Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Rumunský pastiersky pes Mioritic: Charakteristika plemena

Rumunský pastiersky pes Mioritic je starobylé plemeno, ktoré pochádza z rumunských Karpát. Toto veľké a silné plemeno je určené na aktívnu ochranu hospodárskych zvierat, najmä oviec. Mioritic je známy svojou pôsobivou veľkosťou a silou, čo ho robí skvelou voľbou pre prácu v oblastiach, ako je pastierstvo a ochrana.

 

Rumunský pastiersky pes Mioritic

 

Rumunský pastiersky pes Mioritic

 

 

Rumunský pastiersky pes Mioritic má v kohútiku minimálne 70 cm a sučky minimálne 65 cm. Ich hmotnosť je v pomere k veľkosti. Aj keď tieto psy neboli pôvodne chované na lov, niektorí poľovníci zistili, že sú to aj účinné lovecké psy vďaka ich silným zmyslom a obratnosti. Aj keď je toto plemeno známe svojou neústupnosťou a odvahou, zároveň je aj veľmi dobromyseľné a priateľské.

Mioritic je plemeno, ktoré si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti, najmä pokiaľ ide o ich hustú srst. Napriek tomu, sú nenáročné na starostlivosť a zvyknú si na svojho majiteľa. Výcvik a socializácia sú preto veľmi dôležité, aby sa zabezpečila ich poslušnosť a priateľskosť voči ľuďom a zvieratám.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

 

Rumunský pastiersky pes Mioritic je starobylé plemeno, ktoré pochádza z oblasti Karpát v Rumunsku. Jeho pôvod sa datuje do obdobia pred 2000 rokmi, keď sa pastieri v Karpatoch snažili chovať psa, ktorý by im pomáhal chrániť stáda oviec pred dravými zvieratami.

V minulosti boli tieto psy považované za neoddeliteľnú súčasť pastierskeho života v Karpatoch. Ich sila, odvaha a lojálnosť k majiteľovi ich robili obľúbenými medzi pastiermi, ktorí si ich cenili ako spoľahlivých a výkonných pracovníkov.

V 80. rokoch minulého storočia bol prijatý prvý štandard plemena a v roku 2002 bol Rumunský pastiersky pes Mioritic zaregistrovaný v Medzinárodnej kynologickej federácii (FCI). Dnes je toto plemeno stále veľmi obľúbené v Rumunsku a aj v zahraničí.

Rumunský pastiersky pes Mioritic bol v minulosti používaný na ochranu stád oviec pred dravými zvieratami, ale dnes sa používa aj ako spoločník a rodinný pes. Jeho sila, odvaha a lojálnosť k majiteľovi robia z neho skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi vonkajší život a športové aktivity.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

 

Vzhľad

Rumunský pastiersky pes Mioritic je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou pôsobivou veľkosťou a silou. Jeho výška v kohútiku sa pohybuje minimálne okolo 70 cm a ideálne by mala byť okolo 75 cm u psov a 65 cm u sučiek, ktoré sú minimálne až ideálne 70 cm. Mioritický pastiersky pes má robustnú stavbu tela, ktorá mu umožňuje vykonávať náročné práce v oblastiach, ako je pastierstvo a ochrana.

Toto plemeno má bielu základnú farbu s ohraničenou čiernou alebo sivou farbou. Môže mať aj jednofarebnú bielu alebo šedú farbu. Jeho hustá srst chráni pred nepriaznivým počasím a napadnutím parazitmi.

 

Hmotnosť

Mioritický pastiersky pes má v pomere k svojej veľkosti primeranú hmotnosť. Priemerne váži okolo 50-60 kg. Vzhľadom na jeho veľkosť a silu, je dôležité, aby bol správne vyživený a dostatočne pohyboval, aby sa predišlo problémom s obezitou a súvisiacimi zdravotnými problémami.

Mioritický pastiersky pes má pôvod v Karpatoch a má v sebe krv vlkov, čo mu dáva silnú a nezávislú povahu. Jeho fyzické charakteristiky mu umožňujú vykonávať náročné práce v oblastiach, ako je pastierstvo a ochrana. Jeho lojálna a ochranná povaha z neho robí obľúbenú voľbu ako rodinného miláčika.

 

Temperament a osobnosť Rumunský pastiersky pes Mioritic

 

Temperament a osobnosť Rumunský pastiersky pes Mioritic

 

 

Rumunský pastiersky pes Mioritic má veľmi silnú a nezávislú osobnosť, ktorá mu umožňuje byť vynikajúcim pastierom a strážcom. Toto plemeno je tiež veľmi inteligentné a rýchlo sa učí, čo robí z neho skvelého spoločníka pre skúsených majiteľov psov.

Mioritický pastiersky pes je veľmi verný svojmu majiteľovi a má tendenciu byť veľmi ochranný voči svojej rodine a majetku. Toto plemeno je tiež veľmi odvážne a má silný lovecký inštinkt, čo znamená, že musí byť dobre socializovaný a vycvičený, aby sa vyhol agresii voči iným zvieratám a ľuďom.

Mioritický pastiersky pes je tiež veľmi trpezlivý a vyrovnaný, čo znamená, že sa dobre hodí do rodiny s deťmi. Toto plemeno má tiež tendenciu byť veľmi nezávislé, takže majitelia by mali byť pripravení na to, že ich pes bude mať vlastné nápady a bude sa snažiť robiť veci po svojom.

