Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Sealyhamský teriér: Charakteristika plemena

Sealyhamský teriér je malé plemeno teriérov pochádzajúce z Walesu. Toto plemeno je známe svojou dvojitou srsťou, bielou srsťou a krátkymi nohami. Sealyhamský teriér má tiež dlhú srsť na tvári, ktorá rastie v chumáčoch nad nosom a pod bradou. Toto plemeno bolo kedysi mimoriadne obľúbené, ale dnes je jedným z najvzácnejších plemien teriérov.

 

Sealyhamský teriér

 

Sealyhamský teriér

 

Sealyhamský teriér bol zámerným pôsobením kapitána Johna Edwardesa vyšľachtený v 19. storočí v hrabstve Pembrokeshire. Tito malí psi s bielou vlnitou srstí majú mohutné čeľuste, svalnatý krk a silné nohy. Sú to vyrovnané a aktívne plemeno, ktoré je hravé aj v pokročilom veku. Sealyhamský teriér je tiež učenlivý pes, ktorý sa občas snaží presadiť svoj názor. Preto musí byť výchova tohto psa dôsledná. Obvykle dobre vychádza s ostatnými psami, no na styk s deťmi a ostatnými zvieratami je potrebné dbať.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Sealyhamský teriér bol vyšľachtený v 19. storočí v Anglicku kapitánom Johnom Edwardesom na jeho panstve Sealyham v Waleskom hrabstve Pembrokeshire. Tento pes bol pôvodne vyšľachtený ako lovec líšok, ale neskôr sa stal populárnym aj ako lovec jazveca a vydier.

Sealyhamský teriér bol oficiálne uznávaný až v roku 1911 a v priebehu prvej svetovej vojny bol používaný ako poslíček a prenosca správ. Po vojne sa stal obľúbeným plemien v Hollywoodu, kde sa objavil v mnohých filmoch a stal sa obľúbeným maznáčikom mnohých slávnych osobností, ako napríklad Alfred Hitchcock, Elizabeth Taylor a Humphrey Bogart.

Sealyhamský teriér je malý pes stredovekej strednej veľkosti s hladkou bielou srsťou a krátkymi nohami. Tento pes má charakteristickú dlhú srsť na tvári, ktorá rastie v chumáčoch nad nosom a pod bradou. Tento pes je dnes jedným z najvzácnejších plemien teriérov a je považovaný za skutočnú vzácnosť.

 

Vlastnosti a temperament

 

Vlastnosti a temperament

 

Sealyhamský teriér je pes s odvážným a dôverčivým temperamentom. Svojou hravosťou a odchodom dokáže potešiť každého majiteľa. Tréning tohto plemena môže byť náročný, pretože sú tvrdohlaví, ale ak sú socializovaní a správne trénovaní, môžu sa stať milým a poslušným rodinným psom.

Sealyhamský teriér je vhodný aj pre bytový život, pretože nie sú príliš veľkí a majú nízky pohyb. Vzhľadom na svoj temperament sú ideálnymi spoločníkmi pre ľudí, ktorí hľadajú verného a milého psa, ktorý ich bude sprevádzať na prechádzkach a bude sa s nimi hrať.

Toto plemeno vyžaduje socializáciu od raného veku, aby sa vyhlo problémom s agresiou voči iným psom alebo ľuďom. Sealyhamský teriér je tiež vhodný pre rodiny s deťmi, pretože sú veľmi trpezliví a môžu sa stať skvelými spoločníkmi pre deti.

Celkovo je Sealyhamský teriér skvelým plemeno pre tých, ktorí hľadajú verného a milého psa, ktorý bude sprevádzať majiteľa počas každodenných aktivít. Najlepší spoločenský pes : TOP 13 plemien

 

Fyzický vzhľad Sealyhamský teriér

 

Fyzický vzhľad Sealyhamský teriér

 

Sealyhamský teriér je malé, ale robustné plemeno teriérov. Títo psi majú dvojitý kabát, ktorý je hrubý a drsný na dotyk. Ich srsť je biela, ale môže byť aj biela so škvrnami v rôznych farbách, vrátane hnedých, čiernych, modrých a citrusových. Ich vlas na tvári rastie v chumáčoch nad nosom a pod bradou.

Veľkosť Sealyhamského teriéra sa pohybuje od 28 do 33 cm na kohútiku a hmotnosť od 8 do 24 libier. Tento pes má krátke nohy, ale svalnaté a mohutné nohy, ktoré mu umožňujú byť rýchlym a obratným. Chvost je nasadený v rovine chrbta a je nesený hore.

Hlava Sealyhamského teriéra je mierne vyklenutá a široká medzi ušami. Oči sú stredne veľké, tmavé a okrúhle. Uši sú stredne veľké, zvesené a priliehajúce k tvári, zaokrúhlené. Krk je hrubý a svalnatý. Telo má stredne dlhý rovný chrbát a klenutý hrudník.

Celkový vzhľad Sealyhamského teriéra je aktívny, vyrovnaný a s imponujúcou substanciou, malého rámca. Tento pes je výrazne pokojnejší ako iné teriéry a má nepoddajnú, nebojácnu a šikovnú povahu. Je pozorný a smelý, ale priateľský. Šampón na vlasy

 

Zdravie a starostlivosť Sealyhamský teriér

 

Zdravie a starostlivosť Sealyhamský teriér

 

Sealyhamský teriér je celkovo zdravé a robustné plemeno. Avšak, ako u každého plemena, aj u Sealyho sa môžu vyskytnúť určité dedičné ochorenia, ktoré majitelia by mali mať na pamäti. Medzi najčastejšie problémy patria dlhové trhliny a retinálna dysplazia.

Preto je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o psa a jeho zdraviu. Výživa je jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o psa. Sealyhamský teriér by mal byť kŕmený vysokokvalitnou psou stravou, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny. Je dôležité dodržiavať správnu dávku a časovanie kŕmenia.

Cvičenie je ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o Sealyho. Tento pes potrebuje najmenej jednu hodinu pohybu denne, aj keď je schopný viac, ak mu to majiteľ dokáže zabezpečiť. Cvičenie je dôležité nielen pre fyzické zdravie, ale aj pre psychickú pohodu psa.

Starostlivosť o srst je tiež dôležitou súčasťou starostlivosti o Sealyho. Jeho srsť je hrubá, drsná a vodoodpudivá. Potrebuje pravidelné česanie a strihanie, aby bol udržiavaný v dobrom stave. Vypadávanie vlasov je pri tomto plemene mierne.

Všetky tieto faktory majú vplyv na zdravie a pohodu Sealyhamského teriéra. Majitelia by mali venovať dostatočnú pozornosť každému z týchto aspektov, aby sa zabezpečilo dlhé a zdravé životné obdobie pre ich psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button