a zručnosti.

 

Starostlivosť o srsť

Hariér má krátku, hustú srsť, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť. Česanie a kefovanie pomáhajú uvoľňovať odumreté chlpy a predchádzať spleťom. Kúpanie by malo byť zriedkavé, aby sa nepoškodila prirodzená vrstva ochrany pokožky psa. 10 plemien psov, ktoré vyzerajú ako vlci

 

Celkovo je Hariér nadšeným a vytrvalým psom, ktorý si vyžaduje primeranú starostlivosť a údržbu. Pravidelná výchova, výcvik a pohyb sú kľúčové pre udržanie jeho zdravia a šťastia.

 

Výcvik a Výchova Hariér

 

Výcvik a Výchova Hariér

 

Hariér je plemeno psa, ktoré je inteligentné a prirodzene zvedavé. Jeho výcvik a výchova sú preto dôležité, aby bol pes dobre vychovaný a poslušný.

 

Výchova

Výchova Hariéra by mala začať čo najskôr. Je potrebné naučiť psa základné povely ako sedni, ďalej, stoj a ďalšie. Je dôležité, aby sa výchova Hariéra nezakladala na treste a karhaní, ale na pozitívnom posilňovaní. To znamená, že sa psa odmeňuje za správanie, ktoré chceme, aby opakoval. Výchova by mala byť konzistentná a dôsledná, aby sa pes naučil, čo sa od neho očakáva.

Hariér je aktívny pes a potrebuje dostatok pohybu. Je dôležité, aby sa mu venovala dostatočná pozornosť a aby bol dostatočne stimulovaný. Výchova by mala zahŕňať aj socializáciu psa, aby sa naučil, ako sa správať v spoločnosti a s inými psami. Vlasové hnojivo šampón

 

Výcvik

Hariér je inteligentný pes a má záujem učiť sa nové veci. Jeho výcvik by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a na odmeňovaní správania, ktoré chceme, aby opakoval. Výcvik by mal byť dôsledný a konzistentný, aby sa pes naučil, čo sa od neho očakáva.

Hariér je aktívny pes a má záujem o pohyb. Výcvik by mal zahŕňať aj cvičenie agility, ktoré je pre Hariéra vhodné. Agility cvičenie zlepšuje koordináciu a kondíciu psa a zároveň mu poskytuje dostatok stimulácie.

Výcvik by mal byť zábavný pre psa aj majiteľa. Je dôležité, aby sa výcvik Hariéra nezakladal na treste a karhaní, ale na pozitívnom posilňovaní. Výcvik by mal byť prispôsobený potrebám Hariéra a jeho schopnostiam.

 

Zhrnutie

Výcvik a výchova Hariéra sú dôležité pre to, aby bol pes dobre vychovaný a poslušný. Výchova by mala byť konzistentná a dôsledná a založená na pozitívnom posilňovaní. Výcvik by mal byť zábavný a prispôsobený potrebám Hariéra. Cvičenie agility je pre Hariéra vhodné a zlepšuje jeho koordináciu a kondíciu.

 

Vhodnosť pre Bytové Podmienky

Hariér je stredne veľké plemeno psov, ktoré sa vyznačuje svojou inteligenciou a energickým temperamentom. Tieto psy sú vhodné pre bytové podmienky, ak sú dostatočne fyzicky a duševne stimulované.

Hariéry sú zvyčajne veľmi aktívne a potrebujú veľa pohybu. Preto je dôležité zabezpečiť im dostatočný pohyb, či už v podobe prechádzok alebo behu. Mali by byť vedení na vodítku, keďže môžu byť veľmi zvedaví a nezvyknú sa vracať na volanie majiteľa.

Toto plemeno je tiež veľmi inteligentné a vynikajúce v tréningu. Majitelia by mali venovať dostatočnú pozornosť tréningu a socializácii Hariérov, aby sa vyhli nežiaducemu správaniu.

Hariéry sú zvyčajne priateľské a prívetivé k deťom a iným zvieratám, ale kvôli svojej energickosti a hravosti by mohli byť príliš hravé pre malé deti.

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré faktory, ktoré majitelia by mali zvážiť, ak plánujú mať Hariéra v bytových podmienkach:

 

Faktor Vyhovuje Hariérom?
Veľkosť bytu Áno, ak majú dostatok pohybu
Prítomnosť iných zvierat Áno, zvyčajne sú priateľské
Prítomnosť detí Áno, ale môžu byť príliš hravé pre malé deti
Potreba pohybu Áno, potrebujú dostatok pohybu a stimulácie
Potreba tréningu Áno, sú inteligentné a vyžadujú si tréning
Hlučné prostredie Nie, môžu byť citlivé na hluk

Celkovo je Hariér vhodný pre bytové podmienky, ak majitelia poskytnú dostatočnú stimuláciu a tréning. Sú to aktívne a inteligentné psy, ktoré zvyčajne sú priateľské k deťom a iným zvieratám.

 

Zhrnutie

 

Hariér je plemeno psa, ktorého typickým znakom je krátka a drsná srsť, ktorá prilieha tesne k telu. Základnou farbou sú biela, čierne a hnedé škvrny, ktoré sú často oranžové. Hariér je nadšeným poľovníkom a vytrvalým psom, ktorý sa prejavuje svojou schopnosťou presadiť sa. Je vhodným spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí sa radi venujú športovým aktivitám so psom.

Hariér je stredne veľký pes s hmotnosťou od 20 do 27 kg. Jeho výška v kohútiku sa pohybuje od 45 do 50 cm. Povaha tohto psa je priateľská, veselá a hravá. Je to inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci a má veľkú chuť do práce. Hariér sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami, avšak môže byť trochu rezervovaný voči cudzincom.

Hariér potrebuje dostatok pohybu a aktivity, preto je dôležité, aby mal dostatok času na prechádzky a hry. Je to pes, ktorý si dobre počína aj s tréningom a môže sa stať skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí sa radi venujú športovým aktivitám so psom. Je dôležité, aby bol Hariér dostatočne socializovaný od mladosti, aby sa vyhol problémom s agresivitou a strachom z cudzích ľudí a zvierat.

Vzhľadom na svoju vytrvalosť a nadšenie pre poľovačku je dôležité, aby bol Hariér vedený na vodítku a v bezpečí, najmä v blízkosti cesty. Je to pes, ktorý si vyžaduje dostatok pozornosti a lásky od svojho majiteľa, pretože je veľmi verný a oddaný. Ak hľadáte aktívneho a priateľského spoločníka, Hariér môže byť skvelou voľbou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button