Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Frízsky vodný pes: charakteristika plemena

Frízsky vodný pes, tiež známy ako Holandský vodný pes alebo Wetterhoun, je plemeno psov, ktoré pochádza z Frízska, oblasti v severnom Holandsku. Toto plemeno je známe svojou schopnosťou loviť vodné vtáky a jeho vzhľadom tvoreným kučeravými, hustými a tvrdými vlasmi. Frízsky vodný pes je väčší ako stredne zavalitý pes kvadratickej telesnej stavby.

 

Frízsky vodný pes

 

Frízsky vodný pes

 

Pôvod Frízskeho vodného psa je spojený s jeho pôvodným účelom, kedy sa používal na lov vydier a pre svoju schopnosť loviť vodné vtáky. Jeho vzhľad sa zrejme po stáročia príliš nezmenil, zostáva rustikálny a charakteristický. To, že je to plemeno psov z Holandska, robí toto plemeno v iných krajinách zriedkavým a málo rozšíreným.

Frízsky vodný pes má pomerne nízko nasadené uši, stredne veľké a majú tvar murárskej lyžice. Jeho oči sú buď tmavohnedé, ak má pes čiernu základnú farbu, alebo hnedé, ak je základná farba psa hnedá. Jeho povahe dominuje pokojný a vyrovnaný charakter, ale má aj silnú ochranársku povahu. Je to pes, ktorý sa dobre hodí pre rodiny s deťmi a pretože má radi vodu, je ideálny pre tých, ktorí majú radi vodné športy.

Charakteristika a Fyzické Vlastnosti

 

Charakteristika a Fyzické Vlastnosti

 

Hlava

 

Hlava

 

Frízsky vodný pes má širokú, tmavo sfarbenú hlavu. Lebka je správne vyvinutá a nie je rozštiepená. Nos je čierny pri psoch so základnou farbou čiernou a hnedý pri psoch so základnou farbou hnedou. Pysky nie sú špicaté, ale sú ukončené tupo. Chrbát nosa je rovný a široký. Temeno lebka je mierne vyklenuté a vyzerá byť širšie ako je dlhé. Prechádza pozvoľna do líc. Temeno a papuľa sú rovnako dlhé. Čelový sklon je plynulý a nie veľmi výrazný.

 

Oči

Oči sú stredne veľké a majú mierne šikmý tvar. Viečka dobre priliehajú k oku. Ak má pes čiernu základnou farbou, sú tmavohnedé. Ak je základná farba psa hnedá, sú oči hnedé. Oči nie sú zapadnuté ani nevystupujú. Dravčie oko sa má penalizovať. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Uši

Uši sú pomerne nízko nasadené, stredne veľké a majú tvar murá. Nie sú špicaté.

 

Telo

Frízsky vodný pes má silný, oválny trup a kohútikovú výšku. Krk je stredne dlhý a svalnatý. Hrudník je hlboký a široký. Chrbát je rovný a pevný. Chvost je nízko nasadený a má zvyčajne krátku dĺžku. Končatiny sú stredne dlhé a majú stredne vyvinuté svalstvo.

 

Srsť

Srsť je silná, hustá a má kučierky. Farba srsti môže byť čierna alebo hnedá. Kedy začať cvičiť psa – vek kedy môžete začať výcvik

 

Veľkosť

Frízsky vodný pes má kohútikovú výšku 55 – 59 cm pre samcov a 53 – 57 cm pre samice.

 

Povaha Frízsky vodný pes

 

Povaha Frízsky vodný pes

 

Frízsky vodný pes je kludný, tvrdohlavý, ale oddaný. Voči cudzím ľuďom pôsobí zdržanlivo a nedôverčivo.

 

Starostlivosť

 

Starostlivosť

 

Frízsky vodný pes potrebuje náročný výcvik a výchovu. Jeho srst vyžaduje pravidelné ošetrovanie a úpravu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button