Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Francúzsky španiel: Pôvod, Charakteristika a Výchova

Francúzsky španiel, známy aj ako francúzsky španiel, je plemeno psa, ktoré pochádza z Francúzska. Tento stredne veľký poľovný pes je známy svojou priateľskou a láskavou povahou, vďaka ktorej je výborným spoločníkom pre rodiny. Plemeno je uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) a patrí do skupiny gundogov.

 

Francúzsky španiel

 

Francúzsky španiel

 

Francúzsky španiel je všestranný poľovný pes, ktorý je vysoko cenený pre svoju schopnosť pracovať v rôznych terénoch a klimatických podmienkach. Jeho dlhá, hodvábna srsť sa vyskytuje v rôznych farbách vrátane bielej, čiernej, hnedej a oranžovej. Plemeno je známe svojou inteligenciou a cvičiteľnosťou, vďaka čomu je výbornou voľbou na poľovnícke súťaže a súťaže poslušnosti.

Napriek svojim loveckým inštinktom je francúzsky španiel aj skvelým rodinným miláčikom. Je verný a láskavý voči svojim majiteľom a je známy tým, že sa dobre znáša s deťmi. Vyžaduje si však pravidelný pohyb a duševnú stimuláciu, aby bol šťastný a zdravý. Celkovo je francúzsky španiel nádherné plemeno, ktoré je skvelým doplnkom do každej rodiny alebo pre milovníkov poľovníctva.

 

História plemena

 

História plemena

 

Francúzsky španiel, tiež známy ako francúzsky Epagnole, je poľovnícke plemeno psov, ktorého pôvod siaha až do stredoveku. Prvýkrát sa o ňom zmienil Gaston Phébus, gróf z Foix, v 14. storočí. Toto plemeno bolo pôvodne vyšľachtené na lov vtákov a malých zvierat.

Počas 19. storočia bola táto rasa značne ohrozená a mohla byť dokonca úplne vyhubená. Našťastie, vďaka práci nadšenca Jamesa de Connicka, ktorý ustanovil prvý štandard v roku 1891, sa to nestalo. Klub de l’epagneul français bol založený v roku 1906, aby sa podporilo toto plemeno. Francúzske plemená psov – 15 francúzskych plemien psov 

Francúzsky španiel bol oficiálne uznaný FCI v júni 1955. V súčasnosti je toto plemeno v Francúzsku stále populárne a používa sa na lov kačíc a iných vtákov.

Pôvod Francúzsko má vplyv na vzhľad tohto plemena. Francúzsky španiel má dlhé uši, ktoré sú pokryté jemnými chĺpkami, a krátku, hustú srsť. Tento pes má zvyčajne červenohnedú alebo biele zafarbenie s čiernymi alebo hnedými škvrnami.

Celkovo je Francúzsky španiel verným spoločníkom a skvelým lovcov. Toto plemeno si získalo popularitu nielen v Francúzsku, ale aj v iných krajinách, vrátane USA a Kanady.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Francúzsky španiel je stredne veľký pes so silnými kostami a dobrým svalstvom. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 8 do 14 kilogramov a jeho výška od 30 do 38 centimetrov. Tvar jeho hlavy je hrdý, s dobre vyznačenými reliéfmi, strednej dĺžky a šírky.

Jeho uši sú mierne zvlnené za krkom, nad chvostovým pripojením a nad očami. Sú dlhé a tenké, pokryté jemnou srsťou. Jeho oči sú veľké a tmavé, s priateľským a inteligentným výrazom.

Hrudník Francúzskeho španiela je hlboký a široký, s dostatočným priestorom pre srdce a pľúca. Jeho chvost je stredne dlhý a nízko uložený. Srsť na chvoste je dlhšia ako na zvyšku tela.

Jeho srsť je plochá, hodvábna a hustá. Má mierne zvlnenú srsť za krkom, nad chvostovým pripojením a nad ušami. Krátke a tenké sú na hlave, ale dlhšie na ušiach. Farba jeho srsťe môže byť biela a hnedá (od škorice po tmavú pečeň), s pravidelným rozsahom, malým alebo stredne škvrnitým. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

Celkovo, Francúzsky španiel je krásny a elegantný pes, ktorý sa ľahko ovláda a má priateľský charakter. Jeho fyzické vlastnosti robia z neho ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi a starších ľudí.

