Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Bullmastiff: Veľký a ochranný pes

Bullmastiff je plemeno psa, ktoré sa vyvinulo v 19. storočí v Anglicku. Bol vyšľachtený na stráženie majetku a lovu zveri. Je to veľký, silný a vytrvalý pes s krátkou mordou. Bullmastiff sa stal populárnym v mnohých krajinách po celom svete a je často chovaný ako rodinný pes.

 

Bullmastiff

 

Bullmastiff

 

Toto plemeno psa má silnú a sebavedomú povahu, a preto sa hodí na stráženie domu a rodiny. Bullmastiff je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a je ochotný brániť ho za každých okolností. Aj keď sú tieto psy veľmi veľké a silné, majú aj jemnú a láskavú stránku, ktorú prejavujú voči svojim blízkym.

Bullmastiff je jedným z najväčších plemien psov a vyžaduje si dostatok miesta na pohyb. Tieto psy sú veľmi inteligentné a majú silný lovecký inštinkt, preto je dôležité ich správne vychovávať a trénovať. Ak hľadáte verného a ochranného psa pre svoju rodinu, bullmastiff môže byť skvelou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Bullmastiff je pomerne mladé plemeno psa, ktorého pôvod sa datuje do 19. storočia. Jeho história je dobre zdokumentovaná a spoľahlivo reprodukovaná. Na rozdiel od mnohých starších plemien, ktoré sa vyvíjali z viac „náhodných“ krížení v staroveku alebo v stredoveku, bol bullmastiff chovaný cielene od počiatku.

Plemeno bol vyvinuté v Anglicku, kde sa používalo ako strážny pes. Jeho predkami sú anglický mastif a starší typ buldoga, známy ako old English bulldog. Tento typ buldoga bol v minulosti používaný na chytanie dobytka a na boj s býkmi. Krížením týchto dvoch plemien vznikol bullmastiff, ktorý bol pôvodne používaný ako gamekeeper’s night dog. Jeho úlohou bolo chrániť majetok a lesy pred pytlákmi.

 

Plemeno sa rýchlo rozšírilo po celom svete a bolo uznávané mnohými organizáciami. V roku 1924 ho oficiálne uznaná Kennel Club a neskôr ho uznala aj American Kennel Club. Dnes je bullmastiff populárny po celom svete a je používaný ako strážny pes, pracovný pes a spoločník.

V súčasnosti existuje niekoľko rôznych línií bullmastiffov, ktoré sa líšia vzhľadom a temperamentom. Tak v Južnej Afrike sa napríklad chovajú bullmastiffovia s dlhšou srsťou, ktorí majú menej ochranného inštinktu ako ostatné línie. V Anglicku sa naopak chovajú bullmastiffovia s kratšou srsťou, ktorí majú silný ochranný inštinkt a sú vhodní ako strážni psi.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Bullmastiff je veľký, svalnatý pes s krátkou srstou a silným chrupom. Je to plemeno, ktoré je považované za veľmi ochranné a lojálne k svojej rodine. Tieto psy sú známe svojou schopnosťou chrániť svojich majiteľov a ich majetok, a preto sa často používajú ako strážne psy.

 

Fyzické Charakteristiky

 

Bullmastiff je veľký pes, ktorý môže dosiahnuť výšku až 69 cm u samcov a 66 cm u samic. Samci môžu vážiť až 59 kg a samice až 49 kg. Tieto psy majú veľkú hlavu s krátkym, širokým a hlbokým čumákom a silnou bradou. Ich oči sú tmavé a oválneho tvaru. Ich uši sú stredne veľké a visia dolu. Bullmastiff má svalnaté telo s hlbokým hrudníkom a silnými končatinami. Ich chrbát je rovný a krátky, a ich chvost je stredne veľký a vysoko nasadený.

Farba a Srst

Bullmastiff môže mať farbu srsti žíhanú, plavú alebo červenú. Ich srst je krátka a lesklá, a môže byť buď hladká alebo jemne vrásčitá. Tieto psy majú často čiernu masku okolo očí a tmavé škvrny na tlamách. Ich srst vyžaduje len minimálnu starostlivosť, a preto je to plemeno vhodné pre tých, ktorí nemajú radi príliš veľa času na starostlivosť o srst psa.

 

V súhrne, Bullmastiff je veľký, svalnatý pes s krátkou srstou a silným chrupom. Tieto psy sú veľmi ochranné a lojálne k svojej rodine a sú skvelými strážnymi psami. Ich farba srsti môže byť žíhaná, plavá alebo červená a ich srst vyžaduje len minimálnu starostlivosť.

