Plemena psovPLEMENA PSOV SKUPENSTVÁ

Plemená psov na písmeno B: Kompletný prehľad

Plemená psov na písmeno B: Kompletný prehľad populárnych plemien. Keď sa rozhodujeme pre psa, často si vyberáme podľa plemena, ktoré nám vyhovuje svojou veľkosťou, charakterom či typom srsti. Plemená psov sú rôznorodé a unikátne, pričom každé z nich predstavuje špecifické vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť ich schopnosť adaptácie na život s ľuďmi. V rámci abecedného zoradenia sú plemená psov na písmeno „B“ významnou skupinou, obsahujúcou plemená rôznych veľkostí a pováh.

Plemená psov na písmeno B

Plemená psov na písmeno B

 

Plemená na písmeno „B“ zahŕňajú napríklad plemeno border kolie, ktoré je známe svojou inteligenciou a výbornou ovládateľnosťou, čo ho predurčuje byť vynikajúcim pastierskym psom. Menšie plemená, ako sú bišon alebo boloňský psík, sú zase vhodné do mestského prostredia vďaka svojej prispôsobivej veľkosti a menším nárokom na pohyb. Medzi ďalšie známe plemená tohto abecedného radu patria aj bígl, obľúbený pre svoj priateľský charakter a lásku k pohybu, alebo boston teriér, ktorý je skvelým spoločníkom pre aktívne životné štýly.

Každé plemeno má svoje špecifiká, a preto je dôležité vybrať si plemeno nielen podľa sympatií, ale aj po zvážení všetkých potrieb a životného štýlu budúceho majiteľa. Zoznámiť sa s plemenami psov „B“ môže potenciálnym majiteľom pomôcť pri rozhodovaní, ktoré plemeno bude pre nich to pravé a ako najlepšie rozumieť ich potrebám a správaniu.

História a pôvod plemien

História a pôvod plemien

 

Pri skúmaní histórie a pôvodu plemien psov na písmeno „b“, je zrejmé, že mnohé z nich majú bohatú a rozmanitú minulosť, ktorá je často úzko spojená s kultúrou a potrebami ľudí v ich krajinách pôvodu.

Belgické plemená

Belgické plemená psov, ako napríklad Belgický ovčiak a Beauceron, majú dlhú históriu práce s ľuďmi. Tieto psy boli chované hlavne pre pastierske účely a ochranu, pričom každé plemeno vykazuje odlišné vlastnosti prispôsobené na prácu v ťažkých podmienkach.

 • Belgický ovčiak: S kódom FCI (Fédération Cynologique Internationale) 15, je známy svojou inteligenciou a vernosťou.
 • Beauceron: Toto silné plemeno, známe tiež ako Berger de Beauce s FCI kódom 44, má historicky povesť vynikajúceho pracovného psa.

Britské plemená – Plemená psov na písmeno B

Britské ostrovy prispeli k radu plemien psov, ktoré sa vyznačujú svojou diverzitou a špecializáciou.

 • Border Teriér: Má dedičstvo ako odvážny lovca škodcov v hraničných oblastiach medzi Anglickom a Škótskom.
 • Bulteriér: Bol vyšľachtený v 19. storočí v Anglicku a je známy svojím odvážnym a hravým charakterom.
 • Bedlingtonský teriér: S FCI kódom 9, pochádza z oblasti Northumberland a bol známy svojimi schopnosťami lovu škodcov.

Tieto plemená, ako aj iné ako Bloodhound, Boxer, Bullmastif, alebo Buldog, vznikli s presnými charakteristikami, ktoré im umožňovali vykonávať rôzne úlohy od sledovania, stráženia, do bytových podmienok, a tiež ako spoločníci.

Charakteristika plemien

Charakteristika plemien

 

Plemená psov začínajúce na písmeno B sú široko rozmanité a zahŕňajú rôzne typy psov, od pracovných až po spoločenské plemená. Každé z nich má svoje špecifické vlastnosti a využitie.

