Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Nemecký hrubosrstý stavač: Charakteristika plemena

Nemecký hrubosrstý stavač je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje robustnou postavou a hrubou srsťou sivej farby. Je to všestranný a odolný pes, ktorý sa pôvodne používal na lov zveri. Jeho vynikajúci nos a rýchlosť ho robia ideálnym spoločníkom pre lovca.

 

Nemecký hrubosrstý stavač

 

Nemecký hrubosrstý stavač

 

Toto plemeno pochádza z Nemecka a je uznané v skupine 7 pod číslom 232 Medzinárodnej kynologickej federácie. Nemecký hrubosrstý stavač sa vyznačuje ušľachtilým vzhľadom a stavbou tela, ktorá zodpovedá jeho výkonu. Jeho svalnaté nohy mu umožňujú elegantný a plynulý pohyb. Okrem toho má dlhú, ale širokú papuľu, aby mohol prinášať zver.

Toto plemeno je veľmi inteligentné a oddané svojmu majiteľovi. Jeho temperament je vyrovnaný a priateľský, čo ho robí skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi. Nemecký hrubosrstý stavač vyžaduje pravidelný pohyb a tréning, aby bol v dobrej kondícii a zdraví.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Nemecký hrubosrstý stavač (NHS) je pôvodné nemecké poľovnícke plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v 19. storočí. Jeho predkovia boli nemecký krátkosrstý stavač, nemecký drôtosrstý stavač, nemecký dlhosrstý stavač a český fúzač.

V roku 1903 bola založená plemenná kniha pre NHS a v roku 1937 bol plemenný štandard schválený FCI. NHS bol v minulosti využívaný na poľovníctvo na diviaky, jelenie a srnčie zviera, ale dnes sa používa aj ako spoločník.

NHS bol v minulosti významným poľovníckym plemenom v Nemecku, ale jeho popularita klesla po druhej svetovej vojne. V súčasnosti je NHS stále populárny v Nemecku a je uznávaný ako národné plemeno.

Slovenský hrubosrstý stavač (SHS) vznikol zo šľachtenia nemeckého krátkosrstého stavača, nemeckého drôtosrstého stavača a českého fúzača. SHS bol neskôr uznávaný ako národné plemeno na Slovensku.

NHS a SHS majú podobné vlastnosti a vzhľad, ale existujú niektoré rozdiely. NHS má tmavší odtieň srsti a je väčší ako SHS. Naopak, SHS má jemnejšiu srst a je menší ako NHS.

NHS a SHS sú dôležitými poľovníckymi plemenami v Nemecku a na Slovensku. Sú veľmi inteligentní, lojálni a oddaní svojim majiteľom. Nemecké plemená psov – 8 plemien psov z Nemecka

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Nemecký hrubosrstý stavač je všestranný, rýchly a vytrvalý pes s vynikajúcim nosom. Je to väčší ušľachtilý pes, ktorý sa vyznačuje súmernej telesnej stavbou. Kohútiková výška psov sa pohybuje v rozmedzí 61 – 68 cm, súk 57 – 64 cm a hmotnosť okolo 30 kg.

Pes má ušľachtilý a harmonický vzhľad. Jeho srsť je drsná a hrubá, a zvyčajne je čierna alebo tmavohnedá s bielymi alebo hnedými znakmi. Jeho oči sú tmavohnedé a majú inteligentný výraz.

Nemecký hrubosrstý stavač je inteligentný a učenlivý pes, ktorý je priateľský k deťom a maximálne verný. Výborne sa hodí na aportovanie a vystavovanie, a ochotne pracuje na suchu aj vo vode. Jeho nos je vynikajúci, a preto ho často využívajú na hľadanie zveri.

Tento pes je veľmi temperamentný a vyžaduje si pravidelný pohyb a cvičenie. Jeho majitelia by mali byť pripravení venovať mu dostatok času a pozornosti, aby sa cítil šťastný a spokojný.

