Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Šiperka pes: Charakteristika plemena

Šiperka pes je malé plemeno psa s pôvodom v Belgicku. Tento pes je charakteristický svojou milou povahou, pracovitosťou a nevelkým vzrastom. V Českej republike sa vyskytuje relatívne bežne a osvedčil sa ako milý spoločník do nepohody.

 

Šiperka

 

Šiperka

 

Šiperka dorastá do výšky 30 cm a dosahuje hmotnosť približne 8 kg. Má zavalitejší tvar tela a široký rovný chrbát. Bedrá sú zaoblené a prechádzajú do pahýľa chvostu. Hlava sa podobá hlave lišiaka. Laby sú malé so silnými pazúrmi. Šiperka je silný a svalnatý pes s krátkou hustou srstou.

Šiperka je výborný malý strážny pes, vždy verný a k cudzím sa správa rezervovane. Tento pes má veľmi silné puto s členmi svojej rodiny a má ich veľmi rád. Šiperka sa osvedčila aj ako skvelý spoločník do nepohody a hodí sa na agility, dogdancing a ďalšie psie športy. Ak hľadáte malého, pracovitého a milého psa, Šiperka môže byť tou správnou voľbou.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Belgický pôvod

Šiperka pes je plemeno belgického pôvodu, ktoré sa vyznačuje svojou pracovitosťou a milou povahou. Odborníci sa stále nedokážu dohodnúť, či by sa mal zaradiť medzi špice alebo medzi ovčiaky. Klasifikácia FCI sa rozhodla pre jej zaradenie do skupiny I, teda medzi ovčiaky. Na území dnešného Belgicka chovali podobné psy už v stredoveku drobní remeselníci, ktorí pre ne roku 1890 dokonca usporiadali výstavu – zrejme prvú na svete. Belgicke psy 7 plemien psov z Belgicka

 

15. Storočie

Prvá zmienka o šiperkách sa objavila v Kronike mnícha Wencelase z 15. storočia. Tento pes sa nachádza aj na mnohých flámskych obrazoch. V tomto období bol používaný ako strážny pes na lodiach, kde chránil tovar pred zlodejmi. Jeho malá veľkosť a nebojácna povaha boli výhodou pri ochrane lode.

 

Svetové vojny

Počas prvej svetovej vojny sa šiperky využívali ako strážne psy v Belgicku. Boli využívané na stráženie hraníc a pri záchranárskych operáciách. Počas druhej svetovej vojny sa šiperky stali obľúbenými psami v Spojených štátoch amerických, kde sa využívali ako strážne psy a pri pátraní po výbušninách. Šampón na vlasy

Celkovo, šiperka pes má bohatú históriu a stále sa využíva na rôzne účely. Je to milý spoločník, ktorý sa hodí na agility, dogdancing a ďalšie psie športy. Okrem toho je skvelým strážcom a verným kamarátom do nepohody.

 

Charakteristika a vzhľad Šiperka

 

Charakteristika a vzhľad Šiperka

 

Čierna srsť

Šiperka pes je známy pre jeho čiernu srst a malé vzrast. Jeho srst je krátka, hustá a lesklá. Toto plemeno má aj malé biele znaky na hrudi a prstoch, ale väčšinou je celý čierny. Šiperka pes nemá podsadu, takže je vhodný pre alergikov, ktorí hľadajú psa s minimálnym výskytom alergénov.

 

Výška a hmotnosť

Šiperka pes je malý pes s veľkým sebavedomím. Jeho výška sa pohybuje medzi 25 a 33 cm a váha medzi 4 a 7 kg. Jeho malý vzrast a nízka hmotnosť robia z neho vhodného spoločníka pre ľudí, ktorí žijú v malom byte alebo majú obmedzený priestor.

 

Oči a uši

Šiperka pes má mandľové tvary očí, ktoré sú tmavé a žiarivé. Jeho uši sú trojuholníkové a špicaté, ktoré sa zdvíhajú a sú rovnaké ako jeho hlava. Jeho oči a uši sú dôležitou súčasťou jeho výrazu a preto sú veľmi charakteristické pre toto plemeno.

 

Krk a límec

Šiperka pes má krk, ktorý je silný a dobre osvalený. Jeho krk je stredne dlhý a má krátky a hustý límec. Jeho límec mu dodáva vzhľad majestátneho psa.