Pracovné plemená – Plemená psov na písmeno B

Bernardýn: Toto plemeno je obľúbené pre svoju silu, vytrvalosť a dobrú povahu. Často sa používa ako záchranný pes v horách vďaka svojim excelentným schopnostiam v náročných podmienkach.

Vodné psy: Rôzne plemená, ako sú napríklad Barbet alebo Portugalský vodný pes, boli tradične využívané pri práci s rybármi. Majú vynikajúce plavecké schopnosti a sú známe svojou inteligenciou a trpezlivosťou.

Spoločenské a výstavné plemená

Boloňský psík: Malé plemeno s dlhou, hedvábnou srsťou, ktoré je známe svojou priateľskou povahou. Sú to spoločenské psy, ktoré majú radi pozornosť.

 • Bišon: (bišon frisé, bišon bolognese) rôzne varianty tohto plemena sú populárne pre ich šarm a hypoalergénnu srsť.
 • Grifón: (bruselský grifón, belgický grifón) sú malé plemená s výrazným vzhľadom a veľkými očami, ktoré dobre zapadnú do rodín.

Bostonský teriér: Charakteristické sú svojou krátkou srsťou, tuxedom podobným zafarbením a priateľskou povahou. Bostonský teriér je vyhľadávaný pre svoje schopnosti v spoločnosti a tiež ako výstavný pes.

Brabantík: Toto malé plemeno, známe tiež ako bruselský brabantík, má veľkú osobnosť a je oblíbené nielen ako spoločník, ale aj na psích výstavách za svoju jedinečnú a atraktívnu srsť.

Zdravie a starostlivosť

Zdravie a starostlivosť

 

Zdravie a správna starostlivosť sú kľúčové pre dlhodobú pohodu psov plemien začínajúcich na písmeno B. Tieto psy vyžadujú špecifickú pozornosť v oblasti prevencie a každodennej starostlivosti.

Veterináře a ošetřovna

Každé plemeno psa si vyžaduje pravidelnú veterinárnu starostlivosť, ktorá zahŕňa očkovania, odčervenie a preventívne zdravotné prehliadky. Veterináře sú zodpovední za diagnostiku a liečbu rôznych zdravotných stavov, vrátane tých, ktoré sú typické pre konkrétne plemeno. Majitelia by mali zabezpečiť, že ich psí spoločník má vždy prístup k kvalitnej veterinárnej ošetřovně.

 • Pravidelné zdravotné prehliadky
 • Očkovania podľa odporúčaného schémy
 • Odčervenie a parazitárna prevencia
 • Pohotovostná starostlivosť pri náhlych úrazoch a ochoreniach

Prevencia a starostlivosť – Plemená psov na písmeno B

Preventívna starostlivosť je rovnako dôležitá ako riešenie akútnych problémov. Správna každodenná starostlivosť zahrnuje pravidelné kefovanie srsti, aby sa predišlo zamotaniu a udržala sa v dobrom stave. Nákup eko tašky môže byť dobrým riešením pre eko-friendly spôsob odstraňovania psích exkrementov počas prechádzok. Prirodzené prístupy k starostlivosti, ako je použitie přírodní ošetřovny, môžu byť vhodné pre citlivých jedincov alebo pre majiteľov preferujúcich ekologické riešenia. Majitelia by mali zvážiť povahu svojho psa, niektoré psy môžu byť napríklad alergické na kočky a iné zvieratá, a toto treba brať do úvahy pri ich každodennej starostlivosti.

 • Kefovanie srsti a čistenie uší
 • Používanie eko tašiek počas prechádzok
 • Výber prírodných výrobkov pre ošetřovnu
 • Opatrnosť pri kontakte s alergénmi ako kočky

Život s psom a výchova – Plemená psov na písmeno B

Život s psom a výchova - Plemená psov na písmeno B

 

Výchova psa začína už od prvých dní jeho života. Socializácia a nácvik základných príkazov sú nevyhnutné pre to, aby pes vyrástol do vyrovnaného a poslušného spoločníka. Dôležité je tiež zaistiť, že bude mať pes všetko potrebné na svoje pohodlie a zdravie.

