Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Puli pes: Maďarské plemeno psa

Puli pes, známy aj ako maďarský puli, je jedinečné plemeno psa, ktoré je známe svojou charakteristickou šnúrovitou srsťou. Tento stredne veľký pastiersky pes má obdĺžnikový tvar tela a váži 10 až 15 kg. Srsť puliho sa skladá zo šnúr, ktoré prirodzene vyrastajú z podsady psa a môžu dosahovať dĺžku až 20 cm.

 

Puli pes

 

Puli pes

 

Puli je vysoko inteligentné a energické plemeno, ktoré bolo pôvodne vyšľachtené na pasenie oviec v Maďarsku. Sú známe svojou vernosťou a oddanosťou majiteľom, ale niekedy môžu byť aj nezávislé a tvrdohlavé. Kvôli svojim pastierskym inštinktom sa môžu pokúsiť zahnať iné domáce zvieratá alebo deti v domácnosti. Puli psy vyžadujú pravidelný pohyb a duševnú stimuláciu, aby sa predišlo nude a deštruktívnemu správaniu.

Ak uvažujete o pridaní psa puli do vašej rodiny, je dôležité urobiť si prieskum a uistiť sa, že toto plemeno je vhodné pre váš životný štýl. Hoci ich jedinečný vzhľad a verná povaha môžu byť príťažlivé, ich vysoká energetická úroveň a potreba pravidelnej starostlivosti nemusia byť vhodné pre každého. Pri správnom výcviku a socializácii môže byť puli úžasným spoločníkom pre tých, ktorí sú ochotní venovať čas a úsilie starostlivosti o toto jedinečné plemeno.

História a Pôvod

 

História a Pôvod

 

Puli pes má pôvod v Maďarsku a má dlhú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Títo pastierski psi boli používaní na ochranu a pasenie oviec a dobytka. Plemeno psa na 4

Staroveké Maďarské Kmeňa

Puliovci sa dostali do Maďarska z Ázie, keď Maďarské kmeňa migrovali do Európy v 9. storočí. Títo psi boli pôvodne kríženci medzi ázijskými pastierskymi pudlami a komondormi, ktorí boli používaní na ochranu oviec.

Puliovci boli nepostrádateľnými pomocníkmi maďarských pastierov a boli používaní na pasenie oviec a dobytka. Títo psi boli takí užitoční, že boli dokonca dávaní ako dary za slávne pastevecké šteniatka. Maďarské plemena psov – 9 plemien psov z Maďarska

Druhá Svetová Vojna

 

Počas druhej svetovej vojny bol chov puliho plemena v Maďarsku pozastavený. Mnoho z týchto psov bolo zabitých alebo použitých na vojenské účely.

Po vojne sa chov puliho plemena obnovil a organizovaný chov sa začal okolo roku 1910 zásluhou doktora Raitsisa, ktorý opísal a roztriedil všetky maďarské ovčiarske plemená.

Dnes sa puli pes stáva stále populárnejším po celom svete a stále sa používa na pasenie oviec a ako spoločník pre ľudí.

Fyzické Charakteristiky Puli pes

 

Fyzické Charakteristiky Puli pes

 

Veľkosť a Hmotnosť

Puli pes je stredne veľké plemeno, ktorého výška sa pohybuje medzi 39 až 45 cm a váha sa pohybuje medzi 10 až 15 kg. Pes má kvadratickú stavbu tela, ktorá je však skrytá za netypickou provazcovitou srsťou.

Srsť

Srsť Puliho je výrazným znakom tohto plemena. Jeho srsť je hustá, vlnitá alebo kudrnatá a tvorí provazy, ktoré sa môžu predĺžiť až na 20 cm. Šteňatá sa rodí s krátkou, kudrnatou srsťou, ktorá postupne rastie a plstnatí. Farba srsti sa môže líšiť od čiernej, sivej, bielej až po rôzne odtiene šedej. Zaujímavé plemená psov : 11 najzaujímavejších plemien psov

Farba Srsti

Farba srsti Puliho môže byť čierna, biela, sivá alebo rôzne odtiene šedej. Srsť je hypoalergénna, čo znamená, že nie je príčinou alergických reakcií u ľudí. Srsť Puliho je tiež odolná voči nepriazni počasia, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre ľudí, ktorí žijú v chladnejších oblastiach.

Povaha a Správanie

Puli je pes, ktorý je veľmi temperamentný, aktívny a snaživý. Je považovaný za psa, ktorý sa za každých okolností snaží zachovať svoju nezávislosť. Jeho pohyblivosť a atletické schopnosti sú neuveriteľné. Puli je pôvodom pastevecký pes, a preto má veľmi silný inštinkt na ochranu a vedenie stáda. Tento pes má veľa energie a potrebuje veľa pohybu. Jeho majiteľ by mal byť pripravený na to, že bude musieť venovať Puli veľa času a energie, aby mu zabezpečil dostatok fyzickej aktivity a mentálnej stimulácie.

