Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Jack Russell teriér: Charakteristika plemena

Jack Russell teriér je malé psie plemeno, pôvodom z Anglicka. Toto plemeno je známe pre svoju živú a temperamentnú povahu, a preto sa stalo obľúbeným domácim miláčikom mnohých ľudí. Plemeno Jack Russell teriér je známy aj pod skratkou JRT a existujú tri varianty tohto plemena: krátkosrstá, lámaná a drsnosrstá.

Jack Russell teriér

 

Jack Russell teriér

 

Jack Russell teriér je veľmi aktívny pes, ktorý má veľa energie a potrebuje veľa pohybu. Toto plemeno sa často používa v psích športoch, ako sú napríklad agility, obedovanie alebo frisbee. Jack Russell teriér je tiež známy pre svoju inteligenciu a pevnú vôľu, pretože bolo chované na lovenie líšok a iných drobných zvierat.

Aj keď sa toto plemeno všeobecne považuje za priateľské ku deťom, je potrebná zvýšená opatrnosť, najmä u malých detí. Jack Russell teriér má tendenciu byť veľmi hravý a môže sa stať príliš hrubým pri hre s deťmi. Preto je dôležité, aby bol pes riadne vychovaný a aby bol v kontakte s deťmi od malého veku.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Jack Russell teriér má svoj pôvod v Anglicku, kde bol vyšľachtený na poľovačku na líšky. Jeho história siaha až do 19. storočia, kedy bol vyšľachtený reverendom Johnom Russelom, ktorý chcel mať psa, ktorý by mu pomohol pri lovu líšok. Russel chcel mať psa, ktorý by bol schopný vbehnúť do líščej nory a vyviesť líšku von. Na tento účel vyšľachtil Jack Russell teriéra, ktorý bol menší ako iné teriéry a mal dlhšie nohy.

 

Jack Russell teriér bol používaný na poľovačku na líšky, kde sa ukázal ako vynikajúci lovec. Jeho odvaha a schopnosť vbehnúť do líščej nory boli neoceniteľné. V priebehu času sa Jack Russell teriér stal populárnym aj ako spoločník a rodinný pes. Jeho zvedavá a hravá povaha robí z neho skvelého spoločníka pre aktívnych majiteľov.

Jack Russell teriér bol vyšľachtený z fox teriéra, ktorý bol v Anglicku používaný na poľovačku na líšky už od 18. storočia. Fox teriér bol však väčší a nemal tak dlhé nohy ako Jack Russell teriér. Reverend Russel preto začal s výberom psov, ktorí mali menšiu postavu a dlhšie nohy. Týmto spôsobom vznikol nový teriér, ktorý bol menší a agilnejší ako fox teriér.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Jack Russell teriér je malý, ale energický pes s výškou v rozmedzí 25 až 30 cm a váhou od 5 do 7 kg. Jeho srsť môže byť hladká, drsná alebo lámaná, ale vždy biela s hnedými alebo čiernymi škvrnami. Srsť musí byť krátka a nekučeravá.

Toto plemeno je charakteristické svojou inteligenciou a vysokou aktivitou. Potrebuje veľa pohybu a stimulácie, inak sa môže stať deštruktívnym. Je to pes s vysokým loveckým inštinktom, preto je dôležité ho mať na vodítku, keď je vonku. Je to tiež veľmi odvážny pes, ktorý sa nebojí nič a nikoho. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

 

Jack Russell teriéri sú všeobecne zdraví psy, ale ako u každého plemena môžu mať určité zdravotné problémy. Medzi najčastejšie patrí ataxia a myelopatia. Je dôležité kupovať šteňatá iba od serióznych chovateľov, ktorí vykonávajú testy na genetické choroby.

Výcvik Jack Russell teriéra môže byť náročný, ale s trpezlivosťou a konzistentným tréningom môže byť veľmi úspešný. Je dôležité začať s výcvikom čo najskôr a používať pozitívne posilňovanie. Toto plemeno je tiež veľmi spoločenské a rado trávi čas so svojimi majiteľmi. Pes na potkany – top 10 plemien psov na potkany

 

Osobnosť a temperament

 

Osobnosť a temperament

 

Jack Russell teriér je plemeno, ktoré sa vyznačuje živou a temperamentnou osobnosťou. Sú to inteligentní a nebojácni psi, ktorí majú veľa energie a potrebujú dostatok pohybu. Ich temperament je niekedy popísaný ako tvrdohlavý, ale v skutočnosti sú to veľmi oddaní a lojálni psi.