 

Exteriér

Francúzsky španiel je stredne veľký pes s elegantným a vyváženým pohybom. Jeho postava je dobre vyvážená a harmonická. Svalnaté telo je pokryté krátkou, lesklou srsťou, ktorá môže byť biela, bielo-čierna alebo bielo-oranžová. Hlava je mierne zaoblená s krátkou, širokou a hlbokou lebkou. Oči sú tmavé a oválne, s prenikavým výrazom. Uši sú stredne dlhé, zavesené a mierne zaoblené na koncoch.

Horná línia francúzskeho španiela je rovná a smeruje od krku k bedrovému klenbu. Obličky sú dobre vykrojené a sú výrazné, ale nie príliš. Stop je mierne výrazný a prechod medzi čelom a nosom je hladký.

Francúzsky španiel je pôvodne lovecký pes a jeho postava je prispôsobená na stopovanie, aportovanie a prácu v náročnom teréne. Jeho telo je silné a svalnaté, s hlbokým hrudníkom a dobre vykrojenými obličkami. Jeho pohyb je elegantný a vyvážený, s krokom, ktorý umožňuje rýchle zmeny smeru a rýchle zastavenie.

Celkovo je francúzsky španiel pekný a elegantný pes, ktorý je vhodný ako spoločník do rodiny alebo ako lovecký pes. Jeho postava je dobre vyvážená a harmonická, s krátkou, lesklou srsťou a prenikavým výrazom.

 

Charakter a správanie

Francúzsky španiel je známy svojím jemným a inteligentným charakterom. Je to veľmi spoločenský pes, ktorý si veľmi rýchlo získava priazeň svojho majiteľa a rodiny. Tento pes je veľmi verný a poslušný, a preto ho je veľmi ľahké vychovať.

Francúzsky španiel je tiež veľmi nezávislý pes. Aj keď sa radi hrá s deťmi, potrebujú aj svoj priestor a čas na oddych. Tento pes je tiež veľmi milujúci k cudzincom, a preto je ideálny pre rodiny, ktoré mávajú často návštevy.

Vzdelávanie francúzskeho španiela je veľmi dôležité, aby sa zabezpečilo jeho poslušnosť a správanie sa. Tento pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí nové veci. Je dôležité mu poskytnúť dostatok fyzickej aktivity a cvičenia, aby sa predišlo nežiadúcemu správaniu. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu

Celkovo je francúzsky španiel ideálny pre rodiny, ktoré hľadajú verného a spoločenského psa s jemným a inteligentným charakterom.

 

Zdravie a životné podmienky

Francúzsky španiel je pomerne zdravé plemeno, ktoré má priemernú dĺžku života od 12 do 14 rokov. Avšak, ako u každého plemena, aj u francúzskeho španiela sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy.

Jedným z najčastejších problémov u tohto plemena je dysplázia bedrového kĺbu. Tento stav môže byť veľmi bolestivý a zhoršiť kvalitu života psa. Preto je dôležité, aby majitelia francúzskeho španiela pravidelne navštevovali veterinára a sledovali zdravotný stav svojho psa.

Okrem toho, dermatologické problémy sú tiež bežné u tohto plemena. Môžu sa vyskytnúť kožné alergie, čo môže spôsobiť svrbenie a podráždenie kože. Majitelia by mali byť opatrní pri výbere potravy pre svojho psa a vyhnúť sa potravinám, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Francúzsky španiel je vhodný na bývanie v byte, ale potrebuje aj pravidelné cvičenie a fyzickú aktivitu. Je to skvelé plemeno pre nových majstrov, ktorí majú radi spoločnosť a chcú si získať verného a oddaného psa. Toto plemeno je hypoalergénne, takže je vhodné aj pre ľudí s alergiami.

