Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Nivernský grifón: Pôvod, Vzhľad a Charakteristika

Nivernský grifón je plemeno psa, ktoré pochádza z Francúzska a je známe svojou loveckou povahou. Tento pes pôsobí mierne smutným dojmom, ale nie je bojazlivý. Má chudú a ľahkú hlavu, ale nie malú, dosť dlhú, s dlhými ušami. Temeno je takmer ploché, čelo prechádza nepatrným zošikmením do takmer celkom rovného chrta nosa.

 

Nivernský grifón

 

Nivernský grifón

 

Nivernský grifón je pes loviaci čuchom, ktorý sa najčastejšie používa na lov diviakov, spravidla vo svorke, no môže fungovať aj samostatne. Jeho hlavnou úlohou je sledovanie a následne naháňanie zvierat, a to aj v ťažkom teréne. Jeho povaha je odvážna, ale zároveň aj oddaná svojmu majiteľovi. Je to pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami, ak je s nimi správne socializovaný.

Ak hľadáte verného a oddaného spoločníka, Nivernský grifón môže byť skvelou voľbou. Jeho lovecké pudy však vyžadujú dostatok pohybu a stimulácie, preto by mal byť vedený majiteľom s dostatkom skúseností a času na tréning.

História

Nivernský grifón, alebo aj Hrubosrstý nivernaiský durič, je pôvodným francúzskym psom, ktorý pochádza z oblasti Morvan v departemente Nièvre. Jeho história siaha až do stredoveku, kedy slúžil ako poľovnícky pes pre francúzsku šľachtu.

 

Francúzska Revolúcia

Počas Francúzskej revolúcie boli mnohé plemená psov vyhubené, vrátane Nivernského grifóna. Francúzska revolúcia znamenala koniec pre mnoho plemien psov, pretože boli považované za symboly aristokracie. Po revolúcii bolo mnoho psov vyhubených a plemeno Nivernského grifóna bolo takmer na pokraji vyhynutia.

 

Vyhubenie a Oživenie

V 19. storočí sa však podarilo zachrániť niekoľko jedincov tohto plemena a začala sa ich chovateľská obnova. V roku 1885 bol vytvorený štandard pre Nivernského grifóna a v roku 1908 bola založená francúzska klubová organizácia pre toto plemeno.

 

Dnes sa Nivernský grifón stáva stále populárnejším a je obľúbeným spoločníkom pre mnohých ľudí. Tento pes je stále považovaný za vzácne plemeno a je chránený zákonom. Jeho pôvod a história robia z Nivernského grifóna jedinečného psa, ktorý si získava srdcia mnohých ľudí po celom svete.

 

Charakteristika Plemena

 

Charakteristika Plemena

 

Všeobecný Popis

Nivernský grifón je malý, živý pes s kvadratickou telesnou stavbou, ktorý sa najčastejšie používa na lov diviakov, spravidla vo svorke, ale môže fungovať aj samostatne. Jeho hlava je široká, guľatá, s klenutým čelom a nápadne veľkými, čiernymi, guľatými očami. Ňucháč je umiestnený do úrovne očí a je zatlačený dozadu. Sánka je vysunutá dopredu a tvorí výrazný predkus. Stop je silno vyznačený. Jeho uši sú vysoko nasadené, stredne veľké a zavesené. Krk je krátky, silný a zakrivený. Hrudník je hlboký, svalnatý a široký. Jeho chrbát je krátky a rovný. Ocas je krátky a nízko nasadený.

 

Farba a Srsť

Srsť nivernského grifóna je hrubá, hustá a drsná na dotyk. Srsť je dlhšia okolo očí a nosa, na lícach a brade, kde tvorí ozdobu. Farba srsťou môže byť sable, blue, fawn alebo grizzled. Je to pes, ktorý nepotrebuje pravidelnú starostlivosť o srsť, ale je potrebné ju občas vyčesať.

