Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Lurcher pes: Charakteristika plemena

Lurcher je nečistokrvný pes, ktorého pôvod sa datuje už do stredoveku. Toto plemeno vzniká krížením chrtov s inými plemenami, najčastejšie teriérom alebo psom pastierskej rasy. Lurcheri boli pôvodne používaní na lov a pytliactvo, no dnes sú často chovaní ako spoločníci a rodinní psi.

 

Lurcher pes

 

Lurcher pes

 

Vzhľadom na to, že lurcheri sú nečistokrvné psy, nemajú štandardizovaný vzhľad. Ich výška a váha sa pohybujú v rozmedzí od menších psov, až po veľké plemená. Väčšina lurcherov má hladkú a lesklú srst, ktorá môže byť rôznej farby a vzoru. Ich povaha je zvyčajne milá, spoločenská a učenlivá, no zároveň sú to aktívne psy, ktoré potrebujú dostatok pohybu a stimulácie.

Lurcheri majú mnoho spoločného s čistokrvnými chrtmi, najmä pokiaľ ide o ich rýchlosť a zručnosť. Väčšina lurcherov je výbornými bežcami a využíva sa ich aj pri súťažiach v behu na dlhú vzdialenosť. Na druhej strane, lurcheri sú zvyčajne o niečo viac odolní voči chorobám a majú menej zdravotných problémov ako čistokrvní chrti, čo ich robí populárnymi aj medzi majiteľmi psov.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Lurcher je kríženec psov, ktorý má svoje korene v Anglicku. Tento pes bol pôvodne vyšľachtený pre lov, ale neskôr sa stal obľúbeným spoločníkom. Existuje niekoľko teórií o tom, ako vznikol Lurcher, ale väčšina zdrojov sa zhoduje na tom, že ide o kríženca chrtov a pracovných psov.

 

Anglický pôvod

Lurcher bol pôvodne vyšľachtený v Anglicku na začiatku 18. storočia. Tento pes bol používaný na lov zveri a bol obľúbeným spoločníkom anglických aristokratov. Lurcher bol často krížený s inými plemenami, aby sa zlepšili jeho lovné schopnosti.

Lurcher bol veľmi populárny u anglických pytliakov, ktorí ho používali na nelegálny lov. Títo pytliaci často krížili Lurchera s inými plemenami, aby vytvorili rýchleho a šikovného psa. Napriek tomu, že bol Lurcher pôvodne vyšľachtený na lov, stal sa obľúbeným spoločníkom a rodinným psom.

 

Americký Lurcher

Lurcher sa stal populárnym aj v Spojených štátoch. Plemeno Americký Lurcher je kríženec medzi anglickým Lurcherom a inými plemenami, ktoré boli dovážané do Spojených štátov. Americký Lurcher sa líši od anglického Lurchera vzhľadom, temperamentom a veľkosťou.

Americký Lurcher sa stal obľúbeným psom pre svoju rýchlosť, šikovnosť a inteligenciu. Tento pes bol používaný na lov a preteky. V súčasnej dobe sa Americký Lurcher stal obľúbeným spoločníkom a rodinným psom v Spojených štátoch.

Lurcher je kríženec, ktorý má svoje korene v Anglicku a stal sa obľúbeným psom pre svoju rýchlosť, šikovnosť a inteligenciu. Tento pes bol pôvodne vyšľachtený na lov, ale neskôr sa stal obľúbeným spoločníkom a rodinným psom. Lurcher sa stal populárnym aj v Spojených štátoch ako Americký Lurcher.

 

Popis a vzhľad Lurcher

 

Popis a vzhľad Lurcher

 

Lurcher je nečistokrvný pes, ktorý je výsledkom kríženia medzi greyhoundom a iným psom. Tento pes má štíhlu postavu a je známy svojou rýchlosťou a vytrvalosťou. Vzhľadom na to, že Lurcher nie je uznaným plemenom, jeho vzhľad sa môže líšiť od jedného jedinca k druhému.

 

Veľkosť a hmotnosť

Lurcher má štíhlu postavu a je obvykle vyšší ako greyhound. Dospelí jedinci môžu dosiahnuť výšku od 45 do 70 cm a váhu od 18 do 34 kg. Hmotnosť sa môže líšiť v závislosti od zmesi, ktorá tvorí Lurchera.

 

Typy srsti

Lurcher môže mať rôzne typy srsti, ktoré závisia od plemena, s ktorým bol krížený. Väčšinou má krátku, lesklú srst, ktorá je jemná na dotyk. Avšak niektoré Lurchery môžu mať aj drsnú a hrubú srst.

 

Farby

Lurcher môže mať rôzne farby srsti, ktoré závisia od plemena, s ktorým bol krížený. Najbežnejšie farby sú čierne, hnedé, tmavé, modré a rôzne odtiene šedej. Lurchery majú často biele znaky na hrudi, nohách a na tvári.

