Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Manchesterský teriér: Pôvod, Charakteristika a Starostlivosť

Manchesterský teriér, tiež známy ako Manchesterský teriér, je malé až stredne veľké plemeno psa, ktoré pochádza z Manchestru v Anglicku. Toto elegantné a atletické plemeno psa je známe svojou výraznou čiernou a pálenou srsťou, ktorá je krátka a hladká. Plemeno Manchesterský teriér je veľmi inteligentné a cvičiteľné plemeno, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre súťaže poslušnosti a agility.

 

Manchesterský teriér

 

Manchesterský teriér

 

Manchesterský teriér patrí do skupiny teriérov, ktorá je známa svojou vysokou energiou a loveckými inštinktmi. Toto plemeno bolo pôvodne vyvinuté na krysu a králiky a vďaka svojej malej veľkosti a obratnosti sa na túto úlohu dobre hodí. Napriek svojim loveckým inštinktom je Manchesterský teriér tiež verným a láskavým spoločníkom a darí sa mu medziľudskej interakcii.

Okrem toho, že je Manchesterský teriér obľúbeným plemenom vo svojom rodnom Anglicku, získal si obľubu po celom svete, vrátane Spojených štátov amerických a Kanady, kde sú niekedy klasifikované ako plemeno Toy alebo Standard. Vďaka svojmu nápadnému vzhľadu a živej osobnosti je Manchesterský teriér vynikajúcou voľbou pre každého, kto hľadá aktívneho a inteligentného spoločníka.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Manchesterský teriér je plemeno, ktoré sa v Anglicku vyvinulo v 19. storočí. Jeho predkovia boli staroanglickí black and tan teriéri, ktorí sa používali na lov krys. Toto plemeno bolo obľúbené najmä v Manchestri, kde sa organizovali súťaže v ničení škodcov.

Manchesterský teriér je jedným z najstarších plemien teriérov. Jeho pôvod sa datuje už do 15. storočia. Jeho predkovia boli vipet a greyhound. Podľa všetkého sa manchesterský teriér vyvinul z black and tan teriéra, ktorý bol populárny v 16. storočí.

 

Manchesterský teriér má vynikajúce lovecké schopnosti a bol používaný na ničenie hlodavcov v domácnostiach aj pri závodoch na zabíjanie potkanov. V 19. storočí bol krížený s vipetom, aby sa zvýšila jeho rýchlosť.

Dnes je manchesterský teriér populárny po celom svete ako spoločenský pes. Je to dobrácky, zároveň smelý a veselý pes, ktorý má vyrovnanú a nekonfliktnú povahu. Má veľa energie a je rýchly, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre ľudí, ktorí chcú so psom niečo robiť.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Manchesterský teriér je malé a štíhle plemeno psa. Má kompaktné, pevné a elegantné telo, svalnatý trup a krátké končetiny. Výška v kohútiku sa pohybuje okolo 25 – 30 cm a hmotnosť psa je zhruba 7,7 – 8 kg.

 

Veľkosť a hmotnosť Manchesterský teriér

Manchesterský teriér patrí medzi menšie plemená psov. Jeho výška v kohútiku je zhruba 25 – 30 cm a hmotnosť sa pohybuje okolo 7,7 – 8 kg.

 

Srsť a farba

Srst manchesterského teriéra je hladká a krátka. Farba srsti môže byť čierna alebo čierna s hnedším pálením. Výrazné znaky sú povolené, ale nie sú povinné.

 

Črty tela

Manchesterský teriér má krátky, kompaktný a dobre proporčný kmeň s rovnými a dobre proporčnými partiami. Lebka je dlhá, úzka a plochá. Nos je čierny a oči sú tmavé a oválne. Uši sú malé a trojuholníkové. Zuby sú silné a dobre vyvinuté. Krk je silný a dobre osvalený. Chrbát je rovný a silný. Chvost je krátky a vysoko nasadený. Nohy sú svalnaté a dobre osvalené.

 

Zdravie

Manchesterský teriér je z hľadiska zdravia veľmi odolný. Nie sú známe žiadne choroby, ktoré by boli typické pre toto plemeno. Aby bol váš psík zdravý, je dôležité mu poskytnúť kvalitnú stravu a pravidelnú starostlivosť.

 

Povaha a temperament Manchesterský teriér

 

Povaha a temperament Manchesterský teriér

 

Manchesterský teriér je inteligentný, ostražitý a bystrý pes. Jeho temperament je veselý a temperamentný. Je to dobrý strážca a rád pracuje. Manchesterský teriér je horlivý a oddaný, čo z neho robí skvelého spoločníka pre svojho pána.

Tento pes je veľmi aktívny a potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Je to pes s vysokou energiou, ktorý potrebuje byť zamestnaný, aby sa necítil nudný. Manchesterský teriér má tendenciu byť dominantný, takže je dôležité, aby bol dobre vychovaný a socializovaný od mladosti.