 

Telesné Proporcie

Nivernský grifón má kvadratickú telesnú stavbu. Jeho telesné proporcie sú dobre vyvážené a súčasne pôsobí ako silný a mocný pes. Má silné a svalnaté zadné končatiny a mohutné stehná, ktoré mu umožňujú rýchly pohyb. Jeho predné končatiny sú rovnako silné a svalnaté, čo mu umožňuje silný úder pri lovu. Nohy sú krátke a silné s dobrým kostrovým základom. Jeho celková výška je približne 32 cm a hmotnosť sa pohybuje od 5 do 6 kg.

Nivernský grifón je výborný spoločník pre každého, kto má radi malé, živé a inteligentné psy. Jeho temperament je veselý, priateľský a oddaný. Je to pes, ktorý sa dobre prispôsobí každému typu domácnosti. Má radi deti a sú dobrými spoločníkmi pre rodiny s deťmi. Je to pes, ktorý potrebuje pravidelný pohyb, ale nie je potrebné ho vodiť na vodítku.

 

Temperament a Správanie

Nivernský grifón je pes s nezávislým temperamentom, ktorý má v sebe odvahu a odhodlanie. Tento pes je považovaný za inteligentného a rýchlo sa učí novým veciam. Jeho temperament je mierne smutný, ale nie je bojazlivý. Má sklon k nezávislosti a niekedy môže byť tvrdohlavý.

Nivernský grifón má prirodzenú schopnosť loviť a sledovať pachy. Jeho odvaha a nezávislosť mu pomáhajú pri love diviakov a iných zvierat. Tento pes je schopný pracovať v svorke, ale aj samostatne.

Výchova nivernského grifóna by mala byť dôsledná a pozitívna. Tento pes potrebuje pevné vedenie, ale zároveň aj rešpekt. Jeho majiteľ by mal byť schopný ukázať mu, že je alfa jedinec a že sa od neho očakáva poslušnosť a rešpektovanie pravidiel.

Nivernský grifón je vhodný pre majiteľov s určitými skúsenosťami s psami. Jeho temperament a nezávislosť môžu byť náročné na výchovu a tréning. Tento pes potrebuje veľa pohybu a aktivity, aby bol spokojný a zdravý. Jeho majiteľ by mal byť pripravený poskytnúť mu dostatok cvičenia a stimulácie.

Celkovo je nivernský grifón pes s nezávislým temperamentom a odvahou. Jeho schopnosti loviť a sledovať pachy sú prirodzené a využívané pri love diviakov a iných zvierat. Jeho výchova by mala byť dôsledná a pozitívna, a jeho majiteľ by mal byť pripravený poskytnúť mu dostatok pohybu a aktivity.

 

Lovné Schopnosti

 

Lovné Schopnosti

 

Výdrž a Rýchlosť

Nivernský grifón je pes s vynikajúcou výdržou a rýchlosťou, ktorý sa používa na lov diviakov a iných zvierat. Tento pes dokáže bežať rýchlosťou až 40 km/h a zvládne vytrvať aj niekoľko hodín. Jeho vytrvalosť a rýchlosť sú dôležité pre lov v teréne, kde musí prenasledovať svoju korisť až do momentu, kedy ju zastaví.

 

Schopnosť Čuchu

Nivernský grifón je tiež známy svojou schopnosťou čuchu. Tento pes má vynikajúci čuch, ktorý mu umožňuje vycítiť stopu zvieraťa aj na veľkej vzdialenosti. Táto schopnosť je veľmi dôležitá pre lov, pretože umožňuje psovi nájsť korisť aj v prípade, že je ukrytá alebo sa skrýva.

Pri lovu diviakov sa nivernský grifón používa ako stopovač a zároveň aj ako zastavovač. Jeho úlohou je nájsť stopu zvieraťa a potom ho prenasledovať až do momentu, kedy ho zastaví. Tento pes je schopný zastaviť aj veľké diviaky, ako sú napríklad diviaky.

Nivernský grifón je teda vynikajúci lovec s vynikajúcimi lovnými schopnosťami. Jeho vytrvalosť, rýchlosť a schopnosť čuchu sú neoceniteľné pre lov diviakov a iných zvierat.

