Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Portugalský podenko: Charakteristika plemena

Portugalský podenko, známy aj ako portugalský podengo, je plemeno psa pochádzajúce z Portugalska. Toto plemeno je jedným z najstarších a najprimitívnejších plemien psov na svete s výrazným vzhľadom, ktorý ho odlišuje od ostatných plemien psov. Portugalský podengo je poľovný pes, ktorý sa tradične používal na lov králikov a inej malej zveri.

 

Portugalský podenko

 

Portugalský podenko

 

Existujú tri rôzne veľkosti portugalského podenga: malé, stredné a veľké. Každá veľkosť má iný typ srsti, ktorá môže byť buď krátka alebo dlhá. Napriek svojej malej veľkosti sú portugalskí Podengovia známi svojou obratnosťou, rýchlosťou a vytrvalosťou, čo z nich robí vynikajúcich poľovníckych psov. Sú tiež inteligentní a priateľskí, čo z nich robí skvelých rodinných miláčikov.

Portugalské Podengo je národným symbolom Portugalska a Portugalci si ho veľmi vážia. Toto plemeno má dlhú a fascinujúcu históriu a dodnes sa v niektorých častiach Portugalska používa na lov. Ak hľadáte jedinečné a zaujímavé plemeno psa, portugalský Podengo môže byť pre vás ideálnou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Portugalský podengo je starobylé psie plemeno, ktoré má svoje korene v Portugalsku. Jeho pôvod sa datuje až do staroveku, kedy bol používaný na lovenie drobných zvierat, ako sú králiky a zajace. Toto plemeno bolo v minulosti cenené pre svoje lovné schopnosti a preto bolo chované po celom Portugalsku.

Podengo bol pôvodne chovaný ako univerzálne plemeno, ktoré bolo schopné loviť rôzne druhy zvierat. V závislosti od veľkosti podenga, bol používaný na lovenie králikov alebo na lovenie väčších zvierat, ako sú srnky či jeleny. V minulosti boli podengovia často používaní na lovenie v skupinách, kde sa zvieratá naháňali do pasce alebo do úzkej cesty, kde boli potom ulovené.

Portugalský podengo bol chovaný po celé storočia a bol obľúbeným plemenom medzi portugalskými lovčími. V súčasnosti je toto plemeno stále populárne a je používané na lovenie aj ako spoločník. Portugalský podengo je známy svojou inteligenciou, energiou a lojálnosťou voči svojmu majiteľovi.

Dnes je portugalský podengo uznávaný ako oficiálne plemeno FCI a je rozdelený na tri veľkosti – malý, stredný a veľký. Malý portugalský podengo sa používa na lovenie drobných zvierat, stredný portugalský podengo sa používa na lovenie väčších zvierat a veľký portugalský podengo sa používa na lovenie diviakov a iných veľkých zvierat. Portugalské plemená psov 8 plemien z Portugalska

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Portugalský podengo, známy aj ako Podengo Português, je plemeno psa, ktoré pochádza z Portugalska. Toto plemeno patrí do skupiny špicov a primitívnych psov a je známe svojimi loveckými schopnosťami. Portugalský podengo je stredne veľký pes so štíhlou postavou a špicatými ušami. Tieto psy majú energické a dynamické pohyby a sú veľmi rýchli.

 

Veľkosti

Portugalský podengo sa delí na tri veľkosti: malý, stredný a veľký. Každá veľkosť má svoje vlastné charakteristiky. Malý podengo má hmotnosť od 4 kg do 6 kg, stredný podengo má hmotnosť od 16 kg do 20 kg a veľký podengo má hmotnosť od 20 kg do 30 kg.

 

Srsť

Portugalský podengo má dve základné druhy srsti: krátkosrstý a dlhosrstý. Krátkosrstý podengo má hladkú a hustú srsť, ktorá je veľmi krátka a lesklá. Dlhosrstý podengo má hrubú a drsnú srsť, ktorá je dlhá a hrubá.