S pohybom

Puli potrebuje veľa pohybu a aktivity, inak môže byť deštruktívny a nespokojný. Jeho majiteľ by mal byť pripravený venovať mu veľa času na prechádzky, behanie a hranie sa. Puli má veľmi silný inštinkt na ochranu a vedenie stáda, takže sa mu bude páčiť, ak ho majiteľ zahrnie do činností, ako je napríklad behanie po parku alebo hrávanie sa s frisbee.

 

S deťmi a inými domácimi zvieratami

 

Puli je veľmi príjemné domáce zviera a má dobrú povahu. Prejavuje bezkonkurenčné odhodlanie svojim pánom a je veľmi lojálny. Je to pes, ktorý oceňuje prítomnosť detí v jeho rodine. Jeho temperament a povaha z neho robia skvelého spoločníka pre deti, ktoré chcú hrať sa a mať radi zábavu. Puli sa dobre vychádza aj s inými domácimi zvieratami, ale majiteľ by mal byť opatrný, ak má iné menšie zvieratá, ako sú mačky alebo králiky, pretože Puli má silný inštinkt na lov.

Vhodným prostredím pre Puliho je aktívna rodina, ktorá mu môže poskytnúť dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a lásky, takže by sa nemal nechať samého príliš dlho. Jeho inteligencia a lojalita robia z neho skvelého spoločníka pre majiteľov, ktorí hľadajú psa, ktorý je aktívny, hravý a zároveň lojálny a ochranný.

Tréning a aktivity

 

Tréning a aktivity

 

Puli je pracovný pes s vysokým stupňom inteligencie a energie. Potrebuje mentálne a fyzické výzvy, aby bol šťastný a zdravý. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré aktivity, ktoré môžete so svojím Pulim robiť, aby ste mu poskytli dostatok tréningu a stimulácie.

Poslušnosť

Poslušnosť je dôležitá pre všetkých psov, a Pulimu pomôže zlepšiť jeho schopnosť komunikovať s vami a poslúchať vaše pokyny. Puliovia sú inteligentní a rýchlo sa učia, ale môžu byť aj tvrdohlaví, takže trpezlivosť a konzistentnosť sú kľúčové. Je dôležité začať s tréningom poslušnosti čo najskôr a postupne zvyšovať náročnosť.

Agilita

Agilita je šport, ktorý zahrňuje prekonávanie prekážok a rôznych prekážok. Je to skvelý spôsob, ako zlepšiť kondíciu a koordináciu vášho psa. Puliovia sú pomerne rýchli a sú schopní prekonať prekážky rôznych výšok a veľkostí. Tréning agility môže byť zábavný spôsob, ako stráviť čas so svojím Pulim a poskytnúť mu potrebnú fyzickú aktivitu. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Kaníne športy

 

Kaníne športy sú rôzne disciplíny, ktoré zahrňujú rôzne schopnosti psov, ako sú poslušnosť, rýchlosť, koordinácia a vytrvalosť. Medzi najobľúbenejšie kaníne športy patria pasenie, obednosť, a agility. Puliovia sú skvelými kandidátmi na kaníne športy, pretože majú vysoké herdingové inštinkty a sú veľmi inteligentní a rýchli. Ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť vzťah s vašim Pulim a poskytnúť mu potrebnú fyzickú a mentálnu stimuláciu, kaníne športy sú skvelou možnosťou.

Puli je skvelý pracovný pes a je dôležité mu poskytnúť dostatok tréningu a aktivít, aby bol šťastný a zdravý. Tréning poslušnosti, agility a kaníne športy sú skvelými spôsobmi, ako poskytnúť vašemu Pulimu potrebnú stimuláciu a zlepšiť jeho fyzickú kondíciu a mentálnu zdatnosť.

 

Starostlivosť Puli pes

 

Starostlivosť Puli pes

 

Kúpanie a Sušenie

Pri starostlivosti o Puli psa je dôležité dbať na jeho srsť a pokožku. Kúpanie by malo byť pravidelné, ale nie príliš časté, aby sa nevyplavila prirodzená ochrana pokožky. Pri kúpaní sa odporúča použiť špeciálny šampón pre Puli psov, ktorý neobsahuje vysušujúce zložky. Po kúpaní je dôležité dôkladne opláchnuť srsť, aby sa nezostali žiadne zvyšky šampónu.

Po kúpaní je potrebné dôkladne osušiť srsť. Prirodzené sušenie na vzduchu môže trvať dlho, preto sa odporúča použiť fén na nízkej teplote. Pri sušení je dôležité dôkladne oddeliť srsť a sušiť ju po častiach, aby sa nevytvorili uzly.

