Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Saluki: Charakteristika plemena

Saluki, známa aj ako perský chrrt, je pôvodom z Iránu a patrí medzi najstaršie psie plemená na svete. Jej pôvod siaha až do starovekého obdobia Sumerov, ktorí ju používali na naháňanie divých zvierat. Saluka je považovaná za jeden z najrýchlejších psov na svete, ktorý je schopný dosiahnuť rýchlosť až 70 km/h.

 

Saluki

 

Saluki

 

Toto plemeno je veľmi štíhle a vysoké, s jemným a elegantným vzhľadom. Ich kabát môže byť hladký alebo operený a vyskytujú sa v rôznych farbách, ako sú napríklad červená, krémová alebo žeravá. Saluka je známa svojou vytrvalosťou a schopnosťou loviť gazely a zajace. Je to plachý, ale dôstojný pes, ktorý sa však môže stať veľmi oddaným a verným domácim miláčikom, ak je správne socializovaný.

Saluka je nezávislý pes, ktorý má radi svoj vlastný priestor a niekedy môže byť trochu vyhradený voči cudzincom. Preto je dôležité, aby bol od útleho veku dobre socializovaný a tréning bol zameraný na jeho osobnosť a správanie. Saluka môže byť ťažký na výcvik, pretože je veľmi vyberavý jedlík a môže prejaviť hanba, ak nie je trénovaný správne. Vzhľadom na svoju povahu a potrebu pohybu, nie je vhodný pre bytové prostredie a potrebuje dostatok behu a výcviku.

 

Historický pôvod a vývoj

 

Historický pôvod a vývoj

 

Saluka, tiež známa ako perzský chrt, je starobylé plemeno, ktoré má svoje korene v oblasti Stredného východu. Prvá zmienka o tomto psovi sa datuje do staroveku, kedy bol používaný na lov gazel a iných rýchlych zvierat. Saluka bola považovaná za kráľovského psa Egyptu a bola často zobrazovaná na nástenných malbách.

Podľa histórie sa saluky používali na lov už pred 9000 rokmi a boli prirodzene vyšľachtené na lov v púštnych oblastiach. Tieto psy boli vytrvalé a rýchle, čo im umožnilo loviť gazely a iné zvieratá v ťažkom teréne. Saluky boli veľmi cenené a boli darované ako dary kráľom a panovníkom.

Saluky sa postupne šírili do rôznych častí sveta, vrátane Anglicka, kde sa stali obľúbenými medzi aristokraciou. V Anglicku sa saluky začali používať aj na pretekoch, kde sa súťažilo v rýchlosti a vytrvalosti.

Dnes je saluka stále obľúbeným plemenom po celom svete a je považovaný za jedno z najstarších psov na svete. Saluka má mnoho variantov, vrátane perského chrtu a jemenského chrtu. Saluka je stále používaná na lov a je tiež obľúbená ako spoločník.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Saluka, známa aj ako perský chrt, je rasa psov, ktorá sa vyznačuje svojou štíhlosťou a eleganciou. Tieto psy majú vysokú postavu, s výškou v rozmedzí 58 – 71 cm a hmotnosťou približne 16 – 29 kg. Ich kabát môže byť hladký alebo operený a môže sa vyskytovať v rôznych farbách, vrátane červenej, bielych, krémových a žeravých odtieňov.

Saluky majú veľmi dlhý a hedvábný chvost, ktorý sa vlní. Ich telo je štíhle a elegantné, s dlhými a štíhlymi nohami, ktoré im umožňujú bežať s neuveriteľnou rýchlosťou a vytrvalosťou. Tieto psy sú skvelými bežcami a dokážu bežať rýchlosťou až 56 km za hodinu.

Okrem svojej rýchlosti a vytrvalosti majú saluky aj iné výnimočné fyzické vlastnosti. Majú veľmi jemné a delikátne kosti, ktoré sú však veľmi silné a odolné. Ich hlava má charakteristický tvar a ich uši sú dlhé a široké. Ich oči sú veľké a tmavé, čo dodáva ich tvári výrazný vzhľad.

Celkovo, saluky sú krásni a elegantní psi, ktorí majú výnimočné fyzické vlastnosti a sú skvelými bežcami. Ich štíhla postava a dlhé nohy im umožňujú dosiahnuť neuveriteľné rýchlosti a vytrvalosť. Afganský chrt: Popis plemena

 

Povaha a správanie Saluki

 

Povaha a správanie Saluki

 

Saluka je jemný a nezávislý pes, ktorý je však vzdialený a tichý. Má plachú a vyhradenú povahu, ale keď sa naučí dôverovať, môže byť veľmi oddaný a náklonný k svojmu majiteľovi. Jeho správanie je dôstojné a obratné, pretože je to plemeno vyšľachtené pre lov gazel.

