Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Slovenský hrubosrstý stavač: Charakteristika plemena

Slovenský hrubosrstý stavač je národné plemeno psa, ktoré vzniklo na Slovensku. Toto plemeno je známe svojou hustou sivou srsťou a je najmladším národným plemenom na Slovensku. Šľachtenie slovenského hrubosrstého stavača ako národného plemena sa začalo v 40. rokoch 20. storočia.

 

Slovenský hrubosrstý stavač

 

Slovenský hrubosrstý stavač

 

Slovenský hrubosrstý stavač je všestranný poľovný pes, ktorý sa dobre uplatní v lese, vo vode aj na poli. Používajú sa na lov malej zveri a dohľadávanie jelenej zveri. Používajú sa aj na prácu pred a po výstrele. Toto plemeno je inteligentné, lojálne a láskavé, vďaka čomu sú skvelými spoločníkmi pre aktívne rodiny.

K uznaniu slovenského hrubosrstého stavača ako národného plemena FCI došlo 6. júna 1983, čo znamenalo pre plemeno dôležitý míľnik. Dnes je toto plemeno obľúbeným členom mnohých slovenských domácností a naďalej je obľúbenou voľbou pre poľovníkov aj rodiny.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Slovenský hrubosrstý stavač (SHS) je psie plemeno vyšľachtené na Slovensku. Jeho pôvod sa datuje do 40. rokov 20. storočia, kedy nestor slovenskej kynológie, pán Koloman Slimák, začal podchytávať hrubosrstých jedincov sivastého zafarbenia, ktoré sa v tej dobe vyskytovali.

SHS vznikol z troch pôvodných rás: Weimarský stavač, Český fúzač a Nemecký drôtosrstý stavač. Weimarský stavač bol základom pre farbu a charakterové vlastnosti, český fúzač prispel k silnej kostre a nemecký drôtosrstý stavač k hrubej srsti.

V roku 1944 skrížil suku weimarského stavača Monika v.d. Haraska (ÖHZB-W 931) so psom českého fúzača Robby Šelle (SPKS 1294) ing. Jozef Jursa z Radošiny. Tento krycí akt sa považuje za základný kameň šľachtenia SHS.

SHS bol oficiálne uznávaným slovenským národným plemenom v roku 1985 a v roku 1991 bol zaradený do skupiny VII. (Slovenské národné plemená psov) Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI).

Dnes je SHS obľúbeným psím plemenom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Jeho charakteristickou vlastnosťou je neúnavná práca, zručnosť a lojálnosť voči majiteľovi. Slovenské psy – Všetky 5 plemená psov zo Slovenska

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Všeobecný vzhľad

Slovenský hrubosrstý stavač je stredne veľký pes ušľachtilých tvarov. Jeho telesný rámec je silnejší a má ideálny pomer dĺžky tela k výške. Stavače majú robustnú kostru a sú sivej farby s hrubým osrstením. Suky sú menšie ako samci. Na niektorých jedincoch sa môžu vyskytovať biele znaky.

 

Telesné proporcie

Stavači majú vyvážené telesné proporcie. Ich hrudník je hlboký a široký s dobre klenutými rebrami. Plecia sú dobre osadené a lopatky sú dlhé a sklonené. Ramená sú dobre uhladené a predlaktia sú rovné. Zápästia sú silné a labky sú oválne s dobre vyvinutými pazúrikmi a vankúšikmi.

 

Srsť a farba

Charakteristickou vlastnosťou Slovenského hrubosrstého stavača je jeho hrubá srsť. Srsť je dlhá a rovná s hrubou podsadou. Farba srsťou je sivá, ale môže sa vyskytnúť aj beloš alebo iné sfarbenie. Na hlave sa srsť mierne skracuje.

 

Hlava a nos

Hlava je stredne veľká a dobre vyvážená s dobre vyvinutými nadočnicovými oblúkmi. Nos je čierny alebo hnedý a má stop. Lebka je rovná a čelná brázda je jasne viditeľná. Papuľa je široká a nosová sánka je dobre vyvinutá.