 

Povaha a Správanie

 

Povaha a Správanie

 

Bullmastiff je veľmi lojálny a aktívny pes s charakteristickými vlastnosťami. Má sociálnu povahu a potrebuje kontakt s ľuďmi, aby sa cítil šťastný. Je to silný a vytrvalý pes s dominantnou povahou, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym situáciám.

 

Osobnosť

Bullmastiff má veľmi silnú osobnosť. Je to pes, ktorý je veľmi silný a odvážny, ale zároveň aj veľmi milujúci a oddaný svojmu majiteľovi. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a lásky, ale zároveň aj veľa trpezlivosti a konzistentnej výchovy.

 

Správanie voči Cudzincom

Bullmastiff je veľmi podozrievavý voči cudzincom a dokáže byť aj agresívny, ak má pocit, že jeho rodina alebo majetok je ohrozený. Je to pes, ktorý má silnú ochranársku povahu a dokáže byť veľmi nekompromisný voči neznámym ľuďom.

 

Interakcia s deťmi

Bullmastiff je veľmi priateľský a láskavý k deťom. Je to pes, ktorý má veľmi dobrú povahu a dokáže byť veľmi trpezlivý a hrať sa s deťmi. Je to pes, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym situáciám a dokáže byť veľmi zábavný a hravý.

V tabuľke nižšie sú zhrnuté niektoré z hlavných vlastností a správania Bullmastiffa.

Vlastnosti Správanie
Loyalita Veľmi lojálny a oddaný
Aktivita Veľmi aktívny a potrebuje veľa pohybu
Charakteristiky Silná ochranárska povaha, podozrievavý voči cudzincom
Sociálnosť Potrebuje kontakt s ľuďmi a má silnú potrebu byť s rodinou
Sila Veľmi silný a vytrvalý pes
Deti Veľmi priateľský a láskavý k deťom
Temperament Dokáže byť agresívny voči neznámym ľuďom
Osobnosť Silná osobnosť, dominantná povaha
Správanie Veľmi trpezlivý a hravý, ale zároveň podozrievavý voči cudzincom

Bullmastiff je veľmi milujúci a oddaný pes, ale zároveň aj veľmi silný a dominantný. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a lásky, ale zároveň aj veľa trpezlivosti a konzistentnej výchovy. Jeho ochranárska povaha a podozrievavosť voči cudzincom môže byť pre niektorých majiteľov problém, ale zároveň je to pes, ktorý dokáže byť veľmi priateľský a hravý s deťmi.

 

Starostlivosť a Tréning Bullmastiff

 

Starostlivosť a Tréning Bullmastiff

 

Tréning poslušnosti

Bullmastiff je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené ako pracovný pes na stráženie majetku a ochranu pred nebezpečenstvom. Preto je dôležité, aby bol tréning poslušnosti súčasťou jeho výchovy. Bullmastiff je inteligentný a poslušný pes, ktorý sa rýchlo učí, ak je tréning správne vedený.

Pri tréningu poslušnosti je dôležité, aby bol majiteľ konzistentný a trpezlivý. Bullmastiff potrebuje jasnú a dôslednú komunikáciu, aby pochopil, čo sa od neho očakáva. Je dôležité, aby bol tréning pozitívny a založený na odmeňovaní, nie na treste.

 

Starostlivosť o srsť

Starostlivosť o srsť bullmastiffa je veľmi jednoduchá. Vďaka svojej krátkej, hladkej a tesnej priľahlej srsti je občasné kefovanie všetko, čo je potrebné, aby ste ich zbavili nečistôt z dlhých vonkajších prechádzok.

Je dôležité, aby ste pri starostlivosti o srsť bullmastiffa nevyužívali príliš tvrdé šampóny a kondicionéry, ktoré by mohli poškodiť ich prirodzenú ochrannú vrstvu.

 

Fyzická aktivita

 

Bullmastiff je plemeno, ktoré potrebuje dostatok fyzickej aktivity. Ako pracovný pes bol vyšľachtený na dlhé prechádzky a fyzickú prácu. Je dôležité, aby bol majiteľ pri výbere fyzickej aktivity pre svojho bullmastiffa opatrný a prispôsobil ju jeho potrebám.

