Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Moskovský strážny pes : vlastnosti a chov

Moskovský strážny pes, tiež známy ako Moskovský strážny pes, je veľké plemeno psov, ktoré bolo vyvinuté v bývalom Sovietskom zväze ako služobný pes pre Červenú armádu. Toto plemeno je známe svojou lojalitou, inteligenciou a ochranárskou povahou, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou pre rodiny, ktoré hľadajú strážneho psa.

 

Moskovský strážny pes

 

Moskovský strážny pes

 

Moskovský strážny pes má svalnatú stavbu tela, so širokou hlavou a hustou, hustou srsťou, ktorá si vyžaduje občasnú úpravu. Toto plemeno je vysoko aktívne a na udržanie fyzického a duševného zdravia si vyžaduje pravidelné cvičenie. Sú tiež známe svojou prispôsobivosťou a môžu prosperovať v rôznych životných situáciách, vrátane bytov a domov s dvormi.

Hoci moskovský strážny pes nie je uznaným plemenom FCI, na Slovensku je stále obľúbenou voľbou medzi majiteľmi psov. Či už hľadáte verného spoločníka alebo spoľahlivého strážneho psa, moskovský strážny pes sa môže perfektne hodiť pre vašu rodinu.

 

Plemeno a jeho pôvod

 

Plemeno a jeho pôvod

 

Moskovský strážny pes je plemeno psa, ktoré si vyšľachtila sovietska armáda pre svoje potreby. Jeho pôvod sa datuje do 50. rokov 20. storočia. Hlavnou úlohou tohto plemena bolo strážiť dôležité objekty a občas sa podujali aj na záchranárskych prácach.

Pri výbere plemien, ktoré budú krížené, sa zohľadňovali ich vlastnosti a schopnosti. Moskovský strážny pes vznikol krížením bernardína, kaukazského ovčiaka a ruského strakatého loveckého psa. Toto kríženie malo za následok vznik psa s mohutnou postavou, silnými svalmi a vynikajúcim zrakom.

 

Moskovský strážny pes sa vyznačuje svojou ochranárskou povahou, ktorá mu umožňuje chrániť svojich majiteľov a ich majetok. Jeho veľkosť a sila ho robia ideálnym psom na stráženie domu alebo pozemku. Okrem toho, je to aj veľmi spoločenský pes, ktorý sa radi hrá s deťmi a je verný svojej rodine.

Plemeno Moskovský strážny pes je pôvodom z Ruska a je známe aj pod názvom ruský medveď. Jeho názov však nie je náhodný, pretože svojou veľkosťou, hustou srstou a mohutnou postavou naozaj pripomína medveďa. Jeho výška sa pohybuje okolo 70-77 cm a váha sa môže pohybovať od 45 do 68 kg.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Moskovský strážny pes je mohutný pes s nadpriemernou výškou, harmonický, robustného typu a pevnej konštitúcie s mierne predĺženým telesným rámcom. Je to dobre svalnatý pes, pohyblivý a veľmi aktívny. Pohlavný výraz je jasne definovaný, psy sú viditeľne mohutnejšie ako feny.

Hlava a oči

 

Hlava je masívna, ale nehrubá, s nadočnicovými oblúkmi jasne vyznačenými. Papuľa je mohutná, ale nie príliš ťažká. Čeľuste sú silné a dobre vyvinuté. Oči sú stredne veľké, tmavé, s priateľským výrazom.

Telo Moskovský strážny pes

 

Chrbát je rovný a silný, s hornou líniou v rovine. Spodná línia a brucho sú dobre klenuté. Kostra je silná a dobre vyvinutá. Plemená psov do chladného počasia :20 plemien psov

Končatiny

 

Predné a zadné končatiny sú dobre vyvinuté, s hlbokými klbami a dobre klenutými predlaktiami. Tlapy sú veľké a dobre uzavreté. Končatiny sú silné a dobre svalnaté.

Srsť a farba

 

Srsť je hustá a hrubá, so stredne dlhými vlasmi. Farba srsti je škvrnitá, bielej farby s červeným, čiernou alebo červeno-čiernou farbou.

