Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Malý bradáč: Charakteristika plemena

Malý bradáč, alebo inak nazývaný aj malý pinč, je plemeno psa, ktorého pôvod sa datuje až do 17. storočia. Toto plemeno bolo vyšľachtené v Nemecku a bolo využívané na lov hlodavcov a ako strážne psy. Dnes sa však malý bradáč stal obľúbeným spoločníkom pre aktívne rodiny i jednotlivcov, ktorí majú radi pohyb a nevadí im dlhšie prechádzky.

 

Malý bradáč

 

Malý bradáč

 

Malý bradáč je spoločenský, milý a hravý psík, ktorý sa dobre vychádza s deťmi aj s inými zvieratami. Jeho výcvik môže byť náročný, pretože je tvrdohlavý a má svoju vlastnú myseľ, no ak sa mu venujete s trpezlivosťou a láskou, môže byť vynikajúcim spoločníkom. Toto plemeno je vhodné aj pre začiatočníkov v chove psov, no je dôležité si uvedomiť, že malý bradáč potrebuje dostatok pohybu a zábavy, inak môže trpieť úzkosťou a depresiou.

Bradáčovia, medzi ktorých patrí aj malý bradáč, sú známi svojou charakteristickou srsťou a fúzikom na tvári. Ich srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť, no na druhej strane nepĺzne, čo z nich robí vhodných spoločníkov aj pre alergikov. Ak hľadáte psa, ktorý vám bude robiť radosť a bude vám verným spoločníkom, malý bradáč môže byť tou správnou voľbou.

 

Pôvod a História

 

Pôvod a História

 

História

Malý bradáč, známy aj ako drsnosrstý trpasličí pinč, pochádza z Nemecka. Jeho história sa datuje na prelom 19. a 20. storočia, kedy sa začali vyvíjať nové plemená psov. Malý bradáč vznikol krížením rôznych plemien, vrátane trpasličích pinčov, teriérov a iných bradáčov.

V minulosti bol malý bradáč využívaný ako strážca a lovecký pes. Jeho malá veľkosť a rýchlosť mu umožňovali loviť hlodavce a inú drobnú zver. Dnes sa malý bradáč využíva hlavne ako spoločník a rodinný pes. Nemecké plemená psov – 8 plemien psov z Nemecka

 

Pôvod

Malý bradáč sa vyvinul z trpasličieho pinča a iných bradáčov. Jeho pôvod sa datuje na prelom 19. a 20. storočia v Nemecku. V tej dobe sa začali vyvíjať nové plemená psov a chovatelia sa snažili vytvoriť nové plemená, ktoré by boli vhodné na rôzne účely.

Malý bradáč bol vyšľachtený z trpasličieho pinča a iných bradáčov, aby bol menší a rýchlejší. Jeho husté a drsné osrstenie mu umožňuje pracovať v rôznych poveternostných podmienkach a chráni ho pred zraneniami. Dnes je malý bradáč obľúbeným spoločníkom a rodinným psom, ktorý sa vyznačuje svojou prítulnosťou a maznavosťou.

 

Popis a vzhľad

 

Popis a vzhľad

 

Všeobecný vzhľad

Malý bradáč je plemeno psa s kompaktným telom a krátkou srsťou. Ich celkový vzhľad je robustný a rovný. Majú širokú hlavu, ktorá je v porovnaní s telom pomerne veľká. Tento pes má silné široké čeľuste a zuby sú dobre vyvinuté. Ich oči sú tmavé a oválneho tvaru. Malý bradáč má krátky chvost, ktorý je zvyčajne koreňom zahnutý nad chrbtom.

 

Farba srsti

Farba srsťou malého bradáča môže byť biela, čierna alebo sfarebná. Biely malý bradáč má biele srsť, ktorá je hustá a krátka. Čierny malý bradáč má hladkú a lesklú srsť s čiernym sfarbením. Sfarebný malý bradáč môže mať rôzne sfarbenie, ako napríklad červenú, hnedú, žltú alebo striebornú.

 

Výška a hmotnosť

Malý bradáč má výšku približne 30-35 cm a váži medzi 6-7 kg. Ich hrudník je hlboký a bedrá sú dobre zaoblené. Celková hmotnosť a výška by mala byť v súlade so štandardom plemena.

Malý bradáč má na krku a hrudníku dlhé chĺpky, ktoré tvoria kríže. Ich obočie je zvyčajne husté a srsť na tvári je krátka a hladká. Srsť na chvoste je tiež krátka a hustá.

