PsySTAROSTLIVOSŤ O PSA

11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia

11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia .Psy sa snažia byť našimi najlepšími priateľmi, ale niekedy im to sťažujeme. Tu sú niektoré z vecí, ktoré robíme, a ktoré by mohli psov prinútiť k otázkam, či chcú zostať najlepšími priateľmi alebo úplne prerušiť väzby:

Používanie slov viac ako reči tela

Používanie slov viac ako reči tela 11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia

Sme hlasitý druh. Veľmi radi sa bavíme, dokonca aj pri našich domácich miláčikoch, ktorí nedokážu pochopiť drvivú väčšinu toho, čo hovoríme. Psy možno dokážu odvodiť, čo znamená niekoľko kľúčových slov – prechádzka, ošetrenie, hračka, ľahnutie – a možno sa dokonca naučia stovky slov, ako to dokázali niektoré border kólie.

Ale nemôžu rozumieť ľudskej reči. Na čo sa spoliehajú, aby zistili, čo máme na mysli, je reč nášho tela. Psy sa vyvinuli tak, aby boli odbornými čitateľmi ľudského tela, a dokážu zistiť, na čo myslíte a čo cítite, skôr ako si uvedomíte, že na to myslíte a cítite. Ale môžeme ľahko vysielať zmiešané signály, ak venujeme pozornosť iba tomu, čo hovoria naše ústa, a nie tomu, čo hovoria naše telá.Tiež si prečítajte : Pes , Domáci pes – Cesta od Vlka po Domáceho miláčika .

Ak pôjdete na ktorúkoľvek začínajúcu hodinu výcviku psov, uvidíte veľa ľudí, ktorí hovoria jednu vec, robia druhú, a zmätený pes, ktorý sa snaží prísť na to, čo sa od neho chcete . Napríklad povedať psovi, aby „zostal“, zatiaľ čo sa predkloní k psovi a natiahne ruku ako dopravný policajt, ​​v reči tela skutočne vyzve psa, aby šiel k vám.

Ale keď to pes urobí, dostane pokarhanie za porušenie príkazu na pohyb. Všetko je to také mätúce!

Skvelým experimentom (s niečím, čo pravdepodobne spôsobí, že váš pes bude oddychovať) je pokúsiť sa stráviť celý deň tým, že svojmu psovi nepoviete ani slovo, ale komunikujete iba so svojím telom. Uvedomíte si, koľko „hovoríte“ so svojím telom bez toho, aby ste si to uvedomovali, ako používať svoje pohyby a polohu tela na získanie odozvy, ktorú potrebujete od svojho psa počas tréningu.

Objímajte svojho psa

Používanie slov viac ako reči tela 11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia

Aj keď by ste možno radi ovinuli ruky okolo chlpatého psieho kamaráta, väčšina psov objatia nenávidí. My ako primáti si myslíme, že objatia sú úžasné a prostredníctvom objatí vyjadrujeme podporu, lásku, radosť a ďalšie emócie. Je pre nás úplne normálne, že okolo niečoho ovinieme ruky a stlačíme, a to znamená len dobré veci. Ale psy sa nevyvíjali týmto spôsobom.

Skôr ako kamarátstvo sa to považuje za akt dominancie, ak pes položí predné končatiny alebo labku na chrbát iného psa. Pes je pevne prepojený s tým, ako objatie sleduje, keď uplatňuje svoju dominanciu. Ale niektorí psi sa budú cítiť ohrození, ustráchaní alebo vás budú nenávidieť . Rovnaký pes, ktorý sa teší z objatia jednej osoby, môže reagovať úplne inak s iným členom rodiny, ktorý sa snaží o to isté.11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia. Pozdrav na dobrú noc

Hladiť psa po tvári

Hladiť psa po tvári 11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia

Máte radi potľapkanie po hlave? Môj odhad je že nie. To, že sa niekto natiahne a klepne nám po hlave, nech je to akokoľvek láskyplné, nie je to, čo si väčšina z nás užíva. Je to prinajlepšom nepríjemné a v najhoršom bolestivé. A naozaj nechceme, aby sa ruky cudzincov natiahli k našej tvári. Ak by niekto mal dostať vašu ruku smerom k vašej tvári, myslím, že vašou reakciou by bolo odtiahnutie vašej hlavy dozadu, sklonenie sa a trochu napätie týkajúce sa narušenia osobného priestoru.11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia.