 

Farby

Portugalský podengo môže mať rôzne farby srsti. Najbežnejšie farby sú červená, hnedá, žltá a čierna. Farby môžu byť jednofarebné alebo môžu byť kombinované s bielymi alebo čiernymi značkami.

 

Uši a oči

Portugalský podengo má veľké a špicaté uši, ktoré sú vzpriamené a zdvihnuté. Oči sú oválneho tvaru a majú tmavú farbu. Portugalský podengo má výrazné obočie a husté riasy, ktoré chránia oči pred slnkom a prachom.

Celkovo je portugalský podengo energický, inteligentný a plný odvahy. Tieto psy sú skvelými spoločníkmi a majú vynikajúce lovecké schopnosti. Portugalský podengo je ideálny pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku.

 

Povaha a správanie Portugalský podenko

 

Povaha a správanie Portugalský podenko

 

Voči rodine

Portugalský podenko je veľmi energický a živý pes, ktorý má radi rodinu a ľudí okolo neho. Je lojálny a milujúci k svojim majiteľom a radi trávia čas s nimi. Tento pes sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym rodinným situáciám, a preto je ideálny pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov. Kanársky podenko: Charakteristika plemena

 

Voči cudzincom

Portugalský podenko môže byť opatrný voči cudzincom, ale zvyčajne sa správa priateľsky. Svojou inteligenciou a pohotovosťou dokáže byť dobrým strážcom. Avšak, ak sa pes necíti pohodlne vo svojom prostredí, môže byť trochu opatrný a vystrašený.

 

S inými zvieratami

Portugalský podenko má silný lovecký inštinkt a môže byť opatrný voči iným zvieratám. S inými domácimi zvieratami sa dokáže dobre vychádzať, ak ich spozná od mladosti. Avšak, v prípade divých zvierat, ako sú mačky alebo zajace, môže byť tento pes veľmi opatrný a nevypočítateľný.

Celkovo, portugalský podenko je veľmi aktívny a inteligentný pes, ktorý má radi svoju rodinu a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym situáciám. Má silný lovecký inštinkt a môže byť opatrný voči cudzincom a iným zvieratám. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a dokážu sa mu venovať.

 

Tréning a socializácia

Portugalský podenko je plemeno psa, ktoré má v sebe veľa energie a potrebuje dostatok fyzickej a psychickej stimulácie. Tréning a socializácia sú preto dôležité pre to, aby bol pes šťastný a zdravý.

 

Tréning

Portugalský podenko je inteligentný a ochotný sa učiť nové veci. Je to pes, ktorý sa rýchlo učí a ktorý má záujem spolupracovať s človekom. Preto je dôležité, aby bol tréning pozitívny a motivujúci.

Tréning by mal byť konzistentný a dôsledný. Portugalský podenko potrebuje jasnú hierarchiu a vedieť, kto je jeho vodca. Tréning by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a odmeňovaní správneho správania.

Portugalský podenko je plemeno, ktoré má v sebe veľa energie a potrebuje dostatok fyzickej aktivity. Preto je dôležité, aby bol tréning založený aj na fyzickej aktivite. Portugalský podenko má radi beh a hranie sa, takže je vhodné zahrnúť do tréningu aj aktivity, ktoré sú zamerané na zábavu.

 

Socializácia

Socializácia je dôležitá pre každého psa, vrátane Portugalského podenka. Znamená, že pes sa učí, ako sa správať v rôznych situáciách a ako komunikovať s inými psami a ľuďmi.

Portugalský podenko má v sebe veľa energie a potrebuje mať dostatok príležitostí na stretnutie s inými psami a ľuďmi. Je dôležité, aby bol socializovaný v rôznych prostrediach a situáciách, aby sa naučil, ako sa správať v rôznych situáciách.

Portugalský podenko má v sebe silné lovecké inštinkty, takže je dôležité, aby bol socializovaný aj na stretnutie s inými zvieratami. Pes by mal byť naučený, ako sa správať v prítomnosti iných zvierat a ako reagovať na rôzne podnety.

