Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Staronemecký ovčiak: Charakteristika plemena

Staronemecký ovčiak, známy aj ako Altdeutscher Schäferhund, je plemeno psa pôvodom z Nemecka. Je to pomerne mladé plemeno, ktoré sa vyvinulo koncom 19. a začiatkom 20. storočia z rôznych typov nemeckých farmárskych psov. Plemeno je uznané FCI a je zaradené do skupiny 1.

 

Staronemecký ovčiak

 

Staronemecký ovčiak

 

Staronemecký ovčiak je veľký, inteligentný a energický pes, ktorý je známy svojou vernosťou a statočnosťou. Ide o vysoko cvičiteľné plemeno, ktoré sa často používa ako policajný alebo služobný pes, ale aj ako rodinný miláčik. Plemeno má dlhosrstú a krátkosrstú varietu, pričom obe vyžadujú pravidelnú úpravu na udržanie srsti. Priemerná životnosť Staronemeckého ovčiaka je 10-13 rokov.

Ak zvažujete zaobstaranie si Staronemeckého ovčiaka, je dôležité pochopiť vlastnosti a potreby plemena. Vyžadujú pravidelné cvičenie a mentálnu stimuláciu, ako aj správny výcvik a socializáciu. Plemeno môže byť náchylné na určité zdravotné problémy, ako je dysplázia bedrového kĺbu a nadúvanie, preto je dôležité nájsť seriózneho chovateľa a poskytnúť mu náležitú veterinárnu starostlivosť. Celkovo je Staronemecký ovčiak verné a inteligentné plemeno, ktoré môže byť skvelým spoločníkom pre správneho majiteľa.

 

História plemena

 

História plemena

 

Staronemecký ovčiak, známy aj ako nemecký ovčiak, je jedno z najpopulárnejších plemien psov na svete. Jeho história siaha až do 19. storočia, kedy Max von Stephanitz začal s jeho chovom.

Von Stephanitz bol nemecký kapitán, ktorý sa rozhodol vytvoriť plemeno, ktoré by bolo vynikajúcim ovčiarskym psom. Jeho cieľom bolo vytvoriť psa s vynikajúcimi pracovnými vlastnosťami, ako sú rýchlosť, odvaha a inteligencia.

V roku 1899 založil Von Stephanitz spolu so svojimi priateľmi Verein für Deutsche Schäferhunde (Zväz nemeckých ovčiarskych psov), aby mohol zabezpečiť, že chov nemeckých ovčiakov bude pokračovať v súlade s jeho víziou.

Staronemecký ovčiak bol pôvodne chovaný ako ovčiarsky pes na stráženie ovci. Avšak, vďaka svojim vynikajúcim pracovným schopnostiam a inteligencii, sa rýchlo stal populárnym aj medzi políciou, armádou a colnou správou.

Dnes je nemecký ovčiak jedným z najuniverzálnejších plemien psov a je využívaný v mnohých rôznych oblastiach, vrátane záchrannej služby, terapie a agility súťaží. Sú nemeckí ovčiaci nebezpeční? – Tu je to, čo musia noví vlastníci vedieť

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Veľkosť a hmotnosť

Staronemecký ovčiak je veľké plemeno psov, ktoré dosahuje výšku v rozmedzí 60 až 65 cm pre samcov a 55 až 60 cm pre samice. Váha tohto plemena sa pohybuje od 30 do 40 kg pre samcov a od 22 do 32 kg pre samice.

 

Farby srsti

Farba srsti nemeckého ovčiaka sa môže líšiť od čiernej, čiernohnedej, hnedej až po bielu. Najčastejšie sa vyskytuje čierna s hnedými až žltými znakmi. Srst nemeckého ovčiaka je hrubá a hustá so značnou vrstvou podsady.

 

Dĺžka života

Staronemecký ovčiak má priemernú dĺžku života 10 až 12 rokov. Je to zdravé plemeno s minimálnymi zdravotnými problémami.

Hlava nemeckého ovčiaka je silná a mohutná s výrazným stopom. Uši sú stredne veľké a stočené dopredu. Dlhé chlpy na ušiach tvoria charakteristické „ušné rukavice“. Dlhá srst na krku tvorí líniu hrive.

Dlhosrstý nemecký ovčiak má ešte hustejšiu a dlhšiu srst ako krátkosrstý nemecký ovčiak. Tento typ srsti si vyžaduje pravidelné česanie a starostlivosť, aby sa zabránilo zacuchaniu a zapletaniu srsti.

Celkovo je nemecký ovčiak veľmi pôsobivý a majestátny pes s výrazným vzhľadom. Svojou silou, inteligenciou a lojalitou si získal obľubu po celom svete. Šampón na vlasy

 

Povaha a temperament

Staronemecký ovčiak je inteligentný a pracovný pes, ktorý sa vyznačuje svojou poslušnosťou a odvahou. Je to verný spoločník pre svojho majiteľa a dokáže byť skvelým terapeutickým alebo asistenčným psom. Jeho energia a odvaha robia z neho skvelého ovčiarskeho psa a strážneho psa.

