Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Jazvečík: Všetko o plemene

Jazvečík, známy aj ako jazvečík, je populárne plemeno psa, ktoré pochádza z Nemecka. Tieto psy sú známe svojím jedinečným vzhľadom s krátkymi nohami a dlhým, kompaktným telom. Pôvodne boli vyšľachtené na lov jazvecov, zajacov a inej drobnej zveri a ich názov v skutočnosti v nemčine znamená „pes jazvec“.

 

Jazvečík

 

Jazvečík

 

Jazvečík má tri rôzne typy srsti: hladkosrstú, drôtosrstú a dlhosrstú. Hladká srsť je najbežnejšia, s krátkou lesklou srsťou, ktorá sa vyskytuje v rôznych farbách vrátane čiernej, pálenej a červenej. Drôtosrstá srsť je drsná a drôtená, zatiaľ čo dlhosrstá srsť je jemná a hodvábna. Jazvečíky sa vyrábajú aj v rôznych veľkostiach, k dispozícii sú štandardné, miniatúrne a králičie veľkosti.

Napriek svojej malej veľkosti sú Jazvečíky známe svojou veľkou osobnosťou. Sú to inteligentné, verné a láskavé psy, ktoré sú skvelými spoločníkmi pre rodiny aj jednotlivcov. Niekedy však môžu byť tvrdohlavé a vyžadujú si správny výcvik a socializáciu, aby sa predišlo problémom so správaním. Jazvečíky sú celkovo jedinečné a obľúbené plemeno, ktoré si získalo srdcia milovníkov psov na celom svete.

 

História Plemena

 

História Plemena Jazvečík

 

Jazvečík je pôvodne poľovníckym psím plemenom, ktoré sa vyvinulo v Nemecku pred takmer 600 rokmi. Jeho nemecký názov „Dachshund“ znamená doslovne „jazvečí pes“, a bol vyšľachtený na lov jazvecov. Jeho úlohou bolo vyhľadať jazvečiu noru, vyhrabať si cestu do nej a uloviť jej obyvateľa.

Jazvečík bol v minulosti v Nemecku veľmi populárnym psím plemenom, ktorého šľachtenie sa viedlo aj vo šľachtických kruhoch. Kvôli svojim malým rozmerom sa používal ako pes na vyháňanie jazvecov z nôr. V súčasnosti sa však stáva čoraz populárnejším aj ako spoločenský pes, vďaka svojej príjemnej povahy.

História tohto psieho plemena siaha až do dávneho stredoveku na územie dnešného Nemecka. Jeho meno presne ukazuje zámer, za akým sa šľachtil. Naši predkovia sa nevedeli za loveným zvieraťom dostať do malých podzemných nôr, kde im často korisť ušla. Preto bolo potrebné vyšľachtiť psa, ktorý by bol dostatočne malý, aby sa zmestil do noriek jazvecov a zároveň by mal dostatočne silné a dravé pudy na to, aby sa dokázal postaviť aj väčším zvieratám.

Jazvečík sa stal vďaka svojej schopnosti loviť drobnú zver a jeho vynikajúcej čuchové pamäti obľúbeným psím plemenom po celom svete. Jeho charakteristický vzhľad, ktorý sa skladá z dlhého tela, krátkej nohy a veľkých uší, robí z jazvečíka jedinečného psa, ktorý sa ľahko rozpoznáva.

 

Vzhľad a Fyzické Charakteristiky

 

Vzhľad a Fyzické Charakteristiky

 

Veľkosť a Hmotnosť

Jazvečík je plemeno psa s typickým dlhým telom a krátkymi nohami. Výška jazvečíka sa pohybuje od 13 do 23 cm a hmotnosť môže byť od 3 do 9 kg. Existujú tri varianty jazvečíka: štandardný, trpasličí a králičí. Štandardný jazvečík má obvod hrudníka väčší ako 35 cm, trpasličí jazvečík má obvod hrudníka do 35 cm a králičí jazvečík má obvod hrudníka do 30 cm.

 

Srsť a Farba

Jazvečík má rôzne varianty srsťou a farbou. Existuje krátkosrstý jazvečík, dlhosrstý jazvečík, hrubosrstý jazvečík a drsnosrstý jazvečík. Krátkosrstý jazvečík má krátku, hustú a lesklú srsť bez podsady. Dlhá srsť jazvečíka je mäkká a jemná s podsadou. Hrubosrstý jazvečík má drsnú a hrubú srsť s podsadou, zatiaľ čo drsnosrstý jazvečík má drsnú srsť bez podsady.