 

Zdravotné Problémy

Nivernský grifón je pomerne zdravé plemeno, ale ako u každého psa, aj u neho sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy. Úplný zoznam možných ochorení nie je známy, ale niektoré z najčastejších problémov sú uvedené nižšie.

 

Zuby a ústa

Nivernský grifón môže mať problémy so zubami a ústami, ako sú zubné kazivosti, zápaly ďasien a zubné kamene. Je dôležité, aby majiteľ pravidelne čistil zuby psa a pravidelne ho kontroloval u veterinára.

Oči

Nivernský grifón má veľké oči, ktoré môžu byť náchylné k rôznym očným chorobám, ako sú napríklad zápaly spojiviek a katarakty. Majiteľ by mal pravidelne kontrolovať oči svojho psa a v prípade akýchkoľvek problémov by mal okamžite vyhľadať veterinárnu pomoc.

Koža

Niektorí Nivernskí grifóni môžu mať problémy s kožou, ako sú napríklad alergie, dermatitída a ekzémy. Majiteľ by mal venovať pozornosť akýmkoľvek zmenám na koži svojho psa a v prípade akýchkoľvek problémov by mal okamžite vyhľadať veterinárnu pomoc.

Zdravie všeobecne

Ako u každého psa, aj u Nivernského grifóna je dôležité, aby bol pravidelne veterinárne kontrolovaný a očkovaný. Majiteľ by mal zabezpečiť, aby jeho pes mal primeranú stravu a dostatok pohybu. Zdravý životný štýl môže pomôcť predchádzať mnohým zdravotným problémom.

 

Vzťah s Ľuďmi

 

Vzťah s Ľuďmi

 

Ako Domáce Zviera

Nivernský grifón je skvelým domácim zvieraťom, ktoré sa ľahko prispôsobí rodinnému životu. Jeho priateľská a láskavá povaha robí z neho vynikajúceho spoločníka pre deti aj dospelých. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a miluje byť v jeho blízkosti. Preto by mal byť vždy súčasťou rodiny a nemal by byť izolovaný.

Nivernský grifón je veľmi inteligentný a ľahko sa učí nové veci. Jeho majitelia by mali byť trpezliví a používať pozitívne posilňovanie pri tréningu. Tento pes má tendenciu byť tvrdohlavý, ale s láskou a trpezlivosťou sa dá naučiť akékoľvek cvičenie.

 

V Rodine a s Inými Zvieratami

Nivernský grifón je veľmi sociálny pes a rýchlo sa spriatelí s inými zvieratami v domácnosti. Ak je zvyknutý na prítomnosť iných zvierat, bude sa s nimi dobre vychádzať. Avšak, ak je pes zvyknutý byť sám, môže byť trochu opatrný voči novým zvieratám.

Tento pes má radi deti a sú skvelými spoločníkmi pre rodiny s deťmi. Majitelia by mali vždy dohliadať na deti, aby sa pes necítil ohrozený. Nivernský grifón je skvelým spoločníkom pre starších ľudí, ktorí hľadajú psa s miernejšou energiou.

Všeobecne platí, že nivernský grifón je skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá psa, ktorý bude oddaný a priateľský. S láskou, trpezlivosťou a správnym tréningom sa tento pes stane skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Porovnanie s Inými Plemenami

Nivernský grifón je plemeno psov, ktorého osrstenie je drsnosrsté a ktorý má čulú, vytrvalú a tvrdohlavú povahu. Toto plemeno sa môže líšiť od iných plemien psov, ktoré majú podobné vlastnosti. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré z týchto plemien a porovnáme ich s Nivernským grifónom.

 

Griffon Vendéen

Griffon Vendéen je plemeno psov, ktoré má podobné vlastnosti ako Nivernský grifón. Oba psy majú drsnosrsté osrstenie a sú vytrvalé a tvrdohlavé. Avšak, Griffon Vendéen má väčšie telo ako Nivernský grifón a je častejšie používaný na lovecké účely.

