Plemena psovPLEMENA PSOV SKUPENSTVÁ

Plemená psov ktoré nepĺznu: Prehľad hypoalergénnych plemien

Plemená psov ktoré nepĺznu: Prehľad hypoalergénnych plemien. Pri výbere domáceho maznáčika sa mnohí potenciálni majitelia psov stretávajú s výzvou vybrať si plemená, ktoré sú vhodné aj pre alergikov. Jednou z charakteristík, ktorú hľadajú, je nízka tendencia psa k vypadávaniu srsti, známa aj ako „neplznutie“. Táto vlastnosť je dôležitá nielen pre zjednodušenie údržby domácnosti, ale aj pre osoby trpiace alergiami na psie chlpy či lupiny.

Plemená psov ktoré nepĺznu

Plemená psov ktoré nepĺznu

 

Plemená psov, ktoré sú označované za nízkoplastnaté alebo hypoalergénne, typicky produkujú menej alergénov, ale je dôležité zdôrazniť, že žiadne plemená psov nie sú úplne bez alergénov. Vhodné plemená pre ľudí s alergiami zahŕňajú psy s vlastnosťami ako je malé množstvo podsady alebo vlasovitá štruktúra srsti, ktorá minimalizuje množstvo vypadávajúcej srsti.

Niektoré zo známych plemien, ktoré spĺňajú tieto kritériá, zahŕňajú Pudlíky, Bichon Frisé, portugalského vodného psa a ďalšie. Tieto psy sú vnímané ako vhodnejšie pre alergikov vďaka svojej špeciálnej štruktúre srsti, ktorá si vyžaduje viac starostlivosti, vrátane pravidelného strihania a česania, aby sa udržala v najlepšom stave.

Hypoalergénne Plemená Psov

Hypoalergénne Plemená Psov

 

Hypoalergénne plemená psov sú navrhnuté tak, aby minimalizovali riziko alergických reakcií, čo ich robí vhodnejšími pre osoby trpiace alergiami na psie chlpy.

Výber Hypoalergénneho Psa – Plemená psov ktoré nepĺznu

Pri výbere hypoalergénneho psa je kľúčové zvážiť veľkosť, temperament a úroveň aktivity plemena, aby odpovedalo životnému štýlu majiteľa. Podstatné je aj pochopenie, že žiadne plemeno nie je úplne bez alergénov, ale niektoré produkujú menej alergénov ako iné.

Starostlivosť o Srsť a Zdravie

Pravidelné kefovanie je nevyhnutné pre udržanie srsťe a zníženie alergénov vo vzduchu. Plemena s jednoduchou srsťou, ako je pudel alebo portugalský vodný pes, potrebujú časté strihanie, zatiaľ čo bišon alebo maltézsky psík si vyžadujú denne kefovanie, aby sa predišlo zamotaniu srsťe.

Populárne Hypoalergénne Plemená

 • Portugalský vodný pes: Má silnú, často kučeravú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú údržbu.
 • Pudel: Existuje v rôznych veľkostiach a je známy svojou hypoalergénnou srsťou.
 • Bišon: Má nadýchanú bielu srsť, ktorá potrebuje pravidelné kefovanie a strihanie.
 • Maltézsky psík: Malé plemeno s dlhou, rovnou srsťou, ktorá nevyžaduje časté strihanie, ale potrebuje denné kefovanie.
 • Ši-cu: Jeho dlhá srsť tiež potrebuje každodennú starostlivosť, aby bola čistá a bez zamotania.

Chovateľské Aspekty – Plemená psov ktoré nepĺznu

Chovateľské Aspekty - Plemená psov ktoré nepĺznu

 

Pri výbere psa, ktorý nepĺzne, je dôležité zohľadniť dve kľúčové oblasti: výchova a sociálne potreby, ako aj veľkosť a vhodnosť prostredia pre konkrétne plemeno. Správna výchova a sociálne zapojenie sú rovnako dôležité ako výber plemena vhodného do veľkosti bytu či domu.

Výchova a Sociálne Potreby

 • Aktívne psy ako nemecký ovčiak a ďalšie ovčiarske plemená vyžadujú primeranú výchovu a dostatok pohybu.
 • Mops môže byť primeranou voľbou pre menej aktívnych jedincov, no i on vyžaduje sociálny kontakt a pravidelné krátke prechádzky.
 • Plemená akreditované FCI (Medzinárodná kynologická federácia) majú stanovené výchovné normy, ktoré je potrebné dodržiavať pre harmonický rozvoj psa.

Veľkosť a Prostredie

 • Veľkosť plemena sa musí zvážiť vzhľadom na veľkosť bývania:
  • Maličké plemená ako mops sú často vhodnejšie do bytu.
  • Väčšie plemená ako labrador retriever potrebujú viac miesta a vhodné sú skôr do domu s dvorom.
 • Bytové podmienky nevylučujú možnosť chovu väčších plemien, pokiaľ majú dostatočný prístup k vonkajším aktivitám.

