Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Tornjak pes: Charakteristika plemena

Tornjak pes je veľké a silné plemeno psov, ktoré pochádza z Bosny a Hercegoviny. Plemeno je známe svojou silnou a harmonickou stavbou tela, ktorá je takmer štvorcového tvaru. Jeho srsť je dlhá a hustá a dodáva sa v rôznych farbách, pričom dominantnou farbou je biela.

 

Tornjak

 

Tornjak

 

Tornjak je plemeno, ktoré existuje už najmenej tisíc rokov, o čom svedčia záznamy bosnianskej cirkvi z 11. storočia. Toto plemeno bolo pôvodne používané ako ovčiarsky pes a je známe svojimi vynikajúcimi pastierskymi a strážnymi schopnosťami. Tornjak je lojálny a ochranársky pes, ktorý si so svojou rodinou vytvára silné putá, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre rodinného miláčika.

Napriek svojej veľkej veľkosti a mohutnému vzhľadu je Tornjak jemný a láskavý pes, ktorý sa dobre hodí pre život ako spoločenské zviera. Kvôli svojim silným ochranným inštinktom si však vyžaduje náležitú socializáciu a výcvik, aby sa nestal prehnane agresívnym. Celkovo je Tornjak fascinujúce plemeno s bohatou históriou a mnohými obdivuhodnými vlastnosťami.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Tornjak je ovčiarske plemeno, ktoré pochádza z Bosny a Hercegoviny, kde žije už aspoň tisíc rokov. Prvýkrát sa o ňom písalo v zápisoch církvi bosnianskej z 11. storočia. Plemeno sa vyvinulo z bosniansko-hercegovinského ovčiaka a chorvátskeho ovčiaka, ktoré sa vyskytujú v horách na hranici medzi Bosnou a Hercegovinou a Chorvátskom.

Tornjak má svoje korene v Tibetu, odkiaľ sa dostal do Európy. V Bosne a Hercegovine sa stal obľúbeným pastierskym psom, ktorý bol využívaný na stráženie oviec. Jeho názov pochádza zo slova „tor“, čo znamená oplotený priestor alebo pastvinu pre ovce. Majitelia psov pozor – Váš pes môže byť ľavák alebo pravák

V 20. storočí sa začala systematická práca na hľadaní horského pastierskeho psa, ktorý by mal dobré vlastnosti pre prácu v horách. Niekoľko nadšencov sa rozhodlo začať chovať Tornjaka a postupne ho vylepšovať. V súčasnosti je Tornjak považovaný za jedno z najlepších ovčiarskych plemien na svete.

V roku 1067 sa Tornjak stal oficiálnym psom bosnianskeho kráľa, ktorý ho používal na stráženie svojho dvora. Dnes sa Tornjak využíva nielen ako pastiersky pes, ale aj ako strážny pes a spoločník. Šampón na vlasy

 

Fyzický vzhľad

 

Fyzický vzhľad

 

Tornjak pes je stredne veľké a silné plemeno, ktoré pôsobí robustne a elegantne.

 

Veľkosť a hmotnosť

Výška psa sa pohybuje medzi 65 a 70 cm, s toleranciou až o 2 cm. Sučky sú o niečo menšie, s výškou o 5 cm nižšou ako u psa. Hmotnosť tornjaka sa pohybuje od 35 do 45 kg.

 

Farba a srsť

Tornjak má hustú a hrubú srsť, ktorá mu poskytuje ochranu pred chladom a nepriaznivým počasím. Srst je dvojitá, s podsadou, ktorá sa mení v závislosti od ročného obdobia. Farba srsti je najčastejšie čierna s pálením, ale môže byť aj bielej, šedej alebo hnedej farby.

 

Ostatné fyzické vlastnosti

Tornjak má silné a robustné telo, s krátkymi nohami a silnými končatinami. Jeho chôdza je elegantná a harmonická. Má silný hlavu s výraznými črtami a mohutným krkom. Jeho oči sú tmavé a výrazné, s inteligentným výrazom. Jeho rep je stredne dlhý a môže byť zdobený dlhou srsťou. Celkovo, tornjak pes je pôsobivým a statným psom, ktorý si získava pozornosť svojím vzhľadom a charakterom.

 

Povaha a temperament Tornjak

 

Povaha a temperament Tornjak

 

Tornjak je plemeno psa s mohutnou a silnou postavou. Jeho povaha a temperament sú výrazne ovplyvnené jeho pôvodmi ako pastierskeho psa. Tornjak je inteligentný, priateľský a mierumilovný pes, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym situáciám.

Tornjak je známy svojou lojalitou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Je to dobrý čuvač, ktorý ochraňuje svoj domov a rodinu. Tornjak má tiež skvelé instinkty a dokáže byť veľmi prezieravý, čo z neho robí skvelého strážcu.

Tornjak je tiež veľmi poslušný pes, ktorý sa rýchlo učí a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym situáciám. Jeho inteligencia a priateľský temperament robia z tornjaka skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi.

Tornjak má mierumilovnú povahu a zároveň je veľmi prezieravý. Jeho osobnosť a temperament sú výrazne ovplyvnené jeho pôvodom ako pastierskeho psa. Tornjak je taktiež veľmi mierumilovný a dokáže sa dobre vychádzať s inými zvieratami.

