PsySTAROSTLIVOSŤ O PSA

Malé plemena psov do bytu: Ideálne spoločníci pre byty

Malé plemena psov do bytu: Ideálne spoločníci pre menšie obydlia. Pri výbere psa do bytu je dôležité zvážiť niekoľko aspektov, ako sú veľkosť plemena, prispôsobivosť psa na život v obmedzenom priestore a množstvo času, ktoré môže majiteľ venovať starostlivosti o psa. Malé plemená psov sú často ideálnou voľbou pre život v bytoch, nakoľko ich fyzické nároky na priestor sú obmedzené. Je však potrebné mať na pamäti, že každé plemeno má svoje špecifické požiadavky na aktivitu a spoločenskú povahu.

Malé plemena psov do bytu

Malé plemena psov do bytu

 

Ideálny pes do bytu by mal byť ten, ktorý sa dokáže prispôsobiť na menšie životné priestory bez známok úzkosti alebo nadmerného vyrušovania susedov. Niekedy psychická kondícia psa a jeho schopnosť vyrovnať sa s častejšou samotou hrajú rovnako dôležitú úlohu ako fyzické nároky na aktivitu. Preto je pri výbere psa do bytu nevyhnutné brať do úvahy ako veľkosť plemena, tak aj charakter a temperament konkrétneho psa.

Treba si uvedomiť, že životný štýl majiteľa je rozhodujúci pre šťastný spoločný život s psom v bytovom prostredí. Aktívny jednotlivec, ktorý trávi mnoho času mimo domova, by mal zvoliť plemeno, ktoré je samostatnejšie a nevyžaduje neustálu pozornosť. Naopak, osoba pracujúca z domu alebo s flexibilným pracovným časom môže preferovať spoločenské plemeno, ktoré potrebuje viac interakcie s človekom. Malé plemena psov do bytu ako bišon, maltézsky psík, čivava či boston teriér sú medzi majiteľmi bytov obľúbené vďaka svojej veličke a sviežomu temperamentu.

Výber plemena

Výber plemena

 

Pri výbere malého plemena psa do bytu je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Tieto zahŕňajú vhodnosť plemena pre bytové prostredie, veľkosť a váhu psa, ako aj typ srsti, ktorá ovplyvňuje údržbu a možné alergie.

Vhodnosť pre bytové bývanie

Malé plemená psov sú často lepšie prispôsobené životu v byte než veľké rasy. Plemená ako Mops, Francúzsky buldog, či Cavalier King Charles španiel majú tendenciu byť menej aktívne a ľahšie sa prispôsobia menšiemu priestoru. Tieto plemená zvyčajne nepotrebujú nadmerné množstvo fyzického cvičenia a sú známe svojou dobrou povahou voči ľuďom aj iným zvieratám.

Veľkosť a váha – Malé plemena psov do bytu

Veľkosť a váha psíka sú zásadné pri výbere psa do bytu. Malé plemená ako Čivava a Maltézsky psík sú ideálne, keďže dosahujú nízku váhu (často pod 10 kg) a výšku (rôzne podľa plemena, ale zvyčajne do 30 cm). Menšie rozmery znamenajú, že psík má vo vašom byte dostatok priestoru na hru a pohyb, bez toho, aby ste museli venovať veľa miesta špeciálne pre jeho potreby.

Typ srsti

Srsť je dôležitý faktor, pokiaľ ide o alergie a údržbu. Pudlík má napríklad kučeravú srst, ktorá je hypoalergénna a vhodná pre alergikov. Na druhú stranu dlhosrsté plemená ako Havanský psík vyžadujú častejšiu a náročnejšiu starostlivosť o srsť. Rozhodnutie by malo tiež zohľadniť množstvo času, ktorý je majiteľ schopný venovať pravidelnej starostlivosti srsti svojho psíka.

Osobnosť a temperament – Malé plemena psov do bytu

Osobnosť a temperament - Malé plemena psov do bytu

 

Osobnosť a temperament malých plemien psov ovplyvňujú ich spôsobilosť adaptácie na život v byte. V závislosti od plemena, môžu byť malí psi od odvážnych a energických po pokojné a zhovievavé.

Energetická úroveň a pohyb

Malé plemená psov ako je Jack Russell teriér sú známe svojou vysokou hladinou energie a potrebou pravidelného pohybu. Na druhej strane, plemená ako mops majú tendenciu byť pokojnejšie a môžu sa uspokojiť s kratšími prechádzkami. Nezabúdajme, že aj inteligentné plemená ako je dlhosrstý jazvečík vyžadujú mentálnu stimuláciu, nie len fyzickú aktivitu.