 

Chvost a Nohy

Šiperka pes má krátky a zakrivený chvost. Jeho nohy sú krátke a silné s hustou svalovou hmotou. Jeho nohy sú v porovnaní s jeho telom kratšie, čo mu umožňuje byť rýchly a obratný v pohybe.

Celkovo je Šiperka pes malý, ale energický pes s veľkým sebavedomím. Jeho vzhľad by mal odrážať silu, vytrvalosť a ochotu k práci. Toto plemeno je vhodné pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi psích spoločníkov.

 

Povaha a temperament Šiperka

 

Povaha a temperament Šiperka

 

Šiperka je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje inteligenciou, energiou a hravosťou. Je to zvedavý a tvrdohlavý pes, ktorý má silnú osobnosť a je ovládateľný, ak sa s ním správne pracuje.

 

Inteligentný a energetický

Šiperka je veľmi inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Má veľa energie a potrebuje byť fyzicky aj psychicky stimulovaný. Preto je dôležité, aby mal dostatok pohybu a mentálnej stimulácie.

 

Hravý a zvedavý

Šiperka je veľmi hravý a zvedavý pes. Rád sa hrá s loptičkami, frisbee alebo inými hračkami. Má prirodzenú potrebu sa zúčastňovať na všetkých udalostiach v jej okolí a je veľmi zvedavý.

 

Ovladateľný a tvrdohlavý

Šiperka je ovládateľný pes, ak sa s ním správne pracuje. Je to však aj tvrdohlavý pes, ktorý si môže byť istý svojou vlastnou myšlienkou. Preto je dôležité, aby bol trénovaný s jemnou, ale pevnou rukou.

Celkovo je Šiperka pes s veľmi silnou osobnosťou, ktorý má svoje vlastné názory a preferencie. Je to však aj skvelý spoločník pre každú rodinu, ktorá mu dokáže poskytnúť dostatok pohybu a mentálnej stimulácie.

 

Zdravie a starostlivosť Šiperka

 

Zdravie a starostlivosť Šiperka

 

Starostlivosť

Šiperka je plemeno psa, ktoré si vyžaduje určitú starostlivosť, aby zostalo zdravé a šťastné. Je to veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a stimulácie. Dôležité je, aby mal dostatok priestoru na pohyb a aby bol pravidelne venčený. Šiperka tiež potrebuje spoločnosť svojej rodiny a nie je vhodný pre ľudí, ktorí trávia väčšinu času mimo domova.

Dôležitou súčasťou starostlivosti o šíperku je tiež pravidelná kontrola zdravia. Je potrebné pravidelne kontrolovať zuby, uši a pazúry. Pokiaľ si nie ste istí, ako na to, môžete sa poradiť s veterinárom alebo skúseným chovateľom.

 

Výživa Šiperka

Správna výživa je kľúčová pre zachovanie zdravia šiperky. Je dôležité zaistiť, aby mal pes dostatok kvalitného krmiva, ktoré mu poskytne všetky potrebné živiny. Odporúča sa kŕmiť šiperku kvalitným suchým krmivom, ktoré je špeciálne navrhnuté pre malé plemená psov. Je tiež dôležité zaistiť, aby mal pes stále k dispozícii dostatok čistej vody.

 

Výskyt chorôb

Šiperka je pomerne zdravé plemeno psa, ktoré netrpia mnohými genetickými chorobami. Avšak, ako u všetkých plemien psov, môžu sa vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Medzi najčastejšie problémy patrí obezita, problémy s pokožkou a alergie. Je dôležité pravidelne kontrolovať zdravie šiperky a včas riešiť prípadné problémy.

Celkovo sa dá povedať, že šiperka je veľmi odolný a zdravý pes, ktorý sa dožíva vysokého veku. Pokiaľ sa oň budete riadne starať a zaistíte mu správnu výživu a dostatok pohybu, bude sa cítiť šťastný a zdravý.

 

Výchova a tréning Šiperka

 

Agility a flyball

Šiperka je aktívny pes, ktorý má radi pohyb a zábavu. Preto je ideálnym kandidátom pre agility a flyball. V agility, sa pes musí naučiť prekonávať prekážky na trati, zatiaľ čo v flyball, musí prenášať loptu cez prekážky a vracať sa späť k svojmu majiteľovi. Tieto aktivity vyžadujú rýchlosť, zručnosť a poslušnosť, ktoré sú vlastnosti, ktoré Šiperka má.