 

Strihanie

Starostlivosť o srsť Puli psa vyžaduje pravidelné strihanie. Srsť sa nesmie strihať, ale rozpletávať a oddeliť na jednotlivé šnúry. Pri strihaní je dôležité použiť kvalitné nástroje a postupovať opatrne, aby sa nezranila pokožka.

Ak sa majiteľ rozhodne pre strihanie srsť Puli psa, odporúča sa navštíviť profesionálneho kynológa, ktorý má skúsenosti s týmto plemenom.

Potreba Pohybu

Puli pes je plemeno, ktoré má vysokú potrebu pohybu. Je to aktívny pes, ktorý potrebuje denne dostatok cvičenia a stimulácie. Puli pes sa hodí pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku.

Pri výbere miesta na prechádzky je dôležité dbať na to, aby nebolo príliš veľa prachu, špiny a nečistôt, ktoré by sa mohli zachytiť v srsť Puli psa. Preto sa odporúča prechádzať sa v parkoch, na tráve alebo v lesoch, kde je menej prachu a nečistôt.

Celková starostlivosť o Puli psa je náročná, ale zároveň aj veľmi dôležitá pre zdravie a pohodu zvieraťa. Majiteľ by mal venovať dostatočnú pozornosť starostlivosti o srsť, kúpaniu, sušeniu a cvičeniu, aby sa Puli pes cítil dobre a bol zdravý.

 

Zdravie a Výživa Puli pes

 

Genetické Choroby

Puli pes je pomerne zdravý pes a zvyčajne netrpí žiadnymi závažnými genetickými chorobami. Avšak, niektoré genetické ochorenia sa môžu vyskytnúť u niektorých jedincov. Jedným z takých problémov je progresívna retinálna atrofia (PRA), ktorá môže viesť k slepoty. Je to dedičné ochorenie, ktoré môže byť testované u rodičov pred chovom. Ďalšou chorobou, ktorá môže postihnúť Puliho, je degeneratívna myelopatia (DM), ktorá spôsobuje postupnú stratu funkcie miechy, čo vedie k paralýze.

Okrem toho, Puli môže tiež trpieť dyspláziou bedrového kĺbu (HD) alebo dyspláziou lakťového kĺbu (ED), ktoré sa môžu prejaviť bolesťou a zhoršením pohyblivosti. Tieto choroby sú často dedičné a môžu byť testované u rodičov pred chovom.

Je dôležité, aby majitelia Puliho navštívili veterinára pravidelne a aby sa rozhodli pre chovateľa, ktorý sa zaoberá zdravím svojich psov.

 

Výživa

 

Výživa je dôležitou súčasťou zdravia a dlhovekosti Puliho. Je dôležité, aby majitelia poskytovali svojim psom vysokokvalitné krmivo, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny.

Puli pes je stredne aktívny pes, ktorý potrebuje primerané množstvo kalórií a bielkovín. Majitelia by mali zvážiť výber krmiva, ktoré obsahuje glukozamín a chondroitín, ktoré môžu pomôcť udržiavať zdravé kĺby.

Je tiež dôležité, aby majitelia sledovali váhu svojho psa a aby sa vyhli prekrmovaniu. Puli pes môže byť náchylný k nadváhe, čo môže viesť k zdravotným problémom.

V prípade, že majitelia majú akékoľvek obavy o výživu svojho psa, mali by sa poradiť s veterinárom, ktorý im môže poskytnúť odporúčania týkajúce sa správnej výživy pre Puliho.

 

Puli ako Spoločník

Puli je plemeno psov, ktoré sa vyznačuje svojou výraznou a hustou srstou, ktorá pripomína dredy. Okrem toho je tento pes veľmi činorodý a učenlivý, čo z neho robí skvelého spoločníka pre rodiny aj jednotlivcov.

Charakteristickým znakom Puliho je jeho výrazná srst, ktorá mu dodáva jedinečný vzhľad. Srsť môže byť čierna, biela alebo sivá a môže siahať až na zem. Puli je tiež veľmi inteligentný a prispôsobivý pes, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym životným podmienkam.

Puli je skvelý spoločník pre rodiny s deťmi, pretože je veľmi priateľský a hravý. Tento pes má tiež veľmi silný ochranný inštinkt, čo z neho robí skvelého strážcu domu a majetku. Okrem toho je Puli veľmi pozorný a ostražitý pes, ktorý dokáže rýchlo zareagovať na akúkoľvek nebezpečnú situáciu.

Puli je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a miluje byť s ním v kontakte. Je to pes, ktorý má veľmi silný pocit pripadlosti k svojej rodine a dokáže sa rýchlo zväzovať s novými ľuďmi. Okrem toho je Puli veľmi hravý pes, ktorý sa dokáže dobre zabaviť aj s deťmi.

Celkovo je Puli skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá inteligentného, priateľského a ochranného psa. Tento pes je ideálny pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a oddaného spoločníka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button