Všeobecne platí, že socializácia by mala začať čo najskôr. Portugalský podenko by mal byť vystavený rôznym situáciám a prostrediam, keď je ešte šteniatko. To mu pomôže stať sa sebavedomejším a lepšie sa prispôsobiť rôznym situáciám v budúcnosti. Vlasové hnojivo šampón

 

Zdravie a starostlivosť Portugalský podenko

 

Zdravie a starostlivosť Portugalský podenko

 

Výživa

Správna výživa je kľúčová pre zdravie Portugalského Podenga. Je dôležité, aby mali stravu bohatú na bielkoviny, vitamíny a minerály. Výživa by mala byť prispôsobená veku, váhe a aktivite psa. Pri výbere krmiva je dôležité sledovať zloženie a kvalitu krmiva. Je vhodné vyhýbať sa krmivám s vysokým obsahom obilia a umelých prísad.

 

Cvičenie

Portugalský Podengo je energický a potrebuje dostatok pohybu. Preto je dôležité poskytnúť mu dostatok cvičenia a pravidelných prechádzok. Prechádzky by mali byť dostatočne dlhé, aby sa pes mohol vybehnúť a unaviť. Cvičenie by malo byť prispôsobené veku a zdravotnému stavu psa.

 

Zdravotné problémy

Portugalský Podengo je zdravé plemeno, ktoré nemá tendenciu k zdravotným problémom. Avšak, ako u každého psa, môžu sa vyskytnúť zdravotné problémy. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patria dysplázia bedrového kĺbu a problémy so zubami. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zdravotný stav psa.

 

Hygiena

Hygiena je dôležitou súčasťou starostlivosti o Portugalského Podenga. Pes by mal byť pravidelne kúpaný a česaný, aby sa minimalizovalo množstvo vypadávajúcej srsti. Je dôležité pravidelne čistiť zuby psa a sledovať stav jeho uší a očí. Ak má pes problémy s ušami alebo očami, je dôležité navštíviť veterinára.

 

Kúpa a chov

 

Kúpa šteniatka

Ak plánujete kúpiť šteniatko Portugalského podenga, mali by ste sa obrátiť na overeného chovateľa, ktorý má zdravé a dobre socializované šteniatka. Je dôležité si vybrať šteniatko s dobrými genetickými predispozíciami a zdravotným stavom, aby sa minimalizovali riziká zdravotných problémov v budúcnosti.

Cena šteniatka Portugalského podenga sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov, ako je napríklad pôvod, farba, veľkosť a pohlavie šteniatka. V priemere sa cena pohybuje od 500 do 1500 eur.

 

Chov v domácnosti

Portugalský podengo je skvelý spoločník a zvykne sa dobre prispôsobiť životu v domácnosti. Je to aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Je dôležité poskytnúť mu dostatok fyzickej aktivity a mentálneho stimulu, aby sa predišlo nežiadúcemu správaniu, ako je napríklad ničenie vecí v dome.

Portugalský podengo má krátku a hladkú srsť, ktorá nevyžaduje veľa starostlivosti. Stačí ho občas prečesať, aby sa odstránili odumreté chlpy.

 

Chov vo vonkajšom prostredí

Portugalský podengo je pôvodne lovecký pes, ktorý bol chovaný na lov králikov a iných malých zvierat. Je to hardy pes, ktorý sa dobre prispôsobí vonkajšiemu prostrediu. Ak plánujete chovať Portugalského podenga vo vonkajšom prostredí, je dôležité zabezpečiť mu vhodné zázemie, kde bude mať dostatok miesta na pohyb a bude chránený pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Portugalský podengo má podobne ako iné lovecké psy silný lovecký inštinkt a potrebuje dostatok tréningu a socializácie. Je dôležité, aby bol od šteniatka vystavovaný rôznym situáciám a zvieratám, aby sa naučil správne sa správať.

Portugalský podengo je vzácne plemeno, ktoré nie je všade bežne dostupné. Ak plánujete kúpu tohto psa, je dôležité sa obrátiť na overeného chovateľa, ktorý má zdravé a dobre socializované šteniatka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button