Vzhľadom na svoju veľkosť, malý bradáč má krátku a silnú konštitúciu. Ich chrup je silný a zuby sú dobre vyvinuté. Celkový vzhľad malého bradáča je robustný a rovný, so silnými a dobre vyvinutými končatinami.

 

Povaha a temperament Malý bradáč

 

Povaha a temperament Malý bradáč

 

Povaha

Malý bradáč je plemeno psa, ktorého povaha je veľmi príjemná a mazľavá. Je to skvelý spoločník pre každého, kto hľadá verného a oddaného priateľa. Malý bradáč je pozorný a tvrdohlavý, ale zároveň aj veľmi inteligentný a učenlivý. Jeho ostražitosť a pozornosť robia z neho skvelého strážcu domu a majetku.

Malý bradáč je živý a aktívny pes, ktorý sa rád hrá a zabáva. Je to skvelý spoločník pre deti, ale aj pre dospelých, ktorí sa radi venujú psím športom. Jeho povaha je veľmi prispôsobivá, takže sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym situáciám a prostrediam.

 

Temperament

Malý bradáč má veľmi odvážny temperament a je veľmi smelý. Je to pes, ktorý sa nebojí nových výziev a rád sa učí nové veci. Jeho temperament ho robí skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá psa, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym situáciám.

Malý bradáč je veľmi verný a oddaný svojmu majiteľovi. Je to pes, ktorý sa dokáže veľmi rýchlo prijať do nového prostredia a nových ľudí. Jeho temperament ho robí skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá verného a oddaného priateľa.

Celkovo je malý bradáč skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá verného a oddaného priateľa. Jeho povaha a temperament ho robia skvelým strážcom a alarmom, ale zároveň aj skvelým rodinným spoločníkom.

 

Chov a výchova

 

Chov

Malý bradáč je plemeno, ktoré je vhodné pre začiatočníkov, ktorí sa rozhodli pre psa. Sú to veselí a hraví psi, ktorí sa radi hrajú a majú radi spoločnosť svojich majiteľov. Sú to dobrí spoločníci, ktorí sa rady hrnú do akcie a sú veľmi zvedaví.

Pri výbere šteniatka je dôležité zvoliť si spoľahlivého chovateľa, ktorý má zdravé a dobre socializované šteniatka. Je dôležité, aby šteniatko bolo odchované v domácom prostredí a malo dostatok kontaktu s ľuďmi a inými zvieratami.

Pri chove malého bradáča je dôležité dbať na jeho stravu. Jeho strava by mala byť vyvážená a zdravá. Je dôležité vyhnúť sa nadmernému kŕmeniu a nezdravým pochúťkam.

 

Výchova

Pri výchove malého bradáča je dôležité byť trpezlivý a dôsledný. Je to inteligentné plemeno, ktoré sa rýchlo učí, ale môže byť aj tvrdohlavé. Je dôležité trénovať ho od útleho veku a používať pozitívne metódy tréningu.

Malý bradáč by mal mať dostatok cvičenia a stimulácie. Radi sa hrajú a majú radi prechádzky. Je dôležité, aby mali dostatok priestoru na pohyb a hru.

Pri výchove malého bradáča je dôležité dbať na jeho sociálnu interakciu. Mali by sa učiť, ako sa správať v prítomnosti iných psov a ľudí. Je dôležité, aby boli vystavení rôznym situáciám a prostrediam, aby sa stali dobre socializovanými.

Pri krytí malého bradáča je dôležité zvoliť si vhodného partnera, ktorý má zdravé gény. Je dôležité, aby sa pred krytím vykonali všetky potrebné testy, aby sa zabránilo prenosu genetických ochorení.

 

Zdravie a starostlivosť Malý bradáč

 

Zdravie a starostlivosť Malý bradáč

 

Zdravie

Malý bradáč je pomerne zdravé plemeno, ktoré však môže byť náchylné na niektoré zdravotné problémy. Je dôležité, aby majiteľ dbal na správnu výživu a pravidelné veterinárne prehliadky.

Jedným z najčastejších problémov u malých bradáčov je obezita. Preto je dôležité, aby bol pes kŕmený zdravou stravou a mal dostatok pohybu. Malý bradáč tiež môže trpieť problémami s dýchacími cestami, ako je napríklad syndróm krátkych nosov. Tento syndróm môže spôsobiť dýchacie ťažkosti a môže byť nebezpečný pre zdravie psa.