Celkovo vzaté, tornjak je skvelým spoločníkom a čuvačom. Jeho inteligencia, priateľský temperament a schopnosť byť prezieravým ho robia skvelým psom pre rodiny s deťmi a zároveň aj pre ľudí, ktorí hľadajú spoľahlivého strážcu.

 

Zdravie a starostlivosť Tornjak

 

Zdravie a starostlivosť Tornjak

 

Zdravotné problémy

Tornjak je plemeno, ktoré v posledných rokoch získava na popularite. Aj keď sa o ňom hovorí ako o silnom a odolnom psovi, stále existujú niektoré zdravotné problémy, ktoré môžu postihnúť toto plemeno. Jedným z najčastejších problémov je displázia kĺbov, najmä displázia kĺbov bedrového kĺbu. Tento stav môže byť veľmi bolestivý a môže spôsobiť obmedzenie pohybu psa. Okrem toho môže tornjak trpieť aj inými zdravotnými problémami, ako sú problémy s očami alebo srdcom.

Ak sa rozhodnete pre tornjaka ako domáceho maznáčika, je dôležité, aby ste sa o jeho zdravie starali. Pravidelné veterinárne prehliadky a očkovanie sú nevyhnutné. Ak si všimnete akékoľvek zmeny v správaní alebo zdravotnom stave vášho psa, okamžite kontaktujte veterinára.

 

Starostlivosť o srsť a kúpeľ

Tornjak má hustú a dlhú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité pravidelne česať psa, aby sa zabránilo tvorbe uzlov a aby sa udržala zdravá srst. Okrem toho je dôležité pravidelne kúpať psa, aby sa udržala čistá a zdravá srst.

Pri kúpaní tornjaka je dôležité použiť špeciálne šampóny pre psov, ktoré sú vhodné pre jeho srsť. Je tiež dôležité používať teplú vodu a dôkladne opláchnuť psa, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky.

 

Výživa

Aby bol váš tornjak zdravý a šťastný, je dôležité, aby dostával kvalitnú a vyváženú stravu. Jeho strava by mala obsahovať dostatok bielkovín, tukov, sacharidov a vlákniny. Je tiež dôležité, aby mal dostatok vitamínov a minerálov.

Ak si neviete vybrať vhodné krmivo pre svojho psa, poraďte sa s veterinárom alebo skúseným chovateľom. Je tiež dôležité dodržiavať pravidelné časy kŕmenia a nekŕmiť psa zbytočnými pochúťkami, ktoré môžu mať negatívny vplyv na jeho zdravie.

 

Výcvik a aktivity

 

Tornjak je inteligentný a veľmi dobre cvičiteľný pes. Výcvik je dôležitý pre to, aby sa pes naučil správnemu správaniu a poslušnosti. Je dôležité začať s výcvikom čo najskôr, aby sa pes naučil správnemu správaniu už od mladosti. Tornjak potrebuje pravidelný tréning a aktivitu.

Socializácia je kľúčová pre tornjaka, aby sa naučil spolupracovať s ľuďmi aj psami. Je dôležité, aby sa tornjak zoznámil s rôznymi ľuďmi, psami a situáciami. To pomôže zaistiť, že tornjak bude spoločenský a dobre sa bude správať v rôznych situáciách.

Tornjak je aktívny pes a potrebuje pravidelný pohyb. Môže sa hodiť pre agility alebo iné športy, ale aj bežné venčenie a hranie s inými psami môže byť pre tornjaka dostatočné. Tornjak môže byť využívaný aj ako delový pes, napríklad na pastvu.

Je dôležité zabezpečiť, aby tornjak mal pravidelné cvičenie a aktivitu, aby bol zdravý a šťastný. Tornjak môže mať tendenciu k vedeniu, takže je dôležité, aby bol vedený pri chôdzi na vodítku. Tornjak je tiež vhodný pre pohodové pohodnictvo v prírode.

Pokiaľ má tornjak nejaké vedenie alebo správanie, ktoré je problematické, je dôležité sa obrátiť na odborníka na správanie psov. Tornjak je inteligentný pes as pravidelným tréningom a aktivitou sa môže stať skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Plemeno v práci a športe

 

Tornjak je pracovitý pes, ktorý sa hodí do rôznych pracovných a športových aktivít. Toto plemeno je známe pre svoju schopnosť pracovať po celý deň a byť výborným strážnym psom.

Vďaka svojmu pastierskemu pôvodu, Tornjak sa hodí na prácu na pastvinách a dobytočných faremách. Tento pes je veľmi inteligentný a dokáže rýchlo reagovať na rôzne situácie. Tornjak je tiež vynikajúcim strážnym psom a dokáže chrániť svoje teritórium a rodinu.

Vzhľadom k jeho veľkosti a sile, Tornjak sa hodí na rôzne športové aktivity, ako je napríklad canicross, kde pes beží s majiteľom. Tento pes je tiež vynikajúcim spoločníkom pre turistov a milovníkov outdoorových aktivít.

Tornjak je plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu a aktivít. Vhodnou formou pohybu pre toto plemeno je napríklad dlhé prechádzky, behanie a hranie sa s loptou. Tornjak sa tiež hodí na rôzne výcvikové aktivity, ako je poslušnosť a agility.

Vzhľadom na to, že Tornjak patrí medzi pastierskych psov, je dôležité, aby bol dobre socializovaný a vycvičený. Majitelia tohto plemena by mali byť trpezliví a mali by sa venovať dostatočnému výcviku a výchove, aby sa z Tornjaka stal vynikajúci spoločník.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button