Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Anatolský pastiersky pes: všetko o plemene

Anatolský pastiersky pes, známy aj ako Anatolský ovčiak alebo Kangalský pastiersky pes, je veľké a silné plemeno psa, ktoré pochádza z Anatólie v Turecku. Pôvodne boli chovaní ako strážcovia dobytka, ktorých úlohou bolo chrániť stáda oviec a kôz pred predátormi, ako sú vlci a medvede. Vďaka svojej impozantnej veľkosti a sile dokázali zastrašiť a odraziť aj tých najodhodlanejších predátorov.

 

Anatolský pastiersky pes

 

Anatolský pastiersky pes

 

Anatolský pastiersky pes je známy svojím pokojným a vyrovnaným temperamentom, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi. Sú verné a ochraňujú svojich majiteľov, ale môžu byť opatrné voči cudzím ľuďom. Keďže ide o vysoko inteligentné plemeno, vyžaduje si včasnú socializáciu a výcvik, aby sa z nich stali dobre vychované a poslušné psy. Sú tiež známe svojou vysokou hladinou energie, vyžadujú si veľa pohybu a duševnej stimulácie, aby boli šťastné a zdravé.

 

Ak uvažujete o pridaní anatolského pastierskeho psa do svojej rodiny, je dôležité urobiť si prieskum a uistiť sa, že ste pripravení na záväzky, ktoré sú spojené s vlastníctvom veľkého a silného plemena psa. Pri správnom výcviku a socializácii z nich môžu byť skvelí spoločníci a strážcovia, ale vyžadujú si oddaného majiteľa, ktorý je ochotný venovať im čas a úsilie, aby zabezpečil, že sa o nich bude dobre starať a budú správne vycvičení.

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Anatolský pastiersky pes má svoj pôvod v oblasti Anatolie, ktorá sa nachádza v dnešnom Turecku. Predkovia plemena žili už pred 6000 rokmi pred naším letopočtom, no potom došlo k ich vyhynutiu. Úlohou tohto plemena bolo strážiť pastierov a ich stáda. Mali vynikajúcu a odvážnu povahu vďaka ktorej sa nezlakli ani levov, medveďov, vlkov a šakalov.

1989 a FCI Kód

 

V roku 1989 bolo plemeno oficiálne uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) a získalo kód 331. Tento kód znamená, že plemeno patrí do skupiny molosoidov a švajčiarskych salašníckych psov.

Turecká línia

 

Anatolský pastiersky pes má viacero línií, pričom turecká línia je najznámejšia. Tieto psy sa používali na stráženie stád oviec a kôz v pohorí Taurus v juhovýchodnej časti Turecka. Tieto psy sú známe svojou odvahou a výdržou. Svojou veľkosťou a silou dokázali ochrániť stáda aj pred veľkými predátormi.

Anatolský pastiersky pes je plemeno, ktoré má bohatú históriu a vynikajúce vlastnosti. Tieto psy sú vhodné pre skúsených majiteľov, ktorí dokážu zvládnuť ich silnú vôľu a nezávislosť.

Charakteristika plemena Anatolský pastiersky pes

 

Charakteristika plemena Anatolský pastiersky pes

 

Vzhľad a štandard

 

Anatolský pastiersky pes je statný a veľký pes, ktorý má silnú a robustnú konštrukciu. Jeho srsť je hustá, dvojitá a tvorí bradáče na tvári a krku. Farba srsti môže byť rôzna, ale zvyčajne sa vyskytuje v farbách od bielej až po tmavohnedú. Podľa štandardu FCI má pes výšku od 71 do 81 cm a váži od 50 do 65 kg. Fena má výšku od 65 do 74 cm a váži od 40 do 55 kg. Top 10 najväčších plemien psov na svete

Povaha a správanie

 

Anatolský pastiersky pes je nezávislý a teritoriálny pes, ktorý sa hodí ako strážca stád a majetku. Je to pes s vysokým sebavedomím a silnou vôľou, ktorý si vyžaduje od majiteľa dôsledný a pevný postoj. S deťmi vychádza dobre, no je potrebné, aby boli pod dohľadom, pretože pes má sklon k vlastnému rozhodovaniu. Anatolský pastiersky pes je inteligentný a ľahko sa učí, no nie je to pes, ktorý by sa podriadil každému príkazu.

Starostlivosť a potreby

 

Anatolský pastiersky pes je náročný na starostlivosť a potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Je to pes, ktorý potrebuje veľa priestoru, preto sa najlepšie hodí pre majiteľov s veľkými pozemkami alebo farmami. Pes potrebuje pravidelné prechádzky a cvičenie, aby bol fyzicky aj psychicky zdravý. Jeho srsť vyžaduje pravidelné vyčesávanie, najmä počas obdobia línania. Výživu by mal zabezpečiť kvalitný krmný režim, ktorý zodpovedá jeho potrebám.