Títo psi sú veľmi šťastní a radi sa hrnú do akýchkoľvek aktivít. Majú veľa energie a potrebujú dostatok pohybu a stimulácie. Vzhľadom na ich energiu a temperament, nie sú vhodní pre každého majiteľa. Potrebujú majiteľa, ktorý bude mať dosť času a trpezlivosti pre ich výchovu a starostlivosť.

 

Aj keď sú Jack Russell teriéri známi svojou tvrdohlavosťou a nezávislosťou, sú to aj veľmi priateľskí a milí psi. Sú veľmi oddaní svojim majiteľom a radi sa venujú svojej rodine. Sú to tiež veľmi tenační psi a majú sklon k loveniu a kopaní, čo môže byť problémom, ak nie sú dostatočne trénovaní. Pes na kuny – 10 plemien psov na kuny

Celkovo, osobnosť a temperament Jack Russell teriéra sú charakterizované ako energické, priateľské a tenačné. Sú to psi, ktorí milujú svojich majiteľov a potrebujú dostatok pohybu a stimulácie. Ak ste pripravení venovať im dostatok času a trpezlivosti, môžu byť skvelými spoločníkmi.

 

Fyzická aktivita a energetická úroveň

 

Jack Russell teriér je plemeno, ktoré má veľmi vysokú energetickú úroveň. Títo psi sú veľmi aktívni a potrebujú veľa pohybu. Majitelia by mali venovať pozornosť tomu, aby ich psík dostával dostatok fyzickej aktivity, inak môže dôjsť k nežiaducemu správaniu, ako napríklad k zničovaniu vecí v dome.

Jack Russell teriéry sú veľmi hravé a radi sa hrajú. Majitelia by mali venovať dostatok času na hranie s nimi, aby si udržali svoju aktívnu povahu. Títo psi sú tiež veľmi vhodní pre rôzne aktivity, ako napríklad psie agility alebo flyball.  Zvieratá na j – 14 zvierat na písmeno j
Ak majiteľ nemá čas na pravidelné aktivity s Jack Russell teriérom, môže sa stať, že pes bude mať nadmernú energiu, ktorú sa bude snažiť uvoľniť nežiaducim správaním. Majitelia by mali venovať pozornosť tomu, aby ich psík dostával dostatok fyzickej aktivity, aby sa predišlo nežiaducemu správaniu.

Pretože Jack Russell teriéry sú veľmi aktívne, majú vysokú potrebu pohybu. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich psík dostával dostatok cvičenia. Títo psi sú vhodní pre rôzne aktivity, ako napríklad beh, chodenie, plávanie alebo hry s loptičkou. Najrýchlejšie psy : Top 12 najrýchlejších plemien psov

V tabuľke nižšie sú uvedené odporúčané časy cvičenia pre Jack Russell teriérov v závislosti od ich veku:

 

Vek psa Dĺžka cvičenia
3 – 6 mesiacov 15 – 20 minút
6 – 12 mesiacov 30 – 45 minút
1 – 3 roky 1 – 1,5 hodiny
3 roky a viac 1,5 – 2 hodiny

Majitelia by mali venovať pozornosť tomu, aby ich psík dostával dostatok fyzickej aktivity, aby si udržali svoju aktívnu a hravú povahu.

 

Výcvik a Správanie Jack Russell teriér

 

Teriér Jacka Russella je inteligentný a aktívny pes, ktorý si vyžaduje dôsledný výcvik a pozornosť majiteľa. Je dôležité začať s výcvikom už v mladom veku, aby sa pes naučil základné povely a príkazy.

Pri výcviku je potrebné byť dôsledný a trpezlivý. Teriér Jacka Russella má sklon byť tvrdohlavý a nezávislý, takže môže byť náročné naučiť ho nové veci. Je dôležité používať pozitívne posilňovanie a odmeňovať psa za správne správanie.

