Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pyrenejský horský pes: Charakteristika plemena

Pyrenejský horský pes, tiež známy ako Chien de Montagne des Pyrénées alebo Pyrenean Mountain Dog, je veľké a mohutné psie plemeno pôvodom z Francúzska. Toto plemeno bolo pôvodne vyšľachtené na ochranu stád v horách, a to od Karpát až po Pyreneje. Plemeno psa Pyrenejský horský pes je najväčší z radu navzájom si veľmi podobných bielych pastierskych psov.

 

Pyrenejský horský pes

 

Pyrenejský horský pes

 

Pyrenejský horský pes je charakteristický svojou impozantnou veľkosťou, silnou stavbou a bielou srsťou. Toto plemeno má trpezlivú a oddanú povahu a potrebuje dostatok priestoru a starostlivosti. Pyrenejský horský pes má stredne dlhú srsť, ktorú treba pravidelne vyčesávať, predovšetkým v období pĺznutia.

Pokiaľ hľadáte spoľahlivého a oddaného psa, ktorý sa bude starať o vašu rodinu a majetok, možno je Pyrenejský horský pes tou správnou voľbou pre vás. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú dostatok priestoru a času na výchovu a starostlivosť o toto mohutné zviera.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Pyrenejský horský pes je plemeno psa, ktoré pochádza z Pyrenejského pohoria, ktoré sa nachádza na hranici medzi Francúzskom a Španielskom. Toto plemeno má svoj pôvod v stredoveku, keď pastieri potrebovali psa na ochranu svojich stád pred vlkmi a inými dravými zvieratami. Pyrenejský horský pes je najväčším z radu navzájom si veľmi podobných bielych pastierskych psov, ktorí pomáhali pastierom v horách od Karpát až po Pyreneje.

 

Už v 14. storočí sa objavili prvé zmienky o plemene a v 17. storočí bol Pyrenejský horský pes ceneným spoločenským psom a dokonca sa objavil aj na dvore Ľudovíta XIV. Podrobný opis plemena je však známy až z roku 1897, kedy bol založený klub plemena. Od roku 1923 bol Pyrenejský horský pes oficiálne uznávaný Mezinárodnou kynologickou federáciou (FCI) a v roku 1927 bol založený klub plemena v Španielsku (Sociedad Central Canina – SCC).

Pyrenejský horský pes je plemeno, ktoré bolo pôvodne určené k ochrane stád v horách. Jeho schopnosť chrániť stáda pred vlkmi a inými dravcami sa stala jeho najvýznamnejšou vlastnosťou. Pyrenejský horský pes má vynikajúci sluch a zrak, čo mu umožňuje včas zaznamenať prítomnosť nebezpečenstva a chrániť stádo. Jeho veľkosť a sila mu tiež umožňuje fyzicky ochrániť stádo pred útokom dravcov.

Pyrenejský horský pes je plemeno, ktoré má svoje miesto v histórii a ktoré sa stalo obľúbeným spoločníkom ľudí po celom svete. Jeho výnimočné vlastnosti, ako sú ochrana, lojalita a priateľstvo, robia z Pyrenejského horského psa skvelého spoločníka pre každého majiteľa.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Veľkosť a hmotnosť Pyrenejský horský pes

Pyrenejský horský pes je veľké a silné plemeno psa, ktoré dosahuje výšku psa 70-80 cm a suky 65-72 cm v kohútiku. Ich hmotnosť sa pohybuje okolo 60 resp. 45 kg.

 

Farba srsti

Pyrenejský horský pes má dlhú srst, ktorá je bielej farby s možnými znakmi šedej alebo rôznych odtieňov žltohnedej farby. Srst môže mať aj znaky jazvečie, šedé alebo rôzne odtiene žltohnedé farby.

 

Hlava a uši

Hlava pyrenejského horského psa je veľká a silná s jantárovo hnedými očiami. Jeho uši sú malé a zavesené trojuholníkové. Koreň chvosta je silný a chrbát široký a silný.