 

Povaha a temperament Nemecký hrubosrstý stavač

 

Povaha a temperament Nemecký hrubosrstý stavač

 

Nemecký hrubosrstý stavač je živý, inteligentný a temperamentný pes, ktorý má veľmi vyrovnanú povahu. Je to typický pracovný pes, ktorý má vynikajúce lovecké vlohy a ochotu pracovať. Jeho povaha je veľmi priateľská a verná, čo z neho robí skvelého rodinného psa.

Toto plemeno je veľmi kľudné a vyrovnané, čo znamená, že sa dobre ovláda a cvičí. Je to dôstojný a inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí nové veci. Jeho priateľskosť a vernosť robia z neho skvelého spoločníka pre deti aj dospelých.

Nemecký hrubosrstý stavač je tiež veľmi horlivý a energický pri práci. Jeho vrodené lovecké inštinkty ho robia skvelým spoločníkom pre poľovníkov. Je schopný vystopovať a vystaviť zver rýchlo a elegantne. Jeho srsť je tvrdá, hustá a priliehajúca k telu, čo ho robí vhodným aj pre prácu na stope a vo vode.

Celkovo je nemecký hrubosrstý stavač skvelým plemenom pre každého, kto hľadá inteligentného, vyrovnaného a pracovného psa s priateľskou a vernou povahou.

 

Výcvik a cvičiteľnosť

Nemecký hrubosrstý stavač je plemeno, ktoré je veľmi inteligentné a rýchlo sa učí. Preto je výcvik tohto psa relatívne jednoduchý a môže byť úspešný aj pre začiatočníkov. Avšak, ako každé plemeno, aj nemecký hrubosrstý stavač vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť a pozornosť počas tréningu.

Pri výcviku nemeckého hrubosrstého stavača je dôležité zamerať sa na jeho prirodzené sklony a vlohy. Jednou z týchto vloh je aportovanie, ktoré je pre toto plemeno prirodzené a zároveň aj užitočné pre poľovníkov. Pri tréningu aportovania by mal byť pes motivovaný a naučený prinášať predmety späť cvičiteľovi.

Okrem aportovania je dôležité trénovať aj poslušnosť a základné povelové slová, ako sú „sedni“, „lež“, „stoj“ a podobne. Nemecký hrubosrstý stavač sa ľahko učí a rýchlo si zapamätá nové príkazy, preto je dôležité využiť jeho schopnosti a trénovať ho pravidelne.

Cvičiteľnosť nemeckého hrubosrstého stavača je vynikajúca. Toto plemeno je veľmi vytrvalé, má silnú vôľu a je schopné pracovať aj v náročných podmienkach. Preto sa často využíva v poľovníctve, kde je potrebné, aby pes dokázal hľadať zver aj v ťažkých terénoch.

Výcvik nemeckého hrubosrstého stavača by mal byť zameraný na pozitívne posilňovanie a odmeňovanie správneho správania. Toto plemeno sa neodporúča trénovať tvrdou rukou alebo používať korekčné nápravné prostriedky, pretože by to mohlo poškodiť jeho dôveru voči cvičiteľovi a spôsobiť mu stres.

Celkovo je nemecký hrubosrstý stavač vynikajúcim spoločníkom a pracovným psom. Jeho výcvik a cvičiteľnosť sú vynikajúce a s pravidelným tréningom môže byť úspešný aj pre začiatočníkov.

 

Zdravie a starostlivosť Nemecký hrubosrstý stavač

 

Zdravie a starostlivosť Nemecký hrubosrstý stavač

 

Nemecký hrubosrstý stavač je plemeno psa s vynikajúcim zdravím a vytrvalosťou. Avšak, ako aj u iných plemien, existujú určité zdravotné problémy, ktoré by mali byť zvážené pri starostlivosti o toto plemeno psa.