Manchesterský teriér je veľmi priateľský a miluje ľudí. Má skvelú povahu a je schopný sa ľahko prispôsobiť rôznym situáciám. Tento pes je veľmi oddaný svojmu pánovi a rád trávi čas s ľuďmi, s ktorými má blízky vzťah.

Vzhľadom na jeho ostražitosť je Manchesterský teriér dobrým strážcom. Má skvelý sluch a dokáže rýchlo reagovať na neobvyklé zvuky. Tento pes je tiež veľmi čistotný a nenáročný na starostlivosť, čo z neho robí skvelého spoločníka pre ľudí, ktorí nemajú príliš veľa času na starostlivosť o svojho maznáčika.

 

Výcvik a aktivity

Výcvik

Manchesterský teriér je inteligentný a učenlivý pes, čo znamená, že je pomerne ľahké ho vycvičiť. Je dôležité začať s výcvikom čo najskôr, aby sa pes naučil základné povely a správanie. Dobrý výcvik je kľúčový pre to, aby sa Manchesterský teriér stal dobre vychovaným spoločníkom.

Výcvik by mal byť zameraný na poslušnosť, ale aj na sociálne interakcie s ostatnými psami a ľuďmi. Je dôležité, aby bol pes dobre socializovaný a naučil sa, ako sa správať v rôznych situáciách. Poslušnostný tréning by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a odmeňovaní dobrého správania.

Aktivity

Manchesterský teriér je aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Dôležité je, aby pes mal možnosť pravidelne sa venčiť a behať. Tento pes má aj sklony k agility a flyballu, čo sú športy, ktoré sú pre neho vhodné. Môže sa tiež naučiť dogdancing, čo je tanečný štýl pre psy a ich majiteľov.

Je dôležité, aby majitelia Manchesterského teriéra poskytovali dostatok fyzickej aktivity a mentálnej stimulácie, aby sa pes cítil šťastný a zdravý. Pes môže byť skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a športy.

Využitie Manchesterský teriér

 

Využitie Manchesterský teriér

Manchesterský teriér je plemeno psa, ktoré sa v minulosti využívalo ako poľovný pes. Dnes je však skôr známy ako spoločník a dobrý strážca. Títo psi sú veľmi priateľskí k ľuďom a majú radi pozornosť svojich majiteľov. Sú to tiež veľmi aktívne psy, ktorí potrebujú pravidelný pohyb a cvičenie.

Lovecké plemeno

Manchesterský teriér má v sebe lovecké inštinkty, a preto sa v minulosti využíval ako poľovný pes na lov potkanov a ďalších hlodavcov. Tieto psy sú veľmi rýchli a obratní, čo im umožňuje rýchlo prenasledovať korisť. Dnes už však túto prácu prevzali iné plemená psov.

Strážca

Manchesterský teriér je taktiež veľmi dobrý strážca. Vďaka svojmu odvážnemu a ochranárskemu charakteru dokáže chrániť svojho majiteľa aj jeho majetok. Tieto psy sú veľmi pozorní a majú vynikajúci sluch, takže si rýchlo všimnú prítomnosť cudzích osôb.

Spoločník

Dnes sa Manchesterský teriér využíva predovšetkým ako spoločník. Tieto psy sú veľmi priateľskí a milujú pozornosť svojich majiteľov. Sú to veľmi aktívne psy, ktorí potrebujú pravidelný pohyb a cvičenie. Vďaka svojmu malému vzrastu sú vhodné aj na bývanie v menších bytoch.

Priateľ

Manchesterský teriér je veľmi priateľský a milujúci pes. Má rád pozornosť svojich majiteľov a rád sa s nimi baví. Tieto psy sú veľmi inteligentné a učenliví, takže sa ľahko učia novým veciam. Sú to skvelí spoločníci pre rodiny s deťmi aj pre staršie osoby. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Manchesterský teriér je jedinečné plemeno, ktoré sa líši od iných teriérov aj iných plemien. Porovnávanie s inými plemenami je však dôležité, aby sme lepšie pochopili jeho vlastnosti a charakteristiky.

V porovnaní s anglickým a skót-ským teriérom je manchesterský teriér menší a eleganterý. Jeho hladké osrstenie a čierne sfarbenie s pálením mu dodáva štýlový vzhľad. V porovnaní s greyhoundom a whippetom, ktoré sú považované za moderné plemená, je manchesterský teriér menší a má silnejšie a robustnejšie telo.

Manchesterský teriér má vynikajúce lovecké a potkaniarske schopnosti, ktoré sa výrazne líšia od iných plemien. Jeho vzhľad a chovanie sú unikátne a iné plemená sa od neho výrazne líšia. V porovnaní s inými plemenami má manchesterský teriér vynikajúce zuby, ktoré sú silné a zdravé.

Manchesterský teriér je vynikajúcim spoločníkom a má vynikajúce vlastnosti strážcu. Jeho chovanie je ostražité a inteligentné, čo ho robí vynikajúcim psom pre rodiny s deťmi. Jeho vzhľad a charakteristiky sú unikátne a robia z neho jedno z najzaujímavejších plemien psov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button