 • Aktívne plemená potrebujú minimálne 30 minút venčenia denne.
 • Pokojnejšie plemená sa môžu cítiť komfortne s kratšími, ale častejšími prechádzkami.

Správanie a socializácia

Plemená ako čivava a jazvečík môžu byť tvrdohlavé, ale s správnou socializáciou sú schopné vyvinúť priateľské správanie k ľuďom aj iným zvieratám. Inteligentné plemená, ako je napríklad maltézsky psík, sa často učia rýchlo a s láskavým prístupom môžu byť veľmi spoločenské.

 • Priateľstvo k deťom a zvieratám: To, ako sú psi ochotní prijať domácnosť s deťmi alebo inými zvieratami, závisí od ich temperamentu a socializácie.
 • Tvrdohlavosť vs. poslušnosť: Niektoré plemená sú viac náchylné k tvrdohlavosti, ale konzistentný tréning môže viesť k pozitívnym výsledkom v správaní.

Zdravie a starostlivosť

Zdravie a starostlivosť

 

Keď sa rozhodujeme pre malé plemená psov do bytu, dôležité aspekty, ako sú výživa, veterinárne prehliadky a starostlivosť o srst, sú kľúčové pre udržanie ich zdravia a pohody.

Výživa a dietetické potreby – Malé plemena psov do bytu

Malé plemená psov, ako je mops alebo francúzsky buldoček, majú špecifické dietetické požiadavky. Je dôležité poskytnúť im vyváženú stravu, ktorá zohľadňuje ich energetické potreby a schopnosť udržať optimálnu hmotnosť. Prenosná tabuľka môže pomôcť majiteľom sledovať množstvo a četnosť krmiva:

Plemeno Denné množstvo Počet kŕmení
Mops 100-150g 2-3x denne
Franc. Buldoček 150-200g 2-3x denne

Pravidelná veterinárna starostlivosť

Pravidelné kontroly u veterinára sú nevyhnutné, aby sa zachovalo zdravie malých plemien a predišlo sa problémom špecifickým pre plemeno. Napríklad mopsy môžu trpieť hlasným chrápaním spôsobeným špecifickými dýchacími problémami. U francúzskeho buldočka je kriticky dôležité monitorovať potenciálne respiračné komplikácie. Spoločenské účesy krátke vlasy pre ženy

Starostlivosť o srsť

Srsť malých plemien vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby sa predišlo zamotaniu a udržovala sa zdravá pokožka. Napríklad:

 • Mops: Krátka srst tohto plemena potrebuje časté kefovanie, aby sa odstránili odumreté chlpy a podporila cirkulácia vzduchu cez kožuch.
 • Francúzsky buldoček: Podobne ako mops, aj francúzsky buldoček má krátku srsť, ktorá sa jednoducho udržiava. Pravidelné umývanie a kefovanie pomáha udržiavať srsť v dobrom stave.

Výchova a cvičenie – Malé plemena psov do bytu

Výchova a cvičenie - Malé plemena psov do bytu

 

Výchova a cvičenie malých plemien psov do bytu je neoddeliteľnou súčasťou spolunažívania a zabezpečuje, že pes bude poslušný a príjemný spoločník v domácnosti. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať tréningu poslušnosti a socializácii, aby sa zabezpečilo ich správne prispôsobenie sa mestskému životu v byte.

Tréning poslušnosti

 • Inteligencia a poslušnosť: Malé plemená psov, ako sú trpasličie pudle, sú známe svojou inteligenciou a ľahko sa cvičia. Tréning by mal byť konzistentný a pozitívne zameraný s použitím odmien pre upevnenie správneho správania.
 • Každodenné venčenie: Regularity venčenia je tiež dôležité, nemenej ako cvičenie. Aj keď je pes aktívny, je potrebné prizpôsobiť úroveň aktivity jednotlivých plemien a ich potrebám.

Socializácia a interakcie

 • Socializácia s ľuďmi a inými psami by mala začať čo najskôr, aby pes bol priateľský a dobre prispôsobený. Mal by mať pravidelný kontakt s deťmi a inými domácimi zvieratami pod dohľadom, čo pomôže predchádzať strachu a agresívneho správania.
 • Výchova v byte: Psík v byte si vyžaduje pozorné prostredie, kde každý člen rodiny musí dodržiavať jednotné pravidlá, aby sa predišlo zmätku a stresu u psa. Je dôležité, aby deti rozumeli, ako sa správne starať o psa a zapájať sa do jeho výchovy a výcviku.

Praktické informácie pre majiteľov

Praktické informácie pre majiteľov

 

Pri zvažovaní malého psa do bytu je nevyhnutné poznať náklady na jeho udržiavanie a proces získania šteniatka od chovateľa. Tieto informácie pomôžu majiteľom pripraviť sa na zodpovedné držanie psa.

