Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Peruánsky naháč: Charakteristika plemena

Peruánsky naháč, známy aj ako Peruvian Inca Orchid alebo Perro sin Pelo del Peru, je plemeno psov pôvodom z Peru, ktorého hlavným charakteristickým znakom je absencia srsti na väčšine tela. Zafarbenie môže byť od čiernej, cez bridlicovo, slonovinovú, modročiernu, všetky odtiene šedej, tmavo hnedú až po svetlo plavú. Toto plemeno je zaradené do 5. skupiny špice a pôvodné plemená, sekcie 6 pôvodné plemená, bez skúšky. Štandard č. 310 bol publikovaný 13. júna 2001.

 

Peruánsky naháč

 

Peruánsky naháč

 

Peruánsky naháč je ideálny spoločník pre majiteľov, ktorí hľadajú psa, ktorý je aktívny, inteligentný a verný. Toto plemeno sa vyznačuje svojou priateľskosťou a hravosťou, čo ho robí skvelým spoločníkom pre deti. Peruánsky naháč má vysokú mieru cvičiteľnosť a rýchlo sa učí novým trikom. Preto je to ideálny pes pre majiteľov, ktorí sa radi venujú tréningu so svojimi psami. Okrem toho, peruánsky naháč má nízku náročnosť na údržbu srsti, čo ho robí ideálnym pre alergikov.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Peruánsky naháč je psie plemeno pôvodom z Peru. Jeho história siaha až do Inkovskej ríše, kde boli psi tohto plemena považovaní za posvätných a boli často uctievaní. Inkovia využívali týchto psov na lov, stráženie a ako spoločníkov.

Okrem toho, peruánsky naháč bol tiež populárny medzi primitívnymi plemenami, ktoré žili v Andách. Tieto plemená využívali týchto psov na lovenie drobných zvierat a ako ochranu pred divými zvieratami.

Existujú rôzne teórie o tom, ako sa toto plemeno dostalo do Peru. Niektorí odborníci tvrdia, že toto plemeno prišlo do krajiny počas čínskej prisťahovaleckej vlny, ktorá nasledovala po zrušení otroctva v roku 1854. Iní vedci sa domnievajú, že plemeno pochádza z Afriky a bolo priviezdené nomádmi.

Peruánsky naháč bol oficiálne uznaný ako plemeno v roku 1985 Federáciou cynologických združení a zároveň bol uznávaný aj medzinárodne. Zaujímavé plemená psov : 11 najzaujímavejších plemien psov

 

Inkovia a primitívne plemená

 

Inkovia a primitívne plemená

 

Inkovia boli veľmi zruční v chove psov a využívali ich na rôzne účely. Peruánsky naháč bol jedným z psov, ktoré boli najviac obľúbené a používané Inkami. Títo psi boli považovaní za posvätných a mali dôležitú úlohu v rámci Inkskej ríše. Boli používaní na lov, stráženie a ako spoločníci.

Primitívne plemená, ktoré žili v Andách, si taktiež obľúbili peruánskeho naháča. Tieto plemená využívali týchto psov na lovenie drobných zvierat a ako ochranu pred divými zvieratami. Peruánsky naháč bol pre tieto plemená veľmi cenným spoločníkom a bol považovaný za jedno z najlepších plemien, ktoré mohli mať.

V súčasnosti je peruánsky naháč populárny po celom svete a je používaný ako spoločník a strážny pes. Toto plemeno je veľmi inteligentné, učenlivé a oddané svojmu majiteľovi. Je to výborný pes pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl, a pre tých, ktorí hľadajú psa, ktorý je jedinečný a originálny. Šampón na vlasy

 

Charakteristika a vlastnosti Peruánsky naháč

 

Charakteristika a vlastnosti Peruánsky naháč

 

Výška a hmotnosť

Peruánsky naháč je štíhly pes aristokratickej postavy, s kohútkovou výškou od 25 do 50 cm a váhou od 4 do 25 kg. Sučky môžu byť o niečo menšie a ľahšie ako psy.

 

Absencia srsti a zafarbenie

Charakteristickým znakom tohto psieho plemena je absencia srsti na väčšine tela. Niektorí jedinci však môžu mať na hlave, chvoste a nohách krátku a jemnú srst. Farba kože môže byť rôzna, od čiernej, cez bridlicovo, slonej, modročiernu, všetky odtiene šedej, tmavo hnedú až po svetlo plavú.

 

Hlava a pysky

 

Peruánsky naháč má lupoidnú hlavu so širokým čelom a stredne dlhými pyskami. Oči sú mandľovité, tmavé a výrazné. Uši sú stredne veľké a stoja vzpriamene. Zuby sú silné a nohy sú dlhé a štíhle.

Toto plemeno je pokojné, vyrovnané, ušľachtilé a pôvabné zviera, ktoré je veľmi pripútané k majiteľovi a opatrné voči cudzím ľuďom. Má skôr žiarlivú povahu, takže s inými domácimi zvieratami, najmä malými, veľmi nevychádza.

Naháč je rýchly a hbitý pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Je vhodný pre majiteľov, ktorí sú aktívni a radi trávia čas vonku.

 

Starostlivosť o Peruánsky naháč

Peruánsky Naháč je plemeno psa, ktorého starostlivosť si vyžaduje určitú pozornosť a zodpovednosť. V tejto sekcii sa dozviete, ako správne starať sa o svojho Peruánskeho Naháča.