Anatolský pastiersky pes je samostatné plemeno, ktoré si vyžaduje od majiteľa dôsledný postoj a pevnú ruku. Je to pes, ktorý sa hodí pre skúsených majiteľov, ktorí sú schopní poskytnúť mu dostatok pohybu, starostlivosti a pozornosti. Je to vynikajúci strážny pes, ktorý ochráni svoje stádo a majetok pred akýmkoľvek nebezpečenstvom.

 

Výcvik a socializácia Anatolský pastiersky pes

 

Výcvik a socializácia Anatolský pastiersky pes

 

Výcvik

 

Anatolský pastiersky pes je nezávislý a silný pes, ktorý potrebuje dôsledný výcvik. Výcvik by mal začínať čo najskôr, aby si pes osvojil základné povelové slovníky a naučil sa správne správať v rôznych situáciách. Je dôležité, aby sa výcvik uskutočňoval v pozitívnej atmosfére a aby bol postupný, aby sa pes neunavil a neodmietal spolupracovať. Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Pri výcviku by mal byť použitý pozitívny posilňovací tréning, kde sa psa odmeňuje za správne správanie. Je dôležité, aby sa pes naučil poslúchať svojho majiteľa a aby bol schopný vykonávať povel aj v rušnejších situáciách. Výcvik by mal zahŕňať aj tréning na vodítku, aby bol pes schopný kontrolovať svoje pohyby a aby sa nedostal do nebezpečnej situácie.

Socializácia s deťmi a zvieratami

 

Anatolský pastiersky pes môže byť veľmi ochranný voči svojmu majiteľovi a jeho majetku. Je dôležité, aby bol pes socializovaný s deťmi a zvieratami už v mladom veku, aby sa naučil rozpoznávať priateľských ľudí a zvierat a aby nebol agresívny voči nim.

Pri socializácii s deťmi a zvieratami je dôležité, aby sa pes naučil rozpoznávať ich signály a aby bol schopný sa prispôsobiť ich správaniu. Je dôležité, aby sa pes naučil, že deti a zvieratá nie sú hrozbou a že ich treba rešpektovať. Plemená psov do chladného počasia :20 plemien psov

 

Je vhodné, aby sa socializácia uskutočňovala postupne a aby sa pes postupne zvykal na nové situácie. Je dôležité, aby sa socializácia konala v prítomnosti majiteľa, ktorý bude schopný zasiahnuť, ak by to bolo potrebné.

Pri socializácii s deťmi a zvieratami by mal byť pes pod dohľadom a vedením skúseného psovodu, ktorý bude schopný správne reagovať na situácie, ktoré by mohli nastať.

Výcvik a socializácia sú dôležité pre to, aby sa pes naučil správať v rôznych situáciách. Je dôležité, aby sa výcvik a socializácia uskutočňovali postupne a aby boli prispôsobené potrebám a charakteru psa.

Chov a kúpa

 

Anatolský pastiersky pes je pomerne zriedkavé plemeno, ale napriek tomu sa dá nájsť v inzerátoch a na chovateľských staniciach. V tejto časti sa dozviete, kde a ako si môžete zohnať svojho vlastného Anatolského pastierskeho psa.

Inzercia a predaj

 

Inzercia a predaj

 

Ak hľadáte Anatolského pastierskeho psa na predaj, môžete sa pozrieť na internetové inzertné portály alebo sa obrátiť na chovateľské stanice. Na týchto portáloch sa často objavujú inzeráty o predaji alebo kúpe Anatolských pastierskych psov. Je však dôležité si overiť spoľahlivosť predajcu a zabezpečiť si všetky potrebné doklady a zdravotné výsledky psa.

Chovateľské stanice Anatolský pastiersky pes

 

Chovateľské stanice Anatolský pastiersky pes

 

Ak sa rozhodnete kúpiť Anatolského pastierskeho psa od chovateľskej stanice, môžete si byť istí, že pes pochádza z kontrolovaného prostredia a má potrebné zdravotné výsledky. V Slovenskej republike sú niektoré chovateľské stanice, ktoré sa špecializujú na chov Anatolských pastierskych psov.

Niektoré z týchto chovateľských staníc sú:

  • Bohumín s pp
  • Náchod s pp
  • Vinohrady nad/váhom s pp

Pri výbere chovateľskej stanice je dôležité zistiť, či sa zaoberá chovom tohto plemena, aké má skúsenosti a referencie. Taktiež si treba overiť, či stanica splňuje všetky potrebné podmienky pre chov psov.

Pri kúpe Anatolského pastierskeho psa treba mať na pamäti, že ide o veľkého a silného psa, ktorý vyžaduje veľa pohybu a starostlivosti. Výber vhodného psa by mal byť preto dobre premyslený a zvážený.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button