 

Končatiny

Stavače majú silné a dobre zauhlené končatiny. Plecia sú dlhé a sklonené a ramená sú dobre uhladené. Predlaktia sú rovné a zápästia sú silné. Labky sú oválne s dobre vyvinutými pazúrikmi a vankúšikmi. Šampón na vlasy

 

V tabuľke nižšie sú uvedené ideálne proporcie končatín Slovenského hrubosrstého stavača:

Končatina Ideálny Pomer
Plece 1:1.5
Lopatka 1:1
Rameno 1:1
Predlaktie 1:1
Zápästie 1:1
Labka 1:1

Chvost

Chvost je nízko nasadený a mierne skrátený. V klidovom stave je nesený dolu a v pohybe sa zdvihá.

 

Základné Informácie Slovenský hrubosrstý stavač

Názov Plemena Slovenský hrubosrstý stavač
Krajina Pôvodu Slovensko
Využitie Lov a spoločník
Veľkosť Stredne veľký
Farba Sivá s hrubým osrstením

Povaha a správanie Slovenský hrubosrstý stavač

 

Povaha a správanie Slovenský hrubosrstý stavač

 

Slovenský hrubosrstý stavač je všestranný stavač, ktorý má vyrovnanú a odvážnu povahu. Je to pes, ktorý sa dobre cvičí a poslúcha svojho majiteľa. Jeho povaha je bez plachosti, bojazlivosti a agresivity, čo ho robí skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi.

Slovenský hrubosrstý stavač je tiež známy svojou schopnosťou pracovať v lese, na vode i na poli. Je vhodný k lovu drobnej zveri i k dohľadávke srnčej zveri. Jeho odvaha a všestrannosť robia z neho skvelého spoločníka pre lov, ale aj pre rôzne aktivity v prírode.

 

Srsť Slovenského hrubosrstého stavača je tvrdá, hustá a priliehajúca k telu. Skladá sa z podsady a tvrdých pesíkov asi 4 cm dlhých, rovných a pevne priliehajúcich k telu. Na spodnej časti papule a pyskoch je srsť dlhšia a mäkšia a vytvára tzv. fúz. Osrstenie na obočí je hrubšie a výraznejšie a srsť smeruje šikmo hore.

Celkovo Slovenský hrubosrstý stavač je poslušný a cvičiteľný pes s výbornou povahou a schopnosťou pracovať v rôznych podmienkach. Je vhodný ako spoločník pre rodiny s deťmi, ale aj pre lov a rôzne aktivity v prírode. Jeho srsť je tiež výraznou charakteristikou tohto plemena.

 

Výcvik a práca Slovenský hrubosrstý stavač

Slovenský hrubosrstý stavač je poľovnícky pes, ktorý je všestranné použitie. Jeho vlohy sú pre prácu v poli, v lese i vo vode. Preto je dôležité, aby bol správne vycvičený a pripravený na rôzne pracovné typy.

Výcvik Slovenského hrubosrstého stavača by mal byť zameraný na jeho prirodzené vlohy. Je to pes, ktorý má veľkú chuť prinášať, čo značne uľahčuje výcvik aportu. Jeho vycvičenie by malo zahŕňať aj prácu na stope postrieľanej zveri, jej dohľadanie a prinášanie.

Pri výcviku by mal byť použitý pozitívny prístup a odmeny za správne vykonanú prácu. Slovenský hrubosrstý stavač je náruživý a prirodzený vodár, preto by mal byť trénovaný aj na prácu vo vode.

Slovenský hrubosrstý stavač je ideálny pre poľovníkov, ktorí hľadajú všestranného a spoľahlivého psa na rôzne druhy poľovnej zveri. Jeho vlohy pre prácu po výstrele, prácu na stope postrieľanej zveri, jej dohľadanie a prinášanie, robia z neho skvelého pomocníka pre poľovníka.