 

Kŕmenie a zdravie

 

Správna výživa je dôležitá pre zdravie každého psa. Peruánsky Naháč by mal byť kŕmený kvalitným suchým krmivom, ktorému dominuje mäso. Je dôležité sledovať jeho hmotnosť a neprekrmovať ho. V prípade, že pes trpí alergiami na určité potraviny, je potrebné sa s veterinárnym lekárom poradiť ohľadom vhodnej stravy.

Okrem správnej výživy je dôležité venovať pozornosť aj zdraviu psa. Peruánsky Naháč má tendenciu trpieť kožnými problémami, preto je dôležité pravidelne kontrolovať jeho kožu a uši. V prípade zistenia nejakých problémov je potrebné sa obrátiť na veterinára.

 

Výcvik a pohyb

Peruánsky Naháč je inteligentný pes a ľahko sa učí novým veciam. Je dôležité začať s jeho výcvikom čo najskôr. Tréning by mal byť pozitívny a motivujúci. Je vhodné využívať pozitívne posilňovanie a odmeňovanie.

Pohyb je pre Peruánskeho Naháča dôležitý, no treba si dať pozor na to, aby sa nepreťažil. Je vhodné ho pravidelne viesť na prechádzky a umožniť mu beh a hranie sa. Je vhodné venovať sa aj jeho socializácii a zvykaniu si na iné psy a ľudí.

To je základná starostlivosť o Peruánskeho Naháča. Je dôležité byť pozorný na jeho potreby a zabezpečiť mu vhodné podmienky pre zdravý a šťastný život.

 

Chov a šteniatka Peruánsky naháč

 

Chov a šteniatka Peruánsky naháč

 

Výber vrhu a kontakt

 

Chovatelia Peruánskych naháčov sú zodpovední a dbajú na to, aby šteniatka boli zdravé a dobre socializované. Ak hľadáte šteniatko tohto plemena, je dôležité nájsť renomovaného chovateľa, ktorý sa zaoberá chovom s cieľom zlepšovať plemeno a nie len zarobiť peniaze.

Pri výbere vrhu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako sú zdravotný stav rodičov, ich povaha a exteriér. Chovatelia by mali mať k dispozícii informácie o zdravotnom stave rodičov a ich testovaní na dedičné choroby.

Kontakt s chovateľom je dôležitý, aby ste sa mohli dozvedieť viac o plemene a zistiť, či je toto plemeno vhodné pre vás a váš životný štýl. Chovatelia vám môžu poskytnúť informácie o výchove šteniatka, jeho výžive, očkovaní a odčervení.

 

Ak sa rozhodnete pre šteniatko Peruánskeho naháča, môžete očakávať, že chovateľ vám poskytne zdravotnú knižku šteniatka a potrebné dokumenty. Niektorí chovatelia tiež ponúkajú záruku na zdravie šteniatka.

Významné chovateľské stanice Peruánskych naháčov na Slovensku zahŕňajú CHS Perro Inka Sagrado, El Major Amigo, Maxipes Fík a Kings Paws Nijani. Ak hľadáte importovanú fenku, môžete sa obrátiť na chovateľskú stanicu v zahraničí.

Pri výbere šteniatka si treba dať pozor na to, aby bolo dobre socializované a zvyknuté na kontakt s ľuďmi a inými zvieratami. Chovatelia by mali šteniatka socializovať od útleho veku a poskytnúť im vhodné podmienky na život.

Odčervenie šteniatka je dôležité pre jeho zdravie a prevenciu proti parazitom. Chovatelia by mali poskytnúť informácie o odčervení a očkovaní šteniatka, ako aj o tom, aké krmivo a výživu šteniatko potrebuje.

 

Porovnanie s inými naháčmi

 

Peruánsky naháč sa líši od iných naháčov vzhľadom aj povahe. Porovnávame ho napríklad s mexickým naháčom, chocholatým psom, americkým bezsrstým teriérom, čínskym chocholatým psom a osrstěnými plemenami.

Mexický naháč a chocholatý pes sú na rozdiel od peruánskeho naháča pokryté srstou. Americký bezsrstý teriér má síce chýbajúce srsti, ale má kožu pokrytú jemným chlpatým povlakom. Čínsky chocholatý pes má na hlave a chvoste chlpy, ktoré mu tvoria chocholku.

Oproti osrstěným fenkám a psom, peruánsky naháč potrebuje menej starostlivosti o srst. Osrstěné holčičky a chlapci si vyžadujú pravidelné kúpanie a česanie, čo nie je potrebné u peruánskeho naháča.

Peruánsky naháč patrí do skupiny plemien primitívnych psov, ktoré sú pôvodné a majú menej zmenenú genetiku ako iné plemená. Toto znamená, že majú menej zdravotných problémov ako iné plemená.

V porovnaní s osrstěnými plemenami, peruánsky naháč sa nemusí starať o srst, ale je dôležité venovať pozornosť jeho koži, ktorá môže byť citlivejšia ako u osrstěných psov.

V prípade, že hľadáte psa bez srsti, peruánsky naháč môže byť skvelou voľbou. Vzhľadom na jeho pôvod a genetiku, je zdravý a má menej zdravotných problémov ako iné plemená.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button