Aktivity so Psom

Aktivity so Psom

 

Pri zvažovaní aktivít so psami je dôležité vyberať tie, ktoré zodpovedajú ich fyzickým schopnostiam a temperamentu. Strážne psy môžu uprednostniť hry zamerané na ochranu a discipline, zatiaľ čo lovecké plemena sa môžu viac tešiť z činností spojených s pohybom a hľadaním. Aktivný pes bude vyžadovať viac fyzických aktivít na udržanie kondície a šťastia. Správne zvolené aktivity posilňujú výchovu psa a redukujú nežiaduce správanie ako neustále štekanie. Gisou olej na vlasy: Ako vám môže pomôcť

Fyzické Aktivity a Hry

 • Prechádzky: Každodenné dlhé prechádzky sú základom pre každého psa. Umožňujú im skúmať prostredie a sú dobrým zdrojom fyzickej aktivity.
 • Hry: Behanie za loptičkou alebo frisbee poskytuje vynikajúcim spôsobom, ako pracovať s prirodzeným inštinktom psa prenasledovať. Táto činnosť je zvlášť vhodná pre aktívne psy, ktoré potrebujú veľa pohybu.

Výcvik a Inteligencia

 • Výchova: Základný poslušnostný výcvik a pokročilé tréningové kurzy pomôžu zlepšiť komunikáciu medzi pánom a psom, ako aj podporujú duševné stimuláciu.
 • Stráženie: Výcvik v oblasti stráženia môže byť vhodný pre plemená, ktoré sú prirodzene ochranárske. Je dôležité, aby boli tieto aktivity vedené skúseným trénerom na zabránenie nežiaducemu agresívnemu správaniu.

Alergie a Plemená Psov – Plemená psov ktoré nepĺznu

Alergie a Plemená Psov - Plemená psov ktoré nepĺznu

 

V oblasti psíčkarov je všeobecne známe, že niektoré plemená psov môžu spôsobovať menšie alergické reakcie u ľudí náchylných na alergény. Tieto plemená sú často označované ako hypoalergénne. Výber vhodného plemena psa môže mať významný dopad na alergikov.

Reakcie na Alergény

Alergie na psy sú spôsobené imunitnou reakciou na proteíny nájdené v psoch. Alergény sa nachádzajú v psiechrchlách, slinách a moči. Hypoalergénne plemená, ako sú niektoré doodle kríženec (napríklad labradoodle alebo goldendoodle), sú známe tým, že majú minimálne vypadávanie srsti a teda môžu produkovať menej alergénov.

 • Alergény: proteíny v psích chlupoch, slinách, moči
 • Hyppoalergénne plemená: zvyčajne sú to plemená s minimálnym vypadávaním srsti

Prevencia Alergických Reakcií – Plemená psov ktoré nepĺznu

Ľudia s alergiami by mali zvažovať rôzne možnosti, ako minimalizovať expozíciu psím alergénom. Výber plemena s nízkym výskytom vypadávania srsti alebo bez podsady je kritický. Pravidelné čistenie psa a jeho životného prostredia môže ďalej prispieť k zníženiu príznakov alergie.

 • Výber plemena: plemená bez podsady alebo s minimálnym výskytom vypadávania srsti
 • Čistenie: pravidelná hygiena psa a jeho okolia

Dizajnérske Plemená

Dizajnérske Plemená

 

Dizajnérská plemená psov sú špeciálne krížené rasy, ktoré sú často vytvárané s cieľom kombinovať pozitívne vlastnosti dvoch čistokrvných psov.

Dizajnérské versus Tradičné Plemená

Pri dizajnérskych plemenách ide o zámerné kríženie dvoch rôznych čistokrvných psov s úmyslom dosiahnuť určité vlastnosti a vzhľad. Príkladom môže byť populárny Doodle – kríženec labradora retrievera alebo zlatého retrievera a pudla. Na druhej strane, tradičné plemená ako yorkshirský teriér majú dlhú históriu a sú uznávané oficiálnymi kynologickými organizáciami na základe presne stanovených štandardov.

Zdravotné Aspekty Krížencov

Zatiaľ čo mnohé dizajnérské plemená sú tvorené s úmyslom zmenšiť riziko genetických zdravotných problémov, výsledok nie je vždy garantovaný. Kríženci môžu byť náchylní na zdravotné problémy oboch rodičovských plemien. Napriek tomu, v niektorých prípadoch môže kríženie prispieť k väčšej genetickej variabilite a potenciálnej redukcii dedičných ochorení. Pomenovanie specifického dizajnérského plemena ako je taliansky chrtík môže naznačiť určité fenotypické charakteristiky, no nezaručuje zdravotný stav jedinca.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button