Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Laponský pes: Charakteristika plemena

Laponský pes, známy aj ako Fínsky laponský pes alebo Lapinkoira, je stredne veľké plemeno psa, ktoré pochádza z Fínska. Toto plemeno je súčasťou rodiny špicov a je známe svojou hustou, dlhou srsťou, ktorá sa dodáva v rôznych farbách. Pes  Laponský pes je všestranné plemeno, ktoré bolo pôvodne vyšľachtené ako pastiersky pes, no vyniká aj v iných činnostiach ako je agility a výcvik poslušnosti.

 

Laponský pes

 

Laponský pes

 

Laponský pes je vysoko inteligentné a priateľské plemeno, ktoré je skvelým spoločníkom pre rodiny. Sú známi svojou silnou pracovnou morálkou a sú najšťastnejší, keď majú nejakú prácu. Napriek pracovnému zázemiu je Laponský pes tiež skvelým rodinným miláčikom, ktorý je jemný a láskavý k deťom. Ich hustá srsť si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby sa udržala v dobrej kondícii, ale inak sú to psy relatívne nenáročné na údržbu.

Vo Fínsku je Laponský pes obľúbeným plemenom, ktoré uznáva FCI. Ich inteligencia, lojalita a prispôsobivosť z nich robí skvelú voľbu pre rôznych majiteľov, od aktívnych jedincov až po rodiny s deťmi. Či už sa používa ako pastiersky pes alebo jednoducho ako milujúci spoločník, Laponský pes je plemeno, ktoré určite prinesie radosť a spoločnosť do každej domácnosti.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Laponský pes, známy aj pod názvom Fínsky laponský pes alebo Suomenlapinkoira, je plemeno psa pochádzajúce z Fínska. Jeho história siaha až do 17. storočia, kedy ho používali laponci na pasenie sobov a ako strážcu svojich stád. Pôvodné plemeno sa nazývalo Karenský medvedí pes a bol to silný a odolný pes, ktorý dokázal pracovať aj v náročných podmienkach.

V priebehu času sa však plemeno menilo a vznikli z neho dva odlišné typy – švédsky laponský pes a fínsky laponský pes. Fínsky laponský pes bol oficiálne uznaný v roku 1993 a neskôr sa stal veľmi obľúbeným psom nielen na pasenie stád, ale aj ako domáci miláčik.

 

Laponský pes má svoje korene v severských špicoch a pastierskych psích plemenách z južnej Európy. Jeho zvláštnosťou je hustá srsť a špicaté uši, ktoré mu dávajú charakteristický vzhľad.

Dnes je laponský pes uznávaný ako samostatné plemeno Fédération Cynologique Internationale (FCI) a patrí do skupiny 5 – Špice a primitívne typy. Jeho zemou pôvodu je Fínsko a pôvodný platný štandard bol vydaný v roku 1996.

Vzhľadom na svoju históriu a pôvod je laponský pes považovaný za silného a odolného psa, ktorý dokáže pracovať aj v náročných podmienkach. Jeho charakter je energický a veľmi pozorný, je vhodnejší pre aktívnu rodinu. Kedy je pes dospelý: Vývojové etapy a znaky dospelosti

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Laponský pes je stredne veľký pes s mocnou postavou a dlhou, hustou srsťou. V tejto časti sa pozrieme na jeho vzhľad podrobnejšie.

 

Hlava

Hlava laponského psa je stredne veľká a dobre vyvážená vzhľadom na telo. Má špicatý tvar, s jemne zaobleným čelom a rovnými pyskami. Uši sú stredne veľké a špicaté, nesené vzpriamene. Oči sú stredne veľké a tmavé.

 

Trup a Končatiny

Trup laponského psa je silný a dobre vyvážený. Hrudník je hlboký a široký, s dobre zaoblenými rebrami. Končatiny sú silné a dobre osvalené, s rovnými prednými a zadnými nohami. Krk je stredne dlhý a silný, s dobre vyvinutými svalmi. Chvost je nosený nad úrovňou chrbta a má dlhú, hustú srsť.

Srsť a farba

Srsť laponského psa je stredne dlhá, rovná a silná. Má hustú podsadu, ktorá chráni psa pred chladom. Farba srsti môže byť čierna alebo tmavšia hnedej farby. Na brade, hrudi, brušku a na vnútornej strane končatín má zvyčajne biele zafarbenie.

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné údaje o vzhľade laponského psa:

Vlastnosť Popis
Výška 48 – 54 cm
Kohoutiková výška 49 – 54 cm
Hmotnosť 25 – 30 kg
Vzhľad Stredne veľký pes s mocnou postavou a dlhou, hustou srsťou
Hlava Stredne veľká, špicatá s jemne zaobleným čelom a rovnými pyskami
Trup Silný a dobre vyvážený, s hlbokým a širokým hrudníkom
Končatiny Silné a dobre osvalené, s rovnými prednými a zadnými nohami
Krk Stredne dlhý a silný, s dobre vyvinutými svalmi
Chvost Nosený nad úrovňou chrbta, s dlhou, hustou srsťou
Srsť Stredne dlhá, rovná a silná, s hustou podsadou
Farba Čierna alebo tmavšia hnedej farby, s belavým zafarbením na brade, hrudi, brušku a na vnútornej strane končatín

Povaha a temperament Laponský pes

 

Povaha a temperament Laponský pes

 

Laponský pes je inteligentný, učenlivý, pokojný a loajálny pes. Je to priateľský a prívetivý pes, ktorý sa ľahko prispôsobí novým situáciám. Má silný instinkt stráže a dokáže chrániť svojho majiteľa a jeho majetok. Je to veľmi loajální pes, ktorý sa pevne pripúta k jednej osobe a stane sa jeho verným spoločníkom.