Pyrenejský horský pes má výraznú hlavu a uši, ktoré mu dodávajú kráľovský výraz. Jeho oči sú veľké a jasné, s výrazným pohľadom. Vlasové hnojivo šampón

Celkovo je pyrenejský horský pes považovaný za elegantné plemeno psa s veľkými fyzickými vlastnosťami. Jeho srsť a farba dodávajú tomuto plemenu jedinečný charakter a krásu.

 

Povaha a správanie Pyrenejský horský pes

Pyrenejský horský pes je plemeno, ktoré má veľmi kľudnú a vyrovnanú povahu. Je to inteligentný pes, ktorý sa dokáže naučiť základnú poslušnosť, no jeho výcvik vyžaduje veľa trpezlivosti a dôslednosti.

Tento pes má v sebe vlohy na samostatné rozhodovanie, preto je dôležité, aby bol jeho majiteľ jeho prirodzenou autoritou a dokázal mu ukázať, kto je v rodine pánom. Pri správnom výcviku a socializácii sa však Pyrenejský horský pes stáva skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

Pyrenejský horský pes je veľmi dobrým strážcom, no nie je agresívny voči cudzím ľuďom. Jeho prirodzená nezávislosť a oddanosť rodine robia z neho skvelého spoločníka pre deti.

Vzhľadom na jeho veľkú veľkosť a silu, je dôležité, aby bol Pyrenejský horský pes správne socializovaný a vychovaný. Jeho majiteľ by mal mať skúsenosti s výcvikom psov a byť schopný kontrolovať jeho správanie v rôznych situáciách.

Celkovo je Pyrenejský horský pes skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí majú dostatok času a trpezlivosti na jeho výchovu a starostlivosť. Jeho kľudná a vyrovnaná povaha robia z neho skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi, no jeho veľkosť a sila si vyžadujú zodpovedný prístup a správnu socializáciu. Top 10 najväčších plemien psov na svete

 

Zdravie a starostlivosť Pyrenejský horský pes

 

Zdravie a starostlivosť Pyrenejský horský pes

 

Starostlivosť o srsť Pyrenejský horský pes

 

Pyrenejský horský pes má stredne dlhú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Každodenné kartáčovanie je nutné, aby sa zabránilo plstnataniu a tvorbe dredov. V období priznutia, ktoré nastáva dvakrát do roka, je potrebné kartáčovať psa ešte častejšie. V prípade, že srsť sa dostane do stavu, keď je už úplne zmatená, odporúča sa návšteva u odborníka na psie srsťové úpravy.

Okrem kartáčovania je dôležité venovať pozornosť aj tzv. nohaviciam, čiže srsť na zadných nohách. Táto srsť je najviac náchylná na znečistenie a zapletanie, preto by sa mala pravidelne strihať.

 

Zdravotné problémy

Pyrenejský horský pes je pomerne odolné plemeno, ale ako pri každom veľkom psovi, môžu sa vyskytnúť rôzne problémy s kĺbmi, ako napríklad dysplázia či artróza. Tieto problémy môžu byť spôsobené rýchlym rastom psa, preto je dôležité dodržiavať správnu výživu a cvičenie.

Okrem pohybového aparátu môžu pyrenejskí horskí psi trpieť aj inými zdravotnými problémami, ako sú napríklad očné choroby alebo problémy so srdcom. Preto by mali byť pravidelne veterinárne kontrolovaní a očkovaní.

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov by mal majiteľ ihneď vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

 

Výcvik a výchova

 

Pyrenejský horský pes je veľmi inteligentný pes, ktorý zvládne základnú poslušnosť na jedničku. Je však dôležité si uvedomiť, že každý pes je individuálna a výchova a výcvik by mali byť prispôsobené jeho potrebám a charakteru.

Pri výchove pyrenejského horského psa je dôležité mať trpezlivosť a prirodzenú autoritu. Tento pes potrebuje jasné pravidlá a hranice, ale zároveň musí byť naučený rešpektovať svojho pána. Je teda dôležité vychovávať ho s láskou a dôverou, nie s tvrdosťou a násilím.