Výcvik Slovenského hrubosrstého stavača je dôležitý pre to, aby bol schopný vykonávať svoju prácu bez problémov. Jeho prirodzené vlohy a chuť k práci sú jeho silnou stránkou, ktorú treba využiť a rozvinúť. S pravidelným tréningom a správnym prístupom sa z neho stane skvelý poľovnícky pes.

 

Zdravie a starostlivosť Slovenský hrubosrstý stavač

 

Zdravie a starostlivosť Slovenský hrubosrstý stavač

 

Slovenský hrubosrstý stavač je plemeno psa s vynikajúcou fyzickou kondíciou a silnejšou kostrou. Avšak, ako aj u iných plemien, existujú určité zdravotné problémy, ktoré by mali byť zvážené pri starostlivosti o toto plemeno psa.

Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o Slovenského hrubosrstého stavača je správna výživa. Jeho strava by mala byť vyvážená a zahrňovať kvalitné bielkoviny, tuky a sacharidy. Vzhľadom na ich fyzickú aktívnosť by mali byť tiež dostatočne živení, aby udržali svoju svalovú hmotu a energiu.

Okrem správnej výživy je dôležité venovať pozornosť aj zdraviu ich srsti a kože. Slovenský hrubosrstý stavač má hustú a hrubú srst, ktorá by mala byť pravidelne čistená a strihaná. Priliehajúca srst na ich ušiach a nohách by mala byť tiež pravidelne strihaná, aby sa zabránilo tvorbe záhybov a infekcií.

Vzhľadom na ich vysokú úroveň aktivity a potrebu pohybu, je dôležité venovať pozornosť aj ich fyzickej kondícii a cvičeniu. Slovenský hrubosrstý stavač potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie, aby sa zabránilo deštruktívnemu správaniu. Pravidelné prechádzky a cvičenie sú nevyhnutné pre ich zdravie a šťastie.

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov je dôležité okamžite kontaktovať veterinára. Pravidelné návštevy veterinára a očkovanie proti chorobám sú tiež dôležité pre udržanie ich zdravia a dlhovekosti.

 

Chov a kúpa Slovenský hrubosrstý stavač

Chov Slovenského hrubosrstého stavača je náročný a vyžaduje si veľa času a trpezlivosti. Preto je dôležité vybrať si kvalitného chovateľa, ktorý sa venuje chovu s láskou a starostlivosťou. Majitelia Slovenského hrubosrstého stavača by mali byť pri výbere šteniatka opatrní a vyhnúť sa nezodpovedným chovateľom.

Pred kúpou šteniatka je dôležité zistiť, či je chovateľská stanica registrovaná a či šteniatka majú platný rodokmeň. Noví majitelia by mali tiež zabezpečiť, aby šteniatko bolo očkované a odčervené. Cena šteniatka sa môže líšiť v závislosti od kvality a pôvodu.

 

Slovenský hrubosrstý stavač je vhodným spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a trávia veľa času v prírode. Sú to inteligentní a oddaní psi, ktorí si vyžadujú dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Majitelia by mali byť pripravení venovať sa tréningu a skúškam so svojím psom.

Pre majiteľov Slovenského hrubosrstého stavača sú k dispozícii rôzne skúšky a výstavy, kde môžu ukázať kvality svojho psa. Slovenský hrubosrstý stavač patrí do skupiny 7 – stavače a sekcie 1.1 – kontinentálne stavače podľa FCI. V Česku sa tiež nachádza klub chovateľov hrubosrstých a maďarských ohařov – FÚZ, ktorý organizuje rôzne podujatia pre majiteľov a chovateľov.

Pri kúpe Slovenského hrubosrstého stavača treba tiež zvážiť, či je pes vhodný pre daného majiteľa a jeho životný štýl. Je dôležité mať na pamäti, že Slovenský hrubosrstý stavač je veľkým psom s vysokou potrebou pohybu a pozornosti. Sú to však aj verní a oddaní spoločníci, ktorí sú schopní vytvoriť silné puto s majiteľom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button