Okrem toho môže malý bradáč trpieť aj zdravotnými problémami s očami, ako sú napríklad katarakty alebo glaukóm. Je dôležité, aby majiteľ pravidelne kontroloval oči psa a v prípade akýchkoľvek problémov vyhľadal veterinára.

 

Starostlivosť

Starostlivosť o malého bradáča zahŕňa pravidelné kúpanie a česanie srsti. Malý bradáč má charakteristickú drsnú srsť, ktorá potrebuje pravidelné trimovanie a starostlivosť. Je dôležité, aby bol pes pravidelne čistený od zvyškov srsti, ktoré môžu spôsobiť kožné problémy.

Okrem toho je dôležité, aby bol malý bradáč pravidelne cvičený a dostával dostatok pohybu. Malý bradáč potrebuje pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu, aby si udržal dobrú kondíciu a zdravie.

Majiteľ by mal tiež dbať na správnu výživu psa a vyhýbať sa nezdravým potravinám a pamlskom. Malý bradáč môže byť náchylný na obezitu a iné zdravotné problémy, preto je dôležité, aby bol kŕmený zdravou stravou a mal dostatok pohybu.

 

Využitie Malý bradáč

Malý bradáč je vynikajúcim spoločníkom pre rodiny, ale aj pre jednotlivcov, ktorí si užívajú aktívny životný štýl. Toto plemeno sa však vyznačuje aj mnohými inými vlastnosťami, ktoré ho robia ideálnym pre rôzne úlohy.

 

Práca

Malý bradáč je veľmi ostražitý a spoľahlivý strážny pes, ktorý bude chrániť svojich majiteľov a majetok. Jeho povahu a výborne vyvinuté zmysly ocenia najmä tí, ktorí hľadajú spoľahlivého ochrancu.

 

Šport

Malý bradáč je tiež vynikajúcim spoločníkom pre ľudí, ktorí sa venujú psím športom. Jeho výborne vyvinutá pohybová koordinácia a rýchlosť robia z neho skvelého partnera pre agility. Okrem toho, malý bradáč má aj lovecké pudy a dokáže sa výborne využiť pri lovu potkanov. Ľahko trénovateľné psy Top 10 plemien psov

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré využitia malého bradáča:

Využitie Popis
Strážny pes Spoľahlivý a ostražitý strážca majetku a rodiny
Agility Výborne vyvinutá pohybová koordinácia a rýchlosť
Lov potkanov Využitie pri lovu hlodavcov
Psie športy Vynikajúci spoločník pre ľudí, ktorí sa venujú psím športom

Celkovo, malý bradáč je vynikajúcim spoločníkom pre ľudí, ktorí hľadajú spoľahlivého a aktívneho psa. Jeho povahu a mnohé vlastnosti ocenia nielen majitelia, ale aj tí, ktorí sa venujú psím športom.

 

Zaujímavosti Malý bradáč

Malý bradáč je plemeno psa, ktorého vzhľadom na jeho stavbu tela pôsobí mierne podsaditým dojmom. Jeho stavba tela je charakteristická pre všetky druhy bradáčov a zahŕňa temeno, lebku, čelo, tvárovú časť, papuľu, pysky, krk, trup, hornú líniu, dolnú obrysovú líniu, brucho a končatiny.

Stredný bradáč dosahuje v kohútiku výšku až 50 cm, zatiaľ čo malý bradáč môže mať výšku v kohútiku len 30-35 cm. Ich uši sú vysoko nasadené a stoja vzpriamene. Chrbát je krátky a silný, zatiaľ čo ramená sú dobre sklonené a lakte sú tesne pri tele. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

Malý bradáč je tiež známy svojimi fúzmi, ktoré sú charakteristické pre všetky bradáče. Tieto fúzy rastú z temena a tvoria typickú bradu, ktorá dáva plemenu jeho názov.

 

Malý bradáč je neúnavný a má skvelú kondíciu. Jeho stavba tela mu umožňuje byť rýchlym a obratným, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre aktívnych ľudí. Je to tiež skvelý rodinný spoločník, ktorý je prítulný a maznavý.

Malý bradáč je uznávaný v FCI v sekcii 2. pinče a bradáče pod číslom 183. V súčasnosti sú psi tohto plemena využívané ako spoločníci, ktorí sa hravo a aktívne prejavujú až do vysokého veku. Štandardná dĺžka života psa je 14 rokov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button