Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Tosa inu : Charakteristika plemena

Plemeno psa Tosa, známe aj ako Tosa Inu, pochádza z Japonska a patrí medzi molosoidné plemená. Tosa je mohutný pes s obdĺžnikovou telesnou stavbou, ktorý bol pôvodne chovaný na psie zápasy. Tento pes môže vážiť až 90 kg a má silne vyvinutý teritoriálny pud, ktorý ho robí skvelým strážcom pozemku a majiteľa.

 

Tosa inu

 

Tosa inu

 

Tosa je známy svojou priateľskou povahou a inteligenciou, čo ho robí vhodným spoločníkom pre rodiny s deťmi. Aj keď sa tosa tvári ako zabijak, opak je pravdou a spolužitie s inými zvieratami nebýva problém. Tento pes má krátkosrsté osrstenie a jeho farba môže byť červená alebo plavá.

Moderný chov tosy začal až po roku 1848 a jeho pôvod sa datuje do oblasti Kochi v Japonsku. Tosa je známy aj pod názvom Tosa Ken alebo japonská doga a je obľúbeným plemenom nielen v Japonsku, ale aj v iných častiach sveta.

 

História

 

História

 

Tosa pes bol vyšľachtený v Japonsku v 17. až 18. storočí pre psie zápasy. Podľa ústnej tradície vznikol krížením psa shikoku-ken so západnými plemenami, ako buldog, mastif, nemecké stavače a nemecká doga. Plemeno nesie názov provincie na ostrove Šikoku, v ktorej sa pôvodne chovalo, teda Tosa.

Chov plemena Tosa zažil rozkvet v období 1924-1933, keď sa chovom zaoberalo až 5000 chovateľov. V tomto období boli psie zápasy v Japonsku veľmi populárne a plemeno Tosa bolo jedným z najobľúbenejších pre tieto účely. japonske plemena psov – 13 plemien psov

Po druhej svetovej vojne však chov plemena utrpel vážne úbytky. Držanie veľkých psov bolo zakázané, pretože Japonsko malo obrovský deficit potravín. Za držanie tosa bol dokonca trest smrti.

Dnes je Tosa pes považovaný za pomerne vzácne plemeno, ktoré sa vyskytuje najmä v Japonsku, ale aj v iných krajinách sveta. Napriek svojej histórii ako psa pre zápasy, sa dnes Tosa pes stáva viac a viac populárnym ako spoločník a ochranný pes. 15 najobľúbenejších plemien bojových psov

 

Charakteristika

 

Charakteristika

 

Vzhľad

Tosa pes je veľké a svalnaté plemeno, ktoré môže vážiť až 90 kg. Má veľkú hlavu, ktorá je čiastočne v tvare klinu a charakteristické sú aj vrásky na čele. Uši sú zvesené a visia vedľa tváre. Telo je dlhé a svalnaté, s krátkou srsťou. Chvost je dlhý a môže byť aj zvislý.

 

Povaha Tosa

 

Povaha Tosa

 

Tosa pes je odvážny, sebaistý a s vysokým sklonom k dominancii. Je to skôr pokojný pes s dôstojným správaním, ale ak dôjde ku stretu, môže byť nebezpečný protivník. Tosa pes nie je vhodný ako rodinný pes, ale môže byť skvelým spoločníkom, strážcom a obrancom.

 

Zdravotné problémy

Tosa pes má často problémy s očami, plynatosťou a bolesti kĺbov. Je dôležité venovať pozornosť jeho výžive a pohybu, aby sa predišlo týmto zdravotným problémom. 10 najnebezpečnejších plemien psov

 

Výcvik a výchova Tosa

 

Výcvik a výchova Tosa

 

Tosa pes potrebuje dôsledný a konzistentný výcvik a výchovu. Je dôležité, aby bol odmietnutý akýkoľvek agresívny alebo dominantný prejav. Tosa pes potrebuje aj veľa fyzickej aktivity a mentálneho stimulu.

 

Život v byte

Tosa pes nie je vhodný pre život v byte, pretože potrebuje veľa miesta a fyzickej aktivity. Je vhodnejší pre život v dome s veľkou záhradou. Šampón na vlasy

 

Fci a štandardy

Tosa pes patrí do skupiny FCI Pinčové, bradáče, plemená molossoidné a švajčiarske salašnícke psy a do sekcie FCI Molossovia a dogovití psy. FCI kód pre toto plemeno je 8/2/5. Tosa pes musí splňovať určité štandardy, ktoré sú stanovené FCI.

 

Zaužívaná skratka Tosa

Zaužívaná skratka pre Tosa psa je Tosa.

 

Synonymá Tosa

Tosa pes je známy aj ako Tosa Inu alebo Tosa-Ken.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button