Celkovo je Lurcher považovaný za veľmi krásneho a elegantného psa s charakteristickým vzhľadom. Jeho štíhla postava, hlboký hrudník a dlhý chvost mu dodávajú štýl a gráciu. Lurcher je skutočne pôvabný pes, ktorý si získal srdcia mnohých ľudí. Pes ako medveď – 7 plemien vyzerajúcich ako medveď

 

Temperament a správanie Lurcher

 

Temperament a správanie Lurcher

 

Lurcher je inteligentný a energický pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Jeho temperament a správanie môžu byť ovplyvnené jeho pôvodom, ale aj jeho sociabilizáciou a výcvikom.

 

Inteligencia a energie

Lurcher je považovaný za inteligentného psa, ktorý rýchlo pochytí nové veci a má vysokú schopnosť učenia. Jeho energická povaha mu však môže spôsobiť problémy, ak nie je dostatočne stimulovaný a zamestnaný. Preto je dôležité poskytnúť mu dostatok fyzickej aj mentálnej aktivity, napríklad cez hry a tréningy.

 

Spoločenskosť a prítulnosť

Lurcher je vo všeobecnosti príjemný a spoločenský pes, ktorý sa dobre vychádza s ľuďmi aj inými zvieratami. Jeho prítulnosť a priateľskosť robia z neho skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi alebo aj pre jednotlivcov. Je však dôležité, aby bol správne sociabilizovaný a vedený k pozitívnemu správaniu. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

 

Výcvik a sociabilizácia

Lurcher je inteligentný pes, ktorý sa dobre učí cez pozitívne posilňovanie a tréning založený na odmenách. Je dôležité začať s jeho výcvikom a sociabilizáciou v mladom veku, aby sa stal dobre vychovaným a spoločenským psom. Jeho lovčí inštinkty môžu byť problémom, ak nie je správne trénovaný a kontrolovaný, preto je dôležité využívať pozitívne posilňovanie a tréning na kontrolu jeho presadzovania sa.

 

Všetky tieto faktory spolu ovplyvňujú temperament a správanie Lurchera. Správna starostlivosť, výcvik a sociabilizácia môžu z neho urobiť skvelého spoločníka pre rodiny aj jednotlivcov, ktorý sa dobre vychádza s ľuďmi aj inými zvieratami.

Zdravie a starostlivosť Lurcher

 

Zdravie a starostlivosť Lurcher

 

Potreby cvičenia

Lurcher pes je aktívny a potrebuje dostatok pohybu. Preto by mal byť denne prechádzaný na vodítku. Je dôležité, aby bol pes vedený na vodítku, pretože Lurcher môže byť veľmi rýchly a môže sa stať, že sa vzdiali od svojho majiteľa. Okrem prechádzok by mal mať pes aj prístup k oplotenému dvoru, kde by mohol behať a hrať sa.

 

Stravovanie a diéta

Lurcher pes by mal byť kŕmený kvalitným suchým krmivom, ktoré zodpovedá jeho veku a potrebám. Je dôležité, aby bol pes kŕmený pravidelne a v malých dávkach, aby sa predišlo problémom s trávením. Je vhodné vyhnúť sa kŕmeniu psa potravinami, ktoré obsahujú veľa soli alebo cukru. Psy na medvede – 10 plemien ktoré vás ochránia proti medveďom

 

Zdravotné problémy

Lurcher pes je pomerne zdravý pes, ale môže trpieť niektorými zdravotnými problémami. Medzi najbežnejšie problémy patrí torsio ventriculi, ktoré môže byť veľmi nebezpečné. Preto je dôležité, aby majiteľ psa vedel rozpoznať príznaky a včas vyhľadal veterinára.

 

Starostlivosť a kŕmenie

Lurcher pes nepotrebuje veľa údržby. Jeho srst je krátka a lesklá, takže stačí ho pravidelne kefať. Pes by mal byť kŕmený dvakrát denne a vždy by mal mať prístup k čistej vode. Je tiež dôležité pravidelne navštevovať veterinára, aby sa predišlo zdravotným problémom. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Lurcher ako domáce zviera

Lurcher je skvelý spoločník pre tých, ktorí majú radi aktívny životný štýl a majú radi zvieratá. Toto plemeno je známe svojou inteligenciou a priateľským temperamentom, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov.

 

Interakcia s inými zvieratami

Lurcheri sú známi svojou priateľskosťou a dobrým správaním voči iným domácim zvieratám. Ak sú správne sociabilizovaní a vychovávaní, môžu sa dobre vychádzať s inými psami, mačkami a dokonca aj s menšími zvieratami, ako sú králiky alebo hlodavce. Avšak, ako u každého psa, je potrebné dávať pozor na ich správanie a interakcie s inými zvieratami.

 

Adopcia a chovatelia

Lurcheri sú často adopčné zvieratá z útulkov a organizácií na záchranu zvierat. Ak hľadáte Lurchera na adopciu, môžete sa obrátiť na miestne útulky alebo organizácie na záchranu zvierat. Ak preferujete kúpu od chovateľa, uistite sa, že chovateľ je spoľahlivý a dodržiava pravidlá chovu.

 

Výcvik a sociabilizácia

Lurcheri sú inteligentní psi a rýchlo sa učia. Výcvik a sociabilizácia sú preto dôležité pre ich správne správanie. Je dôležité začať s výcvikom a sociabilizáciou čo najskôr, aby sa pes naučil správne správať v rôznych situáciách a s rôznymi zvieratami a ľuďmi. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa pes naučil s radosťou a bez stresu.

