Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pitbull – Odsudzovaný pes s veľkým srdcom

Pitbull v skutočnosti nie je plemeno , ale termín používaný na označenie amerického pitbulteriéra, bulteriéra, amerického stafordšírskeho teriéra a stafordšírskeho bulteriéra.

 

pitbull milujuci pes Pitbull

Pitbulli sú často hrubo nepochopené . Vlastnosti ako sú huževnatosť ,sila ,bojovnosť pritiahla bezohľadných ľudí , ktorí hľadali silných bojovníkoch pre svoje psie zápasy . Výsledkom je ,že Pitbull je v posledných rokoch u mnohých ľudí braný ako nebezpečný a agresívny pes . Kvôli takejto reputácii sa pitbull stal veľmi odsudzovaný a dokonca to vyprovokovalo legislatívu proti tomuto plemenu v mnohých mestách a krajinách po celom svete.

 

Ak vlastníte alebo by ste chceli kúpiť pitbulla tak si musíte uvedomiť , že vášho úžasného psa budú ľudia ktorí majú dezinformácie odsudzovať a správať sa k vám s hnevom a nepriateľstvom . Ale poďme urobiť správny obraz o Pitbullovi , taký aký skutočne tento pes je .

Pitbull

 

šteniatko pitbull

 

Skupina plemien psov: Teriéri
Výška: 40 – 50 cm vysoký v ramene
Hmotnosť: 13 – 35 kg
Dĺžka života: 12 až 16 rokov

Pitbull je spoločenský rodinný pes . Z plemena sa vyvinul všestranný farmársky pes a neskôr sa presťahoval do domu , aby sa z neho stal „opatrovateľský pes“ pretože sú neskutočné jemný ku deťom .
Sú húževnatý , odvážny a veľmi aktívne psy . Preto vynikajú v športových súťažiach . Tvoria milujúcich spoločníkoch , ktorí svojich majiteľov zasypú láskou a budú im tvoriť verného ochrancu.

 

pitbulli

Pitbullovi treba venovať čas , trénovať ho a socializovať už od šteniatka . Správny výcvik je dôležitý u každého plemena psa. Správne vychovaný pitbull je vynikajúcim spoločníkom pre deti . Je veľmi láskavý a nežný k svojim ľuďom . Pitbull je oddaný a verný svojej rodine a v prípade potreby vás a vašu rodinu budú brániť až na smrť .

Tieto psy sú mimoriadne inteligentné a ľahko sa učia príkazy a triky . Majú chuť do života a radi sa podieľajú na všetkom čo robíte . Udržiavajú si vitalitu šteniatka až do dospelosti a tú svoju vitálnu energiu prenášajú aj na majteľa . Takže so psíkom sa budete cítiť stále plný energie a nikdy sa nebudete nudiť . Keď spoznáte pitbulla budete sa diviť ako ste mohli žiť bez neho .

 

Pitbull Čo je potrebné vedieť :

 

hračka pre pitbulla Pitbull

 

 • Pitbull potrebuje tréning a socializáciu , treba mu venovať pozornosť a čas na tréning
 • Musia vedieť kto je v dome šéf a poslúchať vás na slovo
 • Na verejnosti majte Pitbulla na vodítku , nemusí byť agresívny ale ak ho napadne iný pes zo žiadneho boja neustupuje a bojuje až do konca .
 • Kúpte pitbullovi odolné a tvrdé hračky , ktoré sa nedajú rozhrýzť alebo prehltnúť , pretože majú potrebu vždy niečo žuvať .

História Pitbull

 

Pitbull história

 

Pitbul vznikol na začiatku 19. storočia v Anglicku pre populárne divácke športy ako bolo vádenie býkov a medveďov . Keď sa začali takéto športy považovať za nehumánne a stali sa nelegalnými v roku 1835. Začali sa používať na psie zápasy – a tam sa črtá psia agresia v generačnej línii pitbula. No psie zápasy zanechali ešte aj pozitívnu črtu . Psovodi chceli oddeliť v boji psy tak aby sa nezranili . Takže sa u Pitbula vyvynulá vlastnosť neochota pohrýsť ľudí. Docela skoro sa preslávili ako silné ochranné plemeno, ktorý bol však tiež známy tým , že je jemný a priateľský k rodine.

