Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Plavý bretónsky grifón: Charakteristika plemena

Plavý bretónsky grifón je plemeno psa, ktoré pochádza z Francúzska. Toto plemeno je známe svojou vášňou pre lov a jeho schopnosťou prispôsobiť sa akémukoľvek terénu. Jeho srsť je stredne dlhá a veľmi tvrdá, s typickou plavou farbou, ktorá mu dala aj názov. Plavý bretónsky grifón má obdĺžnikový tvar tela so stredne dlhým špicatým chvostom, zvesenými ušami a tmavými očami.

 

Plavý bretónsky grifón

 

Plavý bretónsky grifón

 

Toto plemeno má svoje korene v Bretani, kde bolo hojne využívané na lov vlkov. Keďže vlci vymizeli, plemeno spadalo do úpadku, no v roku 1949 bol založený klub Plavého bretaňského grifóna, ktorého úlohou bolo zachovať toto plemeno. Plavý bretónsky grifón je vášnivý lovec, ktorý je schopný loviť akúkoľvek zver a prispôsobiť sa rôznym terénom. Jeho statočnosť, ochotu, húževnatosť a usilovnosť ho robia skvelým spoločníkom na lov a do života.

Plavý bretónsky grifón je blízko príbuzný s plemenom Griffon Fauve de Bretagne, ktoré je tiež pôvodom z Bretagne. Toto plemeno je známe svojou schopnosťou loviť v náročných podmienkach a jeho silným charakterom. Plavý bretónsky grifón a Griffon Fauve de Bretagne sú oba plemená honičov, ktoré sú obľúbené medzi majiteľmi psov na celom svete.

 

Charakteristika

 

Charakteristika

 

Plavý bretónsky grifón je malý, svalnatý a kostnatý pes s hrubou srsťou. Toto plemeno sa vyznačuje svojou priateľskou a spoločenskou povahou. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí sa venujú poľovníctvu alebo pre rodiny s deťmi.

 

Temperament

Plavý bretónsky grifón je veľmi priateľský a spoločenský pes. Je to vášnivý lovec, ktorý má v sebe ochotu, húževnatosť a usilovnosť. Jeho temperament je veľmi čulý a temperamentný.

 

Vzhľad

Plavý bretónsky grifón má veľkosť približne 32 až 38 cm a váhu 12 až 16 kg. Má krátku, hrubú srsť, ktorá môže byť plavá alebo žltá. Jeho nos je čierny a oči sú veľké a tmavé.

 

Nos a oči

Nos plavého bretónskeho grifóna je čierny a papuľa je dobre vyvinutá. Oči sú veľké, guľaté a tmavé. Stop je dobre vyznačený a nozdry sú otvorené.

 

Hlava, krk a hrudník

Hlava plavého bretónskeho grifóna je veľká, guľatá a široká. Krk je stredne dlhý a dobre osvalený. Hrudník je hlboký a široký.

 

Stavba tela

 

Stavba tela

 

Plavý bretónsky grifón má kvadratickú telesnú stavbu. Jeho plecia sú dobre osvalené a brucho je dobre zúžené. Chvost je stredne dlhý a nesený dole.

Výcvik a Výchova Plavý bretónsky grifón

 

Výcvik a Výchova Plavý bretónsky grifón

 

Výcvik

Plavý bretónsky grifón je vytrvalý a odolný pes, ktorý sa môže stať vynikajúcim spoločníkom pre svojho majiteľa. Výcvik tohto psa by mal byť dôkladný a pravidelný, aby sa zabezpečilo, že bude poslúchať svojho majiteľa a bude sa správať primerane v rôznych situáciách.

Pri výcviku plavého bretónskeho grifóna je dôležité, aby bol trpezlivý a pozitívny. Tento pes má tendenciu byť tvrdohlavý a môže byť náchylný k ignorovaniu pokynov svojho majiteľa, ak sa mu zdajú nezaujímavé alebo nezmyselné. Preto je dôležité používať pozitívne posilňovanie a motiváciu, aby sa pes naučil nové príkazy a správanie.

Výcvik plavého bretónskeho grifóna by sa mal začať čo najskôr, keď je pes ešte šteniatko. To mu umožní získať základné zručnosti a správanie, ktoré mu pomôžu stať sa dobre vychovaným a poslušným psom.

 

Výchova

Výchova plavého bretónskeho grifóna by mala byť založená na pozitívnej posilňovacej metóde. Tento pes miluje pozornosť a odmenu, takže pozitívne posilňovanie môže byť veľmi účinné pri učení nových zručností a správania.

Je dôležité, aby sa plavý bretónsky grifón naučil správne správať v prítomnosti iných psov a ľudí. To sa dá dosiahnuť pomocou socializácie, ktorá by mala začať čo najskôr, keď je pes ešte šteniatko. Socializácia by mala zahrnovať vystavenie psa rôznym situáciám a prostrediam, aby sa naučil, ako sa správať v rôznych situáciách.