Výška v kohútiku pre psov je 104-105%, pre sučky – 106-108%. Dĺžka papule je približne rovnaká ako dĺžka lebky. Pysky sú mohutné a dobre uzavreté. Krk je silný a dobre svalnatý. Kohútik je dobre vyvinutý a silný. Hrudník je hlboký a dobre klenutý, s dostatočnou hĺbkou hrudníka. Kríže sú rovné a silné. Bedrá sú dobre vyvinuté a svalnaté.

 

Povaha a Výchova Moskovský strážny pes

 

Povaha a Výchova Moskovský strážny pes

 

Povaha

 

Moskovský strážny pes je inteligentný, ostražitý a oddaný pes. Jeho povaha je charakterizovaná ako panovačná, preto je potrebné mu venovať trpezlivosť a pochopenie pri výchove. Tento pes má veľké srdce a jeho oddanosť svojmu majiteľovi je nevyčerpateľná. Jeho prirodzená schopnosť chrániť svojho majiteľa a jeho rodinu robí z neho vynikajúceho strážcu.

Vzhľadom na jeho veľkosť a silnú povahu, je dôležité venovať sa aj jeho socializácii. Moskovský strážny pes je vhodný pre majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a aktivity.

 

Výchova

 

Výchova moskovského strážneho psa vyžaduje trpezlivosť a konzistentnosť. Je dôležité začať s výchovou čo najskôr, aby sa pes naučil poslušnosti a rešpektoval svojho majiteľa. Pri výchove by sa malo používať pozitívne posilňovanie, ako napríklad odmeny za správne správanie. Najlepšie plemená psov pre ženy: ako si vybrať psa

Je vhodné začať s tréningom základných príkazov, ako sú sedni, ďalej, príď a podobne. Keďže moskovský strážny pes má tendenciu byť panovačný, je dôležité naučiť ho aj poslušnosti voči iným ľuďom a zvieratám.

Pri výchove je dôležité venovať sa aj socializácii psa. Moskovský strážny pes by mal byť vystavovaný rôznym situáciám a ľuďom, aby sa naučil reagovať primerane a neagresívne.

Celkovo, výchova moskovského strážneho psa vyžaduje trpezlivosť, konzistentnosť a pozitívne posilňovanie. Keď sa mu dostane dostatku pohybu a aktivity a bude vychovaný s láskou a rešpektom, stane sa z neho oddaný a vynikajúci strážca.

 

Výcvik a Stráženie

 

Moskovský strážny pes je vynikajúci strážca a hlídač, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym situáciám. Jeho prirodzený obranný reflex a schopnosť rýchlo reagovať na nebezpečenstvo ho robia ideálnym psom na stráženie domu, pozemku alebo iných majetkových hodnôt.

Výcvik Moskovského strážneho psa by mal byť zameraný na posilnenie jeho obranných a strážnych vlastností. Je dôležité, aby sa pes naučil rozlišovať medzi priateľskými a nepriateľskými osobami a aby bol schopný reagovať na rôzne situácie. Plemená psov z Ruska: 10 plemien psov

Pri výcviku sa odporúča používať pozitívne posilňovanie, ktoré zahŕňa odmenu za správanie, ktoré chceme posilniť. Je dôležité, aby sa pes naučil, že jeho správanie má vplyv na to, či dostane odmenu alebo nie.

Okrem výcviku je dôležité aj primerané stráženie. Moskovský strážny pes by mal byť trénovaný na to, aby bol schopný hlídať svoj teritórium a reagovať na cizích ľudí alebo zvieratá. Pri strážení je dôležité, aby bol pes dostatočne socializovaný, aby vedel rozlišovať medzi priateľskými a nepriateľskými osobami.

Celkovo je Moskovský strážny pes vynikajúci psí strážca, ktorý dokáže dobre plniť svoju funkciu. Je dôležité, aby bol správne vycvičený a socializovaný, aby bol schopný plniť svoju funkciu efektívne a bezpečne.