Lurcheri sú skvelými spoločníkmi pre rodiny s deťmi a pre jednotlivcov, ktorí majú radi aktívny životný štýl. S ich priateľským temperamentom a inteligenciou sú skvelými rodinnými zvieratami a môžu sa dobre vychádzať s inými domácimi zvieratami. Je dôležité vychovávať ich správne a začať s výcvikom a sociabilizáciou čo najskôr, aby sa naučili správne správať v rôznych situáciách.

 

Lurcher v práci

Lurcher je plemeno psov, ktoré bolo vyšľachtené na lov a preteky. Sú to kríženci chrtov a pracovných plemien psov, ktoré majú v sebe kombináciu rýchlosti a výdrže. Lurcheri sa však nevyužívajú len na lov a preteky, ale aj na rôzne pracovné úlohy.

 

Lov a preteky

Lurcheri sú považovaní za jedno z najrýchlejších plemien psov na svete. Ich rýchlosť a výdrž ich robia ideálnymi pre preteky a lov. Sú schopní dosiahnuť rýchlosť až 40 mph a zvládnuť aj dlhé vzdialenosti. V minulosti boli používaní na lov králikov a zajacov, ale dnes sa používajú aj na lov iných druhov zveri.

 

Pracovné plemená psov

Lurcheri sú kríženci chrtov a pracovných plemien psov. Toto ich robí veľmi všestrannými a schopnými pracovať v rôznych oblastiach. Niektorí lurcheri sú využívaní ako ovčiarski psi, ktorí pomáhajú pri ovládaní oviec. Iní sú využívaní ako loveckí psi, ktorí pomáhajú pri lovu rôznych druhov zveri. Existujú aj lurcheri, ktorí sú využívaní ako asistenční psi pre ľudí s rôznymi zdravotnými problémami.

 

Agilita a Lure Coursing

Lurcheri sú tiež veľmi úspešní v agility a lure coursing súťažiach. Agility je súťaž, ktorá testuje rýchlosť, obratnosť a poslušnosť psov. Lure coursing je súťaž, ktorá simuluje lov, pričom psi musia sledovať umelý zajac, ktorý sa pohybuje po určenej trase. Lurcheri sú ideálnymi psami pre tieto súťaže kvôli ich rýchlosti a výdrže.

Lurcheri sú vynikajúcimi psami, ktoré majú v sebe kombináciu rýchlosti, výdrže a inteligencie. Sú využívaní na rôzne úlohy a sú ideálnymi psami pre ľudí, ktorí hľadajú všestranného a pracovného psa.

 

Rôzne druhy Lurcherov

Lurcher je nečistokrvný pes, ktorý vznikol krížením rôznych plemien. Vzhľad a vlastnosti Lurcherov sa líšia v závislosti od toho, aké plemená boli použité na ich kríženie. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z najbežnejších druhov Lurcherov a opíšeme ich vlastnosti.

 

Whippets

Whippets sú jedným z najbežnejších druhov Lurcherov. Tieto psy sú rýchle, štíhle a majú krátku srst. Sú veľmi energické a majú skvelý zmysel pre zábavu. Whippets sú tiež veľmi oddané a priateľské zvieratá, ktoré sa dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami.

 

Deerhounds

Deerhounds sú veľké, štíhle psy s dlhými nohami a krásnou, jemnou srstou. Tieto psy boli pôvodne chované na poľovanie na jelene a sú stále používané na túto činnosť. Deerhounds sú veľmi oddané a inteligentné zvieratá, ktoré sa dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami.

 

Irský vlkodav

Irish Wolfhounds sú najvyššie plemeno psov na svete a majú veľmi dlhú históriu. Tieto psy boli pôvodne chované na poľovanie na veľké zvieratá, ako sú medvede a jelene. Irish Wolfhounds sú veľmi oddané a priateľské zvieratá, ktoré sa dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami.

 

 

Saluki

 

Saluki sú krásne, štíhle psy s jemnou srstou. Tieto psy boli pôvodne chované na poľovanie na gazely a sú stále používané na túto činnosť. Salukis sú veľmi oddané a inteligentné zvieratá, ktoré sa dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami.

 

Kolie

 

Kolie sú stredne veľké psy s dlhou, hustou srstou. Tieto psy sú veľmi oddané a inteligentné zvieratá, ktoré sa dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami. Collies sú tiež veľmi dobrí pastieri a sú často používané na ochranu dobytka.

 

Terrieri

 

Terrieri sú malé, štíhle psy s krátkou srstou. Tieto psy sú veľmi energické a majú skvelý zmysel pre zábavu. Terriers sú tiež veľmi oddané a priateľské zvieratá, ktoré sa dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami. Terriers sú tiež veľmi dobrí lovcovia a sú často používané na lovenie drobných zvierat, ako sú myši a králiky.

Všetky druhy Lurcherov majú svoje vlastné jedinečné vlastnosti a sú vhodné pre rôzne typy majiteľov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button