Okrem základných povinností, ako je sedni, lehni a zostan, je dôležité naučiť teriéra Jacka Russella aj zvládať jeho prírodné inštinkty. Tento pes má vysoký lovecký pud a sklon k kopaniu, takže môže byť potrebné trénovať ho, aby sa vyhýbal kopaniu do zeme alebo zničeniu záhrady. Najdlhšie žijúce psy Top 10 plemien psov
Teriér Jacka Russella je tiež známy svojou výraznou vokalizáciou. Pri výcviku je dôležité naučiť ho, kedy je vhodné štekať a kedy nie.

Výcvik teriéra Jacka Russella môže byť náročný, ale s trpezlivosťou a dôslednosťou je možné ho naučiť zvládať základné povely a správať sa v spoločnosti.

 

Starostlivosť a zdravotné problémy Jack Russell teriér

 

Starostlivosť a zdravotné problémy Jack Russell teriér

 

Jack Russell teriér je zdravé a výdatné plemeno, ale aj tak treba venovať pozornosť jeho starostlivosti a zdraviu. Tu sú niektoré veci, ktoré majitelia Jack Russell teriérov musia brať do úvahy:

 

Starostlivosť

Starostlivosť o Jack Russell teriéra nie je príliš náročná. Ich srst existuje v rôznych farebných variáciách a nie je zvlášť náročná na údržbu. Stačí ju čistiť kefkou alebo hrebienkom raz za týždeň a kúpať psa len v prípade potreby. Agresívne plemena psov : Top 5 agresívnych psov

Jack Russell teriér je aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu, takže by mal byť pravidelne cvičený a vychádzaný na prechádzky. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa pes učil s radosťou.

 

Zdravotné Problémy

Jack Russell teriér je všeobecne zdravé plemeno, ale existujú niektoré zdravotné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť. Tu sú niektoré z nich:

  • Lens Luxation: Toto je stav, kedy sa šošovka v oku posunie z miesta. Môže to spôsobiť zhoršenie zraku alebo dokonca slepotu.
  • Glaucoma: Toto je stav, kedy sa zvyšuje vnútroočný tlak. Ak nie je liečený, môže spôsobiť zhoršenie zraku alebo dokonca slepotu.
  • Patellar Luxation: Toto je stav, kedy sa kolenná čaška posúva z miesta. Môže to spôsobiť bolesť alebo dokonca invaliditu.
  • Deafness: Toto je stav, kedy pes stráca sluch. Môže to byť spôsobené geneticky alebo z vonkajších faktorov.
  • Všeobecné zdravotné problémy: Jack Russell teriér môže trpieť rôznymi zdravotnými problémami, ako sú alergie, problémy s trávením a infekcie uší.

Majitelia by mali pravidelne navštevovať veterinára, aby sa uistili, že ich pes je zdravý a aby sa predišlo vzniku zdravotných problémov. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Chov a šľachtenie

Chov Jack Russell teriérov je zodpovedná práca, ktorá vyžaduje veľa času, úsilia a znalostí. Ak hľadáte šteniatko, je dôležité vybrať si spoľahlivého chovateľa, ktorý sa zameriava na zdravie, povahu a vzhľad plemena.

Pri výbere chovateľa je dôležité skontrolovať, či je registrovaný v Slovenskom kynologickom zväze alebo v medzinárodnej organizácii, ako napríklad FCI (Fédération Cynologique Internationale). Ďalšou možnosťou je vyhľadávanie chovateľov na internete a overenie ich reputácie a recenzií.

 

Pri šľachtení Jack Russell teriérov je dôležité zabezpečiť, aby sa používali iba zdraví a geneticky testovaní jedinci. Chovatelia by mali mať jasný plán šľachtenia a zameriavať sa na zlepšovanie plemena. Je dôležité, aby sa pri šľachtení dbalo na zachovanie typických vlastností plemena, ako sú inteligencia, veselosť a aktivita.

V Slovensku existuje Jack Russell Teriér klub, ktorý sa zameriava na propagáciu a ochranu plemena. Tento klub organizuje rôzne podujatia, ako sú výstavy a tréningy, a pomáha chovateľom a majiteľom s akýmkoľvek problémom týkajúcim sa plemena.