Väčšina ľudí si napriek tomu myslí, že psy majú rady pohladenie po hlave. Realita je taká, že zatiaľ čo mnoho psov si s tým potrpí, ak je to niekto, koho poznajú a dôverujú mu, väčšina psov si to neužije. Môžete si všimnúť, že aj milujúci rodinný pes sa môže mierne skloniť, keď sa dostanete k jeho tvári, aby ste ju pohladili. Dovolí vám to, pretože ste šéf, ale nepáči sa mu to. Je to otázka osobného priestoru pre psy rovnako ako pre nás. To je dôvod, prečo zodpovední rodičia učia svoje deti jemne hladiť psa po chrbte alebo zozadu, ale nepohladkajú ich po tvári psa.

Ak chcete svojho psa skutočne odmeniť za to, že je úžasný, nebúchajte mu do hlavy, ale pohladkajte ho zozadu priamo za chvost. Ďakujú vám za to!

Kráčať ku psovi a pozerať sa mu do očí

Kráčať ku psovi a pozerať sa mu do očí 11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia

Keď sa pozeráte psovi priamo do očí, bez mihnutia oka, možno sa usmievate a snažíte sa ich zahriať, ale pes to pravdepodobne číta ako akt dominancie alebo dokonca agresie. Môžu prejaviť submisívnu odpoveď – odvrátia pohľad, trochu sa krútia po domácich miláčikoch, kotúľajú sa na chrbát – alebo môžu začať cúvať. Tak či onak, pre väčšinu psov nie je človek, ktorý sa mu pri priblížení pozerá priamo do očí, pohodlná situácia.

Ak sa chcete pozdraviť s novým psom spôsobom, ktorý je pre vás oboch pohodlný, pristupujte s mierne nakloneným telom (nie s vašimi ramenami smerom k psovi), mierne odvrátenými očami a tichým ,jemným hlasom . Všetky tieto narážky priateľstva na reč tela pomôžu psovi pochopiť, že to nemyslíte nijako zle. Pes by s vami možno stále nechcel mať nič spoločné, ale aspoň ste nepristupovali strašidelne, čo by mohlo spôsobiť obrannú alebo agresívnu reakciu.

Nedávate psovi pravidlá

Psy chcú, potrebujú a milujú pravidlá. Možno si myslíte, že prísne pravidlá robia vášho psa nudným alebo nešťastným. Ale psy podľa svojho vodcu naozaj chcú vedieť, čo je čo. A naozaj nie je také ťažké dať do súvislosti s ľuďmi. Deťom sa darí, keď majú konzistentný súbor pravidiel, ktoré majú dodržiavať, a darí sa im menej v prostrediach, ktoré im poskytujú všetko zadarmo.11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia.

Pomysli na zdvorilé a vyvážené deti, ktoré poznáš, a na rozmaznané deti, ktorým chýbajú sociálne zručnosti alebo ak sa im nepodarí to, čo chcú. Ktorá skupina detí sú tie, ktoré majú dôsledne dodržiavané pravidlá a hranice? A ktorá sada býva najviac dôsledne šťastná? U psov je to skoro to isté. Vďaka pravidlám je život oveľa predvídateľnejší, oveľa menej mätúci a oveľa menej stresujúci.

A keď už hovoríme o mätúcich, psy nechápu výnimky z pravidiel. Nerozumejú tomu, že môžu na vás skákať, keď máte oblečené oblečenie na voľný čas, ale nie keď máte oblečené nové oblečenie. Nerozumejú tomu, že majú povolený gauč po kúpeli, ale nie po príchode z dováľania v bahne.

Navyše, vyrieknutie „Nie“ za porušenie pravidla, ale v skutočnosti neurobenie niečoho, čo by pomohlo psovi zastaviť správanie a naučiť sa pravidlo, sa nepočíta ako vynucovanie. Psy prosperujú, keď vedia, kde sú hranice, a keď trávite čas presadzovaním dôsledných hraníc pozitívnymi odmenami, budujete si tiež ich dôveru vo vás ako vodcu. Nastavujete podmienky pre veľmi šťastného psa!11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia.

