Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Gavalieršpaniel Kráľ Karol: Charakteristika plemena

Gavalieršpaniel Kráľ Karol, známy aj ako Cavalier King Charles Spaniel, je malé plemeno psa, ktoré pochádza z Anglicka. Plemeno bolo pomenované podľa kráľa Karola I., ktorý bol známy svojou láskou k malým psom. Gavalieršpaniel Kráľ Karol bol pôvodne vyšľachtený ako pes na kolená a spoločník pre aristokraciu, ale čoskoro sa stal obľúbeným domácim miláčikom aj pre rodiny.

 

Gavalieršpaniel Kráľ Karol

 

Gavalieršpaniel Kráľ Karol

 

Jedným z najcharakteristickejších znakov gavalieršpaniela Kráľa Karola je jeho dlhá, hodvábna srsť, ktorá sa vyskytuje v rôznych farbách vrátane čiernej s pálením, rubínovej a blenheimskej. Plemeno je známe aj svojou priateľskou a láskavou povahou, vďaka ktorej je výborným rodinným maznáčikom. Je však nevyhnutné poznamenať, že gavalieršpaniel Kráľ Karol je náchylný na rôzne zdravotné problémy vrátane srdcových ochorení, ušných infekcií a neurologických porúch, ako je napríklad syndróm epizodického padania.

Napriek svojej malej veľkosti je Gavalieršpaniel Kráľ Karol aktívne plemeno, ktoré si vyžaduje pravidelný pohyb a mentálnu stimuláciu. Sú inteligentné a ľahko sa cvičia, vďaka čomu sú vhodné na rôzne aktivity, ako je agility, poslušnosť a terapeutická práca. Celkovo je gavalieršpaniel Kráľ Karol očarujúci a verný spoločník, ktorý je ideálny pre rodiny aj jednotlivcov.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Gavalieršpaniel Kráľ Karol (Cavalier King Charles Spaniel) je plemeno psa, ktoré pochádza z Veľkej Británie. Je to jedno z najstarších plemien španielov. Pôvodne bol používaný ako poľovný pes a bol obľúbeným spoločníkom korunovaných hláv už od stredoveku. Získal svoje meno po anglickom kráľovi Karolovi I., ktorý panoval v prvej polovici 17. storočia.

V 20. storočí sa plemeno Gavalieršpaniel Kráľ Karol začalo rozvíjať a štandardizovať. V roku 1926 bol založený klub plemena Cavalier King Charles Spaniel a v roku 1945 bol vydany štandard pre toto plemeno. Tak v súčasnosti sa Gavalieršpaniel Kráľ Karol stáva stále populárnejším ako spoločník a rodinný pes.

 

Napríklad v minulosti boli niektoré linie tohto plemena zamerané na určité vlastnosti, napríklad na veľkosť alebo farbu srsti. Niektoré z týchto linii zahŕňajú Vanmar Majesty, Buco Cassanova, Sweetheart from Lenti, Orineiro, Tricyrtis, Do Kapsy, Linden Leaves alebo Charles Garden. Dnes sa však väčšina chovateľov snaží udržiavať pôvodné štandardy plemena a zameriava sa na jeho zdravie a dobré vlastnosti ako spoločníka a rodinného psa.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Veľkosť a hmotnosť

Gavalieršpaniel Kráľ Karol je menší pes, dorastajúci do výšky približne 35 cm a hmotnosti do 10 kg.

Srsť a farba

Tento pes má hodvábnu srsť, ktorá môže byť zvlnená. Farba srsťou môže byť červená, trojfarebná, čierna s pálením alebo bielo-oranžová.

 

Hlava, oči a nos

Gavalieršpaniel Kráľ Karol má malú, zaoblenú hlavu s vysoko nasadenými ušami. Oči sú tmavé a oválne. Nos je široký a čierny.

 

Nohy, chvost a telo

Tento pes má krátke nohy a zavalité telo. Chvost je vysoko nasadený a môže byť buď krátky, alebo stredne dlhý.

 

Uši

Gavalieršpaniel Kráľ Karol má vysoko nasadené uši, ktoré sú dlhé a zvlnené.

 

Podľa štandardu plemena, tieto fyzické charakteristiky sú žiadúce a predpokladané. Gavalieršpaniel Kráľ Karol je pôvodne poľovný pes, používaný až do 19. storočia ako sliedič, blízky príbuzný ostatných španielov. Svoje meno dostal podľa anglického kráľa Karola I., ktorý panoval v prvej polovici 17. storočia.

