Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Šar pej: Charakteristika plemena

Šar pej je stredne veľký pes s mohutným telom a primerane veľkou hlavou. Tento pes má plochú a širokú lebku, malé tmavé oči a malé klopené uši trojuholníkového tvaru. Má široký a tupý nos a mohutné pysky. Hrubý chvost nesie Šar pej vysoko a pretočený nad líniou chrbta. Jeho koža je naboraná a veľmi citlivá na bolesti kože, ako aj na rôzne kožné infekcie a gljivice.

 

Šar pej

 

Šar pej

 

Tento pes má kvadratickú stavbu tela s kratšími končatinami a dosahuje výšku od 40 do 50 cm a hmotnosť približne 15 až 20 kg. Šar pej je známy svojou vernosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Tento pes je tiež veľmi čistotný a sám sa snaží udržiavať svoj kožuch v perfektnej forme. Jeho temperament je miernejší a neagresívny, ale zároveň je veľmi ochranný voči svojmu majiteľovi a rodine.

Ak hľadáte psa, ktorý je verný a oddaný, Šar pej by mohol byť skvelou voľbou. Jeho kompaktná a mocná stavba tela robí z neho skvelého spoločníka pre rodiny. Vzhľadom k jeho citlivej koži si však majitelia musia byť vedomí toho, že potrebuje pravidelnú starostlivosť a čistenie kože. Ak sa budete o Šar peja dobre starať, môžete mať verného a oddaného psa, ktorý vám bude robiť spoločnosť mnoho rokov.

 

Pôvod Šar Peja

 

Pôvod Šar Peja

 

Šar pej je psie plemeno, ktoré pochádza z Číny. Toto plemeno sa objavilo už v staroveku, no jeho pôvod a presná história sú dodnes neznáme. Šar pej bol v minulosti používaný na rôzne účely, vrátane stráženia majetku, lovu a dokonca aj ako zdroj potravy.

V 70. rokoch 20. storočia sa chovateľovi Matgo Lawovi z Hongkongu podarilo s pomocou amerických priateľov obnoviť túto rasu. Dnešný typ šar peja má však s pôvodným typom len málo spoločného. Zostali mu trojuholníkové uši, modrý jazyk, tvrdá srsť a zakrútený chvost.

Prvý exemplár šar peja bol priviezdený z Číny do USA v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Do Európy sa dostal až na začiatku osemdesiatych rokov. Dnes patrí medzi stredne veľké plemená psov a je obľúbeným spoločníkom v mnohých domácnostiach po celom svete. Čínske plemena psov – 17 psov z Číny

 

Vzhľad Šar Peja

 

Vzhľad Šar Peja

 

Šar Pej je pes strednej veľkosti s mohutným telom a primerane veľkou hlavou. Jeho vzhľad je charakteristický pre záhyby na koži a malé, klopené uši trojuholníkového tvaru. Vzhľad Šar Peja je veľmi osobitý a nezameniteľný.

 

Oči a uši

Šar Pej má malé tmavé oči a malé, klopené uši trojuholníkového tvaru. Jeho oči a uši sú dôležitými časťami jeho vzhľadu, ktoré mu dodávajú charakteristický výraz. Šampón na vlasy

Koža a srsť

Šar Pej má plochú a širokú lebku a mohutné pysky. Jeho koža je pokrytá záhybmi a vráskami, ktoré mu dodávajú charakteristický vzhľad. Jeho srst je tvrdá a rýchlo rastie. Farba srsti môže byť rôzna, od rjavej po čiernu.

 

Hlava a telo

Šar Pej má široký a tupý nos a mohutné pysky. Jeho hlava je charakteristická pre záhyby na koži a malé, klopené uši trojuholníkového tvaru. Jeho telo je strednej veľkosti, štvorcového rámca. Má mohutné telo s primerane veľkou hlavou.

Celkovo je vzhľad Šar Peja charakteristický pre jeho záhyby na koži a malé, klopené uši. Jeho koža a srst sú dôležitými časťami jeho vzhľadu, ktoré mu dodávajú charakteristický výraz. Hlava a telo sú strednej veľkosti, štvorcového rámca. Jeho vzhľad ho robí nezameniteľným a jedinečným plemeňom.

 

Povaha a výchova Šar pej

 

Povaha a výchova

 

Povahové vlastnosti

Šar pej je považovaný za skvelého spoločníka s mnohými príjemnými povahovými vlastnosťami. Je to pes, ktorý je jemný, verný a milý, no zároveň aj tvrdohlavý a nezávislý. Jeho oddanosť a priateľský značaj robia z neho skvelého spoločníka pre ľudí a jeho veselá povaha ho robí obľúbeným aj u detí.

Prirodzenou vlastnosťou šar peja je byť močanom, a preto je dôležité mu poskytnúť primeranú sociálnu interakciu a výchovu, aby sa naučil správať sa v spoločnosti. Šar pej je tiež známy ako dobrý diplomat a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym situáciám.

 

Výchova a tréning Šar pej

Výchova šar peja je veľmi dôležitá, pretože je to pes, ktorý je veľmi tvrdohlavý a nezávislý. Je dôležité, aby sa šar pej naučil poslúchať a rešpektovať svojho majiteľa, a preto je dôležité poskytnúť mu primeraný tréning a výchovu.