Otterhound

Otterhound je plemeno psov, ktoré sa líši od Nivernského grifóna svojou veľkosťou a osrstením. Plemeno Otterhound má husté osrstenie a je väčší ako Nivernský grifón. Otterhound je tiež vytrvalý a tvrdohlavý, ale jeho povaha sa líši od Nivernského grifóna, pretože je menej čulý.

Foxhound

Foxhound je plemeno psov, ktoré sa líši od Nivernského grifóna svojou výškou a osrstením. Pes Foxhound má hladké osrstenie a je väčší ako Nivernský grifón. Foxhound je tiež vytrvalý a tvrdohlavý, ale jeho povaha sa líši od Nivernského grifóna, pretože je menej čulý.

V porovnaní s Griffon Vendéenom, Otterhoundom a Foxhoundom, Nivernský grifón má podobné vlastnosti, ale zároveň sa líši svojou veľkosťou a osrstením. Každé z týchto plemien má svoje vlastné výhody a nevýhody, preto je dôležité zvážiť, ktoré plemeno najlepšie vyhovuje konkrétnym potrebám majiteľa.

 

Chov a Starostlivosť Nivernský grifón

 

Chov a Starostlivosť Nivernský grifón

 

Nivernský grifón je odolné a tvrdohlavé plemeno, ktoré vyžaduje primeranú starostlivosť a tréning. Tieto psy sú duričmi a majú silnú vôľu, takže ich majitelia musia byť trpezliví a konzistentní v ich výchove.

Telo Nivernského grifóna je krátke a kompaktné, s hladkou alebo drôtovitou srsťou, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Majitelia by mali psa čistiť a trimovať srsť podľa potreby, aby sa udržala v dobrom stave.

Chov Nivernského grifóna vyžaduje pozornosť k detailom a starostlivosť o zdravie a pôvod chovných jedincov. Splnenie podmienok do chovu zaznačí poradca chovu do originálu preukazu pôvodu. Zaradenie jedinca do chovu robí plemenná kniha UKK.

Ako lovec, Nivernský grifón potrebuje primeraný tréning a cvičenie, aby sa udržal v kondícii a bol spokojný. Majitelia by mali psa pravidelne viesť na prechádzky a umožniť mu, aby si užíval čas vonku. Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

 

Iné Zaujímavosti

Nivernský grifón je plemeno psa, ktoré má niekoľko zaujímavých vlastností a históriu. Tu sú niektoré z nich:

  • Farba: Nivernský grifón má typickú farbu čiernej s hnedými očami a hnedými obočím.
  • Povaha: Toto plemeno je známe svojou lojálnosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Sú to skvelí spoločníci a sú vhodní pre rodiny s deťmi.
  • Vzhľad: Nivernský grifón má charakteristickú chudú a ľahkú hlavu s dlhými ušami. Ich srst je hrubá a drsná, ktorá chráni pred nepriaznivým počasím a poškriabaním.
  • Fédération Cynologique Internationale: Toto plemeno je uznávané Fédération Cynologique Internationale pod číslom 039.
  • Metal-paint: Niektorí majitelia nivernských grifónov sa rozhodnú ich ozdobiť metalickými farbami, aby zvýraznili ich vzhľad.
  • Lips: Nivernský grifón má charakteristické veľké a mäkké pery, ktoré mu dodávajú výrazný vzhľad.
  • Black: Farba čiernej srsti nivernského grifóna je jednou z jeho najvýraznejších vlastností.
  • Metal: Niektorí majitelia nivernských grifónov sa rozhodnú ich ozdobiť metalickými farbami, aby zvýraznili ich vzhľad. Vlasové hnojivo šampón

Nivernský grifón je zaujímavé plemeno, ktoré má mnoho charakteristických vlastností, ktoré ho robia jedinečným. Jeho oddanosť a lojalita k svojmu majiteľovi robia z neho skvelého spoločníka pre rodiny a jednotlivcov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button