Laponský pes má veľmi inteligentnú povahu, čo znamená, že sa ľahko učí nové veci a má rád výzvy. Je to veľmi priateľský pes, ktorý dobre vychádza s deťmi i ostatnými zvieratami. Je to pes, ktorý má rád spoločnosť svojho majiteľa a rád sa zapojí do rodinných aktivít.

Laponský pes je veľmi pokojný pes, ktorý sa ľahko prispôsobí rôznym situáciám. Má veľmi vyrovnanú povahu a dokáže sa ľahko upokojiť. Je to pes, ktorý má rád Pravidelný pohyb a potrebuje dostatok cvičenia. Je to veľmi aktívny pes, ktorý má rád pobyt venku a má rád prieskum nových miest.

Celkovo možno povedať, že laponský pes je veľmi inteligentný, priateľský, loajální a pokojný pes, ktorý sa ľahko prispôsobí novým situáciám. Je to pes, ktorý má rád spoločnosť svojho majiteľa a rád sa zapojí do rodinných aktivít. Má silný instinkt stráže a dokáže chrániť svojho majiteľa a jeho majetok.

 

Využitie a výcvik

Laponský pes je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené na pasenie sobov a oviec v chladnom a drsnom prostredí Laponska. V súčasnosti sa však používa aj ako spoločník a ochranný pes.

Výcvik laponského psa je pomerne jednoduchý, pretože sú veľmi učenliví a chytrí. Najlepší spôsob výcviku je formou hry. Nepotrebujú tvrdý výcvik, pretože sú veľmi citliví na náladu svojho majiteľa.

Laponský pes je veľmi vhodný na ovčiarske práce, pretože má v sebe základné ovčiarske pudy. Taktiež sa využíva ako pasení, strážca a ochranný pes.

Okrem toho, laponský pes sa veľmi dobre hodí aj na agility a ďalšie psie športy. Je to skvelý spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí sa radi venujú rôznym aktivitám so svojim psom.

Laponský pes je tiež veľmi úspešný v pracovných skúškach, kde preukazuje svoju inteligenciu a výdrž. Jeho schopnosť učenia sa a spolupráce s majiteľom robí z neho vynikajúceho pracovného psa.

Vzhľadom na jeho pôvodné využitie, laponský pes má veľmi silný pastiersky pud. Preto je dôležité, aby bol vychovávaný a trénovaný tak, aby nebol príliš ochranný voči cudzincom.

Celkovo, laponský pes je veľmi všestranné plemeno, ktoré sa využíva nielen na pasenie oviec a sobov, ale aj ako spoločník, športový pes a pracovný pes. Jeho inteligencia, učenlivosť a výdrž robia z neho vynikajúceho psa pre aktívnych ľudí, ktorí sa radi venujú rôznym aktivitám so svojim psom.

 

Starostlivosť a Zdravie

Fínsky laponský pes je zdravé plemeno s pevnou ústavou a dobrou ochranou pred chladom a nepriaznivým počasím vďaka dvojitej, dlhej a hustej srsti. Pretože u niektorých jedincov sa môže vyskytnúť riziko generalizovanej atrofie sietnice, je dôležité sledovať ich zdravie očí.

Okrem toho, fínsky laponský pes potrebuje pravidelnú starostlivosť o srst a pazúre. Je vhodné srst čistiť a kartovať, aby sa zabránilo tvorbe chuchvalcov a zabránilo sa tomu, aby sa srst zamotala. Drápky by mali byť pravidelne skracované, aby sa zabránilo zlomeniu alebo iným zraneniam.

Je dôležité tiež venovať pozornosť strave fínskeho laponského psa. Mali by byť kŕmení kvalitným krmivom s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom tuku. Je dôležité sledovať ich hmotnosť a prispôsobiť kŕmenie podľa potreby, aby sa zabránilo obezite.

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov by sa mali majitelia obrátiť na veterinára a nechať svojho psa prehliadnuť. Pravidelné návštevy veterinára a preventívna starostlivosť môžu pomôcť udržať fínskeho laponského psa zdravého a šťastného. Ako často kŕmiť šteňa – 6 kľúčových faktorov

 

Klasifikácia Laponský pes

 

Klasifikácia Laponský pes

 

Laponský pes patrí do kategórie špicových a primitívnych plemien a je zaradený do sekcie 3 – Severské strážne a pastierske psi podľa medzinárodnej klasifikácie FCI (Fédération Cynologique Internationale). Táto organizácia je zodpovedná za stanovenie štandardov pre plemená psov a ich klasifikáciu na celosvetovej úrovni.

Podľa FCI je Lapinkoira (fin. názov) alebo Laponský pes zaradený do skupiny 5 – Špicové a primitívne typy. Tento pes sa vyznačuje svojou výdržou, inteligenciou a vernosťou svojmu majiteľovi. Jeho povaha ho robí ideálnym psom na stráženie domu a dvora, ale aj na pastvu oviec a dobytka. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

Laponský pes má veľmi hustú srsť, ktorá ho chráni pred chladom a vetrom v ťažkých podmienkach, v ktorých sa tento pes často nachádza. Jeho výška sa pohybuje medzi 46 a 52 cm a váha sa pohybuje medzi 16 a 24 kg.

Celkovo je tento pes veľmi zdravý a nemá žiadne zvláštne nároky na starostlivosť. Jeho srsť je však potrebné pravidelne prečesať, aby sa predišlo tvorbe zväzkov vlny.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button