Svojím správaním dokáže prejaviť veľkú vernosť a dôverčivosť voči svojmu majiteľovi a jeho rodine. Je to pes, ktorý sa veľmi dobre vychádza s deťmi a dokáže byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

Pri výchove je dôležité mu poskytnúť dostatok fyzickej a psychologickej stimulácie, aby dokázal využiť svoju energiu a odvahu na pozitívne účely. Jeho postoj je veľmi dôstojný a sebavedomý, čo robí z neho veľmi populárneho psa.

Celkovo je staronemecký ovčiak veľmi spoľahlivý a verný pes, ktorý dokáže byť skvelým spoločníkom pre každého majiteľa, ktorý mu dokáže poskytnúť dostatok času a pozornosti.

 

Starostlivosť a zdravie

Starostlivosť o Staronemeckého ovčiaka nie je náročná, ale vyžaduje si určitú pravidelnosť a pozornosť. Výživa, cvičenie a zdravotná starostlivosť sú kľúčové pre zdravie a pohodu psa.

 

Strava a výživa

Staronemecký ovčiak potrebuje kvalitné a vyvážené krmivo, ktoré mu poskytne všetky potrebné živiny a vitamíny. Je dôležité dbať na správne dávkovanie a frekvenciu kŕmenia, aby nedochádzalo k obezite alebo nedostatku výživy. Pri výbere krmiva je potrebné zohľadniť vek, váhu, výkon a zdravotný stav psa.

 

Cvičenie a aktivity

Staronemecký ovčiak je veľmi energický a potrebuje dostatok pohybu a aktivít. Dlhé prechádzky, beh, plávanie alebo agility sú pre neho ideálne. Pri cvičení je potrebné dbať na správnu techniku, aby nedochádzalo k poraneniam a zraneniam. Je dôležité zohľadniť vek, zdravotný stav a kondíciu psa.

 

Zdravotné problémy

Staronemecký ovčiak môže trpieť rôznymi zdravotnými problémami, ako sú dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťového kĺbu, exokrinná pankreatická insuficiencia a torzia žalúdka. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a dbať na prevenciu týchto ochorení. Starostlivosť o uši, zuby a srst je tiež dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti.

Celkovo je Staronemecký ovčiak zdravé a odolné plemeno, ktoré si vyžaduje primeranú starostlivosť a pozornosť. Správna strava, dostatok pohybu a pravidelná návšteva veterinára sú kľúčové pre zdravie a pohodu psa.

 

Vzťah so spoločníkmi a deťmi Staronemecký ovčiak

 

Vzťah so spoločníkmi a deťmi Staronemecký ovčiak

 

Staronemecký ovčiak je plemeno, ktoré sa vyznačuje oddanosťou a lojalitou voči svojmu majiteľovi a jeho rodine. Je to skvelý rodinný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami. Jeho silný ochranný inštinkt z neho robí aj skvelého strážneho psa.

Pri výbere staronemeckého ovčiaka ako domáceho maznáčika a spoločníka pre deti je dôležité zohľadniť jeho veľkosť a silu. Je potrebné naučiť deti, ako sa správať k psu a ako sa s ním správne hrať. Staronemecký ovčiak môže byť hravý a energický, ale aj veľmi ochranný a citlivý na svoje okolie. Preto je potrebné, aby deti boli naučené rešpektovať jeho hranice a nevyprovokovať ho k agresii.

Staronemecký ovčiak má silný pud ochrany, preto môže byť skvelým strážnym psom pre rodinu. Jeho schopnosť rozpoznať nebezpečenstvo a chrániť svojich majiteľov z neho robí skvelého ochrancu. Je však potrebné, aby bol správne socializovaný a vycvičený, aby vedel rozlišovať medzi skutočným nebezpečenstvom a bežnými situáciami.

Celkovo je staronemecký ovčiak skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi. Jeho oddanosť a lojalita robia z neho skvelého maznáčika a jeho ochranný inštinkt z neho robí skvelého strážneho psa. Je však potrebné, aby bol vycvičený a socializovaný, aby vedel správne reagovať na rôzne situácie.

 

Nákup a chov

Ako si vybrať šteniatko

 

Pri nákupe šteniatka Staronemeckého ovčiaka je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Je potrebné vybrať si overeného chovateľa, ktorý má zdravé a dobre socializované šteniatka. Je vhodné sa informovať o rodičoch šteniatka, ich zdravotnom stave a výsledkoch testov na dedičné ochorenia.

Pri výbere šteniatka je dôležité venovať pozornosť jeho povahovej stránke. Staronemecký ovčiak je pracovné plemeno, ktoré má vysoké nároky na pohyb a prácu. Preto je vhodné zvážiť, či je toto plemeno vhodné pre konkrétnu rodinu a jej životný štýl.

 

Chovné stanice

Pri hľadaní Staronemeckého ovčiaka na kúpu je možné sa obrátiť na chovné stanice. Výhodou nákupu šteniatka z chovnej stanice je, že šteniatka sú zvyčajne dobre socializované a majú pravidelné očkovanie a odčervovanie. Chovné stanice tiež zvyčajne poskytujú novým majiteľom šteniatok s preukazom pôvodu.

