Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Dánska doga: Charakteristika plemena

Dánska doga, tiež známa ako „dánsky mastif“, je veľké plemeno psa, ktoré pochádza z Dánska. Je to jedno z najväčších plemien psov na svete a jeho veľkosť môže byť pre niektorých ľudí dosť odstrašujúca. Napriek svojej veľkosti je dánska doga známa svojou jemnou a priateľskou povahou, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou pre rodiny s deťmi.

 

Dánska doga

 

Dánska doga

 

História plemena siaha až do staroveku, kde sa používal ako poľovný a strážny pes. Jeho veľkosť a sila z neho urobili vynikajúceho spoločníka pri love, zatiaľ čo jeho ochranná povaha z neho urobila ideálneho strážneho psa. Dnes sa dánska doga stále používa na lov a stráženie, ale je aj obľúbeným rodinným miláčikom. Jeho lojálna a láskavá osobnosť z neho robí vynikajúceho spoločníka pre tých, ktorí sú ochotní poskytnúť starostlivosť a pozornosť, ktorú toto plemeno vyžaduje.

 

Historický pôvod

 

Historický pôvod

 

Dánska doga, tiež známa ako Broholmer, je plemeno psa s veľmi starodávnou históriou. Prapredkov dánskej dogy možno nájsť už v antickej dobe, keď sa podobné psy objavili na gréckych minciach. Neskôr sa toto plemeno začalo uplatňovať pri love vysokej zveri a ako strážca majetku.

V roku 1650 bol na zámku Shested of Broholm v Dánsku vyšľachtený pes, ktorý sa stal základom pre dnešnú dánsku dogu. Tento pes bol veľmi obľúbený u dánskeho kráľa Frederika IV., ktorý mu dal meno Oldenborg. Dánska doga sa stala obľúbeným plemenom pri šľachte a kráľovskom dvore.

V roku 1880 bola založená Fédération Cynologique Internationale (FCI), ktorá sa stala medzinárodnou autoritou pre plemená psov. Dánska doga bola zaradená do skupiny molossoidných plemien, čo sú psy s masívnym telom a silnými kosťami.

Dnes je dánska doga populárnym plemenom po celom svete a je využívaná ako spoločník a strážca. Dánsko je stále považované za domov plemena a dánska doga je stále veľmi populárny v tejto krajine.

 

Charakteristika a fyzické vlastnosti

 

Charakteristika a fyzické vlastnosti

 

Dánska doga patrí medzi plemená molossoidné, konkrétne sa jedná o molossové typu mastifa. Je to veľký a mohutný pes s robustnou postavou.

 

Hlava a telo

Hlava je veľká a silná, s mohutnými čeľusťami a širokým lebkou. Oči sú stredne veľké a tmavé farby. Uši sú stredne veľké, vysoko nasadené a pritlačené k hlave.

Trup je silný a svalnatý, hrudník je široký a hlboký. Chrbát je rovný a silný. Chvost je stredne dlhý a nasadený nízko. 15 najobľúbenejších plemien bojových psov

 

Srsť a sfarbenie Dánska doga

Srsť je krátka, hustá a lesklá. Farba srsti môže byť žltá s čiernou maskou, zlatočervená, čierna alebo piesková.

 

Pohyb

 

Dánska doga sa pohybuje pomaly a s eleganciou. Končatiny sú silné a svalnaté, s dobre osvalenými stehnami a lýtkami.

Podľa štandardu Fédération Cynologique Internationale (FCI) by mala dánska doga merať v kohútiku minimálne 72 cm (u psov) a 68 cm (u súk), s toleranciou 2 cm nahor alebo nadol. Hmotnosť by mala byť v rozmedzí 50-90 kg.

Celkovo je dánska doga temperamentná a sebavedomá, ale zároveň pokojná a priateľská. Je to ideálny spoločník pre rodiny s deťmi.

 

Povaha a temperament Dánska doga

 

Povaha a temperament Dánska doga

 

Dánska doga je plemeno psa s priateľskou a vyváženou povahou. Aj napriek svojej obrovskej sily a veľkosti, je veľmi pokojná a mierumilovná. Dokáže sa zniesť s malými deťmi a je vhodná ako spoločník pre celú rodinu.

 

Ostražitosť a kontakt

Dánska doga má ostražitú povahu a je veľmi schopná brániť svojho majiteľa a jeho vlastníctva. Je veľmi inteligentný a dokáže sa rýchlo prispôsobiť novým situáciám. Je dôležité s ňou tráviť veľa času a vychovávať ju od ranej mladosti, aby sa naučila rozpoznávať priateľov od nepriateľov.

 

Výcvik a inteligencia Dánska doga

Dánska doga je veľmi inteligentný pes a je schopná sa naučiť mnoho trikov. Je však tiež tvrdohlavá a vyžaduje pevnú ruku pri výchove. Je dôležité ju trénovať od raného veku a používať pozitívne posilňovanie.

 

Kľud a vyrovnanosť

 

Dánska doga je veľmi pokojný a vyrovnaný pes. Skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi pokojný životný štýl. Je veľmi trpezlivá a dokáže sa zniesť s rôznymi situáciami. Je to tiež skvelý lovec zveri a strážny pes.

Celkovo možno povedať, že Dánska doga má dobrú povahu a vlastnosti, ktoré ju robia skvelým spoločníkom pre celú rodinu. Je to inteligentný a vyvážený pes s pokojným temperamentom. Dôležité je, ju vychovávať od raného veku a používať pozitívne posilňovanie pri tréningu. Šampón na vlasy

 

Starostlivosť a využitie Dánska doga

 

Starostlivosť a využitie Dánska doga

 

Chov a starostlivosť

 

Dánska doga je veľmi veľké a mohutné plemeno psa, ktoré si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Priemerná dĺžka života tohto plemena sa pohybuje okolo 6 až 8 rokov. Chov tejto psej rasy by mal byť zverený iba skúseným chovateľom, ktorí majú dostatočné skúsenosti s veľkými psami. Dánska doga si vyžaduje veľa pohybu a priestoru, a preto nie je vhodná pre bytové podmienky.

Starostlivosť o srsť dánskej dogy je pomerne jednoduchá. Krátka srsť tohto psa nie je náročná na údržbu, ale vyžaduje pravidelné kefovanie a odstraňovanie chumáčov. Dánska doga je náchylná k niektorým zdravotným problémom, ako sú dysplázia bedrového kĺbu, náchylnosť k nádorom a niektoré očné problémy.

 

Využitie Dánska doga

 

Dánska doga bola pôvodne chovaná ako lovec zveri, ale dnes sa často využíva ako spoločník a strážny pes. Dánska doga je veľmi lojálna a oddaný pes, ktorý sa veľmi dobre hodí ako rodinný pes. Tento pes je veľmi inteligentný a ľahko sa učí, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka.

Dánska doga je tiež vynikajúci strážny pes. Je veľmi ochranná a bude brániť svojho majiteľa a jeho majetok. Dánska doga môže byť tiež využitá ako terapeutický pes, pretože má veľmi pokojnú a vyrovnanú povahu.

Vzhľadom na veľkú veľkosť a potrebu pohybu sa Dánska doga nehodí pre každého. Je vhodná pre majiteľov, ktorí majú dostatok priestoru a času, aby sa o ňu mohli starať a poskytnúť jej dostatok pohybu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button