Je tiež dôležité, aby sa plavý bretónsky grifón naučil, že jeho majiteľ je vodca a že musí poslúchať jeho pokyny. To sa dá dosiahnuť pomocou tréningu poslušnosti, ktorý by mal byť súčasťou výchovy tohto psa.

Celkovo je dôležité, aby sa plavý bretónsky grifón vychovával s láskou a trpezlivosťou. Ak sa mu poskytne dostatočná pozornosť a tréning, môže sa stať vynikajúcim spoločníkom pre svojho majiteľa.

 

Poľovný pes Plavý bretónsky grifón

 

Poľovný pes Plavý bretónsky grifón

 

Plavý bretónsky grifón je vášnivým poľovným psom s výborným čuchom a vytrvalosťou. Tento pes je pôvodne určený na lov drobných zvierat, najmä zajacov a líšok. V minulosti sa používal aj na lov vlkov. Jeho lovecké inštinkty sú vrodené a preto potrebuje dostatok pohybu a príležitosti na prejavovanie svojho prirodzeného správania.

Plavý bretónsky grifón má silné a robustné telo, ktoré mu umožňuje byť vytrvalým poľovníkom. Jeho výška sa môže pohybovať až do 55 cm a váha približne 25 kg. Srsť tohto psa je stredne dlhá a tvrdá, čo mu umožňuje byť odolným voči nepriaznivým podmienkam v teréne. Vlasové hnojivo šampón

Tento pes je veľmi priateľský a oddaný svojmu majiteľovi. Jeho temperament je čulý a temperamentný, ale zároveň sa vyznačuje veľkou inteligenciou a schopnosťou rýchleho učenia. Preto je veľmi dôležité, aby bol vedený správne a aby mal dostatok príležitostí na cvičenie a prejavovanie svojich loveckých inštinktov.

Vzhľadom na svoje lovecké vlastnosti, je plavý bretónsky grifón vhodný pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s poľovníckymi psami a ktorí mu dokážu poskytnúť dostatočné množstvo pohybu a príležitostí na lov. Tento pes sa najlepšie cíti v skúsených rukách poľovníka, ktorý mu dokáže poskytnúť primeranú starostlivosť a tréning.

 

FCI

Plavý bretónsky grifón, alebo inak nazývaný aj bretaňský grifón, je plemeno psov zaradené do FCI skupiny 6 – Duriče, farbiare a príbuzné plemená. Táto skupina zahŕňa plemená psov, ktoré sú využívané na rôzne účely, vrátane poľovačky, sprevádzania, ochrany a iných. Čo robiť ak ostane hlavička kliešťa u psa

Plavý bretónsky grifón je jedným z niekoľkých typov grifónov, ktoré sú pôvodom z Francúzska. Existujú dva typy grifónov – grifón fauve de bretagne a bretaňský grifón. Oba tieto typy sa líšia farbou srsťou, pričom grifón fauve de bretagne má sfarbenie červenej farby a bretaňský grifón má sfarbenie modrej farby.

Plavý bretónsky grifón bol pôvodne vyšľachtený na poľovačku, ale dnes sa používa aj ako spoločenský pes. Toto plemeno psov má stredne dlhú a tvrdú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Okrem toho, plavý bretónsky grifón má tiež zvesené uši a tmavé oči.

V rámci FCI skupiny 6 sa nachádza mnoho rôznych plemien psov, ktoré majú rôzne vlastnosti a charakteristiky. Plavý bretónsky grifón sa však vyznačuje svojou vášňou pre poľovačku a príjemnou povahou, ktorá ho robí dobrým spoločníkom pre rodiny s deťmi i bez nich. Ako často kúpať bytového psa

 

Hmotnosť

Plavý bretónsky grifón je stredne veľké plemeno psov, ktoré môže dosahovať výšku až 55 cm a vážiť približne 25 kg. Ich hmotnosť sa môže líšiť v závislosti od pohlavia a veku. Priemerná hmotnosť samcov je zvyčajne vyššia ako u samíc. Čo robiť ak pes nechce žrať granule – 10 tipov

Chovatelia a majitelia by mali dbať na to, aby ich pes mal zdravú hmotnosť. Prebytočné kilogramy môžu mať negatívny vplyv na zdravie psa a spôsobiť problémy s kĺbmi, srdcom a dýchaním. Na druhej strane, nedostatok hmotnosti môže spôsobiť slabosť a náchylnosť k chorobám.

Pre udržanie zdravej hmotnosti by mal mať pes primerané množstvo pohybu a zdravú stravu. Majitelia by mali dbať na to, aby pes mal prístup k čerstvej vode a nevydával sa na prejedanie sa. Ak majiteľ má obavy o hmotnosť svojho psa, môže sa poradiť s veterinárom a zistiť, aké sú optimálne hodnoty hmotnosti pre dané plemeno.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button