Náklady na udržiavanie – Malé plemena psov do bytu

Krmivo: Malé plemená ako jorkšírsky teriér alebo kavalier king charles španiel majú menšie porcie, avšak dôležitá je kvalita potravy. Mesačné náklady sa pohybujú:

 • Kvalitné suché krmivo: od 15 do 30 EUR
 • Konzervy a doplnky: 10 až 20 EUR

Zdravotná starostlivosť: Preventívna veterinárna starostlivosť za rok môže stáť:

 • Očkovania a odčervenia: približne 50 – 80 EUR
 • Preventívne prehliadky: okolo 30 – 50 EUR

Hygiena:

 • Strihanie srsti a starostlivosť o pazúriky: od 20 do 40 EUR za návštevu

Iné potreby:

 • Posteľ, hračky, oblečenie a doplnky: jednorazové náklady a príležitostné výmeny sa môžu pohybovať od 50 do 200 EUR.

Získanie šteniatka od chovateľa

Výber šteniatka: Zoznámte sa s chovateľmi, ktorí špecializujú na malé plemená, osobne navštívte chovateľskú stanicu a pozorujte podmienky, v ktorých šteniatka žijú.

Dôležité dokumenty:

 • Rodokmeň: overte si príslušnosť k oficiálne registravovanému plemenu.
 • Zdravotnícka dokumentácia: nevyhnutné očkovacie preukazy a informácie o odčervení.

Cena: Cena šteniatka sa môže významne líšiť v závislosti od pôvodu a šampionátnych príbuzných, pričom sa pohybuje od niekoľkých sto do niekoľkých tisíc eur. Pre malé plemená ako jorkšírsky teriér alebo kavalier king charles španiel sa cena môže pohybovať:

 • Jorkšírsky teriér: približne 600 – 1 200 EUR
 • Kavalier King Charles Španiel: približne 800 – 1 500 EUR

Zálohová platba: Väčšina chovateľov požaduje nevratnú zálohu na rezerváciu šteniatka, ktorá sa pohybuje od 100 do 300 EUR.

Obľúbené malé plemená psov do bytu

Obľúbené malé plemená psov do bytu

 

Vyber malých plemien psov vhodných do bytu je široký. Tieto rasy sú obľúbené pre svoju menšiu veľkosť, adaptabilitu na život v mestskom prostredí a často aj pre priateľskú povahu. Nasledujúce plemená sú známe svojou schopnosťou dobre sa cítiť v bytových podmienkach a sú často preferovanou voľbou majiteľov.

Bišon

Bišon je známy pre svoju obľúbenosť hlavne kvôli hravej povhe a nízkej hlučnosti, čo je ideálne pre bytové prostredie. Ich srst vyžaduje pravidelnú údržbu, ale nepatrí medzi ťažko padajúce, a preto sú vhodnými spoločníkmi aj pre alergikov.

Yoršírsky teriér

Yoršírsky teriér, často nazývaný aj yorkie, je malé plemeno známe svojou energiou a odvahou. Má dlhú, hodvábnu srsť, ktorá vyžaduje pravidelné česanie, no za to majitelia yorkshirského teriéra ocenia minimum srsťe na nábytku a podlahe.

Čivava

Čivava je jedno z najmenších plemien psov a je obľúbená pre svoju kompaktnú veľkosť, čo ju predurčuje pre život v malom byte. Napriek svojej veľkosti môže byť čivava energický a odhodlaný pes, ale zároveň veľmi oddaný svojmu majiteľovi.

Jazvečík

Jazvečík je plemeno s charakteristickou dlhou chrbticou a krátkymi nohami, ktoré sú veľmi odolné a majú výrazný lovecký inštinkt. Vďaka svojej adaptabilnosti a priateľskej povahi sú jazvečíky obľúbené aj ako spoločníci do bytov.

Francúzsky buldoček

Francúzsky buldoček je známy svojou hravou a láskyplnou povahou. Svojim majiteľom poskytuje zábavu aj pohodlie. Svojou strednou veľkosťou a relatívne nízkou potrebou pohybu sa perfektne hodí do mestského bytu.

Mopslík

Mopslík, známy aj ako pug, má jedinečný vzhľad s veľkými okami a skrútenou chvostou. Toto plemeno je obľúbené pre svoju priateľskú povahu a schopnosť dobre vychádzať s ľuďmi a inými zvieratami. Mopslík potrebuje pravidelné prechádzky, ale zvyčajne dokáže veľmi dobre znášať život v bytovom prostredí.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button