Nútenie vášho psa komunikovať so psami alebo ľuďmi, ktorých zjavne nemá rad

Nútenie vášho psa komunikovať so psami alebo ľuďmi, ktorých zjavne nemá rada


Rovnako ako toľko iných spoločenských druhov, aj psy majú svojich obľúbených priateľov a svojich nepriateľov. Je ľahké vidieť, s akými inými psami – a s ľuďmi – s ktorými sa chce pes potulovať a tými, s ktorými by sa radšej nechcel spájať. Napriek tomu existuje veľa majiteľov psov, ktorí to odmietajú alebo jednoducho nedokážu prečítať pokyny, ktoré im dáva pes.

Je príliš bežné, že príliš nadšení majitelia tlačia svojho psa (niekedy doslova) do sociálnych situácií v psích parkoch, keď by ich pes radšej išiel domov. Alebo umožňujú cudzím ľuďom maznať svojho psa, aj keď vykazuje jasné známky toho, že chce zostať sam.

Je dôležité poznamenať, že existuje rozdiel medzi pozitívnym povzbudzovaním u plachých, ustráchaných alebo reaktívnych psov. Pre uľahčenie vyváženého života je dôležité podniknúť malé kroky, aby ste ich povzbudili z ich komfortnej zóny a odmenili ich za akékoľvek pokojné a šťastné spoločenské správanie. Ale poznanie rozdielu medzi jemným tlačením hraníc založeným na odmeňovaní a vynútením interakcie je pre bezpečnosť a zdravý rozum vášho psa nevyhnutné. Keď sú psy v spoločenských situáciách príliš zatlačené, je pravdepodobnejšie, že ich uhryzne . Dali znamenie za znamením – ignorovali, vyhýbali sa, možno dokonca vrčali – a nakoniec toho majú dosť a dali zo svojich zubov najjasnejšiu správu zo všetkých.11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia

Čo je možno ešte horšie, je to, že ich dôvera vo vás ako vodcu ochrany je naštrbená a majú ešte negatívnejšie vzťahy s parkom, určitým psom alebo osobou alebo všeobecným spoločenským prostredím. Urobte preto svojmu psovi láskavosť: prečítajte si reč tela, ktorú vám dáva, keď nechce byť okolo určitých ďalších jedincov, a nenúťte ho.

Ísť na prechádzky bez možnosti preskúmať a ovoňať

Ísť na prechádzky bez možnosti preskúmať a ovoňať


Určite je dôležité mať psa, ktorý vie poslušne chodiť na vodítku. Je však tiež dôležité dopriať psovi čas na preskúmanie okolia pri poslušnej chôdzi na vodítku. Psy vidia nosom a ich čuchu sa kladie taký veľký dôraz, aký kladieme my ľudia nášmu zraku pre interpretáciu sveta okolo nás.

Asi sa dá bezpečne povedať, že psy oceňujú vôňu kmeňa stromu tak, ako oceňujeme krásny západ slnka.11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia

Psy sa hnusia, keď nie sú schopné prijať svoj svet aspoň na pár minút denne, a príliš často sa my ľudia zameriavame na prechádzky, ktorých jediným účelom je cvičenie alebo prestávky na wc. Púšťame sa po tej istej starej trase, často bez akejkoľvek rozmanitosti alebo zmyslu pre voľný čas, a príliš sa ponáhľame, aby sme sa vrátili späť domov.

Urobte svojmu psovi láskavosť a venujte jednu zo svojich každodenných prechádzok „vôňovej prechádzke“ – choďte pomaly a nechajte svojho psa, aby nosom prešiel do sveta. Choďte niekam úplne inde, preskúmajte inú štvrť alebo chodník, nechajte svojho psa čuchať na mieste, kým sa nenasýti, aj keď je to len niekoľko minút, než sa pohnete vpred.