Jazvečík môže mať jednofarebnú alebo dvojfarebnú srsť. Farby môžu byť rôzne odtiene hnedých, čiernych, sivých, ale aj červených a krémových.

 

Črty Tváre

Jazvečík má typické črty tváre, ktoré ho robia ľahko rozpoznateľným. Má zvedavý výraz a zvesené uši. Oči sú tmavé a oválneho tvaru. Hlava je úzka a dlhá s kužeľovitým základom. Papule sú malé a čierne, zuby sú silné a dobre vyvinuté. Jazvečík má stop, ktorý je dobre definovaný a hrudník má vypuklý tvar. Chvost je stredne dlhý a silný, so srsťou, ktorá je hustá a lesklá.

 

Povaha a Správanie

 

Povaha a Správanie

 

Jazvečík je plemeno psov, ktoré je známe svojou vyrovnanou povahou. Sú tvrdohlaví a nebojácni, čo sú základné povahové črty tohto plemena. Jazvečík bol pôvodne šľachtený ako poľovný pes, preto majú veľmi silný lovecký inštinkt. Sú veľmi oddaní svojmu majiteľovi a radi trávia čas s celou rodinou.

Jazvečík je veľmi inteligentný pes, ale môže byť aj tvrdohlavý, preto je dôležité, aby bol výchova založená na jemnosti a trpezlivosti. Sú veľmi citlivé plemená a nesú kritiku ťažko. Ak sa s nimi zaobchádza správne, sú veľmi poslušní a radi sa učia nové triky.

Jazvečík má veľmi silný lovecký inštinkt, preto je dôležité, aby bol výchova a výcvik zameraný na to, aby sa naučil, kedy je vhodné loviť a kedy nie. Ak sa s nimi nezaobchádza správne, môžu byť agresívni voči cudzincom a iným psom. Sú však veľmi dobrými strážnymi psami a ochránia svoj domov a rodinu za každých okolností.

Jazvečík je veľmi aktívne plemeno a potrebuje veľa pohybu. Radi sa hrávajú s loptičkami a inými hračkami, ale aj behajú a skáču. Je dôležité, aby mali pravidelný výcvik a cvičenie, aby boli zdraví a šťastní.

 

Zdravie a Starostlivosť

 

Zdravie a Starostlivosť Jazvečík

 

Choroby a Zdravotné Problémy

Jazvečík je pomerne zdravé plemeno, no aj tak existujú niektoré zdravotné problémy, ktoré sa u neho môžu vyskytnúť. Najčastejším problémom sú zranenia chrbtice, ktoré môžu byť spôsobené vyskočením platničky. Toto je najčastejšie u jazvečíkov s dlhou chrbticou, ako sú dlhosrsté jazvečíky. Okrem toho môžu jazvečíky trpieť aj cukrovkou, obezitou a chondrodyspláziou, ktorá je genetickým ochorením, ktoré ovplyvňuje rast kostí.

Je dôležité, aby majitelia jazvečíkov pravidelne navštevovali veterinára, aby sa predišlo týmto zdravotným problémom. Včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť zabrániť vážnym následkom. Žehlička na vlasy

 

Starostlivosť o Srsť

Starostlivosť o srsť jazvečíka závisí od typu srsti. Krátkosrstý jazvečík si vyžaduje minimálnu starostlivosť o srsť, zatiaľ čo dlhosrstý jazvečík si vyžaduje pravidelné kefovanie. Hrubosrstý a drsnosrstý jazvečík si vyžaduje kefovanie najmenej dvakrát ročne.

Je dôležité pamätať na to, že starostlivosť o srsť nie je len o estetickom vzhľade, ale aj o zdraví psa. Pravidelné kefovanie pomáha odstraňovať odumreté vlasy a kožné lupiny, čím sa znižuje riziko infekcií kože. Okrem toho pravidelné kefovanie pomáha udržiavať zdravú a lesklú srsť.

Celkovo je dôležité, aby majitelia jazvečíkov venovali dostatočnú starostlivosť svojim psom, vrátane pravidelných návštev u veterinára a starostlivého prístupu k starostlivosti o srsť. To pomôže zabezpečiť zdravie a pohodu jazvečíka. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

 

Jazvečík ako lovecký pes

Jazvečík je pôvodne lovecký pes, ktorý bol chovaný na poľovníctvo. Jeho nízka postava, krátke nohy a dlhá chrbtica boli vyvinuté na to, aby sa mohol pohybovať pod zemou a loviť drobnú zver. V súčasnosti sa jazvečík stáva čoraz populárnejším ako spoločnícky pes, ale jeho lovecké pudy zostávajú v jeho génovom zložení.

