Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Čivava – Malý pes s veľkým duchom , všetko o plemene

Čivava je malý pes s obrovskou osobnosťou. Tieto zábavné „ kabelkové psi “ sú národným symbolom Mexika a patria medzi najstaršie plemená z Ameriky . Rodová línia siaha až do starodávnych kráľovstiev predkolumbovských čias.

Čivava je vyrovnaný, ladný pes a jej správanie je podobné teriérovi. Čivava je významná svojou zaoblenou „jablkovou“ hlavou, vztýčenými ušami a veľkými očami. Srsť má veľa farieb a vzorov a môže byť dlhá alebo krátka.

 

Kŕmenie Čivava

Čivavy majú lojalitu, šarm a prístup veľkého psa. Aj malé psy vyžadujú výcvik a bez neho budú vládnuť vašej domácnosti ako malý Napoleon. Kompaktné a sebavedomé čivavy sú ideálnymi mestskými miláčikmi.V chladnom počasí je potrebné im venovať osobitnú pozornosť. Čivavy sú prispôsobivé – pokiaľ majú dostatočný tréning a správnu socializáciu.Tiež patrí na zoznam Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu.

Čivava

Temperament: Očarujúca, ladná, drzá
Popularita plemena : 33. miesto z 197
Výška: 13 – 20 cm
Hmotnosť: nepresahuje 3kg
Očakávaná dĺžka života: 14-16 rokov

 

Kŕmenie Čivava

Niekotré čivavy sú náchylné na nadváhu , preto sledujte vášho psa . Jedlo je super pomôckou pri tréningu , ale keď ho svojej čivave dáte veľa môže sa stáť obeznou . Vyhýbajte sa vareným kostiam a jedlám s vysokým obsahom tuku . Ak máte obavy o vášho psa , poraďte sa so svojim veterinárom .Čivava.

Starostlivosť o čivavu

 

mini čivava

Existujú čivavy s krátkou srsťou a potom aj s dlhou . Krátkosrstá čivava potrebuje iba občastné čistenie a kúpanie , zaťiaľ čo dlhosrstá čivava by mala byť kúpaná aspoň raz týždenne , aby mala srsť v čo najlepšom stave. Pravidelne skracujte pazúriky . Mali by ste sa pravidelne starať aj o jej zuby . Odporúčame použiť aj rôzdne maškrty pre psy ktoré im zároveň čistia zuby.Uši pravidelne čistite a odstráňujte prebytočný ušný maz , aby ste predišli infekcii uší.

Lekcie s čivavou

 

dlhosrsta čivava

Čivava miluje behanie a hranie sa , dokáže sa vyšantiť aj na veľmi malom priestranstve . Zvyčajne im stačí keď okolo vás behá po dome alebo byte . Krátke a pomalé prechádzky udržiavajú psa v dobrej kondícií . Zabraň te tomu až sa čivava príliš unavý . Ak váš pes lapá po dychu a už nechce ani moc kráčať , je čas zdvihnúť ho a odniesť domov .Čivava.

 

Tréning čivavy

 

dlhosrsta čivavy

 

Čivava je veľmi živý malý pes s vysokou inteligenciou. Snaží sa potešiť svojich ľudí a dobre reaguje na pozitívne tréningové postupy. Zdá sa, že čivavy sú si dobre vedomé toho, aké sú roztomilé, a učia sa, ako vám vyhovieť. Od samého začiatku musíte pochopiť skutočnosť, že máte zodpovednosť za jej správanie. Nikdy nedovoľte svojmu šteniatku čivavy robiť čokoľvek, čo bude inokedy pre vás neprijateľné. Môžu mať trochu „teriérsky“ temperament, takže pri tréningu je potrebná pevná, ale jemná ruka. Môžu vynikať v tréningu poslušnosti a iných psích športoch. Čivava sa rada učí nové triky . 

 

Zdravie čivavy

 

Zdravie čivavy

Väčšina čiváv je plne zdravých , ale môžu sa objaviť ich genetické problémy. Zdravotné problémi u čivavy : problémy so srdcom (patent ductus arteriosus, ochorenie mitrálnej chlopne), ochorenie očí a luxácia patela (voľné kolenné kĺby). Preto je dobre si kúpiť čivavu od chovateľa ktorý má psíkov vyšetrených .

 

História Čivava

 

čivava živa

Toltékovia sa usadili v Mexiku pred asi tisíc rokmi , ich plemenom , ktoré si vybrali bolo Techichi , väčší a ťažší predok dnešnej čivavy .

V 12. storočí dobyli Toltékov ,Aztékovia a chovom a zdokonaľovali Techichi na menšieho a ľahšieho psa . V 16 . storočí španielsky dobyvatelia dobyli aztékov . Techichi boli už zakorenený v azteckej kultúre tak že sa považovali jeden z legendárnych pokladov Montezumy, o ktorých sa kedysi predpokladalo, že boli navždy stratené po dobytí Cortezu.

Ale psy prežili v odľahlích dedinách a v polovici 19. storočia , sa o plemeno začali zaujímať Američania . Našli veľa psíkov v meste Chihuahua v Mexiku . A tak vznikli tieto krásne malé psy ( Čivava ) ktoré majú dlhú neľahkú históriu.

Prečítajte si Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button