Jedným z najväčších rizík, ktorému môže Nemecký hrubosrstý stavač čeliť, je durič. Toto ochorenie môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako je napríklad nevhodná strava alebo nedostatočný pohyb. Preto je dôležité, aby majitelia tohto plemena psa venovali dostatočnú pozornosť jeho strave a fyzickej aktivite. Pravidelné prehliadky u veterinára sú tiež dôležité, aby sa predišlo vzniku zdravotných problémov.

Pohyb je pre Nemeckého hrubosrstého stavača veľmi dôležitý. Toto plemeno potrebuje dostatok pohybu, aby sa udržalo v dobrej kondícii a zabezpečilo sa mu dostatočné množstvo fyzickej aktivity. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich pes dostal každý deň dostatok pohybu, či už ide o prechádzky alebo beh. Okrem toho, Nemecký hrubosrstý stavač má radi vodu a plávanie, takže je dobré zabezpečiť mu príležitosť na plávanie.

Pri starostlivosti o Nemeckého hrubosrstého stavača je tiež dôležité zabezpečiť mu dostatok zdravej stravy. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich pes dostával vyváženú stravu, ktorá mu poskytne dostatok živín a energie. Okrem toho, je dôležité sledovať váhu psa a pravidelne ho vážiť, aby sa predišlo vzniku obezity.

Celkovo, Nemecký hrubosrstý stavač je zdravé a vytrvalé plemeno psa, ktoré si vyžaduje dostatok pohybu a zdravej stravy. Majitelia by mali venovať dostatočnú pozornosť starostlivosti o svojho psa, aby sa predišlo vzniku zdravotných problémov a aby sa zabezpečila jeho dlhá a zdravá existencia.

 

Chov a šľachtenie

Chov a šľachtenie nemeckého hrubosrstého stavača sa začalo v Nemecku v 19. storočí. Plemeno vzniklo krížením viacerých rás hrubosrstých stavačov, vrátane českého fúzu a weimarského stavača. Cieľom bolo vytvoriť psa, ktorý by bol vhodný pre poľovníctvo, najmä pre prácu v ťažkých podmienkach.

Počas šľachtiteľského procesu sa venovala pozornosť nielen fyzickým vlastnostiam, ale aj povahovým vlastnostiam psa. Nemecký hrubosrstý stavač bol vyvážený a odvážny pes, ktorý bol schopný pracovať v rôznych terénoch a podmienkach. Šľachtiteľský proces bol zameraný na vytvorenie psa, ktorý by bol vhodný pre poľovníctvo, ale zároveň by bol aj skvelým spoločníkom pre rodinu. Vlasové hnojivo šampón

Dnes je chov a šľachtenie nemeckého hrubosrstého stavača regulované klubom chovateľov, ktorý sa zaoberá ochranou a propagáciou plemena. Klub chovateľov sa zameriava na vytváranie kvalitných chovných línií a na zlepšovanie genofondu plemena. Cieľom klubu je tiež poskytnúť podporu a radu pre chovateľov, ktorí sa zaoberajú chovom nemeckého hrubosrstého stavača.

 

Pri chove a šľachtení nemeckého hrubosrstého stavača sa kladieme dôraz na zdravie a genetiku plemena. Výber chovných jedincov prebieha na základe ich zdravotného stavu a kvality. Klub chovateľov tiež organizuje rôzne výstavy a súťaže, kde sa hodnotia najlepší jedinci plemena.

Pri chove nemeckého hrubosrstého stavača sa venuje pozornosť aj farbe a fúzom. Nemecký hrubosrstý stavač môže mať farbu od tmavohnedej až po svetlohnedej. Fúzy sú tiež dôležitou súčasťou vzhľadu plemena. Fúzy musia byť husté a tvrdé, s minimálnym prepletením. Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

Celkovo je chov a šľachtenie nemeckého hrubosrstého stavača zamerané na vytvorenie zdravých a kvalitných jedincov, ktoré sú vhodné nielen pre poľovníctvo, ale aj ako skvelí spoločníci pre rodiny. Klub chovateľov sa snaží propagovať plemeno a zlepšovať jeho genofond, aby sa zabezpečila jeho dlhodobá udržateľnosť a prosperita.