Jazvečík je vyhľadávaný lovecký pes, ktorý sa používa na rôzne úlohy. Môže byť použitý ako lovecký pes na drobnú zver, ako sliedič alebo brlohár, čo znamená, že dokáže loviť zver pod zemou. Jeho vynikajúci čuch a odvážna povaha robia z jazvečíka vynikajúceho loveckého psa.

Jazvečík má v sebe prirodzenú túžbu po koristi, preto je dôležité ho vychovať na to, aby si zvládol lov. Ako lovecký pes by mal byť trénovaný na poslušnosť a zvládanie rôznych situácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas lovu. Je dôležité, aby bol jazvečík zvyknutý na okolie s deťmi alebo inými psami už od šteniatka, aby s nimi neskôr zvládal vychádzať.

 

Vzhľadom na jeho lovecké pudy nie je jazvečík vhodný pre každého majiteľa. Potrebuje dostatok pohybu a aktivít, aby sa udržal v dobrej kondícii a aby bol šťastný. Je odolný a zvládne aj dlhé prechádzky, svojou výdržou predbehne aj väčších psov. Jazvečík je malý pes vzrastom, ale veľký pes duchom. Pokiaľ nemáte priestor na veľkého psa, ale nechcete zhýčkaného psíka na gauč, jazvečík môže byť skvelou voľbou.

 

Chov a Výchova

 

Jazvečík je plemeno, ktoré má prirodzenú túžbu po koristi a má lovecký inštinkt. Preto je dôležité, aby sa jeho výchova zameriavala na zvládnutie lovu. Toto plemeno sa musí naučiť, ako sa správať v okolí detí a iných psov. Preto je dôležité, aby sa s nimi zoznámili už od šteniatka, aby sa s nimi neskôr zvládli vychádzať.

Preukaz pôvodu je dôležitý pri chove jazvečíka. Ak si chcete kúpiť šteniatko, je dôležité zistiť, či má preukaz pôvodu. Tento preukaz potvrdzuje, že šteniatko pochádza z kontrolovaného chovu a má vlastnosti typické pre toto plemeno.

Jazvečík vyžaduje dôsledný tréning a fyzickú námahu. Preto je dôležité, aby sa jeho výchova a výcvik zameriavali na posilnenie jeho svalov a zlepšenie jeho kondície. Výcvik by mal byť postupný a zameraný na zvládnutie základných povely, ako sú sadni, ľahni a príď sem. Krátkosrsté plemená psov : 15 plemien krátkosrstých psov
Pri výchove jazvečíka je dôležité používať pozitívne metódy. Toto plemeno je citlivé a môže byť veľmi neisté, ak je výcvik zameraný na trestanie a zastrašovanie. Preto je dôležité používať odmenu a pochvalu na zlepšenie jeho správania.

Výchova jazvečíka je dôležitá pre jeho zdravie a správanie. Ak sa jeho výchova a výcvik zameriavajú na zvládnutie lovu a posilnenie jeho svalov, môže byť toto plemeno veľmi zdravé a aktívne. Preto je dôležité venovať sa jeho výchove a výcviku s láskou a trpezlivosťou.

 

Druhy Jazvečíkov

Jazvečík je plemeno psov, ktoré sa vyskytuje v rôznych druhoch. Väčšina jazvečíkov sa delí na tri hlavné druhy: štandardný jazvečík, trpasličí jazvečík a králičí jazvečík. Každý z týchto druhov má svoje vlastné charakteristiky a vlastnosti.

Štandardný Jazvečík

Štandardný jazvečík je najväčším druhom jazvečíka a môže vážiť až 9 kg. Tento druh má obvykle obvod hrudníka väčší ako 35 cm. Jeho srst môže byť krátka, dlhá alebo drsná. Štandardný jazvečík je známy svojou odvahou, inteligenciou a lojálnosťou.

Trpasličí Jazvečík

Trpasličí jazvečík je menším druhom jazvečíka a jeho obvod hrudníka sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 35 cm. Jeho váha sa pohybuje od 4 do 5 kg. Trpasličí jazvečík má krátku, dlhú alebo drsnú srsť. Tento druh jazvečíka je známy svojou hravosťou, energiou a oddanosťou. Prečo pes hrabe ? A riešenia aby stým prestal

Králičí Jazvečík

Králičí jazvečík je najmenším druhom jazvečíka a jeho obvod hrudníka sa pohybuje medzi 27 a 32 cm. Sučky sú ešte útlejšie a ich obvod hrudníka sa pohybuje medzi 25 a 30 cm. Králičí jazvečík má krátku, dlhú alebo drsnú srsť. Tento druh jazvečíka je známy svojou hravosťou, inteligenciou a nezávislosťou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button