 

Povaha a temperament Gavalieršpaniel Kráľ Karol

 

Povaha a temperament Gavalieršpaniel Kráľ Karol

 

Gavalieršpaniel Kráľ Karol je plemeno psa s priateľskou a spoločenskou povahou. Títo psi sú veľmi atraktívne a majú primeraný temperament. Sú to inteligentné a učenlivé psy, ktoré sa rýchlo prispôsobujú novým situáciám.

Tieto psy sú veľmi citlivé a potrebujú veľa pozornosti a lásky. Sú to skvelí spoločníci a radi sa zapájajú do rodinnej aktivity. Sú veľmi verní svojim majiteľom a radi trávia čas s nimi. Majú skvelé instinkty a sú veľmi dobrí v detekcii emócií svojich majiteľov.

Gavalieršpaniel Kráľ Karol je tiež veľmi poslušný pes a je veľmi dobrý v tréningu. Sú to veľmi inteligentné psy, ktoré rýchlo chápu nové príkazy a sú schopné sa naučiť množstvo trikov. Vzhľadom na ich povahu a temperament sú veľmi vhodní ako rodinní psi a sú skvelí spoločníci pre deti.

Celkovo, Gavalieršpaniel Kráľ Karol je skvelý spoločník pre každého, kto hľadá priateľského a inteligentného psa. Sú to skvelí spoločníci pre deti a majú vynikajúcu povahu, ktorá sa hodí pre rodinné prostredie.

 

Vzťahy s ľuďmi a inými zvieratami

 

Gavalieršpaniel Kráľ Karol je známy svojou priateľskou a láskavou povahou, čo ho robí vynikajúcim spoločníkom pre ľudí všetkých vekových kategórií. Tento pes sa rýchlo spriateli s deťmi a býva skvelým domácim miláčikom. Ak sa deťom naučí zaobchádzať s psom s rešpektom, môže sa medzi nimi vyvinúť hlboké priateľstvo.

Okrem toho, Gavalieršpaniel Kráľ Karol sa dokáže dobre vychádzať aj s inými zvieratami, ktoré už žijú v domácnosti. Je to zvyčajne mierumilovný pes a nevyvoláva konflikty s inými domácimi miláčikmi. Avšak, ako u každého psa, je dôležité, aby bol správne socializovaný a vedený, aby sa minimalizoval riziko nežiaducich situácií.

Pri výchove Gavalieršpaniela Kráľa Karola je dôležité, aby bol pes vedený k správnej sociálnej interakcii s ľuďmi a zvieratami. Tento pes potrebuje dostatok pozornosti a lásky, aby sa cítil šťastný a spokojný. Ak sa mu dostane primeranej starostlivosti a pozornosti, bude verným spoločníkom pre celú rodinu.

 

Výchova a tréning

 

Výchova a tréning Gavalieršpaniel Kráľ Karol

 

Gavalieršpaniel Kráľ Karol je nenáročný a prispôsobivý psík, ktorý sa ľahko učí novým veciam. Jeho temperament je priateľský a láskavý, čo robí z neho ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi. Výchova a tréning sú dôležité pre to, aby sa zabezpečilo, že Váš gavalier bude mať správne správanie v rôznych situáciách.

Tréning by mal začať čo najskôr, aby sa zabezpečilo, že Váš pes sa naučí základné príkazy a správanie. Gavalieršpaniel Kráľ Karol je športovo-spoločenský pes, čo znamená, že má veľkú chuť na hranie a spoločnosť. Preto by mal tréning obsahovať aj hry a aktivity, ktoré ho budú baviť.

Pri tréningu je dôležité používať pozitívne posilňovanie, ako sú odmeny a pochvaly, namiesto trestov. Gavalieršpaniel Kráľ Karol je veľmi citlivý pes a môže sa cítiť zraniteľný, ak je trestaný. Je to inteligentný pes, ktorý rýchlo chápe, čo sa od neho očakáva. Top 5 romantických plemien psov

 

Agility môže byť skvelým spôsobom, ako zamestnať Vášho gavaliera a zlepšiť jeho fyzickú kondíciu. Je to tiež skvelá príležitosť na posilnenie väzby medzi Vami a Vášim psom. Gavalieršpaniel Kráľ Karol je však skôr športovo-spoločenský pes, takže by sa malo zabezpečiť, aby tréning nebol príliš náročný.