Majitelia by mali zabezpečiť, aby bol ich bullmastiff dostatočne fyzicky aktívny, aby sa predišlo obezite a zdravotným problémom. Pravidelné prechádzky, beh, plávanie a hry sú vynikajúcim spôsobom, ako udržať ich fyzickú kondíciu. Plemena psov vhodné do veľkej záhrady – Top 10

 

Pri výchove a starostlivosti o bullmastiffa je dôležité venovať dostatočnú pozornosť a úsilie. Sú to pracovné psy, ktoré potrebujú konzistentnú výchovu a fyzickú aktivitu. S pravidelným tréningom poslušnosti, starostlivosťou o srsť a dostatkom fyzickej aktivity bude váš bullmastiff šťastný a zdravý.

 

Zdravotné problémy

 

Bullmastify sú pomerne zdravé plemeno, ale ako u každého psa, aj u nich môžu vzniknúť rôzne zdravotné problémy. Je dôležité, aby majitelia boli informovaní o možných chorobách, ktoré môžu ovplyvniť ich zdravie.

Dedičné choroby

 

Ako u mnohých plemien, aj u Bullmastiffov existujú dedičné choroby, ktoré môžu byť prenášané z generácie na generáciu. Niektoré z týchto chorôb zahŕňajú:

  • Dysplázia bedrového kĺbu a lakťového kĺbu
  • Progresívna retinálna atrofia
  • Rakovina, najmä lymfóm
  • Bloat

Je dôležité, aby pri výbere šteniatka majitelia požadovali zdravotné certifikáty rodičov, ktoré potvrdzujú, že sú testovaní na tieto dedičné choroby.

 

Bežné zdravotné problémy Bullmastiff

 

Okrem dedičných chorôb existuje niekoľko bežných zdravotných problémov, ktoré môžu postihnúť Bullmastiffa. Niektoré z týchto problémov zahŕňajú:

  • Dysplázia bedrového kĺbu a lakťového kĺbu
  • Bloat
  • Rakovina, najmä lymfóm
  • Prehriatie
  • Krátka životnosť

Dysplázia bedrového kĺbu a lakťového kĺbu sú časté problémy u Bullmastiffa. Tieto problémy môžu viesť k bolesti a obmedzeniu pohybu psa. Bloat je tiež bežný problém, ktorý môže byť smrteľný, ak sa neodhalí včas. Rakovina, najmä lymfóm, je tiež bežnou chorobou u Bullmastiffa. Prehriatie môže byť problémom najmä v horúcich letných mesiacoch, preto je dôležité, aby sa Bullmastiff dostatočne ochladil. Krátka životnosť je ďalším problémom, ktorý postihuje toto plemeno. Priemerná životnosť Bullmastiffa je 8-10 rokov. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov by majitelia mali okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť. Pravidelné návštevy veterinára a preventívna starostlivosť môžu pomôcť minimalizovať riziko vzniku zdravotných problémov.

 

Bullmastiff ako domáci miláčik

 

Bullmastiff je plemeno, ktoré je široko uznávané pre svoje vynikajúce vlastnosti ako strážny pes. Avšak, mnohí sa čudujú, že Bullmastiff môže byť skvelý aj ako domáci miláčik. Toto plemeno má mnoho pozitívnych vlastností, ktoré ho robia skvelým spoločníkom pre celú rodinu. Najlepšie plemená psov pre ženy: ako si vybrať psa

 

Interakcia s inými domácimi zvieratami

 

Bullmastiff môže byť skvelým spoločníkom aj pre iné domáce zvieratá, ak je správne socializovaný a trénuje sa pod dohľadom. Avšak, kvôli jeho veľkosti a sile by mal byť vždy pod dohľadom pri interakcii s menšími zvieratami, najmä s mačkami a malými plemenami psov.

 

Adaptácia na život v dome Bullmastiff

 

Bullmastiff je plemeno, ktoré sa dobre prispôsobí životu v dome. Je to tichý pes, ktorý sa môže dobre cítiť aj v menšom byte, pokiaľ má dostatok pohybu a interakcie so svojimi majiteľmi. Avšak, kvôli jeho veľkosti a hmotnosti by mal byť vždy pod dohľadom pri interakcii s deťmi a staršími ľuďmi.