Keď pitbul sprevádzal prisťahovalcov do Ameriky , začal novú kariéru ako všestranný farmarský pes . Medzi ich práce patril lov divej zveri , stráženie majetku a zvierat a to najdôležitejšie je že boli vernými spoločníkmi farmárov .Osadníci v Amerike vyšľachtili väčšieho pitbula ( amerického pitbulteriéra) ako bol dovtedy v Anglicku .

 

Osobnosť Pitbulla

 

Osobnosť Pitbulla Pitbull

Pitbull je milujúcim psom a nevie že jeho veľkosť a stavba tela je pre niektorých ľudí odstrašujúca . Sú sebavedomí a inteligentný strážny psy – pitbull to ani tak nemyslí , že by bol agresívny voči cudzincom , skôr ich ide privítať a pri tom šteká čim vás upozorní . Aj keď ich láska k ľuďom z nich robí strážnych psov, ich odvaha je neprekonateľná a svoju rodinu budú brániť svojimi životmi.

 

Zdravie Pitbulla

 

Pitbull Zdravie Pitbulla

Pitbuli je všeobecne zdravé plemeno ,ale rovnako ako všetké psy na svete sú nachylné na určité zdravotné podmienky . Na čo si treba dávať pozor pri zdraví pitbula :

 • Dysplázia bedrového kĺbu : Pre psa to môže byť mimoriadne bolestivé v závislosti od závažnosti stavu. Psovi by si mali dať urobiť röntgenové snímky ich bokov vo veku 2 rokov , aby ste zistili či je pes zdravý .
 • Alergie: Alergie sú u Pitbula úplne bežné. Kožné alergie sú zvyčajne spôsobené environmentálnymi alergénmi, ako sú blchy, tráva, peľ a prach. Môžu tiež súvisieť s potravinami, ale sú menej časté. Medzi bežné potravinové alergény patrí hovädzie mäso, ryža, pšenica a kukurica. Alergie môžu spôsobiť intenzívne svrbenie a nepohodlie, čo znamená, že psy sa budú škrabať , až kým nebudú krvácať. To je riskantné, pretože v poškodenom tkanive sa môžu vyvinúť sekundárne infekcie. Na liečbu alergií musí byť príčina identifikovaná a odstránená z prostredia psa, pokiaľ je to možné. Veterinár vám s tým môže pomôcť a dá vám vedieť, ktoré príznaky alergie je možné liečiť pomocou liekov.
 • Hypotyreóza: Jedná sa o dysfunkciu štítnej žľazy, ktorá spôsobuje priberanie na váhe, zlú srsť, problémy s reprodukciou a ďalšie problémy. Zvyčajne sa vyskytuje u psov stredného veku a je možné ho regulovať dennými liekmi, ktoré musia užívať počas celého života psa.
 • Ochorenie srdca: Ochorenie srdca postihuje pitbulov v niekoľkých formách, najbežnejšia je aortálna stenóza. Aortálna stenóza je vrodená srdcová chyba, čo znamená, že sa s ňou pes narodí. Je to abnormálne zúženie spojenia medzi ľavou komorou a aortou. Niektorí psi nemajú žiadne príznaky alebo iba malé príznaky, zatiaľ čo iní môžu byť nízkoenergetický alebo dokonca náhle zomrieť. Ak váš veterinár zistí srdcový šelest, diagnózu môže potvrdiť RTG hrudníka a elektrokardiogram.
 • Tiež si prečítajte : Najväčší pes na svete – 10 najväčších plemien psov 

 

 

Kŕmenie Pitbulla

 

Odporúčané denné množstvo: 1,5 až 2,5 šálky kvalitného suchého jedla denne, rozdelené na dve jedlá.