Pri výbere chovnej stanice je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Je potrebné zistiť si, či je chovateľ registrovaný v príslušnej organizácii, ako sú napríklad Klub chovateľov alebo Slovenská kynologická jednota. Taktiež je vhodné sa informovať o zdravotnom stave rodičov šteniatok a o výsledkoch testov na dedičné ochorenia.

Pri výbere chovnej stanice je dôležité zvážiť aj cenu šteniatka. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od kvality šteniatka, jeho rodokmeňa a povahy. Je dôležité si zvoliť chovateľa, ktorý ponúka zdravé a dobre socializované šteniatka za primeranú cenu.

 

Výcvik a poslušnosť Staronemecký ovčiak

 

Výcvik a poslušnosť Staronemecký ovčiak

 

Staronemecký ovčiak je plemeno, ktoré sa vyznačuje vysokou inteligenciou a pracovitosťou. Výcvik a poslušnosť sú pre neho základom a súvisia s jeho povahou. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a ochotne sa učí nové veci.

Výchova tohto psa by mala byť dôsledná a pravidelná. Od šteniatka by sa malo začať s tréningom základnej poslušnosti, ktorá zahŕňa naučenie sa základných príkazov ako sedni, lehni, stoj, bližsie, ďalej a podobne. Staronemecký ovčiak je veľmi citlivý pes, preto by sa mal trénovať metódou pozitívneho posilňovania.

Staronemecký ovčiak bol pôvodne chovaný na pasenie oviec a preto má v sebe silný inštinkt na pasenie. Tento inštinkt sa môže využiť aj pri výcviku, kde sa mu môže naučiť rôzne pasienkové úlohy. Tento pes sa však môže využívať aj ako pracovný pes, napríklad ako záchranársky pes, psovod alebo strážny pes.

 

Pri výcviku je dôležité používať vodítko, ktoré slúži na komunikáciu medzi majiteľom a psom. Vodítko by malo byť kvalitné, aby sa zabránilo jeho trhaniu alebo pretrhnutiu. Staronemecký ovčiak sa tiež môže využívať ako ovčiarsky a pastiersky pes, ktorý sa vyznačuje schopnosťou kontrolovať stádo oviec a chrániť ho pred nebezpečenstvami.

Výcvik a poslušnosť sú pre staronemeckého ovčiaka veľmi dôležité. Tento pes je veľmi inteligentný a pracovitý a vďaka svojej povahy sa ľahko učí nové veci. Pri výcviku je dôležité používať pozitívne posilňovanie a trénovať ho pravidelne a dôsledne. Staronemecký ovčiak sa vďaka svojim schopnostiam môže využívať ako pracovný pes alebo ako ovčiarsky a pastiersky pes.

Účasť na psích športoch

Staronemecký ovčiak je plemeno, ktoré je vhodné na množstvo psích športov. Tieto psy sú veľmi inteligentné a majú vysokú úroveň energie, čo ich robí ideálnymi pre rôzne aktivity. Majitelia môžu využiť ich schopnosti a zručnosti v rôznych psích športoch, kde sa môžu zúčastniť a ukázať svoje schopnosti.

Psie športy sú pre psov veľkým zdrojom zábavy a súčasne aj pre majiteľov. Psie športy sú rôzne aktivity, ktoré zahŕňajú agility, obedience, flyball, rally obedience a mnoho ďalších. Staronemecký ovčiak sa dokáže v týchto aktivitách presadiť a ukázať svoje zručnosti.

 

Jednou z najpopulárnejších aktivít je agility. Toto je rýchla a zábavná aktivita, ktorá zahŕňa prekonávanie prekážok na čas. Staronemecký ovčiak je vynikajúci v agility, pretože majú rýchle reakcie a sú veľmi zruční.

Obedience je ďalšou populárnou aktivitou pre staronemeckých ovčiakov. Táto aktivita zahŕňa poslušnosť a disciplínu psa. Staronemecký ovčiak je veľmi poslušný pes a má vysokú úroveň disciplíny, čo z nich robí skvelých kandidátov na obedience.

Flyball je ďalšou populárnou aktivitou pre staronemeckých ovčiakov. Táto aktivita zahŕňa pretek medzi psami, ktorí musia prekonať prekážky a následne priniesť loptu späť k svojmu majiteľovi. Staronemecký ovčiak je ideálny pre túto aktivitu, pretože sú rýchli a majú vysokú úroveň energie.

Staronemecký ovčiak sa tiež môže zúčastniť štekania. Štekanie je aktivita, ktorá zahŕňa psie preteky, kde psi musia čo najrýchlejšie prebehnúť určenú vzdialenosť. Staronemecký ovčiak má vysokú úroveň energie a rýchle reakcie, čo sú ideálne vlastnosti pre účasť v štekaní.

V závere, staronemecký ovčiak je skvelým kandidátom na rôzne psie športy. Majitelia môžu využiť ich vysokú úroveň energie a zručnosti v rôznych aktivitách, kde sa môžu ukázať a získať cenu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button