Saluka je verný domáci miláčik, ale vyžaduje skorú socializáciu a tréning, pretože môže byť ťažký na výcvik. Jeho plachosť a hanba môžu byť prekážkou pri tréningu, ale ak sa mu dostane pozitívneho posilnenia a jemného prístupu, môže sa naučiť základné povely.

 

Saluka je vyhradený voči cudzincom a má sklon k bojácnosti, preto je dôležité ho socializovať od mladosti. Tento pes je vhodný pre pokojné domácnosti, kde sa mu dostane lásky a pozornosti. Jeho správanie môže byť veľmi tiché a vyhradené, ale keď sa dostane pozornosti, môže byť veľmi náklonný a oddaný.

V zhrnutí, saluka je plemeno s výraznou osobnosťou a správaním. Jeho vyhradenosť a plachosť môžu byť prekážkou pri tréningu, ale ak sa mu dostane pozitívneho posilnenia a jemného prístupu, môže sa naučiť základné povely. Je to verný domáci miláčik, ktorý vyžaduje skorú socializáciu a tréning.

 

Starostlivosť a tréning Saluki

 

Starostlivosť a tréning Saluki

 

Saluki sú plemenom, ktoré potrebuje veľa pohybu a aktivity. Preto je dôležité, aby majitelia poskytovali svojim psom dostatok cvičenia a tréningu. Saluki sú rýchli a majú vrodenú schopnosť naháňať, takže majitelia by mali zabezpečiť, že ich psy majú dostatok priestoru na beh a hranie.

Saluki sú tiež plemenom, ktoré je ťažké trénovať, pretože majú tendenciu byť nezávislí a tvrdohlaví. Je dôležité začať s tréningom a socializáciou salukiho čo najskôr, aby sa zabezpečilo, že sú dobre vychovaní a kontrolovateľní.

Pri tréningu salukiho je dôležité používať pozitívne posilňovanie a odmeňovanie správneho správania. Saluki sú veľmi citliví psi a negatívne posilňovanie môže spôsobiť, že sa budú cítiť ohrození alebo vystrašení.

Okrem tréningu je tiež dôležité, aby majitelia salukiho poskytovali dostatočnú starostlivosť o ich zdravie a výživu. Saluki sú plemenom, ktoré potrebuje vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatok bielkovín a živín. Majitelia by mali byť opatrní pri kŕmení salukiho, pretože majú tendenciu priberať na váhe a môžu mať problémy s obezitou.

Okrem toho, saluki sú plemenom, ktoré potrebuje veľa starostlivosti o ich srst a pokožku. Majitelia by mali pravidelne čistiť a strihať salukiho srst, aby sa zabránilo problémom s kožou a srstou.

Celkovo je starostlivosť a tréning salukiho náročná úloha, ale ak sa majitelia postarajú o svojho psa správne, môžu mať verného a oddaného spoločníka na mnoho rokov. Šampón na vlasy

 

Zdravie a výživa

Saluka je plemeno psa, ktoré je známe svojou krásou a eleganciou. Títo psi sú veľmi vyberaví jedlíci, preto je dôležité venovať pozornosť ich strave. Správna výživa má významný vplyv na zdravie psa a predchádza mnohým zdravotným problémom.

Hmotnosť je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravie saluky. Preto je dôležité, aby bola saluka udržiavaná na správnej váhe. V prípade, že saluka trpí nadváhou alebo obezitou, môže to viesť k rôznym zdravotným problémom, ako sú napríklad problémy s kĺbmi alebo srdcovými chorobami.

Saluka je veľmi vyberavý jedlík a preto je dôležité venovať pozornosť tomu, čo mu dávame na tanier. Diéta saluky by mala byť bohatá na bielkoviny, ktoré sú pre neho dôležité. Výživa by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály.

 

Pri výbere krmiva pre saluku je dôležité venovať pozornosť kvalite krmiva. Krmivo by malo byť vyrobené z kvalitných surovín a neobsahovať žiadne umelé farbivá, konzervanty alebo iné škodlivé látky. Pre saluku môžu byť vhodné aj krmivá určené pre plemená chrtov alebo krmivá s vyšším obsahom bielkovín.

Zdravotné problémy u saluky sú relatívne zriedkavé, ale je dôležité venovať pozornosť ich prevencii. V prípade, že saluka trpí nejakým zdravotným problémom, je dôležité okamžite vyhľadať veterinárnu pomoc. Saluky môžu trpieť napríklad problémami s očami alebo srdcom, preto je dôležité ich pravidelne kontrolovať u veterinára.

Výživa a zdravie saluky sú dôležité pre zabezpečenie zdravého a šťastného psa. Správna výživa a prevencia zdravotných problémov sú kľúčové pre dlhú a spokojnú existenciu saluky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button