 

Zdravie a Starostlivosť Moskovský strážny pes

 

Moskovský strážny pes je odolný a nenáročný na starostlivosť. Jeho srsť vyžaduje len občasné vyčesávanie, najmä keď v priebehu roka začne pĺznuť. Dôležitá je hlavne prítomnosť majiteľa, aby mohol byť súčasťou rodiny, dlhé prechádzky a nakoniec kvalitná strava.

Zdravie tohto plemena je všeobecne dobré a nemá žiadne špecifické ochorenia. Avšak, ako u každého psa, aj u moskovského strážneho psa môže dôjsť k určitým zdravotným problémom. Pri výbere šteniatka je dôležité sa uistiť, že rodičia boli testovaní na genetické ochorenia, ktoré by mohli byť dedičné.

Pri starostlivosti o moskovského strážneho psa je dôležité dbať na pravidelné návštevy veterinára na preventívne prehliadky a očkovanie. Odporúča sa tiež pravidelné čistenie uší a zubov. Príčiny straty vlasov u mužov

Vek moskovského strážneho psa sa pohybuje v priemere od 10 do 12 rokov. V staršom veku môže dôjsť k zhoršeniu pohyblivosti a k artritíde, preto je dôležité dbať na dostatok pohybu a pravidelné prechádzky.

Ak sa o moskovského strážneho psa správne staráte a má dostatok pohybu a kvalitnú stravu, bude to zdravý a šťastný spoločník.

 

Chov a Kúpa Moskovský strážny pes

 

Chov a Kúpa Moskovský strážny pes

 

Chov Moskovského strážneho psa je veľmi populárny a záujem o toto plemeno stále rastie. Ak hľadáte šteniatka MSP, môžete navštíviť chovateľské stanice alebo sa obrátiť na majiteľov, ktorí ponúkajú šteniatka na predaj. Je dôležité zvoliť overeného a zodpovedného chovateľa, ktorý sa stará o zdravie a kvalitu svojich psov.

Pri kúpe šteniatka Moskovského strážneho psa si treba dať pozor na jeho pôvod a zdravotný stav. Šteniatka by mali byť odčervené, očkované a s platným preukazom pôvodu. Kvalitný MSP by mal mať dobré výsledky RTG vyšetrení kĺbov a byť vo všeobecnosti zdravý a dobre socializovaný.

Moskovský strážny pes je vhodný ako spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a outdoorové aktivity. Je to veľký a silný pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. MSP je tiež veľmi oddaný svojej rodine a dokáže byť vynikajúcim strážcom.

 

Ak máte záujem o chov Moskovského strážneho psa, je dôležité mať na pamäti, že to nie je jednoduché plemeno na chovanie. MSP je veľký a náročný pes, ktorý vyžaduje veľa pozornosti a tréningu. Chovateľ by mal mať dostatok skúseností a znalostí o plemene, aby mohol zabezpečiť zdravie a kvalitu svojich psov.

V prípade záujmu o kúpu alebo chov Moskovského strážneho psa je dôležité mať kontakty na overených chovateľov a majiteľov, ktorí sú ochotní pomôcť s akýmkoľvek problémom či otázkou.

 

Záver

 

Moskovský strážny pes je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v období po druhej svetovej vojne. Jeho vzhľad je impozantný a robustný, no napriek tomu je pohyblivý a nenáročný na podmienky. Jeho povaha je skromná a spoločenská, a preto sa dobre hodí ako rodinný pes.

Toto plemeno sa najlepšie cíti v domčeku so záhradou, kde má dostatok priestoru na prechádzky a kontakt s rodinou. Jeho výcvik a výchova by mali byť založené na pozitívnom posilňovaní a trpezlivosti. Vzhľadom na jeho veľkosť a silu je dôležité, aby bol v rukách skúseného majiteľa.

Celkovo je Moskovský strážny pes vhodný pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s chovom psov a sú schopní mu poskytnúť dostatok pohybu a spoločnosti. Jeho výnimočný vzhľad a povaha ho robia zaujímavým plemenom pre tých, ktorí hľadajú impozantného a zároveň spoločenského psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button