Ak chcete získať šteniatko Jack Russell teriéra, je dôležité si uvedomiť, že ide o zodpovednosť na celý život. Je potrebné poskytnúť psíkovi primeranú starostlivosť, výchovu a tréning. Ak ste si istí, že ste pripravení na túto zodpovednosť, Jack Russell teriér môže byť skvelým spoločníkom pre vás a vašu rodinu.

 

Jack Russell Teriér v médiách

 

Jack Russell Teriér je plemeno psa, ktoré sa v minulosti objavovalo v mnohých filmoch a televíznych programoch. Toto malé a energické plemeno sa stalo obľúbeným nielen pre svoju vzhľadovú príťažlivosť, ale aj pre svoju inteligenciu a schopnosť učiť sa rýchlo.

Jedným z najznámejších filmov, kde sa objavil Jack Russell Teriér, bol film „The Mask“ z roku 1994. V tomto filme zohral tento pes dôležitú rolu ako spoločník hlavného hrdinu, ktorý sa stal superhrdinom po získaní masky. Jack Russell Teriér sa objavil aj v ďalších filmoch, ako napríklad v „My Dog Skip“ alebo v „Hotel for Dogs“.

Okrem filmov sa Jack Russell Teriér objavoval aj v mnohých televíznych programoch. Jedným z najznámejších je animovaný seriál „Kočičí princ“, kde sa Jack Russell Teriér s menom Rags stal najlepším kamarátom hlavnej postavy, princeznej. Tento pes sa objavil aj v seriáloch ako „Frasier“ alebo „Wishbone“.

 

V súčasnosti sa Jack Russell Teriér stále objavuje v médiách, najmä na sociálnych sieťach, kde majitelia zdieľajú fotky a videá svojich miláčikov. Toto plemeno sa stáva čoraz populárnejším nielen v USA, ale aj v Európe.

Vzhľadom na svoju popularitu v médiách by sa však budúci majitelia mali dobre informovať o potrebách a nárokoch tohto aktívneho psa. Jack Russell Teriér vyžaduje veľa pohybu a tréningu, inak môže byť náchylný k deštruktívnemu správaniu a nežiadúcemu štekaniu.

 

Rady pre Majiteľov

Majitelia Jack Russell teriérov musia byť pripravení na to, že ich pes bude mať veľa energie a bude potrebovať veľa pohybu. Tu sú niektoré rady pre majiteľov, ktoré im pomôžu zabezpečiť, že ich pes bude zdravý a šťastný.

 

Pracovné aktivity

Jack Russell teriér bol pôvodne chovaný ako pracovný teriér, a preto je dôležité poskytnúť mu dostatok príležitostí na prácu. Majitelia by mali zvážiť zapojenie svojho psa do rôznych pracovných aktivít, ako sú napríklad lovecké skúšky alebo agility tréning. Tieto aktivity pomáhajú udržiavať psa zdravého a šťastného.

 

Fyzická aktivita

Jack Russell teriér potrebuje veľa fyzickej aktivity. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich pes dostal dostatok pohybu každý deň. To môže zahŕňať prechádzky, behanie po dvore, alebo skákanie cez prekážky. Je dôležité, aby majitelia zabezpečili, že ich pes má dostatok príležitostí na fyzickú aktivitu, aby sa vyhol problémom s nadváhou a zdravotnými problémami.

 

Sociabilizácia

Jack Russell teriér má tendenciu byť veľmi ochranný voči svojmu majiteľovi a svojmu domu. Preto je dôležité, aby bol sociabilizovaný a vystavený rôznym situáciám a ľuďom od mladého veku. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich pes bol vedený na prechádzky v rôznych prostrediach a stretával sa s rôznymi ľuďmi a zvieratami, aby sa naučil, ako sa správať v rôznych situáciách.

 

Rady

Niektoré ďalšie rady pre majiteľov Jack Russell teriérov zahŕňajú:

  • Zabezpečte, aby váš pes mal dostatok príležitostí na prácu a fyzickú aktivitu.
  • Sociabilizujte svojho psa od mladého veku, aby sa naučil, ako sa správať v rôznych situáciách.
  • Buďte trpezliví a dôslední pri tréningu svojho psa.
  • Zabezpečte, aby váš pes mal dostatok kvalitnej stravy a vody.
  • Ak plánujete adoptovať Jack Russell teriéra z útulku, získajte čo najviac informácií o jeho minulosti a potrebách.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button