 

Poslušnosť a výcvik Šiperka

Šiperka je inteligentný pes a rýchlo sa učí. Preto je dôležité, aby bol výcvik založený na pozitívnej motivácii a odmeňovaní. Tieto metódy výcviku sú účinné a zároveň pomáhajú udržiavať dobrý vzťah medzi psom a majiteľom. Šiperka by mal byť naučený základné povely ako sadni, ľahni, zostaň, príď sem a podobne. Tieto povely sú dôležité pre poslušnosť a bezpečnosť psa.

 

Športy a súťaže

Šiperka sa môže zúčastniť rôznych druhov športov a súťaží. Okrem agility a flyballu, môže sa zúčastniť aj na obedience súťažiach, kde sa hodnotí poslušnosť a disciplína psa. Môže sa tiež zúčastniť na rôznych výstavách, kde sa hodnotí jeho vzhľad a konštrukcia. Je dôležité, aby bol Šiperka pripravený na tieto aktivity a aby bol výcvik zameraný na potreby danej súťaže.

 

Šiperka ako spoločník

Šiperka je skvelý spoločník, ktorý sa dokáže prispôsobiť životu v byte aj vo väčšom dome s prístupom k záhrade. Toto plemeno je vhodné pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov, ktorí sa radi venujú aktívnemu životnému štýlu.

 

V Byte

Šiperka je malý pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť aj menším bytom. Avšak, ako každý pes, aj šiperka potrebuje svoj priestor a dostatok pohybu. Je dôležité zabezpečiť mu pravidelné prechádzky a dostatok stimulácie, aby sa necítil zanedbávaný.

 

S Deťmi

Šiperka je skvelý spoločník pre rodiny s deťmi. Sú veľmi priateľskí a milujúci, a preto sa dobre vychádzajú s deťmi. Avšak, ako každý pes, aj šiperka potrebuje trpezlivosť a citlivý prístup k deťom, aby sa vyhli nežiaducemu správaniu.

 

Aktivity a pohyb Šiperka

Šiperka je aktívny pes, ktorý si potrebuje udržiavať svoju fyzickú kondíciu. Preto je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu a stimulácie. Šiperka sa teší z prechádzok a behu v prírode, ale aj z aktívnych hier s majiteľom. Vhodné sú aj rôzne aktivity, ako napríklad beh na bicykli, kúpanie alebo plávanie.

Všetko však závisí od individuálnej potreby každého psa. Je dôležité prispôsobiť aktivitu a pohyb podľa veku, zdravotného stavu a potrieb psa.

 

Šiperka ako pracovný pes

Šiperka je malý, ale pracovitý pes, ktorý sa v minulosti využíval ako ovčiak a honácky pes. Jeho malá veľkosť mu umožňovala pohybovať sa ľahko a rýchlo medzi ovcami a pomáhať pastierovi pri pasení. Okrem toho bol Šiperka využívaný aj ako pomocník na lodích a lovcov škodcov.

 

Pastier

Šiperka bol v minulosti využívaný ako ovčiak a honácky pes. Jeho malá veľkosť mu umožňovala pohybovať sa ľahko a rýchlo medzi ovcami a pomáhať pastierovi pri pasení. Šiperka má silný instinkt na pasenie a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Vďaka svojej prítulnosti a inteligencii sa Šiperka rýchlo učí a dokáže plniť rôzne úlohy.

 

Pomocník na Lodích

Šiperka bol tiež využívaný ako pomocník na lodích. Jeho úlohou bolo hlavne strážiť loď a chrániť ju pred zlodejmi. Šiperka sa dokáže pohybovať v malých priestoroch a má vynikajúci sluch, čo ho robí ideálnym psom na lodi. Okrem toho bol Šiperka využívaný aj na lovenie myší a iných škodcov na lodi.

 

Lovec škodcov Šiperka

Šiperka je známy aj ako lovec škodcov. Jeho malá veľkosť a rýchlosť mu umožňuje preniknúť aj do najmenších priestorov a uloviť myši a iné škodcov. Šiperka má vynikajúci zrak a sluch, čo mu umožňuje ľahko nájsť a uloviť škodcov. Okrem toho je Šiperka veľmi aktívny pes a potrebuje veľa pohybu, čo ho robí ideálnym psom na lov škodcov.

 

Všetky tieto vlastnosti robia z Šiperky skvelého pracovného psa. Jeho malá veľkosť a inteligencia mu umožňujú plniť rôzne úlohy a byť vynikajúcim spoločníkom pre svojho majiteľa. Ak hľadáte aktívneho a oddaného psa, Šiperka je pre vás tou správnou voľbou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button