Pri výcviku šar peja je dôležité používať pozitívne metódy a odmeňovať ho za správanie, ktoré je žiadúce. Je tiež dôležité trénovať ho na sociálne interakcie, aby sa naučil správať sa v spoločnosti psov aj ľudí.

Celkovo je výchova a tréning šar peja dôležitý pre jeho správanie v spoločnosti a pre jeho zdravie a pohodu. Je to pes, ktorý potrebuje lásku a pozornosť, aby sa cítil šťastný a spokojný.

 

Zdravie a starostlivosť Šar pej

 

Zdravie a starostlivosť Šar pej

 

Zdravotné problémy

Šar pej je plemeno, ktoré má niekoľko zdravotných problémov, ktoré súvisia s jeho vzhľadom. Faldíky na koži sú výrazným znakom tohto plemena, ale môžu byť aj príčinou kožných problémov a infekcií. Zdravotné komplikácie môžu zahŕňať ochorenia kože ako demodikóza, seborea, pyodermia a mucinóza. Šar pej môže byť tiež náchylný k očným infekciám.

Okrem týchto problémov môže Šar pej tiež trpieť alergiami na potraviny alebo iné alergény v prostredí. V niektorých prípadoch môže byť Šar pej náchylný na displáziu kolkov alebo kolien.

 

Starostlivosť

 

Pretože Šar pej má výrazné faldíky na koži, je dôležité, aby bol pravidelne starostlivo čistený a sušený. Faldíky by mali byť čistené a sušené každý deň, aby sa predišlo zápalom kože a infekciám. Je tiež dôležité, aby bol Šar pej pravidelne kúpaný a strihaný.

Okrem toho by mal byť Šar pej pravidelne veterinárnym lekárom kontrolovaný, aby sa predišlo vzniku zdravotných problémov. Je tiež dôležité, aby mal Šar pej zdravú stravu a dostatočne veľa pohybu, aby sa predišlo nadváhe a zdravotným problémom.

Celkovo, Šar pej je plemeno, ktoré si vyžaduje veľa starostlivosti a pozornosti, aby sa predišlo vzniku zdravotných problémov a aby bol zdravý a šťastný.

 

Využitie Šar Peja

 

Šar Pej bol pôvodne využívaný ako hlídač a bojový pes. Dnes sa však využíva hlavne ako spoločenský pes a rodinný maznáčik. Je to pes strednej veľkosti, ktorý sa veľmi dobre prispôsobuje životu v dome aj byte.

Šar Pej je vhodným psom do rodiny, najmä kvôli jeho priateľskému vzťahu k deťom. Avšak, keďže je bojovne naladený vo vzťahu k iným psom, je potrebné ho dôkladne socializovať už od šteniatka.

Tento pes má mohutné telo a je veľmi silný, preto potrebuje dostatok pohybu. Najlepšie mu vyhovuje život v rodinnom dome so záhradou, kde má možnosť voľne sa pohybovať.

Keďže Šar Pej má naboranú kožu, je veľmi citlivý na bolesti kože a rôzne kožné infekcie a gljivice. Je potrebné mu venovať dostatočnú starostlivosť, vrátane pravidelného česania a starostlivosti o jeho kožu.

V súčasnosti sa Šar Pej využíva najmä ako spoločenský pes a rodinný maznáčik. Jeho pôvodné využitie ako bojového psa je už dávno prekonané a dnes sa snažíme o jeho najlepšie možné začlenenie do rodiny a spoločnosti.

 

Chov a populácia

Šar pej je stredne veľké plemeno psov, ktorého chov vyžaduje určitú starostlivosť a odbornosť. Jeho výrazný vzhľad a charakteristické vlastnosti robia z neho zaujímavého spoločníka, no pred kúpou by si budúci majitelia mali urobiť dôkladný výskum.

V súčasnosti je populácia šar peja pomerne stabilná a v porovnaní s inými plemenami sa pohybuje v strednej časti. Cena šar peja sa pohybuje v rozmedzí od 800 až do 2000 eur, pričom cena závisí od čistokrvnosti a kvality šteniatka.

Šar pej je považovaný za dobrého strážcu a zároveň aj spoločníka pre rodinu. Jeho bojovná povaha a nezávislosť však môže byť pre niektorých majiteľov náročná. Preto by si budúci majitelia mali ujasniť, či sú pripravení na výzvy, ktoré s chovom šar peja prichádzajú.

Pri kúpe šar peja je dôležité zabezpečiť si čistokrvné šteniatko od overeného chovateľa. Šar pej je považovaný za pomerne zdravé plemeno, no môže trpieť niektorými dedičnými ochoreniami, ako napríklad dyspláziou bedrového kĺbu.

Vzhľadom na svoju bojovnú povahu je dôležité socializovať šar peja už od malého šteniatka. Môže byť náchylný k agresii voči iným psom a cudzím ľuďom, preto je dôležité, aby bol majiteľ schopný riadiť jeho správanie a vychovávať ho k správnej sociálnej interakcii.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button