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré zdravotné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť u francúzskeho španiela:

Zdravotný problém Popis
Dysplázia bedrového kĺbu Bolesť a zhoršená pohyblivosť
Dermatologické problémy Kožné alergie, svrbenie, podráždenie kože
Očné problémy Glaukóm, katarakta
Záchvaty Epileptické záchvaty
Srdcové problémy Zlyhanie srdca, arytmia

Zhrnutie: Francúzsky španiel je pomerne zdravé plemeno, ale majitelia by mali byť opatrní a sledovať zdravotný stav svojho psa. Dysplázia bedrového kĺbu a dermatologické problémy sú bežné u tohto plemena. Francúzsky španiel je vhodný na bývanie v byte a je hypoalergénny, takže je vhodný aj pre ľudí s alergiami.

 

Strava a údržba

 

Strava a údržba

 

Francúzsky španiel je stredne veľké plemeno s pevným rámom, ktoré potrebuje správnu stravu a starostlivosť, aby sa udržalo zdravie a dobrá kondícia. Jeho strava by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály.

Je dôležité, aby pes mal prístup k čistej vode po celý deň a aby sa vyhýbal prejedaniu. Preto sa odporúča rozdeliť denné dávky na 2 až 3 menšie porcie a kŕmiť ho v pravidelných intervaloch. Strava by mala byť prispôsobená jeho veku, veľkosti a aktivity.

Okrem stravy je dôležitá aj údržba jeho hygieny a vlasov. Francúzsky španiel má krátke a husté vlasy, ktoré sa menej vypadávajú ako u iných plemien. Je dôležité, aby sa jeho srst pravidelne čistila a kontrola, či neobsahuje škodcov a nečistoty. Odporúča sa aj pravidelné čistenie uší, aby sa zabránilo infekcii uší.

Celková údržba Francúzskeho španiela by mala zahŕňať aj pravidelné cvičenie a prechádzky. Toto plemeno má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu a stimulácie, aby sa udržalo zdravie a dobrá kondícia.

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné informácie o strave a údržbe Francúzskeho španiela:

Strava Údržba
Vyvážená strava s potrebnými živinami Pravidelné čistenie srsti
Rozdelenie denných dávok na menšie porcie Kontrola na škodcov a nečistoty
Prístup k čistej vode po celý deň Pravidelné čistenie uší
Prispôsobenie stravy podľa veku, veľkosti a aktivity Pravidelné cvičenie a prechádzky

Informácie FCI

Francúzsky španiel je plemeno psov, ktoré je uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI). FCI je kynologická organizácia, ktorá sa zameriava na štandardizáciu plemien psov a organizuje medzinárodné výstavy psov.

Francúzsky španiel má FCI číslo 175 a patrí do Skupiny 7: ukazovacie psy. Skupina 7 zahŕňa plemená psov, ktoré sú tradične používané na lov a ukazovanie.

FCI stanovuje štandardy pre každé plemeno psov, ktoré zahŕňajú vzhľad, temperament a zdravie. Francúzsky španiel musí spĺňať tieto štandardy, aby bol považovaný za čistokrvného predstaviteľa svojho plemena.

Podľa FCI musí francúzsky španiel mať nasledujúce vlastnosti:

  • Výška: 55-60 cm pre samcov a 53-58 cm pre samice
  • Hmotnosť: 20-25 kg pre samcov a 18-23 kg pre samice
  • Farba srsti: bielej farby s hnedými alebo čiernymi škvrnami
  • Charakter: veselý, oddaný a inteligentný
  • Použitie: lovecký pes a spoločník

Francúzsky španiel je plemeno, ktorého zdravie je dôležité pre jeho kvalitu života. FCI preto odporúča, aby sa pred rozhodnutím o kúpe francúzskeho španiela zabezpečil dôkladný lekársky prehliadka a testy na dedičné ochorenia, ktoré sú pre toto plemeno typické.

Vzhľadom na svoje vlastnosti a charakter je francúzsky španiel obľúbeným spoločníkom a loveckým psom po celom svete.

 

Cena a kúpa

 

Francúzsky španiel je pomerne drahé plemeno, a tak je dôležité zvážiť, či si môžete dovoliť si ho kúpiť a udržiavať. Cena sa môže líšiť v závislosti od chovateľa a kvality šteniatka. Priemerná cena za šteniatko Francúzskeho španiela sa pohybuje od 1000 do 1500 eur.