Výcvik pyrenejského horského psa by mal byť postupný a založený na pozitívnej motivácii. Tento pes je veľmi citlivý a tvrdý výcvik by mohol viesť k nežiaducim správaním. Je teda dôležité používať pozitívne posilňovanie a odmeňovať psa za správne správanie.

Pri výcviku by sa mal klásť dôraz na socializáciu. Pyrenejský horský pes má sklony k ochranárskemu správaniu a preto je dôležité ho naučiť tolerovať ostatných ľudí a zvieratá. Je teda vhodné psa od útleho veku zoznamovať s rôznymi situáciami a ľuďmi.

Pre pyrenejského horského psa je dôležitý pravidelný pohyb a prechádzky. Tento pes potrebuje dostatok priestoru a pohybu, aby udržal svoju kondíciu a zdravie. Je teda vhodné mu poskytnúť priestranný výbeh alebo záhradu, kde sa môže hrať a behať.

 

Pyrenejský horský pes a deti

 

Pyrenejský horský pes a deti

 

Pyrenejský horský pes je veľké a mohutné plemeno psa, ktoré je pôvodom z Francúzska a Španielska. Tento pes je známy svojou lojalitou a ochranárskej povahou. Môže byť skvelým spoločníkom pre deti, ak sa mu dostane potrebnej starostlivosti a výcviku.

Pyrenejský horský pes je veľmi trpezlivý a má rada deti. Môžu byť skvelými spoločníkmi pre deti, ktoré sú staršie ako 6 rokov a ktoré sú zvyknuté na zvieratá. Tento pes môže byť veľmi ochranný voči svojim majiteľom a ich rodine, vrátane detí.

Pri výbere Pyrenejského horského psa ako spoločníka pre deti, je dôležité si uvedomiť, že toto plemeno je veľké a mohutné a môže byť pre malé deti príliš silné a ťažké na ovládanie. Deti by mali byť naučené, ako sa správne chovať v prítomnosti tohto psa a ako ho rúbať.

Pyrenejský horský pes môže byť skvelým spoločníkom pre deti, ak sa mu dostane potrebnej starostlivosti a výcviku. Deti by mali byť naučené, ako sa správne starať o svojho psa, vrátane kŕmenia, cvičenia a starostlivosti o jeho srst. Je dôležité, aby deti pochopili, že Pyrenejský horský pes nie je len hračka, ale živá bytosť, ktorá si zaslúži rešpekt a starostlivosť.

 

Rozdiely medzi samcami a samicami

 

Samci a samice Pyrenejského horského psa sa líšia v mnohých aspektoch, ako sú veľkosť, hmotnosť, farba srsti a správanie. Tieto rozdiely môžu byť užitočné pre majiteľov psov, ktorí chcú lepšie porozumieť svojim miláčikom.

 

Vzhľad

Samci Pyrenejského horského psa sú väčší a ťažší ako samice. Hmotnosť samcov sa pohybuje od 50 do 60 kg, zatiaľ čo hmotnosť samíc sa pohybuje od 36 do 48 kg. Samice majú tiež menšiu hlavu a telo ako samci. Farba srsti sa môže líšiť, ale väčšinou majú biele srsť s možnými šedými alebo žltohnedými škvrnami.

 

Správanie

Samice Pyrenejského horského psa sú menej dominantné ako samci a majú tendenciu byť viac oddané svojmu majiteľovi. Samci majú tendenciu byť nezávislejší a môžu byť agresívnejší, ak sa necítia dobre alebo sú ohrození. Oba pohlavia sú považované za veľmi inteligentné a trpezlivé psy.

 

Zdravie

Samice Pyrenejského horského psa sú náchylnejšie na určité ochorenia, ako sú problémy s močovým mechúrom a rakovina prsníkov. Na druhej strane, samci môžu trpieť problémami s prostatou a srdcovými chorobami.

Vzhľadom na tieto rozdiely medzi samcami a samicami Pyrenejského horského psa, majitelia by mali byť oboznámení s týmito faktormi, aby mohli poskytnúť svojim zvieratám najlepšiu starostlivosť a životné podmienky.