Aby ste svojmu psovi pomohli spoznať rozdiel medzi prechádzkou, pri ktorej by ma byť poslušný a zostať pri vás, a prechádzkou, pri ktorej môže slobodne objavovať, môžete mať špeciálny batoh alebo postroj, ktorý používate iba na čuchové prechádzky. Uistite sa, že je to niečo veľmi odlišné od vášho obvyklého nastavenia obojku a vodítka, aby váš pes mohol poznať iný účel vychádzky. Tieto prechádzky sú pre vášho psa vynikajúcou príležitosťou na získanie mentálnej a senzorickej stimulácie, vďaka ktorej je pre ňho svet zaujímavý.11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia

Udržiavať pevné vodítko, doslova

Udržiavať pevné vodítko, doslova

Rovnako ako psy sú úžasné pri čítaní reči nášho tela, sú úžasné aj pri čítaní našich úrovní napätia aj cez vodítko. Tým, že psa pevne držíte na vodítku, zvyšujete hladinu stresu, frustrácie a vzrušenia pre svojho psa a naopak pre vás. Viem, na čo by ste si mohli myslieť: „Nechcem pevne držať vodítko, ale musím. Za mňa ťahá môj pes, nie ja!“ Ale preto je také dôležité naučiť psa chodiť na voľnom vodítku.

Cez ten malý prúžok plátna alebo kože sa medzi vami a psom prenáša úžasné množstvo energie. Uvoľneným vodítkom dávate psovi vedieť, že je všetko v poriadku a hlúpe, že nie je dôvod na obavy alebo napätie. S uvoľneným vodítkom hovoríte svojmu psovi, že ste pokojní a máte všetko pod kontrolou, takže aj váš pes môže byť pokojný. Na druhej strane tým, že držíte pevné vodítko, vysielate svojmu psovi správu, že ste napätí, nervózni, v strehu, ste pripravení bojovať a váš pes reaguje v naturáliách.11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia.

Rovnako ako sa vám nepáči, že vás váš pes ťahá okolo, nie je pre vášho psa dobré cítiť sa neustále ťahaný a tým pádom v strehu. Tiež si dobre uvedomujú, že sa od vás nemôžu dostať, aj keď si myslia, že to potrebujú. Pes, ktorý chodí na vodítku, je náchylnejší na štekanie alebo reakciu aj v tých najľahších situáciách. Ale pes, ktorý vie chodiť na vodítku, je skôr pokojný.

Byť v napätí

Napätie na vodítku nie je jediný spôsob, ako pes dokáže zistiť, ako sa cítite. Môžete zistiť, kedy je človek okolo vás napätý, aj keď si to neuvedomujete. Rovnakú schopnosť majú aj psy.

Čím viac ste stresovaní a zranení, tým viac je váš pes stresovaný a zranený. A psy, rovnako ako my, nemajú rady stres. Možno vyvaľujete oči, ale až sa váš pes nabudúce bude správať frustrovane a napäto, skontrolujte to sám so sebou – cítili ste sa tak posledných pár minút . Posledných pár hodín alebo posledné dní? Váš pes možno funguje ako vaše zrkadlo.

Byť nudný

Byť nudný

Poznáte ten pocit uviaznutia okolo niekoho, kto je úplne nudný? Spomeňte si: pamätáte, že ste museli byť so svojimi rodičmi, keď niečo vybavovali ?.Pamätajte na ten pocit, keď ste sotva schopní sa ovládnuť, chcete sa skrútiť, zastonať a sťažovať sa.

Zúčastnili ste sa rozhovoru pre dospelých, ktorý bol každopádne nudný, a bolo vám povedané, aby ste nehybne sedeli a stíchli. Takto sa cíti váš pes, keď ste zaneprázdnení tým nudným dospelým.

Psy sa oháňajú, keď sme nudní. A je ťažké nebyť! Vraciame sa z práce domov a chceme si oddýchnuť, spraviť zopár domácich prác .Urobiť si večeru a vylihovať na gauči a relaxovať. Ale to je asi najnepríjemnejšia vec, ktorú sme mohli urobiť našim psom . Ktorí celý deň čakali na to, aby sme sa s nimi konečne pohrali.11 vecí, ktoré ľudia robia, ale psy nenávidia.

Doberať si

Malo by to byť zrejmé a nebudeme tomu venovať príliš veľa času. Ale stojí za to poukázať, pretože príliš veľa ľudí si stále myslí, že je to zábavné.

Nešteknite na psa, keď ho obchádzate na ulici. Nemávnite ani sa nerozprávajte so psom, ktorý na vás šteká spoza okna alebo dverí.

Neťahajte za chvost psa. Zoznam môže pokračovať, ale skrátka nerobte niečo.O o čom viete, že psa rozčúli len preto, že to považujete za vtipné. Pre psa to nie je smiešne a môže to viesť k vážnym problémom v správaní .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button