 

To koľko zje váš dospelý pes, závisí od jeho veľkosti, veku, stavby tela, metabolizmu a úrovne aktivity. Psy sú rovnako ako ľudia jednotlivci a všetci nepotrebujú rovnaké množstvo potravy. Je takmer samozrejmé, že vysoko aktívny pes bude potrebovať viac potravy ako gaučový pes.

Dôležitá je tiež kvalita krmiva . Čím kvalitnejšie bude krmivo pre psov , tým bude mať viac výživy pre vášho psa čo sa odzrkadlí na jeho zdravý a dĺžke života .

Správny pitbull by mal byť v takej forme , že budete schopní cítiť mu rebrá pod vrstvou svalov ale zároveň ich nebudete vidieť . Ak rebrá necítite kvôli tuku , mali by ste psovi nastaviť diétu .

Starostlivosť o Pitbulla

 

Starostlivosť o Pitbulla Pitbull

 

 • So psom musíte tráviť minimálne hodinu denne prechádzkami , hraním alebo iných cvičením . Aj keď milujú ľudí , je dobré začať s výcvikom poslušnosti čo najskôr a pokračovať s ním celý život . Výcvik je základom vášho vzťahu s vašim psom.
 • Pitbull by nemal byť dlho na vonku , pretože zle znáša chlad . Aj bez ohľadu na podnebie sa týmto psom darí najlepšie ako domovým psom .Sú silno spojený so svojou rodinou a trpia keď zostanú sami .
 • Pitbull má krátku a lesklú srsť . Na dotyk je pevná . Farba srsti môže byť rôzna ( nemajú stanovenú presnú farbu a to robí každého jedného psa jedinečným a krásnym ).
 • Srsť pitbulla vyžaduje len malú starostlivosť a vyžadujú len príležitostné kúpanie . Na udržanie lesku psíka pravidelne vyčesávajte .
 • Zuby psa čistite najmenej dvakrát alebo trikrát týždenne, aby ste odstránili zubný kameň a baktérie, ktoré v ňom číhajú. Denné čistenie zubov je ešte lepšie, ak chcete zabrániť ochoreniu ďasien a zápachu z úst.
 • Zastrihávajte mu pazúriky raz alebo dvakrát mesačne, ak ich pes prirodzene nezaťažuje, aby ste zabránili bolestiam a iným problémom. Ak ich počujete klopkať na podlahu, sú príliš dlhé. Psie pazúriky majú v sebe krvné cievy, a ak ich príliš zastrihnete, môžete spôsobiť krvácanie .
 • Uši by ste mali kontrolovať aspoň raz týždenne . Dajte pozor na začervenanie uší a na nepríjemný zápach , ktorý môže naznačovať infekciu . Uši môžete umyť vatou ale stačí vyčistiť vonkajšie ucho . Netlačte paličku do vnútra ucha .
 • Žehička na vlasy : Podľa čoho si vybrať

Spravte zo starostlivosti o vášho psa pozitívny zážitok . Už od šteniatka ho kontrolujte , prezerajte ústa a uši , dotýkajte sa jeho labiek . Chváľte ho a odmeňujte , čo vám neskôr uľahčí jeho ovládanie u veterinára .

 

Deti a iné domáce zvieratá

 

pitbull a deti

Pitbull miluje deti . Je robustný , energický a tolerantný . Ale žiaden pes by nemal byť nikdy nechaný bez dozoru s deťmi .Nedovoľte , aby deti ťahali psa za uši alebo chvost ( alebo inak týrať psa a robiť mu zle ). Naučte ich aby nepristupovali k žiadnemu psovi keď spí alebo je , alebo aby sa pokúsil psovi zobrať jedlo .

Niektorí pitbulli majú kvôli svojej dedičnosti psích zápasov tendenciu byť agresívny voči iným psom , ale ak sú od šteniatka socializovaný ( V kontakte s ďalšími zvieratkami ) a trénovaný môžu agresiu minimalizovať a môžu byť priateľský k psom a mačkám .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button