 

Vystavovanie a súťaže

Nemecký hrubosrstý stavač je vynikajúce plemeno pre vystavovanie a súťaže. Výborne sa hodí pre všestranné skúšky, kde môže preukázať svoje schopnosti ako lovecký pes.

Vystavovanie je pre mnohých majiteľov Nemeckého hrubosrstého stavača obľúbenou aktivitou. Toto plemeno má vynikajúce vlastnosti pre vystavovanie, ako napríklad dobrú kostru a pevné osrstenie. Vystavovanie je zároveň skvelou príležitosťou na prezentáciu plemena a jeho kvalít.

Súťaže pre Nemeckého hrubosrstého stavača sú zamerané na všestranné skúšky a lovecké výkony. Toto plemeno je vynikajúcim pointrom a má vynikajúci nos. V súťažiach môže preukázať svoju schopnosť hľadať a nájsť zviera, priniesť ho svojmu pánovi a zároveň sa ukázať vystavením.

Nemecký hrubosrstý stavač má svoj vlastný štandard podľa FCI kódu 7.1.1.119. Štandard plemena stanovuje vzhľad, veľkosť a charakteristiky, ktoré by mali byť prítomné u každého jedinca tohto plemena. Podľa štandardu plemena by mal byť Nemecký hrubosrstý stavač stredne veľký, silnejšej kostry, so sivým osrstením a mierne obdĺžnikovým telesným rámcom.

Vystavovanie a súťaže sú pre majiteľov Nemeckého hrubosrstého stavača skvelou príležitosťou na prezentáciu a preukázanie kvalít svojho psa. Toto plemeno má vynikajúce vlastnosti pre vystavovanie a je vynikajúcim pointrom a loveckým psom.

 

Ďalšie informácie

Nemecký hrubosrstý stavač je jedným z najpopulárnejších plemien kontinentálnych stavačov. Tieto psy sú vynikajúcimi dohľadávačmi a lovčími psami, ktoré sú využívané na prácu v poli. Sú všestrannými psami, ktoré sa dokážu prispôsobiť rôznym typom terénu a podmienkam.

V rámci stavačov existujú aj britské a írske stavače, ktoré sa líšia od kontinentálnych stavačov najmä svojím vzhľadom a pracovnými vlastnosťami. Medzi anglické stavače patrí napríklad anglický seter alebo anglický plot. Tieto psy sú využívané najmä na dohľadávanie a prácu v poli.

Nemecký hrubosrstý stavač je úzko príbuzný s hrubosrstými weimarskými stavačmi a deutscher kurzhaariger vorstehhundom. V minulosti sa dokonca stávalo, že boli tieto psy krížené, aby sa zlepšili ich pracovné vlastnosti.

V Slovensku sa medzi najznámejšie plemená stavačov radí Slovenský hrubosrstý stavač, ktorý je jedným z najmladších slovenských národných plemien. Tento pes sa vyznačuje typickou hrubou srsťou sivej farby a je využívaný najmä na dohľadávanie a prácu v poli.

 

Nemecký hrubosrstý stavač je uznaným plemenom Národného kynologického spolku (NKS) a patrí do skupiny stavačov. Tieto psy majú vynikajúci nos a sú využívané na dohľadávanie a prácu v poli. Sú to inteligentní a poslušní psi, ktorí si vyžadujú dostatok pohybu a aktivity.

Celkovo je Nemecký hrubosrstý stavač vynikajúcim psom, ktorý je využívaný najmä na prácu v poli a dohľadávanie. Sú to všestranní psi, ktorí sa dokážu prispôsobiť rôznym podmienkam a terénom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button