 

Pyrenejský Horský Pes v práci

Pyrenejský horský pes je plemeno psa, ktoré pochádza z Pyrenejského pohoria, ktoré sa nachádza na hranici medzi Francúzskom a Španielskom. Toto plemeno bol v minulosti používané na ochranu stád pred vlkmi a inými dravými zvieratami. Dnes sa Pyrenejskí horskí psi používajú na rôzne pracovné účely, ktoré si vyžadujú ich silu, odvahu a inteligenciu.

Pyrenejský horský pes je veľmi dobrý strážca a ochranca. Jeho majestát a sila sú viditeľné na prvý pohľad. Tento pes patrí do kategórie molossoidní a čuvačov. Jeho silné a svalnaté telo mu umožňuje pracovať aj v náročných podmienkach. Pyrenejský horský pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí. Jeho schopnosti a vlastnosti ho robia vhodným pre rôzne pracovné účely.

Pyrenejskí horskí psi sa používajú na rôzne pracovné účely, vrátane práce v záchranných tímov, polícii, vojenských operáciách a ako asistenční psi. Tieto psy sú tiež veľmi úspešní v rôznych pracovných skúškach. Ich schopnosti a vlastnosti ich robia vhodnými pre rôzne pracovné úlohy.

 

V súčasnosti existuje mnoho multimediálnych zdrojov, ktoré obsahujú informácie o Pyrenejských horských psoch. Tieto zdroje zahŕňajú videá, obrázky a články, ktoré sú k dispozícii na internete. Tieto zdroje môžu pomôcť majiteľom Pyrenejských horských psov získať viac informácií o svojich zvieratách a ich vlastnostiach.

V záverečnej analýze možno povedať, že Pyrenejský horský pes je veľmi schopné a inteligentné plemeno, ktoré sa používa na rôzne pracovné účely. Jeho sila, odvaha a inteligencia robia z tohto psa vhodného pre rôzne pracovné úlohy. Pyrenejskí horskí psi sú tiež veľmi úspešní v rôznych pracovných skúškach a majú veľa multimediálnych zdrojov, ktoré majiteľom pomôžu získať viac informácií o ich zvieratách.

 

Porovnanie s inými plemenami

Pyrenejský horský pes je jedným z najväčších plemien psov, ktoré sa vyskytujú. Jeho veľkosť a sila ho robia vynikajúcim ochrancom pre stáda oviec a iných hospodárskych zvierat. V porovnaní s inými plemenami má Pyrenejský horský pes svoje výhody a nevýhody.

V porovnaní s pinčovými a kníračmi, Pyrenejský horský pes je oveľa väčší a silnejší. Pinče a knírače sú považované za menšie plemená psov, ktoré sa vyznačujú svojou inteligenciou a energiou. Pyrenejský horský pes je zasa známy svojou vytrvalosťou a silou.

V porovnaní so švýcarskými salašníckymi psami, Pyrenejský horský pes sa vyznačuje svojou veľkosťou a silou. Švajčiarski salašnícki psi sú považovaní za vynikajúcich pastierov, ktorí sú schopní pracovať po celý deň. Pyrenejský horský pes je však zasa lepším ochrancom a je schopný chrániť stáda pred vlkmi a inými dravými zvieratami.

V porovnaní s jezevčími a bílými pasteveckými psami, Pyrenejský horský pes sa vyznačuje svojou veľkosťou a silou. Jezevčí a biele pastevecké psy sú považované za menšie plemená psov, ktoré sa vyznačujú svojou inteligenciou a energiou. Pyrenejský horský pes je zasa známy svojou vytrvalosťou a silou.

Podľa FCI, Pyrenejský horský pes patrí do skupiny 2 – Pinčové, knírači, plemená molossoidov a švajčiarskych salašníckych psov. V tejto skupine sa nachádza mnoho plemien psov, ktoré majú rôzne vlastnosti a schopnosti. Pyrenejský horský pes sa od ostatných plemien v tejto skupine vyznačuje svojou veľkosťou a silou, ktoré ho robia vynikajúcim ochrancom stád oviec a iných hospodárskych zvierat.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button