Nácvik a socializácia

Proces výchovy psa si vyžaduje systematický prístup. Nácvik by mal začať s jednoduchými príkazmi ako sadni, ľahni alebo k nohe. Socializácia zahŕňa zoznamovanie psa s rôznymi situáciami, zvukmi, ľuďmi a inými zvieratami. Tým sa zabráni vzniku strachu alebo agresie.

 • Počas nácviku využívajte pozitívnu posilu v podobe pamlskov.
 • Striedajte rôzne typy odmien, napríklad sušenky alebo špeciálne cookies pre psy.

Doprava zdarma pri nákupe výcvikových pomôcok môže byť motiváciou pre majiteľov na začiatok výchovy psa.

Psie potreby a doplnky – Plemená psov na písmeno B

Pes by mal mať vlastné miesto, kde sa bude cítiť bezpečne. Domečky a ležadlá sú základnými prvkami tohto priestoru. Kvalitné vybavenie a pravidelná starostlivosť sú kľúčom k zdravému spolunažívaniu s psom.

 1. Zabezpečte pohodlné lehátka a prípadne aj teplé domečky pre pokojný odpočinok psa.
 2. Pamlsky a hračky slúžia nielen ako prostriedok na posilnenie väzby, ale aj ako nástroje pre mentálnu a fyzickú stimuláciu.

Kúpa a adopcia psa

Kúpa a adopcia psa

 

Pri rozhodovaní o kúpe alebo adopcii psa je dôležité zvážiť inzeráty na predaj alebo adopciu a vybrať si správne plemeno. Je nevyhnutné sa riadiť nielen osobnými preferenciami, ale aj skúmať pozadie inzerátu, a v prípade kupovaného psíka tiež pôvod a registráciu.

Inzeráty a adopcie

Pri vyhľadávaní psa sa mnohí obracajú na inzeráty online alebo kontaktujú priamo útulky a záchranné organizácie. Dôležité je vždy overiť serióznosť zdroja inzerátu. Keďže útulky a organizácie často disponujú ohromným počtom psíkov rôznych plemien čakajúcich na nový domov, adopcia môže poskytnúť zvieratám druhú šancu na život v láske a bezpečí.

Výber plemena a registrácia – Plemená psov na písmeno B

Volba plemena by mala byť premyslená v súlade s životným štýlom, bývaním a časom, ktorý môžeme psíkovi venovať. Je dôležité si uvedomiť povahu a potreby jednotlivých plemien. Po výbere konkrétneho plemena je pri kúpe psíka potrebné myslieť na registráciu, často realizovanú cez online přihlášení do plemenných kníh, ktorá potvrdzuje jeho príslušnosť k danému plemenu a je základom pre prípadné ďalšie chovateľské aktivity.

Zaujímavosti a novinky – Plemená psov na písmeno B

Zaujímavosti a novinky - Plemená psov na písmeno B

 

V tejto sekcii nájdete najnovšie informácie o plemenách psov začínajúcich na písmeno „B“ spolu so zaujímavosťami, ktoré sú publikované v magazínoch či online médiách.

Magazín a články

Magazíny venované plemenám psov často ponúkajú fascinujúce články, ktoré osvetľujú menej známe aspekty týchto zvierat. Príkladmi môžu byť detailné profily plemien alebo rady, ako sa starať o špecifické potreby rôznych plemien. Sekcia o nás zvyčajne poskytuje informácie o autoroch a odborníkoch, ktorí prispievajú svojimi vedomosťami do obsahu magazínu.

Aktuality a udalosti

V tejto podsekcii sa čitatelia môžu dozvedieť o najnovších udalostiach a aktualitách, ktoré sú relevantné pre plemená psov začínajúce na ‚B‘. Môže tu ísť napríklad o informácie o chystaných výstavách, zdravotníckych seminároch pre veterinárov a tiež o novinky v oblasti výchovy a tréningu týchto plemien.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button