Výskyt problémov so správaním môže byť minimalizovaný, ak sa tréning začne včas a je pravidelne vykonávaný. Gavalieršpaniel Kráľ Karol je temperamentný psík, ktorý má radi spoločnosť a môže trpieť, ak je príliš dlho sám. Preto by mal byť tréning zameraný aj na sociálizáciu psa s ľuďmi a inými zvieratami.

Celkovo je tréning a výchova Gavalieršpaniela Kráľa Karola dôležitá pre to, aby sa zabezpečilo, že pes bude mať správne správanie v rôznych situáciách. Je to prispôsobivý a temperamentný pes, ktorý sa ľahko učí novým veciam, takže tréning by mal byť zameraný aj na zábavu a hry.

 

Starostlivosť a zdravie

Gavalieršpaniel Kráľ Karol je pomerne zdravé plemeno, ale ako každý pes, aj on potrebuje pravidelnú starostlivosť a pozornosť. Tu sú niektoré základné informácie o starostlivosti a zdraví tohto plemena:

 

Kefovanie srsti

Gavalieršpaniel Kráľ Karol má dlhú a mäkkú srst, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité, aby bola srst čistá a bez uzlov. Odporúča sa kefovať ju minimálne raz denne, aby sa zabránilo tvorbe uzlov a kadečoho v srsti. Okrem toho je dobré, aby bol pes pravidelne kúpaný a strihaný.

 

Prechádzky

Gavalieršpaniel Kráľ Karol je aktívne plemeno, ktoré potrebuje pravidelnú fyzickú aktivitu. Prechádzky by mali byť dlhé aspoň 30 minút denne. Je dôležité, aby bol pes vedený na vodítku, aby sa predišlo nebezpečenstvu útekov alebo nehôd. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Zdravie

Gavalieršpaniel Kráľ Karol môže trpieť niektorými zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie ochorenia patria srdcové problémy, ochorenia očí a uší a problémy s pohybovým aparátom. Je dôležité, aby bol pes pravidelne kontrolovaný veterinárom a aby dostával potrebnú starostlivosť. Okrem toho je dôležité, aby bol pes kŕmený vyváženou stravou a aby mal dostatok pitnej vody.

 

Chov a Kúpa

Gavalieršpaniel Kráľ Karol je obľúbeným psom v mnohých domácnostiach. Ak uvažujete o kúpe tohto psa, mali by ste sa najprv porozprávať s chovateľom, ktorý vám môže poskytnúť informácie o plemene a jeho vlastnostiach. Chovatelia majú tiež informácie o zdraví a rodokmeni šteniatok, ktoré ponúkajú.

 

Ak sa rozhodnete kúpiť šteniatko Gavalieršpaniela Kráľa Karola, mali by ste sa uistiť, že je zdravé a dobre socializované. Mali by ste si tiež overiť, či má šteniatko všetky potrebné očkovania a či bolo ošetrené proti parazitom. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

Chovatelia Gavalieršpanielov Kráľa Karola sú zvyčajne registrovaní a majú vlastné webové stránky, kde môžete nájsť informácie o dostupných šteniatkach a kontaktovať ich prostredníctvom e-mailu alebo telefónu. Mali by ste sa uistiť, že chovateľ má dobrú povesť a dodržiava pravidlá chovu. Najlepšie plemená psov pre ženy: ako si vybrať psa

Malí gavalieri sú veľmi poslušní a priateľskí. V spoločnej domácnosti veľmi dobre vychádzajú s deťmi, so psami aj s inými domácimi miláčikmi. Mali by ste si uvedomiť, že Gavalieršpaniel Kráľ Karol je pomerne aktívny pes a potrebuje pravidelný pohyb a cvičenie. Najlepšie psy, plemena psov pre prvých majiteľov

 

Pri kúpe šteniatka Gavalieršpaniela Kráľa Karola by ste mali byť pripravení na finančné náklady, ktoré súvisia s jeho starostlivosťou. Okrem kúpy šteniatka a potravy budete potrebovať aj vybavenie, ako je posteľ, miska na jedlo a vodu, obojok a vodítko, hračky a podobne. Mali by ste tiež zvážiť náklady na veterinárnu starostlivosť, ako sú očkovania, kontrolné prehliadky a liečba prípadných chorôb alebo zranení. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu

Celkovo je kúpa a chov Gavalieršpaniela Kráľa Karola zodpovednosťou a vyžaduje si čas a financie. Avšak, ak ste pripravení poskytnúť mu potrebnú starostlivosť a pozornosť, môže sa stať vašim verným a oddaným spoločníkom na mnoho rokov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button