Bullmastiff je skvelým spoločníkom pre rodinu, ktorá hľadá spoľahlivého a láskavého psa. Avšak, kvôli jeho veľkosti a sile by mal byť vždy pod dohľadom pri interakcii s deťmi a inými domácimi zvieratami. Je to pes, ktorý si vyžaduje veľa pohybu a interakcie so svojimi majiteľmi, a preto by mal byť vhodný pre rodinu, ktorá mu môže poskytnúť dostatok pozornosti a starostlivosti.

Ak hľadáte skvelého spoločníka pre vašu rodinu, Bullmastiff môže byť skvelou voľbou. Avšak, nezabudnite, že je to ťažký a dospelý pes, ktorý si vyžaduje veľa starostlivosti a pozornosti. Ak si nie ste istí, či je Bullmastiff pre vás vhodný, kontaktujte miestnu záchranu psov a poraďte sa s odborníkmi.

 

Bullmastiff ako pracovný pes

 

Bullmastiff je plemeno psov, ktoré bolo vyšľachtené na ochranu majetku a ako pracovný pes. Tento pes je známy svojou silou, odvahou a inteligenciou. Bullmastiff je vhodný ako strážny pes, ale aj ako spoločník.

 

Použitie ako strážny pes

 

Bullmastiff je ideálny strážny pes. Jeho sila a veľkosť robia z neho vynikajúceho strážcu. Tento pes je lojálny a ochotný brániť svojich majiteľov a ich majetok. Jeho prítomnosť sama osebe môže odstrašiť zlodejov a iných nezvaných hostí. Strážne psy : 10 najlepších plemien psov určených na stráženie

Pretože bullmastiff je veľmi silný a má veľké telo, musí byť trénovaný a socializovaný od mladosti. V opačnom prípade môže byť nebezpečný pre ľudí a iné zvieratá.

 

Použitie v poľovníctve

Bullmastiff sa používa aj v poľovníctve. Jeho sila a veľkosť robia z neho vynikajúceho pomocníka pri lovu divých zvierat. Tento pes je tiež schopný pracovať v rôznych podmienkach, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre lovecké výpravy.

Bullmastiff je vhodný aj pre gamekeeperov, ktorí potrebujú psa na ochranu svojho majetku a ochranu pred pytlákmi.

Vzhľadom na jeho veľkosť a silu, musí byť bullmastiff trénovaný a socializovaný od mladosti. Jeho tréning by mal zahŕňať poslušnosť a zvládnutie základných príkazov.

Bullmastiff je vynikajúci pracovný pes, ktorý je schopný plniť rôzne úlohy. Jeho sila a inteligencia robia z neho ideálneho strážcu majetku a pomocníka pri lovu divých zvierat.

 

Ďalšie informácie

 

Bullmastiffov je známe svojou mohutnosťou a silou. Avšak, tieto psy sú tiež známe svojou tendenciou k slineniu a slinenie môže byť pre majiteľov problémom. Majitelia by mali byť pripravení na to, že ich bullmastiff bude sliniť a môže to byť nepríjemné, ak sa nebudú vedieť s týmto problémom vyrovnať.

Bullmastiffi sú tiež náchylní na niektoré dedičné ochorenia, ktoré majitelia by mali byť informovaní. Niektoré z týchto ochorení zahŕňajú dyspláziu bedrového kĺbu, dyspláziu lakťového kĺbu, srdcové ochorenia a rakovinu. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich bullmastiffi boli pravidelne veterinárnymi prehliadkami a aby boli pod dohľadom odborníka na zdravie zvierat.

Ak sa majitelia zaujímajú o chov bullmastiffov, mali by kontaktovať American Bullmastiff Association. Táto organizácia poskytuje informácie o chove bullmastiffov a zabezpečuje, aby sa chovatelia riadili etickými a zdravotnými normami. Majitelia by mali byť opatrní a zabezpečiť, aby chov bullmastiffov bol zodpovedný a etický.

 

Autori majú tiež veľa informácií o bullmastiffoch. Niektorí z najlepších autorov zameraných na plemená psov poskytujú informácie o bullmastiffoch a ich chove. Majitelia by mali byť opatrní a zabezpečiť, aby si zvolili autorov, ktorí poskytujú spoľahlivé a dôveryhodné informácie.

Všetky tieto informácie majú za cieľ pomôcť majiteľom bullmastiffov zabezpečiť, aby ich psy boli zdravé, šťastné a dobre starané. Majitelia by mali byť informovaní o všetkých aspektoch chovu a starostlivosti o bullmastiffov, aby mohli poskytnúť svojim zvieratám najlepšiu možnú starostlivosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button