Celkovo je mioritický pastiersky pes skvelým spoločníkom pre majiteľov s dostatkom skúseností s psami, ktorí sú pripravení poskytnúť mu dostatok cvičenia a mentálnej stimulácie. Toto plemeno je inteligentné, verné a ochranné, ale aj nezávislé a trpezlivé, čo robí z neho skvelú voľbu pre rodiny s deťmi a majiteľov, ktorí hľadajú spoľahlivého a výkonného pracovného psa.

 

Výcvik a správanie

 

Rumunský pastiersky pes Mioritic je inteligentné a pracovité plemeno, ktoré si vyžaduje dôsledný výcvik a socializáciu. Je to pes, ktorého výcvik by mal byť založený na pozitívnej motivácii a odmenách. Mioritický pastiersky pes je schopný naučiť sa množstvo povely a trikov, ale jeho výcvik by mal byť postupný a prispôsobený jeho individuálnym potrebám.

Toto plemeno je známe svojou odvahou a silou, a preto je dôležité, aby bol správne socializovaný a vycvičený. Mioritický pastiersky pes je prirodzene nedôverčivý voči cudzincom a môže byť náchylný k agresii, ak nie je správne vycvičený. Preto je dôležité, aby bol vedený skúseným majiteľom, ktorý mu poskytne dostatok fyzickej a psychologickej stimulácie.

Mioritický pastiersky pes je vynikajúcim strážnym psom a jeho výcvik by mal zahŕňať aj tréning na stráženie majetku a rodiny. Jeho prirodzená odvaha a ochranárske inštinkty robia z neho skvelého strážcu. Avšak, majiteľ by mal byť opatrný, aby nebol príliš agresívny voči návštevníkom alebo iným domácim zvieratám.

Výcvik mioritického pastierskeho psa by mal byť založený na pozitívnej motivácii a odmenách, ale musí byť aj dôsledný a konzistentný. Toto plemeno si vyžaduje dostatok fyzickej aktivity a mentálneho stimulu, preto je dôležité, aby bol majiteľ pripravený venovať mu dostatok času a pozornosti.

 

Zdravotné problémy

 

Rumunský pastiersky pes Mioritic je celkovo zdravé plemeno s dlhou životnosťou. Avšak, ako pri každom plemene, aj u Mioritických pastierských psov sa vyskytujú určité zdravotné problémy.

Jedným z najbežnejších problémov je dysplázia bedrového kĺbu, ktorá môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu psa. Preto je dôležité, aby sa rodičia šteniat testovali na túto chorobu a aby boli šteniatá vyberané z rodičov s negatívnymi výsledkami testov.

Ďalším zdravotným problémom, ktorý sa môže vyskytnúť u Mioritických pastierských psov, je obezita. Toto plemeno má tendenciu priberať na váhe, ak nie je dostatočne aktívne a ak má nevyváženú stravu. Preto je dôležité, aby sa pes pravidelne pohyboval a mal vyváženú stravu.

Mioritickí pastierski psi môžu tiež trpieť problémami s očami, ako sú katarakty a progresívna atrofia sietnice. Tieto problémy môžu viesť k strate zraku a mali by byť diagnostikované a liečené čo najskôr.

Okrem týchto problémov sa u Mioritických pastierských psov môžu vyskytnúť aj iné zdravotné problémy, ako sú problémy s kožou, alergie a problémy s dýchacími cestami. Preto je dôležité, aby majitelia týchto psov pravidelne navštevovali veterinára a dbali na ich zdravie a pohodu.

 

Starostlivosť Rumunský pastiersky pes Mioritic

 

Starostlivosť Rumunský pastiersky pes Mioritic

 

 

Rumunský pastiersky pes Mioritic je nenáročný na starostlivosť, aj keď má dlhú srst. V tejto časti sa dozviete, ako sa správne starať o toto plemeno. Rumunský karpatský ovčiak: Charakteristika plemena

 

Výživa

Správna výživa je kľúčová pre zdravie a pohodu Rumunského pastierskeho psa Mioritic. Šteniatka by mali byť kŕmené špeciálnym krmivom pre šteniatka s PP a následne prechádzať na krmivo pre dospelých psov. Je dôležité dodržiavať správne dávkovanie a frekvenciu kŕmenia. Odporúča sa kŕmenie dvakrát denne, ráno a večer.

 

Grooming

Rumunský pastiersky pes Mioritic má dlhú a hustú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné srst česať každý deň, aby sa zabránilo tvorbe zamatov a uzlín. Okrem toho je dôležité pravidelne strihať pazúry a čistiť uši a oči. Odporúča sa tiež pravidelné kúpanie, ale nie častejšie ako raz za mesiac, aby sa zachovala prirodzená ochrana srsti. Šampón na vlasy

Je tiež dôležité zabezpečiť, aby bol Rumunský pastiersky pes Mioritic odčervený, očkovaný a čipovaný. To pomôže zabrániť infekciám a strate psa v prípade, že sa stratí.

Všetky tieto opatrenia pomôžu udržať Rumunského pastierskeho psa Mioritic v dobrom zdravotnom stave a zabezpečia, že bude šťastný a spokojný.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button