Ak sa rozhodnete kúpiť si Francúzskeho španiela, je dôležité vybrať si spoľahlivého a etického chovateľa. Je dobré zistiť si, či má chovateľ všetky potrebné povolenia a či sa stará o svoje šteniatka. Pri nákupe šteniatka by ste mali dostať aj zdravotné certifikáty a záznam o očkovaní a odčervení.

Pri kúpe šteniatka by ste mali zvážiť pohlavie, farbu a kríž. Samičky sú zvyčajne drahšie ako samci, ale môžu byť aj menej agresívne. Farba môže byť viacfarebná alebo jednofarebná, zvyčajne sú to šedé, čierne alebo biele farby. Kríž môže ovplyvniť veľkosť a temperament šteniatka.

Je tiež dôležité zistiť si číslo objednávky a požiadať o zmluvu s chovateľom, aby ste sa uistili, že máte všetky potrebné informácie a zabezpečili si svoje práva ako zákazník.

 

Ostatné plemená

Okrem Francúzskeho španiela existuje množstvo iných plemien psov, ktoré majú svoj pôvod vo Francúzsku. Niektoré z nich sú menej známe, no stále majú svojich fanúšikov.

Jedným z týchto plemien je Oysel, ktorý bol vyšľachtený ako lovecký pes. Tento pes je strednej veľkosti s hustou a hebkou srsťou, ktorá môže byť rôznych farieb. Oysel je inteligentný a oddaný svojmu majiteľovi, no zároveň potrebuje dostatok pohybu a stimulácie.

Anglický seter je ďalším plemenom, ktoré má svoj pôvod vo Francúzsku. Tento pes bol vyšľachtený ako lovecký pes na vtáky a je známy svojou energiou a nadšením pre prácu. Anglický seter má dlhú a hebkú srsť, ktorá môže byť rôznych farieb. Tento pes je inteligentný a trpezlivý, no zároveň potrebuje dostatok pohybu a stimulácie.

Bretónsky španiel je ďalším plemenom psov, ktoré má svoj pôvod vo Francúzsku. Tento pes bol vyšľachtený ako lovecký pes na drobnú zver a vtáky. Bretónsky španiel je strednej veľkosti s krátkou a hustou srsťou, ktorá môže byť rôznych farieb. Tento pes je inteligentný a energický, no zároveň potrebuje dostatok pohybu a stimulácie.

Okrem týchto plemien existuje ešte mnoho ďalších francúzskych plemien psov, ktoré majú svoje charakteristické vlastnosti a osobitosti. Každý pes je jedinečný a potrebuje individuálny prístup a starostlivosť od svojho majiteľa.

 

Doplnkové informácie Francúzsky španiel

 

Doplnkové informácie Francúzsky španiel

 

Francúzsky španiel je plemeno psa, ktorého charakteristickým znakom je jeho elegancia a vyrovnanosť. Toto plemeno má vynikajúci zmysel pre vôňu a je vynikajúcim loveckým psom. Je to skvelý spoločník pre každého, kto má radi zvieratá, a pre tých, ktorí hľadajú verného a oddaného psa.

Toto plemeno má krásnu, hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité čistiť a česať srsť, aby bola zdravá a lesklá. Francúzsky španiel je tiež náchylný na určité zdravotné problémy, ako napríklad dyspláziu bedrového kĺbu. Je dôležité, aby majiteľ psa pravidelne kontroloval jeho zdravie a v prípade potreby vyhľadal veterinárnu starostlivosť.

Ak hľadáte francúzskeho španiela, je dôležité vybrať si spoľahlivého chovateľa. Je dôležité, aby chovateľ mal skúsenosti s týmto plemenom a aby sa staral o svoje psy. Pred kúpou psa je dôležité sa informovať o jeho pôvode, zdravotnom stave a o jeho rodičoch.

Pre majiteľov francúzskeho španiela je tiež dôležité venovať sa jeho výchove a výcviku. Toto plemeno potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Je dôležité, aby bol pes dobre socializovaný a aby bol naučený základnému poslušnosti. Majiteľ by mal tiež venovať pozornosť jeho strave, ktorá by mala byť vyvážená a zdravá.

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa francúzskeho španiela, majitelia sa môžu obrátiť na odborníkov na chov tohto plemena alebo na veterinárov. Existuje mnoho zdrojov informácií o tomto plemene, vrátane webových stránok, kníh a časopisov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button